Výroba jaterníc

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
ibanez5
Příspěvky: 1583
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Výroba jaterníc

#16 Nový příspěvek od ibanez5 »

Tak jsem zase chytřejší :) 8) S tou pečeni oproti jaternici, na to jsem zapoměl, že bratři slováci říkáte játře posvém ...
Každopádně by bylo velice zajímavé udělat jelito-jitrnicový festival československý... jakožto milovník těchto pochutin bych se tam totálně přežral, že to napíšu takto ... :friends: :)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2158
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Výroba jaterníc

#17 Nový příspěvek od Deane7 »

Tu je recept na maďarskú, ingredience preložené googlom. U nás sa na rozdiel od tejto pečeň (játra) nedávala a ako vravím dávali sa aj krúpy. Výhodou tých krúpov je že sa tak nelepí, v jednom receptári som našiel že na západe Slovenska sa dávala ryža a na východe krúp, no ja som v okrese na hranici s moravou a my sme miešali.
Májas hurka, ahogy Eperjeskén készítik
Ingrediencie
5 kg bravčová pečeň
2,5 kg bravčová hlava
2,5 kg bravčové pľúca
1 kg bravčová panenka (nástrih)
4 kg ryža ("Kvalita)
20 dkg soľ
100 g korenie
10 veľkých hláv Cibuľa
https://www.nosalty.hu/recept/majas-hur ... n-keszitik
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Domčo
Příspěvky: 203
Registrován: pát zář 20, 2013 3:38 pm
Bydliště: Ilava

Re: Výroba jaterníc

#18 Nový příspěvek od Domčo »

Takéto robíme aj my. Namiesto pečienky pomelieme uvarenu krv( trocha, cca 0.5-1 kg) pomer surovín je od oka :)

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2158
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Výroba jaterníc

#19 Nový příspěvek od Deane7 »

My sme nedávali ani pečeň ani krv. V kotli sa varili vnútornosti, hlava, tá bola aj s kusom podbradku, jazyk, asi nejaké odrezky, z toho sa potom robili jaternice a tlačenka. Jaternice sme nerobili moc mastné, také mi nechutia. Žena kupuje tu v jednej reštike kde majú vlastné výrobky, dosť s podobné našim, no celkom porovnať nemôžem lebo naše už 33 rokov nerobíme. Chcem skúsiť urobiť vlastné, podľa svojej chuti.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

ibanez5
Příspěvky: 1583
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Výroba jaterníc

#20 Nový příspěvek od ibanez5 »

No Deane, my taky dáváme krupy místo rýže... S rýží to není "dobré". ale jiný kraj... 8) :)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Výroba jaterníc

#21 Nový příspěvek od imaginaro »

Čárls píše: sob lis 20, 2021 1:26 pm Ještě co jsem našel na netu o nazvu naší diskutované pochutiny
annas

Jitrnice.

Pro zájemce Již stč. to byla jietrnicě, novočeský jitrnice. Pojmenování jaternice se k nám dostalo z němčiny překladem ze slova Leberwurst. Dnes je slov jaternice zastaralé.
Doplňuji:
To, že existují synonyma jaternice a jitrnice, je zřejmé z otázky. Většina odpovídajícch "jaternici" neznala. O čem to svědčí? Že jde o slovo příznakové ... tedy méně používané, frekventovanější je jitrnice ... Navíc se nepoužívá jen na Moravě ...

Takových slov je mnohem víc ... existují. Rozhodnutí je na každém uživateli, zda chce užít stylově příznakový výraz či nkoliv ... např. prkénko - prkýnko, garsonku – garsoniéru, hody - posvícení atd.

Přesto použiji "zastaralé a zaprášené slovníky" z r. 2010 a 2012,. Stále jsou věrodnějšími než info na internetu.

SSJC - jitrnice, kniž. jaternice, PSJC - jitrnice (kniž. také jaternice), Kottův slovník - jitrnice (zastar. jaternice, jatrnice).
--------

Naše řeč: Setkáváme se v konnverzaci např. s těmito konverzačně nevhodnými výrazy: jaternice místo jitrnice , dvéře místo dveře atd..

