Udržení vody v krajině

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Udržení vody v krajině

#871 Nový příspěvek od z4011be »

Do štěrkopísku se voda vsákne, ne ? Nemá šanci se vsáknout spíše to utužené jílohlinité půdy.

tomous
Příspěvky: 3132
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Udržení vody v krajině

#872 Nový příspěvek od tomous »

123: Co pamatuju, tak pokutování JZD a STS za nedodržení počtu VDJ/ha minulým režimem nebyla žádná bolševická zvůle ale právě snaha o zabránění erozí a udržení vody tam, kde je nutně potřeba.

A to rozorávání mezí, orba takovej kopců,že s kombajnem nahoru nevyjeli to bylo co? Se probuď.

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Udržení vody v krajině

#873 Nový příspěvek od *123 »

z4011be:
Ano, vsákne, na rovině tahle eroze nehrozí ale na svahu voda štěrkopískem po podloží proteče skrz a vezme s sebou, co v půdě ještě kde zůstalo. Kdo chce a nevěří, ať si udělá pokus, co nám kdysi ukazoval učitel ve škole: někde na kopci, kde se na pole přes 20 let kompost nedostal, nabrat třeba 2 kýble toho štěrkopísku a 2 kýble kvalitní půdy někde z hnojem pravidelně hnojeného záhonku. Obojí nechat vyschnout, pak rozhrnout na igelit na svah na tak 15cm vysoké placky a kropit je z konve vodou a hlídat, kdy z nich voda začne vytékat. A možná ho vyděsí, že z toho štěrkopísku to bude prakticky hned a že kvalitní půda s humusem dokáže oproti štěrkopísku zadržet násobně víc vody a dlouho, než vyschne.

tomous:

A ty se zase třeba dovzdělej, protože ty poměry VDJ/ha komunisti fakt nevymysleli, kdeže, z toho je nepodezřívej, ti jen naprosto rozumně trvali na dodržování toho, co se tu osvědčilo před nimi. Pročti si někde třeba Rolnický kalendář z 1. republiky a zjistíš, že to tam je podrobně rozebíráno a doporučováno. A nebo Hnojařský kalendář, z období po 1. válce, tam taky

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Udržení vody v krajině

#874 Nový příspěvek od z4011be »

Aby ze svahu nebral déšt erozí půdu, tak to by tam musela být rašelina, ta je opravdu schopná pobrat velké množství vody. V případě jiných půd se bavíme jen o tom, jestli bude eroze větší nebo o něco menší.

Jinak nehnojením hnojem z normální např. hlinité půdy štěrkopísek nevznikne. Takhle lehce to nefunguje. Kdyby jo, půjde udělat ztracená ornice rychle a snadno - navezl by se písek, štěrk či nějaká hlína, pár let bys to míchal s velkou dávkou hnoje a vylezla by z toho hnědozem. Vzniklo by z toho něco, co opticky vypadá jako pěkná zem, ale pěknou zemí nebude.

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Udržení vody v krajině

#875 Nový příspěvek od *123 »

Na poli ve svahu vodní eroze byla, je a bude a čím míň je v půdě humusu, tím bude větší. A to jsem já nevymyslel. A z pouze strojených hnojiv humus fakt nebude, na to jsou potřeba hnojiva statková.
A ještě k tomu rozorávání mezí nahoře - když děda koupil mezi válkama od jednoho, co se stěhoval do Ameriky, štráf pole vedle svého, tak první, co udělal, bylo, že zlikvidoval a rozoral mez, co byla mezi těmi štráfy. A jeho soused, který tehdy koupil od toho samého na druhé straně vedle svého pole zbytek, tak udělal přesně to samé. Taky tam zlikvidoval mez aby měl pole v jednom kuse. Možná se tehdy inspirovali právě v tom Rolnickém kalendáři, kde se lze o zbytečnosti a škodlivosti mezí mezi vlastními poli dočíst. A kdepak tehdy byli nějací komunisti, na tohleto totiž taky oni nepřišli a s tím zdaleka nezačali, kdeže.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2617
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Udržení vody v krajině

#876 Nový příspěvek od murár »

Holanďania získali vysušením mora piesok a ten piesok potom zúrodnili tým spôsobom že nasadili vŕby. Po čase tie vŕby zrezali a keď vyschla tak ju zasypali tým pieskom a potom tu vrbinu pod tým pieskom zapálili. A potom už len pridávali hnoj a humus. Ale trvalo to veľmi dlho!
Ale nie je piesok ako piesok. Je tu aj mastný piesok na ktorý vyleješ vedro vody a keď nemá kam odtiesť tak ta voda bude aj po hodine ešte na povrchu toho piesku. Veľmi dlho to trvá pokým vsiakne ta voda.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4814
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Udržení vody v krajině

#877 Nový příspěvek od imaginaro »

Tak jsem si ve svahu mezi zídkama(kde nechodím) udělal na zahradě zase pomocí folie rybníček. Jen do podzimu, ale i tak - v nejhlubším mísrě asi 80cm a celkově cca 1200l :)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
Franta67
Příspěvky: 48
Registrován: pon lis 28, 2022 7:50 pm
Bydliště: Č. Těšín

Re: Udržení vody v krajině

#878 Nový příspěvek od Franta67 »

Mě se začalo pomalu tvořit jezero na poli - už třetím rokem, vždy z jara. Takže obnovuji příkopy a dělám melioraci :)
Se nějak ta prognóza pouště nevyplňuje. Jaro vypadá jako v osmdesátých letech, si to dobře pamatuji.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5462
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Udržení vody v krajině

#879 Nový příspěvek od thovt »

Počkej si na .El Niño, bude, záleží jaké máš podloží půdy, meliorace byla by dobrá do plochy , udělej si někde abys to mohl zastavit , počasí dokázalo veké věci ve vývoji lidstva.
Podrývaní zajišťuje, aby půda byla jako houba a ne kyt bahení.

