benzín rok 2024

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

benzín rok 2024

#1 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj ,Mám dotaz ?
Jaký benzín bude možné použít do čtyřtakních motorů u sekaček a u dvoutakních motorů u křovinořezů ?

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: benzín rok 2024

#2 Nový příspěvek od Tomas6 »

Verva nebo Aspen
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: benzín rok 2024

#3 Nový příspěvek od Sniper »

S těmi vysokooktanovými palivy opatrně. :tyty:
Znám hodně případů, kdy se utavily křovinořezy H-555 na 100okt benzín ve vysoké zátěži po delší dobu.
Já beru sice 100okt taky včetně aut a motorek, ale občas ho mícháme s palivy Čepro, kde bio sračky nejsou. Do 2T dávám více oleje a hlídám si zátěž.
A podobně jako naftu, aditivuji i benzín Vifem.

Aspen je velice dobrý produkt, ale zajímalo by mě, kdo do sekačky kupuje palivo za 120,-Kč litr :-/
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: benzín rok 2024

#4 Nový příspěvek od Fizz »

Proč myslíš že to souviselo s vyšším oct číslem?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: benzín rok 2024

#5 Nový příspěvek od Sniper »

Protože to na N95 nedělá už delší dobu při stejných podmínkách. Utavili těch strojů 5 a ze stejné výrobní série další drží.
Prostě to jiné hoření nedělá některým motorům dobře :-/ a zmiňovat se o tom, že je třeba na takové palivo nastavit i předstih, pokud si ho motor neumí upravit sám, snad netřeba.
Na veterány z let cca 1920, které mají běžně motory s kompresním poměrem 6:1 bys to nemohl použít už vůbec.
My jsme N95 míchali s TB kvůli snížení okt. čísla a ředili petrolejem kvůli suché směsi. Samozřejmě se používala náhrada olova. No a s takovou směsi ty motory celkem šlapaly.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: benzín rok 2024

#6 Nový příspěvek od Tomas6 »

No já v sekačce za sezonu spálím tak 4-5l benzínu. Tak když bych byl úplný analfabet, co dokáže se sekačkou jen ji vytáhnout ze šopy poséct a vrátit zpátky do šopy, tak bych určitě koupil ten aspen. Než každé jaro řešit že nechce chytit. Já teda na podzim ze sekačky poctivě vyjedu všecko do sucha. Křoviňák a pily neřeším, to potřebuju průběžně celý rok, tak tam problém nikdy nebyl. Do křoviňáku jsem jednu dobu a vlastně do všeho lil běžně vervu, páč mi toho kámoš dovezl 50l, no šlo to do všeckého včetně jawy a problém nebyl, no u nás ju nemajů, až ve Zlíně, navíc ta cena mi moc nešmakuje, tak zatím do všeckého leju natural z ona. Ale u mne sa toho benzínu protočí. Vždycky koupím 20l, z toho rozleju 5l do pil a křoviňáku, 5 l si nechám do jawy a zbytek je do čtyřkolky. A za měsíc nemám nic. Tak znova 20l. A to do čtyřkolky běžně ještě mezi tím dokupuju.
No teď táta pořídil zádový rosič, do toho asi objednám ten aspen, páč tam při množství našich stromů, vyjedu tak půl litru.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Slávek55
Příspěvky: 455
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: benzín rok 2024

#7 Nový příspěvek od Slávek55 »

On to všechno ukáže čas.Podobně jako když začaly biosložky.Nové auta v pohodě,ale třeba karburátory zahradní mechanizace mají problémy.V každém případě si budeme muset zvyknout na přidávání stabilizátorů paliva a krátké lhůty skladování paliva.A s tím samozřejmě souvisí i u dvoutaktů používání značkových kvalitních olejů.Rychle jsem kouknul do manuálu pro sekačkové motory B.S.novějších modelů.Tam je již benzin s obsahem až 10% etanolu přijatelný.Cituji manuál.Abyste ochránili palivový systém před tvorbou gumy,přimíchávejte do paliva stabilizátor paliva.
Co se týká VERVY 100,já bych ji do pily a křovinořezu nedával.Rozdíl mezi E10 a Vervou 100 je ten,že se přidává místo biolihu sloučenina ETBE .Ta se vyrábí z lihu, takže je poměrově brána jako biosložka, zároveň se ale do benzínu přidává pro zvýšení oktanového čísla a co je nejdůležitější – netrpí neduhy lihu.Proto si mnozí myslí,že je bezproblémová a bez biosložky.
Oktanové číslo-mnozí si pamatujete benzin-normal-special a super.Ale v té době se pro staré a starší motory benziny speciál a super nedoporučovaly.Hrozilo zničení motoru.Někteří je mísily s tím,že motor lépe pojede.Nejen že tomu neodpovídalo nastavení motoru,ale ani konstrukce a docházelo k poškození motoru.
A to je to,o čem píše Sniper v souvislosti s křovinořezy.
Paliva s vysokým oktanovým číslem se používají zejména k dosažení vysokého výkonu motoru,zejména u závodních strojů-např. F1.Dovedete si představit tu kvalitu součástek u těchto motorů.A také tu cenu.
Kdežto pila či křovinořez je dneska spotřební zboží a vzhledem ke konkurenci musí být i levná,tudíš kvalita součástek je na hraně profi nasazení.Věřím tomu,že vysoké oktanové číslo a dlouhodobé profi nastavení dokáže tyto motory poškodit.Ono to dokáže i hobby použití pily například s nenabroušeným řetězem.
On to ukáže čas,bude li někdo vůbec mít zájem se tímto zabývat.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: benzín rok 2024

