Zahradní motorová sekačka na trávu

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#1 Nový příspěvek od Piston »

Na tuto sezónu chci rozšířit svůj strojový park o bubnovou sekačku. Přesněji řečeno, chci sekačku, na kterou mohu nasadit svou motorovou jednotku Jikov 2T z Vari. Na výběr je buď levnější Dakr http://www.prag-info.cz/_shop/index_.ph ... gi_detail= nebo dražší originál od Vari http://www.vari.cz/bubnove-sekacky/deta ... 600-s.html Můžete mi někdo poradit? Podotýkám, že podmínky jsou u nás trochu drsné. V sadu razí mladé švestky, přerostlé trávy na louce u lesa se rychle začínají podobat spíše džungli někde ve Vietnamu, krtci ryjí jak na olympiádě a sklon pozemku je také místy značný. Zatím jsem ty obtížnější části kosil křovińákem, ale ta dřina... a spotřeba je též značná.
Pivo je moje palivo.

Uživatelský avatar
antipo
Příspěvky: 691
Registrován: ned říj 26, 2008 11:29 am
Bydliště: Třinec

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#2 Nový příspěvek od antipo »

Stejně nejlepší motor je KAWASAKI, na to nemá ani BS ale s cenou jsou taky někde jinde
Zetor 3011 Zetor 6718 Zetor 7341

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#3 Nový příspěvek od Kubo »

Piston: Ked mozem poradit tak z tych dvoch urcite original BDR 600. Ten Dakr mame uz v oprave viac nez rok a je s nim problem, niesu nahradne diely! Pekne od zaciatku: Jednobubnove kosacky vyrabal v nejakej malej firme nejaky pan Král. Mal nejakeho spolocnika a ten to skopiroval a zacal robit sam za seba. Kosacku v podstate celu okopiroval, zmenil iba nejake detaily. Dokonca bol taky drzy ze ju pomenoval slovom ktore sa sklada z pismen mena prvotneho konstruktera, teda LAKR. Tie kosacky robil urcity cas a potom to nejak padlo. Znovu to rozbehol dalsi sukromnika pomenoval to DAKR, zase s urcitymi zmenami. Cize sa vyrabali 3 v podstate rovnake kosacky do ktorych nikdy nic nepasovalo. Takze je s tym problem. Teda u nas na Slovensku, u vas v Cechach je to mozno uplne ine, ale pochybujem o tom. Myslim ze ta BDR je lepsia volba. Na to poslem objednavku a vsetko pride, do Dakra nic.


Toto je iba moj subjektyvny nazor, nikoho na nic nenabadam ani nikomu nechcem poskodit, len pisem co si myslim ako vsetci ostatny.

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#4 Nový příspěvek od Kubo »

antipo: 9z10predanych kosaciek s motorom Kawasaki pride po hodine prevadzky k nam do servisu, je tam mala chybicka ktora odstavy cely motor. Oprava trva par minut, ale nepotesi to.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#5 Nový příspěvek od DYK »

Jeto i můj názor Kubovo doporučení při výběru z těch dvou bubnovek. Navíc i BDR už by měla mít nový disk který má mj. čtyři nože. Rozdíl by jsi měl poznat ve větší hmotě, jenže není s čím srovnávat, ale technicky si to dokážeš porovnat - na daný množství hmoty jsou čtyři nože ne tři a míň jak jsem u Dakra viděl. Jedno doporučení bych pro tebe ještě měl. Vymysli si způsob jak ochráníš vzduch. filtr u tvého dvoutaktu od padajících semen trav do něho při sečení. Obvzváště když sečeš přerostlou trávu semena jsou všude, filtr je nasaje a přicpe se. Chápeš stačí jakákoli mechanická zábrana, aby motor nasával pokud možno jen vzduch.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#6 Nový příspěvek od Piston »

Díky za rady, jednoznačně tedy originál od Vari. Musím hrubě přišetřit... Jako ochrana by asi byl nejlepší jakýsi komínek na originální filtr a na něm nějaký kus punčochy nebo třeba nějaký pěnový filtr?
Pivo je moje palivo.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#7 Nový příspěvek od DYK »

Nemůžeš moc přicpávat přívod vzduchu byl by problém s motorem, a dělat komínek, no nevím jak by musel být dlouhý, aby dobře fungoval. Jde jen o to, aby jsi mechanicky zabránil nasávání těch semen bez omezení množství nasávaného vzduchu. Třeba punčochu navleč na filtr a po sečení sundáš. To všechno ukáže praxe a sám si zvolíš jak dál. Jo a nezapomeň říst, že tu BDR chceš pro dvoutakt.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#8 Nový příspěvek od Kubo »

Este je potreba filtrovat vzduch ktory ide na chladenie, na to mnoho ludi zabuda, ale da sa to riesit.

Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Re: Motorove kosačky a krovinorezy

#9 Nový příspěvek od Piston »

Před nějakou dobou jsem se tady poptával po názorech, zda je lepší bubnovka od Dakru nebo od Vari. Nakonec to dopadne tak, že to nebude ani jedna, ani druhá, ale zřejmě koupím mulčovač Tajfun 52 od Vari. Nepracoval jste s ním někdo? Je mí jasné, že nějakou extra vysokou trávu s tím nezlikviduju, ale to by mi ani tak nevadilo.
Pivo je moje palivo.

jano
Příspěvky: 1038
Registrován: ned črc 08, 2007 9:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorove kosačky a krovinorezy - čo vybrať

#10 Nový příspěvek od jano »

Viac ako dvadsať rokov som kosil trávnik Tera systémom z hliníkovou rotačnou kosačkou. Mám nasledujúce typy:
1. Husqvarna R 525, 5,5k s motorom Brigs Stratton cca 100 000HUF, t.j. 10 000Sk
2. AL-KO Silver 520 BR, 6k s motorom Brigs Stratton 675, ocelove telo, cca 120 000HUF, teda 12 000Sk
3. Partner P 7053 SD, 7k s motorom Brigs Stratton cca 13 000Sk
4. Husqvarna R 152 SV, 5,5k s motorom Honda cca 16 000Sk
Takže poradte, čo si vybrať, alebo niečo ceľkom iné? Nerád by som kúpil horší stroj ako mám, motor na tera- systém je ešte Francúzsky, má blízo 40 rokov. Zodralo sa pár karburátorov, štartovaní, raz sa menil válec ... a ide do roztrhania teľa. Len kosačka je dosť ťažká, doránaňá a treba jú tlačiť, a hlavne treba hrabať. :help:

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorove kosačky a krovinorezy

#11 Nový příspěvek od DYK »

Ahoj jano, obecně je třeba si dát pozor na sběr, který je řešen boční rourou do koše. Ne vždy toto řešení dobře funguje. Další věc je udávaný výkon motorů. Pokud někdo udává u sekačky s motorem např. Honda výkon 5.5 HP jde s největší pavděpodobností o motor GCV 160 a tento výkon motor dosahuje až při cca 3 7OO ot/min. Zjisti si, v jakých otáčkách motor na sekačce skutečně pracuje. Já si myslím, že to bude kolem 2 700-2 800 ot. a v těchto skutečných otáčkách takto deklarovaného výkonu nedosahuje a nejen Honda - žádný motor. Všiml jsem si totiž, že hodně prodejců operuje s max. výkonem motoru, ale zákazník ho nemá šanci využít a dosáhnout na něj, protože motory u sekaček jsou seřizovány na nižší hodnotu. Je to z důvodu bezpečnosti a vůbec schválení zkušebnou. Něco jiného tedy je, když tento motor Honda je použit na Vari, kde je regulátor seřízen na 3 600 ot. a tam už deklarovaný výkon může být.
Abych jenom netlachal a napsal i svoje doporučení, tak bych doporučil s tvého seznamu AL-KO s Hondou a pohon zadních kol.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a krovinorezy

#12 Nový příspěvek od Kubo »

No s tym vykonom neviem. Honda je jasna, 5,5hp pri 3600ot/min. Ale briggs vo vyhotoveni ktore je na kosacke by som povedal ze ten vykon je udavany pri 3000ot/min. Mam classic 35 (teraz seria 450, cize krutak 4,5FT.LBS) v prevedeni kosacka aj pohonna jednotka rotavatoru a niesu to rovnake motory. Sprint je podla mna nieco rovnake. Ale u Quantum a Intek to uz bude asi ako hovoris, primarne vyrobene ako hnacie jednotky pre pohon mechanizmov(cerpadla, centraly, malotraktory) a tam po stiahnuti na 3000ot/min asi bude pokles vykonu znatelny.
Avsak napr. ten Classic 35 na mna posobi ze ma 3,5HP pri 3000ot/min ale verzia pre rotavator s 3600ot/min (ma napr. ocelovy zotrvacnik namiesto hlinikoveho pretoze unho nefunguje noz ako zotrvacnik) ma pri 3600ot/min viac jak 3,5HP.
Krutak je jasny, u briggsov je to u vsetkych motorov v serii 450 az 875 vrchol pri 3060ot/min( podla normy SAE J 1940)
Ale mame napr. motor Thorx 500OHV (4,5HP) a to je masina. je to motor promarne vyvynuty pre kosacky a nic ine, regulator pevne nastaveny na 3000ot/min bez moznosti zmeny (neexistuje varianta s regulaciou plynu).
Lenze pred rokom mal tento motor v tabulkach 4,5HP a teraz v novom katalogu asi vyrobca zmenil metodu alebo podmienky merania a uvadzaju mu len 2,9HP. Ten isty motor je teraz tabulkovo ovela slabsi a pritom mam moznost porovnat s inymi motormi a Briggs v rovnakom vykone a kondicii nema na motor Thorx na kosacke sancu.
Nemam udaje pre krutiaci moment ale je to brutus, motor 4,5HP na kosacke zaber 52cm a ide jak kombajn. Myslim ze by mu mohol konkurovat napr. Quantum 5,0HP (625series) alebo DOV 700series.
Takou zaujimavostou u motorov Thorx je, ze na stvortaktny motor pracuju s vysokymi tlakmi. Briggs a Tecumseh maju okolo 5,5-6 atm kompresiu. Thorx ma medzi 8az 9 atm a je to poznat, nastartovat neni sranda, ale ked to uz ide tak to len tak nezastavis.

