Udržení vody v krajině

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Udržení vody v krajině

#856 Nový příspěvek od Chose11 »

Víťo, já to udělal tak, že v dolině uprostřed zahrady jsem vykopal rybníček, loni do něj svedl okapy a je zatím klid...
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Udržení vody v krajině

#857 Nový příspěvek od Leo »

Revitalizace potoka Trkmanka se blíží do finále
https://www.ilovejiznimorava.cz/revital ... 1-ykhu62bg
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
GeorG9
Příspěvky: 871
Registrován: sob říj 26, 2013 6:30 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: Udržení vody v krajině

#858 Nový příspěvek od GeorG9 »


Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Udržení vody v krajině

#859 Nový příspěvek od ota »

To GeorG9 a co Jsi tím odkazem chtěl říct? Jako že ten článek vnímáš pozitivně, nebo negativně? Koukám Prostějov bydliště, jezdíš do Červených Peček? Tady od mě 10 km?

Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Udržení vody v krajině

#860 Nový příspěvek od Fizz »

Za mě dobrý, vidím spoustu práce odvedenou obcí, funkční zákon, zak by to mělo fungovat.

8)
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Udržení vody v krajině

#861 Nový příspěvek od ota »

Fizz znám to tam. Spousty liďí má opačný názor. Hlavně asfaltky vedoucí nikam. Okolo narovnaný škarpy, se opravdu skromnou výsadbou stromů. Dále sesekávání trávy sekačkama každou chvíli. Výstavba nových domů na parcelách, kde by se stavět asi nemělo. V kopci, na pláni, problém se srážkama. Ta obec je z půlky ve velkém kopci. Nad ní je ještě hyml kopec. A je to tam uplně přírodně stvořený na souběh srážek do jednoho bodu, středu města. Postupně celé městečko nové asfaltky, kostové prostranství. Celý střed je vyložený kostkama. Všechny chodniky plocha. Asfalt, kostky. Žádné plochy co by zpomalily, zadržely vodu. Tak je to v obci. Nad ní a okolo ní jsou ty travnatý záchyty. Ale je to jen sem tam. Nevím, přijde mi to a i několika známejm co tam bydlí, jako pokusnej králík. Po asfaltkách se pohybují lidi s kočárkama lufťáci. Kolem nechávají bordel. Některé stromy suché. Jako noty na buben. Jdeš po tom asfaltu, kde byla dřív štětovaná cesta a nedojdeš nikam. Najednou skončí.
No já nevím, přijde mi to jako utopené peníze. Tak jak kdysi u nás. Starosta šel že by se mohlo něco pro obec. Tak zjišťoval na co by se daly sehnat peníze. Chtěl kanalizaci a čističku odpadních vod. Ve vsi kanalizace je asi z první republiky, jakési trubky a všechny ůsťí na náves do rybníka. No že by se zkanalizovalo a šup do čističky. No na to peníze nebyly. Ale kdyby jste jako obec chtěli rybník, na to by peníze byly. No ale rybník máme na té návsi, bláťák! No tak nic, na rybník by tu bylo, ale na čističku a kanalizaci ne. Tak zastupitelstvo dalo zjistit, kde by mohl být rybník. No hurá nahoře nad vsí. Tak se udělal rybník, protože na něj mohli dostat peníze. Takhle nějak to asi bude. No cesty? Jo na asfaltovky by bylo. Tak se dělají mezi polema, loukama asfaltky. No a ťi zemědělci musí po nich na to pole jet, jinou cestu nemají. Původní štětovaná prašná cesta byla 4m široká. Asfaltka kvůli ůspoře a penězům je 2m široká a vedle pak tráva. No a teď jeď po tom s kombajnem!
Toliko postřehů přímo z místa.

Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Udržení vody v krajině

#862 Nový příspěvek od Fizz »

Tam to neznám, mě se líbí mechanismus pozemkových úprav.

To že projektová dokumentace prakticky u čehokoliv stojí za nic, je bohužel smutná realita. Běžně mam v ruce nádherný vymazleny vykres který nejde ani realizovat a je to prostě nesmysl nebo to prostě nemá hlavu ani patu ale spoustu barev a krásných vzletnych popisků.

Někdo musel vypracovat projekt, někdo ho schválit a nekdo realizovat, dost často se ale zapomíná na kvalitu zadání a specifičnosti požadavků.

Nahňacat vsude asfalt je stejná blbost jako říct že asfalt je na prd, pokud nekdo nalajnoval obec jak píšeš, bez znalosti "života" který tam probíhá tak je to špatně...
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

mastnacek
Příspěvky: 6972
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#863 Nový příspěvek od mastnacek »

oto: jako vsude, kdyz se toho chytnou nekompetentni chytraci. Komunikovla jsem chvili s vedouci tehlech uprav v krajine a pozemkovych uprav ohledne obnoveni starych zachytnych rybnicku a kanalu a nekolika vzrostlych stromu, ktery jsem jim nechtel nekat pokacet. Velka skoda je, ze to nefunguje tak, ze by v kazdy obci bylo aspon par lidi, kteri k ni maji vztah, znalosti a teren by prochodili a aspon castecne by se obnovilo co bylo. Takhle to vznika od stolu a jede se podle me hlava nehlava podle nejakyho mustru. A realizace stejne v nedohlednu. O kvalite a trvanlivosti asfaltu na starejch polnich cestach nijak nepochybuju, velka tezka technika tomu za chvili olame krjnice a pokud nebude dost kanalku prez cestu na odvod vody tak to dopadne... ale cim dal vic bude potreba resit ty privalovy deste viz nemecko a cina. I kdyz, jestli to na takovy lijaky vubec bude dimenzovany a jestli budou lidi, ktery to budou udrzovat ( cistit ).

