Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Rotterdam
Příspěvky: 23
Registrován: úte říj 12, 2021 7:52 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#1 Nový příspěvek od Rotterdam »

Ahoj, náhodou jsem narazil na toto forum, tak snad se sem můj dotaz vůbec hodí. Věnujete se tu spíše větším strojům :-)

Pořídili jsme pole 1200m2, takže to už není na rýč a motyku. Pole mám 20km daleko, takže ani varianta s nějakou domácí výrobou nebo TK4 nepadá v úvahu, byť bych si to jinak uměl představit a využít ještě i do lesa. Takže mi z toho vychází nějaký jednoosý stroj alá Vari, který naložím na vlek za auto. Pluh na poorání, rotavátor a pluh na vyorání brambor to umí.

Potřeboval bych doporučení na nějaký soudobý stroj se 4T motorem. Otec míval několik Vari a jestli si z toho něco pamatuji, tak to, že s tím pořád byly nějaké problémy, chtěl bych něco výrazně spolehlivějšího.

Díky předem za diskuzi.

jean
Příspěvky: 3017
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#2 Nový příspěvek od jean »

Nemyslel si 12000m2? 12 árov je malá záhrada, tam stačí jednonápravový rotavátor, rýľ a motyka... Na rozrábanie by som určite bral liatinovú prevodovku, tie plechové a hliníkové paródie sú k nasrání. Motor honda GCV 5,5HP, to ťa prežije. Orať by som si asi nechal cudzím normálnym traktorom, ak sa nechceš hrať s nejakým vari/agzat systémom.

chobotek
Příspěvky: 10556
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#3 Nový příspěvek od chobotek »

Vari je rozumná volba.
Pokud otec ještě žije, navrhuju zeptat se ho, v čem ty problémy spočívaly. Protože jestli jsi po něm něco zdědil, bude v tvých rukou málo co spolehlivé ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15773
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#4 Nový příspěvek od oco13 »

Nič nehovorím, sedím v kresle, lúskam pukance a pozorne sledujem debatu. :typek:

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#5 Nový příspěvek od Leo »

Pole 60x20m zvládnou u nás lidi olítat s varinou, motykou a kýblem. Jen to pak nechají naorat velkým traktorem.
A mám pocit, že taková diskuze už tu byla.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15773
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#6 Nový příspěvek od oco13 »

chtěl bych něco výrazně spolehlivějšího.
:potlesk:

chobotek
Příspěvky: 10556
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#7 Nový příspěvek od chobotek »

A já bych chtěl vědět, co je zdrojem nespolehlivosti, resp. v čem spočívá.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

hobr
Příspěvky: 3872
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#8 Nový příspěvek od hobr »

Mám Dakra (motor Vari dvoutakt)už asi 20 let. Sekl jsem vždy hromadu arů (na plný plyn :prace: ) a nikdy nic špatně. Až předloni se ustřihl "klínek" a přestalo to jet. Dokoupil jsem převodovku, vozík a mám to na odvoz všeho možného. Za mě 1*! :pohar:
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#9 Nový příspěvek od DYK »

chobotek píše: pát říj 15, 2021 10:22 am A já bych chtěl vědět, co je zdrojem nespolehlivosti, resp. v čem spočívá.
Asi dvoutakt, ale nikdo neví jaký, který, čí a tak. Znáš to. Chce čtyřtakt, ale otec se jistě potýkal s dvoutaktem. Ono to tak bylo. Někomu ten dvoutakt jel řadu let, jinému začal zlobit po pár letech a mth. A protože většina nedokázala přesně určit, co je příčinou, ladili do to šlo. Přitom tem dvoutaktní motor není konstrukčně po technické stránce špatný. Zlobí většinou jeho "periferie". Vzhledem ke kvalitě dnešní výroby napříč značkama doporučit něco výrazně kvalitnějšího já neumím, liší se to jen cenama za díly potřebné pro přípdnou opravu. Taloši používají kuželovou spojku s cetrální pružinou. Pěknej výrobek s velkou styčnou plochou, může být ovládaný i hydraulicky, ale ani tento díl není nezničitelný, podléhá opotřebení a cenově je proti klasické vícelamelové spojce úúplně někde jinde.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15773
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#10 Nový příspěvek od oco13 »