#8 Nový příspěvek od Sniper »

Tomas6 píše: pát pro 15, 2023 12:02 pmNež každé jaro řešit že nechce chytit. Já teda na podzim ze sekačky poctivě vyjedu všecko do sucha.
Tak to Tě obdivuji a máš můj :respect:
Já na to nemám ani čas, ani chuť, kolik těch křápů mám :-/ :smich: Jak s tím na podzim jebnu do kůlny, tak to na jaře vytáhnu, ať jsou to pily, křováky, sekačky, motorky, auta, atd....
Většinou na jaře nemám problém, udělám základní údržbu a klidně jedu i na staré palivo včetně 2T.
Já jsem rád, když vyfoukám filtry a namažu co třeba.
Obecně s palivem jsem neměl pořádně nikdy problém, ale vše aditivuji, asi to pomáhá 8) protože s mým přístupem k drobné technice se až divím :smich:
Ale jak jsem měl jednu sekačku a pilu, tak to ano, to jsem pořád čistil a umýval a lítal kolem toho, pak jsem zjistil, že to maká i bez toho 8)
V zahradní sekačce mám už 5 let stejný motorový olej, pořád vypadá dobře a neubývá, sněžná fréza to samé.
Si tak říkám, jestli tu údržbu nedělá někdo za mě v noci? :smich:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: benzín rok 2024

#9 Nový příspěvek od Chose11 »

Dobře, zeptám se, oktanové číslo je číslo, které se stanovuje ve zkušebním motoru na hranici samovznícení, čím vyšší oktanové číslo, tím vyšší může být komprese. Co mi nejde do hlavy, jak se může zničit motor, když zůstane komprese stejná, zkrátka motor nevyužije kvality víceoktanového benzínu?
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8987
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: benzín rok 2024

#10 Nový příspěvek od Sniper »

Trochu jsi to domotal, ale platí pravidlo.
Čím větší kompresní poměr, tím je potřeba vyšší oktanove číslo.
Jsou motory, kterým to nevadí a jedou pouze se sníženým výkonem na cokoliv, protože snímače klepání sleduji detonace a a základě toho si jednotka upraví předstih, dávku paliva atd...
Problémy mohou nastat u běžných karburatorů, protože prostě ten motor byl postaven a vylaďěn na určité oktanové číslo.
Navíc tu vůbec nejde o KVALITU, ale o způsob hoření paliva v jiných podmínkách.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5433
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: benzín rok 2024

#11 Nový příspěvek od thovt »

Sniper 8) spravně vysvětleno, dnes se zabývají jen správným prohořívaní paliva výkon dnes šumák.

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: benzín rok 2024

#12 Nový příspěvek od ibanez5 »

Co se týká toho čištění a vylévání benzínu. Nikdy jsem to nedělal, vždycky to dopadne jak píše Sniper a nikdy jsem neměl na jaře problém. A to tankuju obyčejný benzín a ředím olejem z Husqvarny . Všechno 2T ... Pila i křoviňák dycky v pohodě 8)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5433
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: benzín rok 2024

#13 Nový příspěvek od thovt »

Obyčejný benzín bude o 10% obohacem líhem
Stvrdnou hadičky a prasknou , budou korodovat ložiska.
Jinak pohoda jen průvan pěněžce to je celé.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: benzín rok 2024

#14 Nový příspěvek od Míšánek »

Co se toho Aspenu týče - já se tomu taky dříve smál když si to děda koupil že to bude dávat do křováku. Říkal jsem mu že za ty prachy bych se na to teda vysral.

Nicméně cca před dvěma lety jsem si koupil 560xpg a snažím si ji hledět. Doufám že při tom mém občasném používání mi snad vydrží aspoň 10 let. Ale k věci: v kanystru mám namíchaný benzín který je dobře 2 roky starý a říkám si že při to dnešním složení těch hoven co se do něj přimíchává to už asi rozhodně moc košer není. V kanystru mám namíchán ještě malý zbytek, který teda dojedu ale při té mé roční spotřebě jsem se rozhodl si prostě dvě bandasky toho Aspenu pořídit a mít "dušu v péří" :smich:
Benzín jsem v pile nikdy nevyjížděl ani jej z pily nevyléval. Prostě jak to vyšlo, tak to vyšlo. Pila zatím chytá dobře a není s ní problém. Tak snad se to na ní zatím nestihlo nějak podepsat. Je na ní již elektronický řízený karbec, který si sám ladí stechiometrii podle aktuálního atmo tlaku, kvalitě/druhu paliva atd. tak možná proto jsem ten rozdíl nepoznal.
Ale tím jsem chtěl říct to, že v případě že vyjedu i kdyby třeba 10l dvojtakt benzinu ročně, tak asi za ten Aspen tu cenu jednou za čas zaplatím. I když se mi trochu kroutily palce u noh, když jsem to na eshopu objednával :smich:
Jediné co mě trochu sere je to, že mám doma ještě minimálně ½ flaštičky Husqvarna xp oleje do benzínu, který mi teď asi bude nějakou dlouhou dobu k prdu :hm: :pohlavek:

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: benzín rok 2024

#15 Nový příspěvek od bourač »

dej ho na řetěz, taky to tak dělám se zbytky co se nikam nevešly...
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“