Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Romhaus
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 03, 2021 3:55 pm
Bydliště: Blansko

Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#1 Nový příspěvek od Romhaus »

Zdravím,
chtěl bych poradit. Jelikož mám hodně dřeva a nevím co s tím, pozemky by taky byli, tak jsem si říkal, že bych to dřevo začal za nějakou korunu prodávat.
Co myslíte, má větší šanci na úspěch koupit kmenovou pilu a dělat řezivo nebo pořídit třeba štípací linku a zabývat se palivovým dřevem?
Traktor nemám, musel bych si najímat. Není to problém, po okolí je kluků dost.
Díky

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#2 Nový příspěvek od jenicek »

Jedno souvisí s druhým. Pokud děláš řezivo, máš z toho i mraky paliva.
Pokud děláš palivo, je občas škoda z toho neudělat řezivo a prodat ho 4x dráž.
Pokud nemáš techniku, tak bych se do toho nepouštěl. Jak chceš třeba manipulovat s kládama?

Romhaus
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 03, 2021 3:55 pm
Bydliště: Blansko

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#3 Nový příspěvek od Romhaus »

Veškerý klády dotáhnem traktorem. Co půjde, udělám vlastníma silama. Co nepůjde, uděláme se známým traktorem. Někdy to jde sice velmi těžce, ale jde. Říkám si, topit se musí a bude pořád. Jde o to, jestli takový zájem bude o trámky, desky, fošny atd..

JardaCNC
Příspěvky: 2350
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#4 Nový příspěvek od JardaCNC »

Tak před 25 lety jsem tuto živnost chtěl začít i já s otcem.
Už bych se do toho nepouštěl.
Nevím jaký "katr" bys chtěl koupit? Pokud jen "nějaké vodítko" na motorovou pilu - zapomeň to dělat na kšeft.
Pokud pořádný katr - tak musím mít prostor - halu.
Odpovídají přípojku El. energie. Povolení k živnosti. Apod.
U nás to zkrachovalo na nepovolení z životního prostředí.
To že byla 200 m vedle nepovolená skládka - to nevadilo.
No jinak traktor je dobrá věc. Ale kolikrát bývá mokro a pak je nahraný i Lakatoš.
Lepší dovézt na hromadu a pak navijákem - ještě lepší jeřáb.
Taky musíš dávat někde desky, trámy - hotové výrobky.
Nikdo je nechce mokré - sušička.
Naposledy upravil(a) JardaCNC dne úte zář 07, 2021 11:17 am, celkem upraveno 1 x.

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#5 Nový příspěvek od honzasl »

Pokud nemáš ani traktor, tak je to naprd. Těch manipulací není málo ať už u řeziva nebo u paliva.

Kámoš traktor půjčí, ale pokud to bude na půl roku dvakrát týdně, tak časem přestane být kámošem.

Ale pokud je potřeba nějak začít, vytahat, rozmanipulovat a co je schopné, odvézt na pilu a nechat pořezat. Vznikne 2/3 fošen a 1/3 paliva. Do začátku stačí mít motorovou pilu a cirkulárku a chuť do práce. Fošny narovnat do štůsu někde, kam se dá dostat autem při prodeji, palivo nařezat na palety na hotová polínka, o ty je zájem.

Za rok zjistíš, že potřebuješ svůj traktor s (půjčeným) navijákem, vlek, věž z VZV na manipulaci, cirkulárku, štípačku no a pak už to pojede samo...

Vlastní katr není potřeba, cena pořezu se musí schovat do ceny řeziva.

PS: Mám to jako koníček, zatím to po započítání nákladů nevydělalo ani korunu :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20786
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#6 Nový příspěvek od ota »

