Povinné ručení ČR 1.4.2024

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
FíraD
Příspěvky: 32
Registrován: pon črc 06, 2020 10:17 pm
Bydliště: Velkopavlovicko

Povinné ručení ČR 1.4.2024

#1 Nový příspěvek od FíraD »

Zdravím všechny.
Od 1.4. 2024 začíná platit změna zákona o povinném ručení, rozšiřuje se tam co všechno má být pojištěno.


Širší definice vozidla: maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h; případně je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg. Povinné ručení se netýká drážních vozidel, vznášedel a vozidel, která se pohybují s použitím lidské nebo zvířecí síly.

Zdroj: https://www.penize.cz/povinne-ruceni/44 ... i-poslanci


Mám Kubotu B1702 a domaděla, vím že s tím nesmím legálně na silnici, i když po ní jezdím, prostě jsem to neřešil.
Většina z nás, kdo má takové stroje, určitě po té silnici jezdí občas taky, byť jen přejede za dvorka na pole.

Připadá mě to jako patová situace, na silnice to mesmí, ale musím mít ručení.
Věřím tomu, že v případě nehody, i když budu mít pojištění, bude chtít pojišťovna peníze po mě.
Dokážou se vykroutit, vozidlo není chválené, blablabla.

Nebo mě něco uníká?

Pokud už se to řešilo,tak se omlouvám. Nic jsem nenašel, hledal jsem.


Jak to řešíte vy? Případně váš úhel pohledu.

Jinak jedu teď do vinohradu, tak se sem dostanu až večer.
Zatím ahoj.
Ondra

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#2 Nový příspěvek od honzasl »

Unijní směrnice (a tedy i český zákon) nově výslovně stanoví, že povinné pojištění odpovědnosti nevztahuje na neregistrovaná vozidla (tedy ta, která nedostávají registrační značku – „SPZ“), která jsou „provozována pouze v prostorech nebo objektech, které jsou uzavřené nebo jsou v souladu s jiným zákonem jinak nepřístupné veřejnosti“.
Zdroj: https://www.penize.cz/povinne-ruceni/44 ... i-poslanci


Za mě je to tohle jasné.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#3 Nový příspěvek od Sniper »

FíraD píše: pát bře 29, 2024 9:42 am Mám domaděla, vím že s tím nesmím legálně na silnici, i když po ní jezdím...
Věřím tomu, že v případě nehody, i když budu mít pojištění, bude chtít pojišťovna peníze po mě.
Dokážou se vykroutit, vozidlo není chválené, blablabla.
Žádná pojišťovna ti v případě průseru nebude plnit za něco, co nesmí na silnici, na to zapomeň. :obchod: :tyty:
Jakmile to není fabrická výroba, nebo výroba zkontrolována zkušenou, zkrátka, pokud to nemá homologaci k provozu na pozemních komunikacích, tak to tam NEMÁ co dělat a můžeš mít třeba 10 pojistek.
Ano, pojišťovny rozšířily okruh, ale to se týká těch komunálních strojů, které jezdí a nemají pojištění, rychlých travních sekaček, jednoosých fréz s vozíkem atd, ale určitě ne domadělů, nebo travních sekaček s pojezdem atd.
Každopádně vše do prvního průseru :-/
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#4 Nový příspěvek od fikejz »

Jenže to stejné se u nás týká i toho Japonce. Jen málokterý má COC list (Certificate of Conformity = Osvědčení o shodě) a vyřízené papíry, aby směl legálně na cestu. Takže jsi to z té citace zbytečně vyjmul.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#5 Nový příspěvek od Sniper »

Nevím proč, ale se stroji z třetího světa je problém všude :-/
Mám takový pocit, že snad ani na SK nemůže dostat Farmářské značky, nechápu to.
Ale ať už je to jak chce, pokud něco nesmí na cestu z jakéhokoliv důvodu, žádná pojistka mu nepomůže.
Každý likvidátor by to smetl ze stolu. Už tak je kolikrát problém, jaké hledají záminky.
Bohužel doba je zlá a bude hůř...
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Vedra
Příspěvky: 1384
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#6 Nový příspěvek od Vedra »

Pro malé zemědělce se dle mého nic nezměnilo, protože právo průchodu krajinou se nevztahuje na zemědělské pozemky vlastněné fyzickou osobou, tedy se jedná o pozemky z právního hlediska veřejnosti nepřístupné.

Další záležitost jsou účelové komunikace, tam se také nic nezměnilo na ty které jsou veřenosti přístupné jsi nemohl ničím bez papírů ani předtím. Akorát u těch komunikací ta případná nepřístupnost nevyplývá automaticky ze zákona a je třeba ji "komunikovat" formou závory nebo zákazové cedule.