Či to nebude v medzikuse. :-/ Ja to mám tak skoro stále - mám PA80 z roku 1994 - na jar som ju zhasol a už nechytila. Po týždni boja so sviečkami, čistením karburátora atď som ju zaviezol do servisu. O nejaký čas volajú že je hotová - ok, pýtam sa čo tomu bolo? NIČ :shock: len sme ju celú skontrolovali a chytila nám na prvé šklbnutie. Platil som 10 eur. Teraz mi to zase spravila kosačka - iskru dáva , palivo tam je , kompresiu má - len nechytí. :pistol: Druhá rovnaká chytí - tak radšej všetky srandy držím dvojmo až trojmo 8)

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#11 Nový příspěvek od thovt »

Odpovím nečtení manuálů ,co se dělá z motorem když uskladňuje na delší dobu?
Napovím: povrchové napětí bez něj ani ránu kde se schovává v motoru.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15773
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#12 Nový příspěvek od oco13 »

Thovt- to bolo pre mňa??

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#13 Nový příspěvek od ota »

Oco mě tohle dělala sekačka na travu. Co jsem se s ní potvorou napekloval. Natahal špagátu! Karburátor na vyčištění ultrazvukem. Nádrž vyčistil. Svíčka jako nová, jiskru házela. Benzin tam šel. Vždycky nakonec chytla a jela. Posekal jsem celej plac a pak že ještě vjezd na zahradu a nenatočil ji. Podruhé jdu sekat a tahám, tahám. Nakonec chytla a jela. Pak jsem šel sekat a nenastartoval jsem ani za nic. Přejdu zase všechno a nic. Už jsem myslel, že ji vráťím odkud jsem ji přivezl. Spásně mě napadlo vyměnit tu skoro novou, čistou svíčku co házela jiskru. Našel jsem podobnou stařičkou svíčku. Byla to ta dlouhá. Našroubuju ji, zatáhnu a od té doby jede jak nová. Bylo to tou pěknou čistou svíčkou. Od pohledu jak nová a mrcha uvnitř asi jiskru neházela. Venku jo. Už mám koupenou funglovku svíčku. Ale sekat budu až příšťi rok. Tak ji tam pak dám.

Rotterdam
Příspěvky: 23
Registrován: úte říj 12, 2021 7:52 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#14 Nový příspěvek od Rotterdam »

chobotek píše: čtv říj 14, 2021 1:26 pm Vari je rozumná volba.
Pokud otec ještě žije, navrhuju zeptat se ho, v čem ty problémy spočívaly. Protože jestli jsi po něm něco zdědil, bude v tvých rukou málo co spolehlivé ;-)
To už nezjistím, ale mám takový tušení, že hlavně ten dvoutaktní motor byl zlo. S nějakou Hondou 4T by to určitě fungovalo lépe.

Rotterdam
Příspěvky: 23
Registrován: úte říj 12, 2021 7:52 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Pomoc s výběrem stroje na malé políčko

#15 Nový příspěvek od Rotterdam »

Každopádně čím víc zjišťuju a nakoukávám videa, tím víc vím, co bych chtěl a nechtěl a taky vím, že asi neexistuje stroj, který by splnil všechno.

Vari spíš ne, nemá diferák a když vidím to laborování při otáčení, to asi nechci

Agzat lepší, diff, jinak mi to nejspíš udělá stejnou službu jako Vari

Dakr FD3 - to by bylo ideální, líbí se mi systém pohonu i ovládání, je to takový plynulejší, bez řazení, má to jako příslušenství parádní vyvážečku dřeva, rotavátor ROT. Ale neumí to vůbec orat a i když si nakonec možná nechám orat velkým traktorem, tak mám pořád zahradu za domem 150m2, kde bych to taky chtěl porychtovat, takže možnost orat chci.

No prostě babo raď. Asi Agzat a nebo Dakr a možná by šlo nějak dobastlit možnost připojení pluhu ?

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“