Udržení vody v krajině

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Udržení vody v krajině

#1 Nový příspěvek od mastnacek »

Tohle vlakno by melo byt o zpusobech jak udrzet vodu v krajine. V dnesni dobe kdy udajne CR ale nejspis i SR vysejcha... stat vymejsli tuposti typu destovka, ministerstvo zemedelstvi vyclenuje miliardy ale doted alespon ja v okoli nevidim zadne kroky. Kdysi jsem se hodne pohyboval okolo permakultury a podobnych vecech. Nedavno jsem si vzpomnel na neco cemu se rika Keyline design.
Tady je definice : https://en.wikipedia.org/wiki/Keyline_design
Na youtube jsou i dobova vide s chlapikem co to vymyslel, staci zadat heslo Keyline water apod.
Nemam nic z toho vyzkousene, jsem ted ve fazi ze zjistuju podrobnosti. S cim zkusenost mam tak jsou zachytne nadrze ktere na nasich pozemcich vytvorili puvodni majitele - sudetaci. Bylo jich nekolik. Praci s vodou meli docela zmaknutou.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4239
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Udržení vody v krajině

#2 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

tak já si vzpomínám na rodinu chaloupků,ekologů co tady peticí bojovali proti melioraci mokřadů,narovnávání potoků a jaké z nich všichni delali blbce.a vida pár let uteklo a je uplně jinak.......
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení vody v krajině

#3 Nový příspěvek od elbarto »

Nestane se nic, krajina vyschne. Jako dite (rocnik 68) pamatuju nekonecne akci na melioraci, rozoravani remizku a tvorba obrich lanu. Prehrady vodu nedrzi, jejich rezie je ciste v rukou CEZu a ten s vodou nakllda, jak ho napadne a hlavne, kdy je dobra cena za energii. Priklad povodne: "vypoustet NEbudeme, nemuze pustit vodu zadarmo mimo turbiny. Perlickou je rozhodnuti rady magistratu Prahy. Praha je jedno z nejzhavejsich mest a turisty uz to proste nebavi. Radni zasedli a vydali rozhodnuti: ... "vsechny potoky vedene pod mestem zase vyvedeme na povrch a udelame rybnicky" Desitky roku odvadi vodu i z okraju mesta do kolektoru a ted cekaji, ze mavnutim kouzelneho proutku vsecho napravi. Opet se nic nestane, ono to v ramci centra mesta ani nejde. Proste je doba, kdy je v ramci lezeni do rite EU vhodne cintat o vode. Za domem si rybnik a stavim a zbytek mi je sobecky docela fuck.

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#4 Nový příspěvek od mastnacek »

Bylo by pekny tady resit konkretni postupy a co kdo zkusil nebo chce zkusit. I bez trapnych dotaci. Jde prece o nasi pudu a urodu. Pipcus Jurecka s Brabcem muzou jit do.... .

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Udržení vody v krajině

#5 Nový příspěvek od DYK »

Zadržení vody v krajině není o tom, kdo co zkusil a jak to dopadlo, ale o výstavbě, technice, pěstování i obdělávání půdy. Je to soubor snad všech oborů měnící krajinu. Včetně krajinotvůrců.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#6 Nový příspěvek od mastnacek »

Dyku, tak hlavne udelejme z toho vedu ze pak nikdo nic radsi delat nebude. Cet jsi o tom neco malo? Rika ti neco ten keylime design, swejly atd? I ty sudetacky rybnicky mely svuj vyznam. Urcite srovnatelnej s kubikovkou na desfovku. Jim to zasobovalo i studne apodni vodou, podle me. kdyz by to kazdej bral takhle tak kamto dojde? Sousedi jen umej drzkovat ze jim z pole tece bahno pred barak ale zeby zapojily hlavy? Ne. Nevim jaky mas peostredi ty okolo sebe. Tady jeste obcas zaprsi a posledne to udelalo u sousedu peknou reku z repkovyho pole. Kdyby byly ty puvodni rybnicky tak jsou za par hodin plny a voda se pekne postupne bude vsakovat pekne pod louku. Tady se driv delali tri sece...