Máme kus lesa. Máme traktory a mám doma velkou pilu. Sice kotoučovou co jezdí po kolejích. Teď jsme museli polovinu lesa vykácet kvůli kůrovci. Dal jsem to udělat známému lesákovi. On to za dvě půldne celé pokácel, nakrátil. Jeho brácha to za dvě půldne vytahal na skládku k pevné cestě rozmanipuloval. Přijel další kámoš z pili s kamionem. Dřevo skouknul, naložil a odvezl..za týden vyplatil peníze. Vyplatil jsem kácení. Zbylo mi asi 1/4 objemu paliva stranou.
Já bych se tam pachtil týdny než bych to pokácel a ťím naším Zetůrkem vytahal. Časově pro mě nesmysl. Z toho palivového ještě vyberu pro mě pár klacků na vyřezání trámků na garáž pro traktory.
Tady v okolí je několik pil a nebo i prodejců palivového dřeva. Já jako čučkař bych nemohl nikdy konkurovat s nabídkou čehokoli kolem dřeva. Jen ten s kamionem, zacouval k hromadě a asi za 10 min měl kurevskou fůru. Nestačil jsem opisovat čísla z čela kuláků a on mi povídal, já to kvůli tobě beru jen pojednom, aby jsi stihl ty čísla sledovat, jinak nakládám i po třech naráz. A on byl s nákladem za 15 min na pile. Hodinu z toho jsme prokecali. :D

Romhaus
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 03, 2021 3:55 pm
Bydliště: Blansko

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#7 Nový příspěvek od Romhaus »

Určitě máte všichni v něčem pravdu. Pokud nejsem řádně vybaven, tak se z toho zblázním. Dát kládu na katr sám, nereálné. A rozhodně to nechci pižlat řetězovou pilou. To je naprosto o ničem.
Mám tři pily, veškeré vybavení do lesa (krom traktoru), mám jen Varinu, dále cirgulu, štípačku, sekery, kalače, lana, kladky, klíny, reflektory, vozík na kládu. Plac mám velký, stodolu mám od souseda dlouhodobě pronajatou, 400V mám, chuť do hokny taky, páč mě to prostě baví.
Koukal jsem na ty malé štípací poloautomaty. LUMAG, VARI - palba a nic moc. Přijde mi, že to dělá pomalu.
Koukám na https://www.jansen-stroje.cz/stipace-dr ... -20-speed/, nikdy jsem to neviděl (je tam video). Škoda že to nemá elektromotor. Myslím, že bych byl ve finále rychlejší než s tím Lumagem. Celkem to na tom frčí. Do startu dobrý.
Neznáte nějakou štípačku, na které to odsejpá?

Fizz
Příspěvky: 7927
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#8 Nový příspěvek od Fizz »

Nejrychlejší jsou ty co fungují jako kolo od staré lokomotivy ci buchar, no ale delat na tom bych asi nechtěl.

Vymyslet štípací aparát, zvlášť když můžeš doslova vše odkoukat z UT, je snadné, udělat ho aby makal kak má a držel už horší
Zase muzes podle svých preferencí.

I tak se obávám že bez manipulační techniky ti nelze dělat ekonomicky. Alespon nakladač či velká Desta která má své limity. Lidé jsou dnes líní, co mohou zaplatit vetsina zaplatí, viz prodej třísek třeba. Myslím že pokud to má mít smysl a dělat v menším měřítku chce to dopravní prostředek na 1-2m³ dreva, něco na manipulování a stipacku, casem si koupit vyrobit aparat co bude narezavat a štípat, ideálně zrovna házet na korbu. Každá manipulace navic je drahá.

Tady tipek začínal se sekerou, za měsíc pres vikend udelal dve stipacky který vypadaly k sešrotování, makaly ale asi tri roky, vydelaly na centrum do kteryho dává vyformatovany kmeny, tj zařezané na délku a bez ty široký prdele dole. Ty odřezky jede ručo otrok na stipaci, on valí na centru, krmí to destou, už to má v ruce ale třeba hon by byl tak o 20% rychlejší i kdyby jen s vidlama.

Co jsrm odkoukal, ideálně otrok ke stipacce co jen stipa, sefik dělá na centru a chystá hromadu otrokovi. Manipuluje kmeny atd. V sezóně má ještě "skládače" na skládány metry do beden.


