Cirkule - tož ukažte ty vaše vynáleze na čem špihlete dřevo

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Berny
Příspěvky: 61
Registrován: čtv říj 01, 2009 8:16 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Otáčky na cirkulárce

#1 Nový příspěvek od Berny »

Poraďte. Jaké nejlepší otáčky. Budu používat kotouč 400mm 550mm.Motor mám 2,2kW 1430ot/min a chci si spočítat a nechat vysoustružit řemenice. (chci tam dva klíňáky šíře 13).

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Otáčky na cirkulárce

#2 Nový příspěvek od kenybz »

otáčky jsou dané výrobcem tak se mrni na http://www.pilana.cz
možná to najdeš i na kotouči...
pokud budeš používat víc průměrů tak se musíš podřídit a udělat převod tak abys nepřekočil maximální otáčky největšího kotouče
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Berny
Příspěvky: 61
Registrován: čtv říj 01, 2009 8:16 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Otáčky na cirkulárce

#3 Nový příspěvek od Berny »

Na té 400 je to napsáno(max 3800 ot/min), ale na té 550 to není. Asi to spočítám na 3000. To si myslím by mohlo být akorát...
I kdybych tam někdy chtěl zkusit použít 600. Aby to bylo bezpečné. Ale na 600 je stejně asi 2,2kW slabý motor :'(

Pepik_Plzen
Příspěvky: 459
Registrován: pon pro 28, 2009 6:49 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Otáčky na cirkulárce

#4 Nový příspěvek od Pepik_Plzen »

Zdravím, motor 2,2kW je tak na řezání něčeho slabého přes dřevo nebo na půlení hůlek do plotu. Při tomto výkonu nepřipadá kotouč 600mm ani v úvahu. Jinak mám na doma na kotouči 600mm 1750ot/min. Těch 3000ot/min pro ty dva zbývající průměry je akorát. Doma ještě používám 450mm kot. právě na půlení hůlek, řeže jako čert, když je ostrá, točí 1750ot. :)
Nechá se vymyslet lecos, jenom je někdy problém to uskutečnit... aby to fungovalo podle našich představ.

murex
Příspěvky: 9
Registrován: čtv led 28, 2010 5:39 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Otáčky na cirkulárce

#5 Nový příspěvek od murex »

Berny píše:Poraďte. Jaké nejlepší otáčky. Budu používat kotouč 400mm 550mm.Motor mám 2,2kW 1430ot/min a chci si spočítat a nechat vysoustružit řemenice. (chci tam dva klíňáky šíře 13).
Na tu 400ku kotouč ten motor stačí,ale je to tak maximum,mám vyzkoušné na vlastní pile.A ty otáčky na kotoučích by měla být obvodová rychlost 55-80m/s.Výpočet je 3,14(pí)Xprůměr(v metrech!!)Xotáčky(za minutu) a tento celý výpočet dělit 60(minuta je 60sekud).Pro ten starší kotouč určitě nedávej nějakou velkou obvodovou rychlost,ale spíš si tu pilu udělej na tu 400ku kotouč,to už ti nějakejch 15cm prořízne(teda nevím jaký máš příruby na hřídeli),ten motor by byl na tu 550 slabej,tam by to chtělo tak 3,5-4kW.Výpočet pro převod asi znáš ale stejně ho sem hodím- N1(otáčky motoru) : N2(otáčky na hřídeli)= D2(průměr řemenice na hřídeli,v mm) : D1(průměr řemenice na motoru,v mm) jedná se o klasickou rovnici o jedné neznámé,když si určíme otáčky a průměr jedné z řemenic-nejlépe té na hřídeli,aby se vešla průměrem pod stůl stroje.Zdárec ať se daří a kdyby,tak mě opravte :)
Pořádek je pro blbce,inteligent ovládá chaos....

