Udržení vody v krajině

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Udržení vody v krajině

#361 Nový příspěvek od Britt »

Minulý týden tady foukal vítr a když jsem jel mezi vesnicema, letěl z polí mrak prachu, že to vypadalo jako písečná bouře. Pole je na kraji Labe a vyschlý je jak Sahara.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#362 Nový příspěvek od mastnacek »

Taky to resim prave ted cim zamulcovat vysazeny semenace. Mam kupu vetvi co zbylo z jap. topolu, ale nevim jestli by to tem stromkum spis neublizilo, matne si vybavuju ze topol neco vylucuje nebo to byl akat co potlacuje ostatni rostliny. Dalsi vairanta je takova ta mulcovaci kura nebo vlna, tu bych ale musel necim priipichnout k zemi a tolik ji zatim jeste nemam. Jakmile uvidim ze se stromky chytaj tak musim udelat ochranu proti srnkam.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Udržení vody v krajině

#363 Nový příspěvek od other-side »

taky tu knihu čtu, dneska snad dočtu

ovocný (pač je sázím) stromy mulčuju sobě tak, že vokolo karton 150x150cm, na to vše ostatní, aj hnůj (ale to je zbytečný) tak většinou posekanou trávu, zamulčuju na jaře, po morký zimě, někdy v květnu, letos by to šlo evidentně už teď

pak to zaleju jednou, dvakrát konví a konec, jsem v suchým území, stromky naprosto v pohodě, a jelikož tu neprší, tak ten karton nevadí, za tu sezónu si stromky udělají kořeny mimo karton a hloubš a už to jede samo

dal jsem aj pruh kartonu na to trávu ze sekačky na celý jeden rok do míst, kde chci sadit velký stromy na větrolam, teď na jaře je to pod tím úplnej beton, karton nepropustil ani kapku, kopat nejde, pýr ale v pohodě funguje :)))

tam kde prší víc, je karton blbost, voda po něm zteče mimo, ať žije perma....karton forever

na mokrým území místo kartonu jsem dával jakous černou ekotextilku, Agrotex EKO+, tou projde voda snadno, oproti těm umělejm, ty jsou na pikaču, na to štěpku, textilka drží u mně víc jak 5 let

štěpka....co jsem měl šnekovýho bystroně, tak to bylo hrubý, na mulč si to bral jeden zákazník ze sta, ostatní do kamen

ta jemná, nejen cestářská, je ideální, vrstva 7cm a víc, záleží na bujnosti plevele, to funguje dobře

sorry, nedalo mi to nenapsat moje zkušenosti....prostě EGO....

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Udržení vody v krajině

#364 Nový příspěvek od other-side »

jo a kůra, jak všichni používají předpokládám tu jehličnatou, okyseluje, to je dobrý na rododendron a borůvky, víc nic

talhe lesní kůra je podle mě jeden z nejdražších odpadů co lidi kupujou, ale prosím, jak je libo

já osobně aj štěpku rozlišuju, jehličnata, listnatá, nejsem příznivec jehliček, zlatý listí, už jen ten rozdíl v lese pod stromama

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Udržení vody v krajině

#365 Nový příspěvek od other-side »

jo a akát si hlídá prostor, pak trochu méně ořech

japonec je podle mě taky srágora, ale to je na dýl a jinam

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Udržení vody v krajině

#366 Nový příspěvek od other-side »

jo a sláma, tou mulčuju zeleninu, pak to zaořu, dobrý, jen to lítá když hodně fouká

hawk

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#367 Nový příspěvek od mastnacek »

Parada diky za tipy! :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Udržení vody v krajině

#368 Nový příspěvek od ota »

Paráda, díky za typ!
Já mám právě jen tu od cestářů co nachávají ve škarpě. Droboučkou. Tedy z ovocných stromů. Teď tady obec koupila štěpkovač, nějakej kloubovej nakladač a kontejnery na rošťí. Štěpkujou to na place a valeji do kontejneru. Musím se tam číhnout, jakou to mají hrubost. Takhle kolem stromků a na tu zahrádečku možná bych to mohl dát i pod plot. Aby nerostla tráva pod ním.
Tady na fotce mám tu maličkatou zahrádečku, ale už mi tulipánky odvétají. A hlavně kosáci mi tam hledají žížaly a mám to popadaný na zemi. Musím to pohrábnout a dát spátky. Sakura ještě málo kvete. Asi je na ní ještě chladněji.
ObrázekObrázek

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení vody v krajině

#369 Nový příspěvek od kenybz »

včera jsem tu knížku dočetl 8) ani jsem nevěděl, že alpy byly kdysi zalesněné, pak je vykácely a od té doby mají problém se záplavama lavinama atd jo brite taky tam hodně píšou o polabí
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Udržení vody v krajině

#370 Nový příspěvek od Britt »

To se nedivím, že je tam zmínka o polabí, které bylo nejůrodnější částí země. Dnes tu bez chemie roste na polích akorát plevel.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#371 Nový příspěvek od mastnacek »

Panove vidite to a to je knizka z roku raz dva! Furt se nadava jen na komouse a ono to slo pomalu do kopru davno pred nima.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení vody v krajině

#372 Nový příspěvek od kenybz »

na komouše se vyser nebo celkově na režimy ale oni vybudovaly přehrady takže to pomohlo pro zachycení vody při velkých deštích ...
neni to sice kompletní řešení ale krok to byl a významný.
Ta knížka je myslím z roku 1867 a tehdy ani nebyla technika na vybudování přehrad...
no ale stromy sázet mohly už tehdy...pěkně tam popisuje že každý by měl začít u sebe a že lidi jsou líní a že proč bych něco dělal když nikdo ostatní taky nedělá.
taky tam popisuje proč nechávat vodu odtéct do moře tak navrhoval výstavbu rybníků a podobně pro zachycení vody
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení vody v krajině

#373 Nový příspěvek od kenybz »

takový other-side dělá významnou práci s výsadbama stromů a věřím že pro některé je za blázna jenže opak je pravdou
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#374 Nový příspěvek od mastnacek »

Pro me blazen neni, jen trosku :)) Je to priklad pro vsechny v tyhle cinnosti.
S tou vodou a odtejkanim, ja mam treba nazor, ze kdyz je sucho a vyda se zakaz zalejvani z radu, tak proste hadici do reky, potoka a zalejt z toho. Ta voda odtece bez uzitku a kdyz to pomuze treba k preziti tech stromku ktery az vyrostou tak si vodu potahaj sami? Rajcta se daj ozelet, to se taha do marketu. Ale stromky se sami nezalejou. Fabriky kolik vody spotrebujou, znecistej... a me bude nekdo zakazovat zalejvat?

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení vody v krajině

#375 Nový příspěvek od kenybz »

ještě lepší by bylo tu vodu kumulovat v rybnících nebo prostě ve vodních náržích různé velikosti ale nádrží otevřených šoupneš tam pár ryb ty sežerou larvy komárů zlepší se mikroklima v okolí a i nějaká voda zbude na zálivku jenže je k tomu potřeba třiprdele povolení
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“