Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

vše co nejde zařadit nikde jinde

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
jean
Příspěvky: 3013
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#61 Nový příspěvek od jean »

Koho to živí, ten asi nemá gáter na reťazovú pílu :) Ale na spracovanie stromov z vlastnej záhrady je to v pohode.

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#62 Nový příspěvek od Ready »

Na semtam řezání slabší hmoty jde i motorovou pilou,ale když se spočítá spotřeba benzínu na pořezaný kubík,je to docela maso....taky jsem si tím prošel,koleniště+ pojezdová konstrukce,kde byla uchycená 372 HQ a docela skučela,bylo mi jí líto,benzín letěl po kýblech...předělal jsem na 4kw elektromotor a převod do rychla na 9000 ot.min a paráda,krásné čisté řezy i v jasanu,ten teda jde řezat oproti jehličí dost ztuha(jasně,tvrdé houževnaté dřevo),ale na to domácí žvýkání....paráda. Asi jediná nevýhoda je prořez,klasika 3/8 řetěz pro podélný řez(brus 10`) bere 10mm,ale pokud je pro řeziny využití,jde to rozdýchat.

Dindik
Příspěvky: 270
Registrován: čtv úno 08, 2018 4:30 pm
Bydliště: Praha

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#63 Nový příspěvek od Dindik »

Já něco podobnýho mám. Podél kmene dva jekly, po nich jezdí H 365 . Je to pomalé, mám to na 2m délku ( to je dané tou délkou jeklů) . je to tak na občasné vyrobení trámků. Z nich pak prkna na cirkuli. Přímo prkna či fošny - na to to není. Ta pila jede dost dlouhou dobu naplno, není to režim jako při běžném řezání. A kupa pilin.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 933
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#64 Nový příspěvek od Dáva »

Je to zbytečné trápení motorovky , psal jsem to na předešlé stránce. Pásovka je pásovka. Už se dá malá koupit za rozumný peníz.

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#65 Nový příspěvek od Ready »

Klasické pily jsou na to slabé,Logosol doporučuje 90kubíků a víc,tam už je to o něčem jiném. Na domácí žvýkání je pásovka diskutabilní(taky jsem uvažoval nad Pilousem,,ale chce to počítat),ona je za relativně levno,ale co pásy? Chytneš kamínek a pás ven,kdo dá za brusku dalších 50+šrinkovačka,teda pokud nemáš bimetaly. A někam to vozit,kdo to brousne,ano,proč ne,ale pak je třeba započítat cestu,náklad na broušení a to,že buď máš pásů více nebo neřežeš. Víc pásů musíš mít stejně kvůli odpočinku,levná pásovka=malé kola=2 hoďky a pás ven. Řetězák s elektromotorem (mám doma teď,elektromotor 4kw)na semtam řezání o hodně neprůstřelnější,zatupíš,řetěz jde nabrousit i na brusce z Lidlu za 700 Kč,řetěz brousím +- co pořezaný kubík,řetěz vydrží 20-30 přebroušení a nový stojí 800 Kč,lišta vydrží 10-15 řetězů. Olej obyč ekologický(piliny jdou pod koně a do kotle,takže žádný motorák a pod),5l kanystr mám na sezonu. Takže náklady na kubík nula prd.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 933
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#66 Nový příspěvek od Dáva »

Máš samozřejmě pravdu pásovka je nákladnější na provoz.
K těm kamínkům na pásovce se používá předřez/ fréza která ti ty kamínky vyhodí doprdele. Jinak by to nešlo provozovat nějak rozumně.
Mě se líbí 100x víc než motorovka/ katr.
Jen bych chtěl vidět jak kolega rozřeže na prkna jasan 75cm v průměru tim porychtuňkem s motorovkou tvl.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#67 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Nějak neprobíráte kotoučový katry. S omezeným průměrem kmenů se každý musí smířit. Daj se koupit za pár šupů, kotouč nabrousí kdekdo co má odpovídající brusku. Prořez sic taky dost velkej ale než trápit motorovku... Řetězový řezání jen na zmíněný elektropohon, jinak mi to nedává smysl.
Kamínky u pásovky - holt kdo nemá předřez (jako já) tak musí čistit rovinu řezu kde zajíždí pás. Zablácený a jinak zaprasený kmeny bez vyčištění neřezat.