Uživatelský avatar
Berny
Příspěvky: 61
Registrován: čtv říj 01, 2009 8:16 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Otáčky na cirkulárce

#6 Nový příspěvek od Berny »

Taky si myslím že na tu 40 to bude stačit. Bude to taková menší cirgula. Stejně větší průměry řežu elektro narexkou. Je to spíš na drobnější palivové dřevo a desky a tak. I když na aukru už jsem viděl i cirgulárky 2,2kW s 60 kotoučem. A taky to řezalo. Jinak díky za reakci.

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Otáčky na cirkulárce

#7 Nový příspěvek od CB750 »

20rokov sme mučili uši, lebo cirkulár mal motor 2,2/1400 na hriadeli cca 2000ot pri 600mm kotúči.
v časoch keď zaviedli plyn som zohnal motor 5,5/1400 a ten dostal aj kotúč zo spekacovými zubami. Teraz reže jedna báseň, ale nemá čo.
Nekúpi ho niekto?
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: Otáčky na cirkulárce

#8 Nový příspěvek od Mako4991 »

Koľko zaň a kde sa nachádza?

Uživatelský avatar
zetkamz
Příspěvky: 555
Registrován: stř črc 04, 2007 9:33 am
Bydliště: Uh.Hradiště

Re: Otáčky na cirkulárce

#9 Nový příspěvek od zetkamz »

to je tak nejak do těch 2 800 - 3 000 otáček při 2,2KW a do té max 400-ky - enom bych dal eště kotouč hanibalku/prořezávaný a do 40zubů/,takže řemenice zhruba 1 : 2poměr.
Host do domu - čagan do ruky

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1168
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Otáčky na cirkulárce

#10 Nový příspěvek od Lišák1 »

2,2 kW ti stačí, ale sežeň si motor s 2800 otáčkami
Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

Uživatelský avatar
Berny
Příspěvky: 61
Registrován: čtv říj 01, 2009 8:16 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Otáčky na cirkulárce

#11 Nový příspěvek od Berny »

Takže pila je hotová. Nejenomže 2,2 kw stačí na 400 kotouč, ale bez problémů zvládá i 500. Bez jakýchkoliv známek zpomalení, nebo přetížení. Takže kdyby se zkusila 600, tak věřím že když bude kotouč ostrý a nebude se moc tlačit, tak se dá řezat i s ním.(To já nepotřebuju). Otáčky 1450, po zpřevodování 2800 taky super. Taže spokojenost.

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Cirkule - tož ukažte ty vaše vynáleze na čem špihlete dřevo

#12 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,Jezdívál sem na prázdniny do Oder k babině a tak sme tam jak malí smyci měli z chystání dřeva na zimu prdeľ.Každý deň sme musívali pořezať aspoň páru kľacků,pořádně sme to dycky nadrchali ať to vypadá jak veliká hromada.Také sme co chvíľa jezdili do hor na halůzí a šišky takým malým žebřiňáčkem s ním sa také zažilo srandy,gdyž sme na něm jezdívali z kopca důlě na předek přez ty žebřiny deščicu na kerů sa sedlo,oje do ruky a davaj důlě,o nejaký ten karambol nůza nigdy nebyla.
Silnější dřevo sme řezávali na dřevěném kozlíku zmláceného z desítek hranoľů,vsadím sa,že nekeří z vás neco takého ani neviděli.No a tý krkoše sme pílili,dycky pilku opříť o zem,krkoš do ruk a davaj,nebojte sa,dyž sme byli ešče malí,tak sme teho kolikráť měli pľné brýlě :prace: a dyž sme trochu povyróstli,tak sme na to zaséj srali a šli sa rači okůpať,takže negdy nastaly za trest aj navýšené dávky.
No a v téj době před 40 roky a dáľ bylo páru cirkulí v celéj dědině a tak s nima dva maníci jezdívali po fuškách.Konstrukce byly dřevěné a ten jedem na tom měl už v téj době takové fajné nafukovací kola veliké jak na táčkách.Ke kom šél zrovna řezať tak sa mu chodilo pomáhať to tlačiť aj gdyž mu :friends: to jezdilo celkemm lěhko.My sme mu podávali dřevo a on to řezál.
Každý dycky vykládá,že jak malý smyk chtěl byť popelářem a tak podobně.Já sem viděl prvního popelářa až sem šél do učení a tak sem jak malý jadnů chvíľu chtěl měť taků cirkuľu a jezdiť s ňů za výdělkem.Sem si říkávál,že sa nenadělá protože mu to musíja druzí podávať a on si to enom brňká na kůsky.
Gdyž sme tu řešili ty koľca na cirkuľách,ňa napadlo,že by aj v téjto oblasti moh člověk neco pochytiť a uviděť všelijaké konstrukce.Už víme,že kutilovi sa netočíja kola,kenybzovi sa točá dvě alě prý jich tam věc ani nemá.Mně sa také jedno netočí a také tam mám enom dvě a na předku takové dvojkolové oje na nasazení,ota to má rezavé už dvacet roků a tahá to na hydraulice a váží prý přez metrák.Zdeněk sa ptál kolik sa tých kolěček kom vlastně točí,no tak pište a foťte,kritizujte,stačí dyž sa každém bude točiť aspoň jedno a to už je sakra jakýchsi kolěček. :smich: No a zbytek věcí okolo teho už sa také nejak rozepíše.

