Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#31 Nový příspěvek od Sadra17 »

tady jde na palivo všechno :'( mě dneska přivezli "stromy" co měli u země k 90cm průměru z toho by bylo dost řeziva
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#32 Nový příspěvek od ota »

Ono je to s tím průměrem jak kde. Ta pila kam jsem dával dřevo tam má pásovky a nebo metrovku katr. Jinak má klasický 50 katry, myslím dva. Na tom jede polštáře. Takže jemu nedělá problém metrovej průměr. Měl jsem tam ve 12m pár kuláků s 3kubíkama, pár 2,8kubíků a pár od 2 vejš. Měl jsem i malý. Min bylo 20 cm na čepu. Ten co to nakládal povídal, kdyby bylo těhle trojek víc bylo by to dobrý. Ale mluvil jsem tady na place u lesa s chlápkem co vykupuje dřevo ve velkym a ten bere jen ve 4m délku a do 50 cm. Ostatní jde do paliva. Pak tu byli Slováci a brali taky v 6m, 4m a ty 2m tady všechny ještě jsou. Asi 1,5 měsíce bezprizorní. A ten co nakládal, tak povídal že uplně nejlíp 40 -50 cm ideál. Pak tu vykupoval chlápek a ten zase chtěl jen od 30 cm na čepu vejš. Pod 30 cm tady ještě taky je. A to má ve 2m. To pěkný vždycky odvezou hned. Každej má asi jinýho odběratele s jinejma parametrama.
Já nadoma na té mojí pile mám 6m max délku a uplně nejlíp tak 30 cm - 50 cm. Ideál je 40 cm s tím se nejmíň nadřu. Položím a v pohodě projedu, projmu. Celkově dost materiálu vyjde, a nemusím to vyřezávat všelijak kvůli projmuťí, jako 50cm špalek.
Jinak těžař co mi kácí vyzdravuje odenky 2m. Palivo. Málokdy to je u těch silnejch stromů bez toho. Třeba tam byl strom zdravej a on stejně odřízl třeba 60 cm. Protože jak to kácí a strom už jde, vytahne to ty vlákna nad pasekou a on to raději odřízne, aby tam pak nebyla srážka na nekvalitu. Většinu těch prdelí od země odřízl. Nebo to rovnou ořeže ze stran. Aby to bylo čistý, bez těch boulí. No on ví co a jak. Proto to svěřím raději jemu, než abych se s tím mořil. Tomu co to ode mě kupoval jsem povídal, co se ti nebude líbit, tak tady necháš. Naložil uplně všechno bez řečí a cena byla ještě vyžší, než jsme se původně domluvili.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#33 Nový příspěvek od ota »

Co třeba vyzkoušet něco jako je tady? https://stroje.bazos.cz/inzerat/1408489 ... onajem.php
Když tedy na zkoušku tady to myslím by ušlo.Ta cena není likvidační za tuizápujčku.

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#34 Nový příspěvek od Cobrow »

Musíš se chovat jako král ve Třech veteránech... když je mír- lejeme písmenka.... když je válka - kule.
Takže řezat podle situace :ano:
(Osobně bych dělal řezivo....)

Uživatelský avatar
jhamos
Příspěvky: 330
Registrován: úte lis 01, 2016 2:06 pm
Bydliště: Lomnice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#35 Nový příspěvek od jhamos »

Ahoj,nechci zakládat nové téma a tak sem to hodil sem. Kulatinu z lesa vozím na pilu na pořez,ale přemýšlím,že,když mam nějakou třeba 2 metrovou hezkou kládu s nádorem nebo jinak zajímavou,že bych si jí řízl sám a chtěl bych si pořídit takový ten přípravek na řezání fošen motorovou pilou. Je to k něčemu,funguje to nějak slušně? Je mi jasný,že musím mít řetěz na podélné řezání,dlouhou lištu a silnou pilu a že nebude výkon nijak velký,ale jde mi fakt jen oto občas něco...
Pilu mam Stihl 500i a tak bych už kupoval jen lištu s řetězem...
Malý katr s dráhou nechci,nemam to kam usadit a ani to jinak nevyužiji,většinu dřeva budu pořád vozit na pilu.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#36 Nový příspěvek od chobotek »