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#68 Nový příspěvek od Ready »

Levnou pásovkou jasan 75 cm ještě tak nejlépe ve 4m taky nepořežeš,on se tam ani nejspíš nevejde přes průměr a pokud jo,z kolejiště bude zmuchlaný papír, tu váhu neudrží....z něčeho takového bude teplo motoru i u mizery,tam bych to tipl v řezu plných 11 kw do pásu :smich: Předřez samozřejmě ano,ovšem zase,která levná pásovka pro hobby provoz ho v sérii má. Ale pokud je,skvělá věc.
Je fakt,že 13 jasanů s patou na sračky mně taky čeká,největší má +- těch 65-70 cm,zbytek okolo 50-55. Naštěstí už mají daný osud a řezivo půjde v hranolcích na topora,takže u mně dočasně řetěz dolů a staví se překlopná úhlovka na 400mm kotouč,velmi efektívní řezání.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 933
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#69 Nový příspěvek od Dáva »

Dodělat předřez je to nejmenší ale máš pravdu že celá konstrukce ty levný pásovky bude subtilní/vetchá.
A hlavně technický tam tak velký průměr ani nevleze/neprořízne.
Známý měl pásovku origo výrobce myslím ČKYŇE nebo tak nějak ale nedařilo se mu moc .Místo prken mu z toho lezly vrtule :smich: . V Aero Vodochody to nechtěli tak se na to vykašlal.
Brousil si pásy sám a evidentně to neuměl.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 933
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#70 Nový příspěvek od Dáva »

Jo a k tomu palivovému dřevu jsem teď nedavno viděl nějaký dokument jak soudruzi štípali veliký průměry dřeva. Do metroviny do prostred navrtal díru vrtačkou a klacíkem zastrčil trhavinu. A normálně to odstřelovali.

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#71 Nový příspěvek od Ready »

Jojo,vyladit kooejiště,aby to neřezalo jehlany,vrtule a podobné patvary dalo práci,pak jsem blbě usadil jedlu(spadl mně jeden konec,vysmekla se) a ustavovalo se nanovo,pak jsem z práce navozil 100*100/5 a udělal lože,na kterém je kolejiště,teď jsem do milimetru. Ona i ta úhlovka půjde na slabší hmotu používat tak,že omítnu kraje a na vodorovnou vezmu z jedné strany plný záběr a z druhé strany se vrátím....pokud bude dobře udělaná,v řezu se potkají a já budu moct řezat omítlé řezivo do šířky dvou prořezů,okolo 280-300mm.
To štípání trhavinou,někde v krabicích bych po staříkovi našel fotky,kde bylo vyfocené rubisko plné odstřelených pařezů,podkopali pařez,zasunuli trhavinu a odstřelili.

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 933
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#72 Nový příspěvek od Dáva »

U nás za Komančů jezeďáci trhali pařezy tankem . Měl sundanou věž a měl radlici. Když z lesa dělali pole..
To už je strašně dávno..

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Vyrábět řezivo nebo palivové dřevo?

#73 Nový příspěvek od Ready »

Jo,co vím,tak ty pařezy odstřelovali v 50-tých letech,v 850m/mořem severní svah chtěli mít soudruzi pole,neb chtěli blbému kulakovi(můj stařík) ukázat,jak to jde....když jim došlo,jaká je to blbost,zase to zalesnili :smich:
Ad kotoučové katry,měli jsme ho doma a nic moc...prořez jak řetězák,tupá pila plave,strašný rachot a když to nabralo odkoru,letěla velmi velmi daleko. A sehnat brusku na hanibalku 800-1000mm kvůli průměru taky není samozřejmost,její nabroušení a šrink je hodně zásadní pro kvalitu řezu,hlavně kvůli plavání,jak se kotouč zahřeje,nedá se s tím už domluvit. Aspoň teda moje zkušenost(možná blbě broušené kotouče a někomu by šlapala skvěle),ale tento systém už bych nechtěl.
Pro inspiraci jsou bomba ruské videa,neuvěřitelní koumáci.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“