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Udržení vody v krajině

#880 Nový příspěvek od z4011be »

Jedno normální jaro ještě neznamená, že globální změny klimatu (v řeči novinářů zjednodušeno na globální oteplování) neexistuje.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20883
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Udržení vody v krajině

#881 Nový příspěvek od ota »

Kluci dneska tu nejde elektrika, že upravy na elektroinstalaci. Tak jsem před obědem vyrazil pěšky k nám do lesa. Škoda, že jsem nevyfotil to pole před naším lesem. Z lesa si nějak voda našla cestu na to pole. Té vody je v lese moc a tak takhle zlobí. To pole bude tak 3 ha. Samozřejmě tady podrývají takovým žlutým potvorem. Tahá to ten největší John. To políčko patří i do toho podrývacího plánu. Bo je takové trochu jílovatější. Les za ním je celej na jílu, proto ta voda leze všude. Nestahne se, musí vyschnout. No na podzim celé políčko zpodrývali a jen přejeli takovým tím kombinátorem, aby stahl hrudy. Prý aby půda nevyschla. Od té doby se do toho nikdo nedostal. Šel jsem tudy do toho našeho lesa. Je to tam na holiny. To pole je z poloviny nažmachlé jak houba. Musel jsem jít a kličkovat, jinak bych měl plný bláta. Zatím tam nic není. Až to vyschne a půjde tam vjet. Prej tam bude směska květové pole. To je teď prej nařízená móda. Prý tu musí být 50 ha těchto ploch. Třeba místo pšenice, prej ji je teď všude dost. Takže se na to využívají tyhle ,,problémový" plochy. Velikosti dlaně. Za mě jako včelaře, když by to fungovalo jak by opravdu mělo by to bylo velmi přínosné pro včelky, broučky i menší zvěř, jako koroptve, zajíce. Mám to z pochůzek pěšky po okolí vysledováno, že tyhle trochu ladem prostory obydlují tihle menší zviřátka a i ti brouci. Mám v lese oplocenku a je pěkně zarostlá náletem a trávou a když tam zevluju v ní, je tam fakt živo.
Ale co jsem chtěl napsat, to podrývání není taky spása na vše. Stejně tak meliorace. Tady je spousty ploch, kde by to bez meliorací nešlo. Spousty původních meliorací je ucpaná, nebo nefunkční. A je to tam masakr. Viděli by jste hektary pod vodou i v parnym létě. Pantatík vypráví, jeho děda už před válkou melioroval kilometry trubek. Většina dodnes funguje. A jak tu píšu často, v tom lese je to od války zanedbané a teď pár roků naspátek sklízíme plody toho zanedbání. Suchý les je špatně, ale i mokrý les je špatně. Jak jsem tu dával obrázky, vyrobil jsem na minibagr hrábě a chystám se obnovit v našem lese a v návaznosi k němu ty odvodní škarpy. Všude jsou ještě pozůstatky po tom. Ale je třeba to obnovovat. Ani ti naši předci měli vše vyzkoušené a udělané. A za ty roky se vše změnilo. Jak jsem kdysi tady psal, je mi 56 a za můj život pamatuju na jesnom fláku polí, luk a návazně k tomu les, že už 3x se to narovnával potok,potom zklikatil ten potok a nakonec ho zase narovnali. Všechno chce svoje. Nelze tyhle věci řešit ,,paušálně" bude to všude tak. Všude to prostě nejde.

mastnacek
Příspěvky: 7123
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#882 Nový příspěvek od mastnacek »

oto, nekdo by rek, nechto prirodni sukcesi :) a mel by pravdu a nemel by pravdu. Tak si vyber. Jeste pred 14ti dnima jsem vyhlizel kazdou kapu, nepadlo nic, zjara prepasena louka se zastavila, pastviny neobrazely. Ted? Vyhlizim okno par dni, abych ususil. Na otavy si zalusk nedelam. Dlouhodoby predpovedi nesleduju. Ale musim rict, ze letos norum predovedi v mym miste vychazej skoro na 100%.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2617
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Udržení vody v krajině

#883 Nový příspěvek od murár »

Zaujímavé čítanie o bobrovy ako dokáže zachytávať vodu v krajine
https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clano ... es-o-vodu/

hobr
Příspěvky: 3891
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Udržení vody v krajině

#884 Nový příspěvek od hobr »

Zabij bobra, zachráníš strom a zabráníš záplavám!
Pro milovníky bobrů - zajeďte se podívat okolo Břeclavi, jak jsou podvrtané hráze okolo řeky. A do Lednice, jak je likvidován zámecký park.😬
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

fikejz
Příspěvky: 6162
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Udržení vody v krajině

#885 Nový příspěvek od fikejz »

Je ten výlet vhodný i pro ty co milují bobry kuchyňsky upravené?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“