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Udržení vody v krajině

#7 Nový příspěvek od other-side »

jako dítě jsem často čistil motyčkou cestu aby z ní voda po dešti rychle odtekla......teď s postupem času to vidím jako sebevražedný sklon

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15215
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení vody v krajině

#8 Nový příspěvek od kenybz »

jedna věc je zásahy provedené v minulosti, druhá věc je že prostě neprší...prostě změna klimatu a důvodů je mnoho ty my moc neovlivníme
jediné co můžeme v rámci našich baráčků a hospodářství udělat tak nepouštět vodu do kanálu ani tu placenou
jenže to vyžaduje nějakou například kořenovou čistírnu, nepoužívat v domácnosti na mytí a praní chemii atd atd
nějaká kupovaná nádrž třeba na 100m3 aby se tam veškerá voda spotřebovaná a následně vyfiltrovaná akumulovala to jaksi neni reálné
jedině ten rybník... na to je třeba nemalé investice a složité vyřizování
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#9 Nový příspěvek od mastnacek »

other-side píše:jako dítě jsem často čistil motyčkou cestu aby z ní voda po dešti rychle odtekla......teď s postupem času to vidím jako sebevražedný sklon
Peknes to podelal :)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Udržení vody v krajině

#10 Nový příspěvek od Britt »

Tady je pěkný článek jak na to.
http://www.bednar-machinery.com/cz/aktu ... roti-suchu
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#11 Nový příspěvek od mastnacek »

Brit: to je ono. Projezam videa s temahle pluhama. Ale rikam si u toho, ze treba na pastvinu se to asi moc nehodi, rejhy hlboky 40-60cm, tam pustis kravu a nadela z toho tankodrom a ovce ta by si v tom zase zlomila nohu. Leda to pouzit jako ten svejl nekde bokem pro vsakovani, ale past a susit seno smerem dolu od rejhovani. Ale podle toho tvyho odkazu to vypada ze se toho uz firmy chytaj. Takze brzo budou nebo uz mozna jsou konkretni dotacni tituly na konkretni postupy.

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#12 Nový příspěvek od mastnacek »

A jde to i jednoosakem .) Asi ne tak do hloubky, ale v malym meritku na neutuzeny pude.
https://www.youtube.com/watch?v=kbU09tKpJKo

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Udržení vody v krajině

#13 Nový příspěvek od Britt »

Jenže tady je potřeba načechrat utuženou půdu. Francouzi už několik let podrývají do metrové hloubky.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

mastnacek
Příspěvky: 7096
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#14 Nový příspěvek od mastnacek »

Tak to potom delaji frantici dobre! Jak tak ten youtube projezam tak jsem nasrazil na toto
https://www.youtube.com/watch?v=gWjh-w5sMNM
Proc nespojit dobre s uzitecnym a zrovna si nenatahat na vhodnym pozemku zemni kolektor...oprava, na ten je nutna daleko vetsi hloubka.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Udržení vody v krajině

#15 Nový příspěvek od other-side »

onehdá jsem počítal, kolipa naprší za rok mm na 1m2, tuším 300-600mm/m2 podle místa

při těch 600mm a 100m2 střeše domu je to 60 m3 = 164litrů/den - to mi nepříjde blbý, zvl když 100m2 střecha je obvykle to minimum na vesnici co je

mulčuju, tzn koláč hmoty kolem stromů, keřů, funguje to skvěle, když je v tom i hnůj tak to funguje ještě líp, ale je to pracný při počtů řádově stovky ks

pravidelně sekám jen cestičky a podél "záhonků", ostatní podle situace, mnohdy jen jednou ročně na podzim případně brzo z jara

na jednom pozemku máme slavný tůně o nichž jsem psal jinde, celkem bajvoko 150m3 vody, chci udělat další přečerpávající

zeleninu (dýně, patizon, cukety, rajčata) zalejvám jen v krizi, když je dobře vyhnojeno tak to pak roste samo bez pomoci, polní zeleninu (hrášek, fazole) logicky nezalejvám vůbec, točím zelený hnojení

ve školní rok každou středu a pátek vozím 200ltr popelnici bio odpadu ze školní jídelny (cca 1200 obědů denně), míchám to se slámou na kompostu, je to sice pracný, ale naprosto vyhovující a pokryje mi to spotřebu kompostu na 0,5ha zahrady

vloni a předloni bylo daleko víc teplých dnů u sebe, 3 týdny horka v kuse nebyl problém, letos je to lepší, sem tam prší

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“