Švejk a jitrnice - Když jsem byl doma, tak jsem si dělal jitrnice sám... aby nehrábl v zoufalství do hrnce s močenými střevy na jitrnice.

Na slovenštinu se nikdo neptal, takže bylo možné pochopit z kontextu, že jsem napsala jsem slov-, chybělo -o- , tedy slovo jaternice ... Ale i ze slovenštiny se jatermice překládá jako jitrnice - mäsa a tučných jaterníc ≈ masa a mastných jitrnic

Takže ...

Upravil/a: annas
Zkuste to vysvětlit blbcům v televizi, kteří říkají jaternice a myslí tím klasicky jitrnice. Hrozně mě vytáčí jak středočeši przní češtinu! :vztek:
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

javax55
Příspěvky: 112
Registrován: pon úno 13, 2017 5:36 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Výroba jaterníc

#22 Nový příspěvek od javax55 »

Receptů na jitrnice (slovensky hurky ) je mnoho dá se říci co vesnice a řezník to jiný recept.
V níže uvedeném odkazu je recept na jaternice-hurky s rýží a kroupami, v dalším odkazu jsou různé recepty na výrobky ze zabíjačky.
Ať se daří.

https://dobrejedlo.pluska.sk/recepty/ta ... ce-krupami

http://www.zabijacka.net/recept/

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2158
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Výroba jaterníc

#23 Nový příspěvek od Deane7 »

Hrky je maďarsky, na juhu Slovenska sa asi používa maďarský názov. Ale máš pravdu.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Výroba jaterníc

#24 Nový příspěvek od imaginaro »

jinak je dost různých videí na youtube

https://www.youtube.com/watch?v=TE_gMbIbiXA
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2158
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Výroba jaterníc

#25 Nový příspěvek od Deane7 »

To patrí do vtipov. Ale dobré.
A v predchádzajúcom príspevku malo byť húrky.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Výroba jaterníc

#26 Nový příspěvek od imaginaro »

já nevím jestli je to recept na pravé "jaternice", jen jsem to našel ;-)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Sajmon67
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 06, 2020 7:44 pm
Bydliště: Horehron

Re: Výroba jaterníc

#27 Nový příspěvek od Sajmon67 »

Ahoj,u nás som to robil asi tak,že do kotla sa dali variť hlava,slezina,pečienka,podhrdlina.obličky,a kus krku a križovej kosti a všetko pokrvavené mäso(po vpichu) , kože sa varili v druhom hrnci .Prvé sa z kotla brala podhrdlina na paprikovú slaninu,potom sa delilo mäso na tlačenku(bez pokrvaveného mäsa- krk,krížova kosť, hlava)) a všetko čo bolo s krvou alebo masnejšie sa dávalo na jaternice-po našom hurky.Takže sa pomlelo na jemnej šajbe-slezina ,pečienka ,po vpichu,odrezky z paprikovej slaniny,uvarená krv,pomleté kožky(1misočka)popražená cibuľka(3ks) a pridáme uvarené krúpy.Ide tam soľ,čierne korenie,majoránka a dal som tam z tej polievky v čom sa varila hlava(2-3 varechy zvrchu).Chuť ma každy inú ,ale soli treba kus prisypať,lebo krúpy poberú.Množstvá korenin neviem -dávam od oka.

Sajmon67
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 06, 2020 7:44 pm
Bydliště: Horehron

Re: Výroba jaterníc

#28 Nový příspěvek od Sajmon67 »

A zabudol som na varené pľúca.Tie hurky sa robili posledné,takže sa tam pomlelo zvyšok z kotla.Nič neostalo na vyhodenie.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Výroba jaterníc

#29 Nový příspěvek od Britt »

To video je masochismus. Pipina točí obráceně a fotr má asi nervy jako špagáty.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Výroba jaterníc

#30 Nový příspěvek od imaginaro »

Kurňa já se přiznám že jsem se na to video dival až teď(byl jsem na odchodu z domu) a omlouvám se co jsem sem dal, narychlo jsem hledal nejrelevantnější název :red:
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“