Nouzí netrpí. Ale musí tam být furt. I objednávky vyrizuje venku, jinak práce zpomalují.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#9 Nový příspěvek od DYK »

Tak Lumag, jo? To bude zkušenost za sto tisíc. Mohu-li svůj názor - poloautomat na práci začíná na čtvrt milionu, tj 250.000kč. A řezivo? Dneska bych už nad tím aji přemýšlel, protože se blíží doba, kdy nebude ani na palety. Vždycky se topilo opadem z nějaké smysluplné výroby, třeba toho řeziva. Když je místo bude za to víc, ale časem. Někde kolem Pelhřimova nebo co je půjčovna. Dostaneš to i s vlekem, jen to musíš něčím odtáhnout a složit. Pak samozřejmě zase naložit a vrátit. Myslím, že to by mohla být nejlevnější zkušenost, jestli ano, nebo ne, když palivo.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Romhaus
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 03, 2021 3:55 pm
Bydliště: Blansko

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#10 Nový příspěvek od Romhaus »

Psal jsem, že Lumag nechci. Jsem v lokalitě, kde stejně žádné takové půjčovny nejsou. Všude okolo jsou jen vesnice, žádné velké město. Chtěl bych dělat dřevo pro místní lidi a lidi z okolí. Co si myslíte o té štípačce FS -20 ? Odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=4ENoadJ8Qxk&t . Stojí 42.000

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20786
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#11 Nový příspěvek od ota »

Jen postřeh od té šťípačky. Jede to vcelku rychle. Ale co příprava pro samotné šťípání? A co ta šťípačka poví na sukatej kraják? On tam má pěkný rovný listnáče. Taky mám doma šťípačku ale pro moje domácí použiťí. Jedu na ní horší dřevo. Tedy sukáče, srosty a tak. Přeci nebudeš zpracovávat kvalitní kulaťinu za kterou by Jsi dostal uplně jiný peníze za výkup. Za kvalitní kulatinu je uplně jiná cena kterou dostaneš a vlasně na ní nemusíš moc máknout. Jak jsem psal, vytěžili mi to lesáci a odvezl si to kámoš. Já jen psal čísla, inkasoval a pak zaplaťil. Já jsem na to nepotřeboval vydělat, ale zpracovat kůrovce co nejdřív. A zbylo i na sadbu stromečků na paseku.
Ta šťípačka na videu beru ji tak pro soukromé šťípání, třeba pro tři rodiny. Děda, syn a strejda. Pro ně ideální.
Ty potřebuješ navalit kuláky, nakrátit a šťípat. A dopravník na hromadu, potažmo do beden, vleku. Jak jsem psal, jsou tu ,,čučkaři" a ti musejí s cenou dolu, bejt příjemný, zavéz dřevo až do dřevníku a tak. Jinak je ťi velcí slupnou jak malinu. Vidím to z pohledu že tady jich je jako hub po dešti. Malí, velcí. Zavoláš a už jedou. Každej chce vydělat. Ti velcí třeba pila má určitou výhodu. Vše tam mají a hlavně lidi na to tam mají. Auta, rozvozy skládání rukou na plac. A cenu hodně nízkou.
Máš ale určitou výhodu. Dřevo rapidně ubývá a jde cenou nahoru. Za chvíli nebude. Povídal mi to ten kámoš z pily. Už není všude třeba na 5 kamionů, sbírá i po kládách na manipulákách.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#12 Nový příspěvek od DYK »

Téma k téhle štípačce je zde již od roku 2012 a pořád si nedovedu na ní představit třeba borovici.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Romhaus
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 03, 2021 3:55 pm
Bydliště: Blansko

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#13 Nový příspěvek od Romhaus »

Vůbec nic tu o té štípačce nemůžu najít.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#14 Nový příspěvek od DYK »

http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=40798 třeba. To bylo v dobách, kdy se příspěvky třeba na zpracování dřeva zařazovali do dřevotechniky a tak, no.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Sadra17
Příspěvky: 6105
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#15 Nový příspěvek od Sadra17 »

Romhaus píše: úte zář 07, 2021 4:40 pm Co si myslíte o té štípačce FS -20 ? Odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=4ENoadJ8Qxk&t . Stojí 42.000
jak psal Ota má tam krásný dřevo a jede to dost rychle, za mě pokud máš možnost elektriky tak štípačku určitě elektrickou, nechceš si smrdět pod nos spalovacím motorem 8)

co se rychlosti týká tak mě se osvědčilo štípat metrovky a ty pak na cirkulárce řezat :typek:
malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“