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#7 Nový příspěvek od fikejz »

Změnilo se v podstatě jen to, že sice nikam nemůžeš stejně jako předtím, ale navíc musíš platit povinné ručení. Po louce, v lepším případě po jejím okraji ti lidi šmajdaj tak jak tak stejně jako doteď. A to nemluvím o tom, že někteří jsou schopní vlézt i do polí, pošlapat obilí ...
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#8 Nový příspěvek od Sniper »

fikejz píše: sob bře 30, 2024 8:57 am Změnilo se v podstatě jen to, že sice nikam nemůžeš stejně jako předtím, ale navíc musíš platit povinné ručení.
Počkej, počkej, proč bys měl platit povinné ručení za něco, s čím ofiko na cestu nemůžeš? :-/
To bys byl vůl...
Buď na tu cestu pojedu s něčím, co tam nemá co dělat a podstoupím to riziko i bez pojistky, nebo tam pojedu s něčím, co tam může a pojistku jsem měl už doteď ;-)
Mi to přijde jen jako poplašná zpráva, aby se plno lidí polekalo a pojistili kde co, čímž se kasa naplní a o to tady jde 8)
No a v případě problému bude pak stréc čumět jak tele na nová vrata, protože ho pojišťovna pošle do prdele.
Jinak my tu jezdíme třeba s takovýma peklostrojema a teď přívěs je tam hooodně důležitý :smich: :smich:

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

FíraD
Příspěvky: 32
Registrován: pon črc 06, 2020 10:17 pm
Bydliště: Velkopavlovicko

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#9 Nový příspěvek od FíraD »

Je mě jasný, že pojišťovna by se z plnění vyvlékla. Tak jak jsem psal v prvním příspěvku.
Spíš mě zajímá, jak to řeší ostatní, každý občas potřebuje někam přejet.
Já mám jasno, příští malotraktor bude s SPZ.

Já jsem povinné ručení za tyto stroje nikdy neplatil, kamarád ho ale vyřízené má, i když si myslím že zbytečně. Má Šálka bez SPZ a jeho švára Iseki.

Sám nevím jak to budu řešit. Ale říkám si, že aspoň u té Kuboty, v případě že ji pojistim a chytnou mě policajti, by se z toho dalo nějak vylhat. Ale je to spíš o tom, na koho člověk narazí.

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#10 Nový příspěvek od z4011be »

Novinka se týká pouze přesunu po pozemních komunikacích. Takže pokud budete sekat na soukromém pozemku, tak tam je pojištění jednak zbytečné a jednak v případě nehody s kýmkoli stejně pojišťovna nic plnit nebude.

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#11 Nový příspěvek od fikejz »

Novinka se rozhodně netýká pouze přesunu po pozemních komunikacích. A tady je citace z příslušného předpisu:
Zákon č. 30/2024 Sb.Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla
§ 7 Vozidla vyňatá z pojištění odpovědnosti
(1) Povinnost pojištění odpovědnosti se nevztahuje k provozu vozidele)
i) jiných než registrovaných, která jsou provozována pouze v prostorech nebo objektech, které jsou uzavřené nebo jsou v souladu s jiným zákonem jinak nepřístupné veřejnosti,
Takže cokoliv pohybující se motorovou silou a splňující podmínky dané tímto zákonem v § 2 opět citace:
(1) Vozidlem se pro účely tohoto zákona rozumí
a) motorové vozidlo určené k pohybu po zemi, s výjimkou kolejového vozidla, poháněné výhradně mechanickým pohonem,
1. jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km.h-1, nebo
2. jehož provozní hmotnost je vyšší než 25 kg a maximální konstrukční rychlost vyšší než 14 km.h-1,
b) přípojné vozidlo určené k užití s vozidlem podle písmene a).
po prostorách, které jsou veřejnosti přístupná musí být pojištěno. Více zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2024-30
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#12 Nový příspěvek od z4011be »

Louka, která není ve vlastnictví státu, tj. netýká se jí volný průchod krajinou, těžko bude prostorem volně přístupným veřejnosti. To by takovým prostorem mohl být i dvůr, když nezavřeš vrata nebo vinice, nebo ohrada (s ohradníkem), kde se pase dobytek.
Naposledy upravil(a) z4011be dne úte dub 02, 2024 12:34 pm, celkem upraveno 1 x.

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#13 Nový příspěvek od fikejz »

Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#14 Nový příspěvek od z4011be »

no vždyť jo. "Každý má právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví či nájmu státu, obce nebo jiné právnické osoby"

Takže tvá louka fakt není volně přístupnou veřejnosti. Pokud jsi fyzická osoba. Pokud jsi právnická, tak se tě asi problém provozu strojů dosud bez pojištění týkat nebude.

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Povinné ručení ČR 1.4.2024

#15 Nový příspěvek od fikejz »

Citace z toho článku :
Pokud jste ale na výletě, těžko budete zkoumat, komu zrovna pole či louka patří. Soukromí majitelé, kterým turisté vadí, jej většinou oplotí či u něj umístí informační cedule s nápisem (např. „Vstup na soukromou louku zakázán“).
Tam, kde je umožněn volný průchod přes pozemky, je jejich vlastník povinen zajistit, aby bylo možné přes pozemek projít. Tzn. na vhodném místě udělat v plotu nebo ohrazení branku či jiný vstup.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“