Otázka je subjektivní a takové budou i odpovědi. Protože se co celé vede ručně je i "slušnost" fungování daná rukama. No a pak záleží na tom, jestli to má být katr na motorovou pilu, teda jestli to vede pilu po celé délce řezu, což ze zadání nevyplývá, nebo jestli to má být takový ten "držák motorové pily" - tady záleží, jak se povede první řez, ale obecně je pakárna neskutečná s tím dělat (čti, kdybych měl 500i, tak ji do takové chujoviny nikdy neupnu :D). V obou případech je nezpochybnitelným výsledkem velká hromada pilin.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
jhamos
Příspěvky: 330
Registrován: úte lis 01, 2016 2:06 pm
Bydliště: Lomnice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#37 Nový příspěvek od jhamos »

Má to být taková ta chujovina https://www.kardanka.cz/drzak-motorove- ... zani-dreva
Je mi jasný,že to nebude jak od katru a taky,že záleží na prvním řezu,který se musí udělat podle nějakého vodítka a právě mi jde oto jestli to někdo má a zkoušel nebo to stím běžně dělá a jestli to aspon trošku stojí za to. Ted mam na pětistovce lištu 50 cm a řezěz na podélné,když potřebuji rozpůlit nějaký obr kuláč abych do dostal na štípačku a řežu jen od ruky a jedo to jako fík...

fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#38 Nový příspěvek od fikejz »

Když už tak něco takového: https://www.youtube.com/watch?v=tjI8l9o ... ctoftheday (LOGOSOL).
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
jhamos
Příspěvky: 330
Registrován: úte lis 01, 2016 2:06 pm
Bydliště: Lomnice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#39 Nový příspěvek od jhamos »

Jo super na klády 20 cm v průměru,dokážu si představit se s tímto bavit a nařezat si na pergolu atak,ale třeba dvoumetrovou kládu jasanu o průměru 70 cm co bych ted třeba potřeboval to neřeší.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#40 Nový příspěvek od chobotek »

Jak to že ne? To je otázka nastavení a lišty. Akorát je to dražší než tvoje pilka.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#41 Nový příspěvek od fikejz »

Někde jsem viděl video, jak s tím borec nařezal klády na srub, celou vazbu, prkna... a rozhodně dělal z větších průměrů než nějakých 20cm. Řekl bych že tak tenký ani neměl odřízlý špičky.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
jhamos
Příspěvky: 330
Registrován: úte lis 01, 2016 2:06 pm
Bydliště: Lomnice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#42 Nový příspěvek od jhamos »

Cena je tam prakticky jako u pásové pily s dráhou

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#43 Nový příspěvek od ota »

To Jhamos když vozíš kulatinu na pilu, tak se domluv tam a oni Ti na přání říznou co třeba. Mám kámoše na pile a stačilo když jsem tam vezl na pořez ukázat z čeho co chci. On si vzal palír, barvu. Kuláky popsal barvou číslama a na papír si popsal co které číslo bude. No a nebylo toho tolik a odečetl mi to ze dřeva tu práci. On to měl za víkend hotové a já si tam nechával přídavek na zahlazení hrubého povrchu kolik mm. A on to nařezal přesně a čistě, že jsem to jen lehce protáhl a nechal tak. Doma bych to tak rychle a přesně nikdy nenašmikal.

Uživatelský avatar
jhamos
Příspěvky: 330
Registrován: úte lis 01, 2016 2:06 pm
Bydliště: Lomnice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#44 Nový příspěvek od jhamos »

Ota: co vozím na pilu,tak katrem prožene max 55 cm a všichni v okolí jsou na tom stejně a v jedné vesnici je pasovka a tam je domluva taková,že to dřív shnije

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#45 Nový příspěvek od ota »

Nojo no tak tady mají katr 100 a dva 50 a pásovky. Jenže tady to ,,jede". Žádné čekání, je tam cvrkot! A s domluvou žádný problém. Naposledy jsem prodával dřevo z těžby od nás z lesa a přijel s kláďákem až k lesu a naložil 2 fůry bez problému a cena byla na horní hranici v té době prodeje. Bez problémů v klidu. 8)

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“