Toto sem dělál před necelýma 30 rokama,schváľně aby byla lěhučká protože sa s ňů furt negde jezdí.No a každý hneď na první pohled pozná,že sa na ňu za ty roky nešáhlo.Ta překlížka s tů deščiců tam měla byť enom na to první zkušební řezání než sa tam dá neco věčího,takže vlastně na chviľku kerá sa cosi natáhla na celé ty roky.Gdyž sa tak nad tým teď zamyslím,tak vůbec nechápu proč sem tam nedál aspoň delší tu deščicu.
No ale zaséj na moju obranu,řeže sa na ní čistě enom otop a to pověčině na kozlíku a proto ňa to nejak moc netočí alě tady svatosvatě slibuju,že sa polěpším.
Také vám teda řeknu,že bych sakra chtěl měť ten štůs dřeva co už pořezala a to ve dvuch domácnosťách aj sem tam po poščaji.Do smrti bych měl vystarané a z teho zbytku by ně mohli udělať pořádnů hraňu na poslědní cestu.Gdybych natáh máry v zimě tož by sa mohla dójíť zehříť klidně celá dědina,hm,dosť čérný humor.
Tak toto sem napsál než sem ju šél vyfotiť a nebudete ně to věřiť alě cosi sem sa tajak trochu zastyděl,takže sem pohlědál v zásobách a našél sem jí takovů ľuxusní desku,šak metr prý stójí 8 stovek alě šak co já sem to neplatíl a gdyž teda desku,tak sem jí slíbíl aj pěknů novů barvu,akorát sa teď tak rychlo nemožu rozhodnůť na odstíně. :smich:
Prozatým to atačí,jo a ešče sem zas roztočíl to rezavé koľco.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

Toreto
Příspěvky: 5995
Registrován: stř říj 22, 2008 4:48 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: cirkulě-tož ukažte ty vaše vynálěze na čem špihlěte dřevo

#13 Nový příspěvek od Toreto »

My režeme na tomto :) Motor 5,5kw :prace:

Zeck
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 23, 2009 12:49 am

Re: cirkulě-tož ukažte ty vaše vynálěze na čem špihlěte dřevo

#14 Nový příspěvek od Zeck »

Toreto, nevies nazov tej pily (oznacenie), ja som mal od toho aj navod, ale niekde som ho stratil...
inak fajn pila najma vdaka silnemu motoru a robustnej konstrukcii. :prace:

Toreto
Příspěvky: 5995
Registrován: stř říj 22, 2008 4:48 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: cirkulě-tož ukažte ty vaše vynálěze na čem špihlěte dřev

#15 Nový příspěvek od Toreto »

Veru že neviem zajtra ti ju možem odfotil bližšie pozrem sa na to :ano: Ale je to cele ťažké ako krava :jazyk:

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“