Alko s Hondou je dobra volba, ale pozor na motor, nieje Honda ako Honda. Je vela kopii hlavne z ciny, napr MTD pouziva kopiu (akoze licencna vyroba, ale premna je to kopia) a to uz nieje ono. Je to kopia GCV 160 ale uz na prvy pohlad su ine farby plastov atd. Niesu zle, ale original GCV , toboz GXV su ine stroje.

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Porucha zahradni sekacky alko BR520, motor B&S

#13 Nový příspěvek od jirka_holub »

Porucha zahradni sekacky alko BR520, motor B&S

Ahoj
v sobotu se pokazila sekacka. Stalo se to takto:
sekalo se asi 20minut uplne normalne. Pak jsme ji normalne zastavili. Byl obed.
Po obede manzelce nesla nastartovat, snura nesla vytahnout. Chopil jsem se toho a zatahl za snuru, byl tam jakysi odpor, ale ne moc a pak se to na druhy skub podarilo roztocit. Ani po 5 normalnich zatazenich nechytla. Kouknul jsem do nadrze a nevidim benzin, rikam si ze asi dosel. Nalil jsem z kanistru plnou. 3x primer, na druhe zatahnuti snury chytla.
ALE z vyfuku jde hulenice jako prase, smrad silenej, mlhostroj.
Motor bezi zda se normalne, mozna nepatrne mensi vykon, nevim, bezne s tim nesekam. Nadstandadrne to kouri a spalene smrdi. Pri snizeni otacek k volnobehu a kdyz vzapeti prudce pridam tak to je fakt oblak! Bilej kour. Z vyfuku fluse olej, az to steka po vyfuku. Takto jsem to testoval jen asi 2x necelou pulminutu.

Co s tim je?
Moje domnenky:
A /Neco z krouzkama ? Vali se tam olej z motoru ? Ale to by prece nejela normalne. Vykon ma a do otacek jde normalne..
B/ divnej benzin ? ( Ale ten jsem tam dolival uz predtim. Ale to tam byla i pulka nadrze stareho. ) A to by prece nebyl olej z vyfuku..
C/ kontroloval jsem merkou olej, a je ted asi 4mm nad max. Je mozne, ze pri nejakem naklonu sekacky se dostal nekam do motoru kam nepatri a ted se spaluje?

Prosim poradte.

Ahoj
Jirka

PS:
olej jsem menil tyden predtim po prvnim sekani ( vypustil jsem teply). S novym olejem bylo pred poruchou najeto asi 50 minut.
Pojedu s tim asi nakonec k prodjeci, zaruka konci za dva tydny.

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Porucha zahradni sekacky alko BR520, motor B&S

#14 Nový příspěvek od Kubo »

Moj nazor je ze bola otocena bokom. Stvortaktne motory vertikalne ci uz Briggs & Stratton, Tecumseh, Honda, Thorx, Kawasaki alebo ine sa nesmu otocit nabok ani dopredu! Jediny sposob ako sa dostat pod kosacku a vycistit noz je taky ze sa rukovete pritlacia k zemi a motor sa postavi na zadok, cize valcom hore. v tejto polohe mu nic nehrozi aj keby takto zimoval. Avsak ak sa prevrati dopredu alebo na bok tak cez rozvody alebo odparovny kanal prejde olej tam kde nema a robi to neplechu.
Odporucam vybrat sviecku, injekcnou striekackou strieknut benzin do valca a par krat potiahnut za snurku ( sviecka je stale vybrata) Postup opakovat 2-3-4 krat pokym nejde z valca cez otvor sviecky cisty benzin. Hladinu oleja dostat do normalu medzi rysky, nastartovat a nechat prepalit.
Obcas sa stane ze k nam niekto s tymto problemom pride, ale aj ked je kosacka v zaruke tak uctujeme opravu majitelovi nakolko doslo k pochybeniu zo strany obsluhy.

Ak to skusis tak napis ci pomohlo.

Uživatelský avatar
jirka_holub
Příspěvky: 2335
Registrován: úte říj 21, 2008 1:34 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Porucha zahradni sekacky alko BR520, motor B&S

#15 Nový příspěvek od jirka_holub »

Diky, zkusim to.
Zeptam se jeste moji mile, zda treba predtim na neco nenajela a nekontrolovala spodek sekacky s jejim polozenim na bok. Ale sekala v miste, kde je to dost kopec, tak mozna ten nadbytecny olej natekl nekam i bez prevraceni stroje.
Odsaju ho, aby byl presne podle merky a ne vic. A vycistim to s tou vyndanou svickou a pak to necham vypalit. Snad to prestane.
Diky moc 8)
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“