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Udržení vody v krajině

#864 Nový příspěvek od ota »

No jen co jsem tam četl, tak jim voda když šla, vyhodila víko kanálu. Víc než 2/3 těch vík jsou plný nemají ty rošty. Kanalizace asi není dimenzovaná na to množství co se sběhne po těch pěkných starobile vypadajících kostkových dlažbách.
Asfalt na cestách je to jak píšeš. Vrstva kolem 4 cm aby to moc nestálo. A kraje se olámou. Občas ( tady nevím nestudoval jsem to nikdy ) je tam cedule 3,5 tuny a tabulka dopravní obsluze vjezd povolen. Tedy všichni tam vesele jezdí. Přesně tahle značka je u nás za vsí. A všichni jsou přeci dopravní obsluha. Jak by se třeba domíchávač betonu vážící 30 t dostal do vsi. Pravda jede sem občas na stavbu obecního domku na dotace. Ale třeba včera, dneska vozí hnoje. Každej ten potvor váží víc než 30 tun. No však oni jsou dopravní obsluha. Vyhýbají se mezi sebou u mě na vjezdu. Oni nejsou schopní se domluvit a jezdit dokola, aby se nepotkávali. No proč však se vyhnou, vedle silnice místa dost. Pak to tady vypadá. Po sježděné škarpě napadanej hnůj a tuhle přišel lijavec, sláma s hlínou ucpala rošt kanálu a můj vjezd byl na návsi. Asi 3x jsem to tam smetl a navezl spátky. Teď naposledy jsem se na to vyprd. Je to jak s větrnýmy mlýny. A ty deště tu byly a nic. Teď když prší všechno jede vedle silnice na náves. Škarpy, a okolo jsou sježděný a kanál je tu s roštem jeden. Ten ucpe bordel a pak už jede voda kudy chce. Musel bych bagrem vybrat okolo silnice a znovu vyspádovat, aby voda šla jako dřív. Jen s ťím bagrem zajedu za vrata, první traktor s hovadským návěsem ťím opraveným pešuňkem projede. A ještě bude bědovat, co to tu je. Soused to tuhle nevydržel a letěl na vedení. Prvního ůředníka v první kanceláři vyjezdil a za chvíli dojel syn s válcem a poválel koleje. Vydrželo to den.
Je to o tom jak píšeš, o vstahu liďí. Je to dobře poznat třeba v té politice. Každej má něco v hlavě a za každou cenu tu myšlenku tlačí dopředu i když je to selsky kravina. Pochopil jsem ten system v bývalé firmě. Čím víc vedoucí, ťím víc tlačil tu svoji myšlenku kupředu. I když i uklízečka věděla, že je to kravina.
A příkladem jsou projektanťi. Starej ostřílenej fronťák projektant přijede na místo s plánem tužkou a choďí kouká, baví se s lidma a pak něco navrhne a jde to konzultovat. Někteří sedí u stolu v kanceláři a otevřou si mapy cz a udělají projekt a pak se jde realizovat a zjisťí se, že stvořil kravinu. Jenže projektant bude to svoje dílo tlačit kupředu i když i poslední kopáč s lopatou ví jak to udělat v pohodě jinak. Sám jsem to zažil s přívodem elektriky když to překládali do země. A teď tu byl jiný projektant na kanalizaci. Ten elektrickej to udělal od stolu a 4x to předělával, protože stvořil paskvil. Ten s tou kanalizací přišel s papírem a tužkou a vše si v praxi na místě prozkoumal, vyndal z kapsy metr. Napsal do papíru. Cosi zpracuje a prej s tím přijede znova, doladit to na obkustranou spokojenost. Ale to byl první co tu byl a takhle si to na place prošel.

Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Udržení vody v krajině

#865 Nový příspěvek od Fizz »

Tsk to má být, ale stačí jeden blb na některé úrovni a ten z toho udělá sračku.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2544
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Udržení vody v krajině

#866 Nový příspěvek od murár »

Tak konečne aj Bardejov sa prebudil a po tom čo za posledné desatročie vybetonovál celé hysterické námestie a okolie a breh riečky Topľa tak začal prerábať parkoviska! Odstraňuje betóny a asfalt a nahrádza to zatravnňovacim systémom kde môže voda vsiakovať do zeme a neodtieka zbytočne do kanálov. 8)

ceratio1
Příspěvky: 800
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Udržení vody v krajině

#867 Nový příspěvek od ceratio1 »

Obrázek co si o tom myslíte?

fikejz
Příspěvky: 5993
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Udržení vody v krajině

#868 Nový příspěvek od fikejz »

Je to určitě lepší než nic. Pokud jsou ty pásy orientovány přibližně po vrstevnicích - což není z obrázku patrné bylo by to výborné. Jestliže jsou po spádu je to celkem zanedbatelné a splavování brání až travní pruh na okraji. Ten ale zdaleka nemůže zachytit vše.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Udržení vody v krajině

#869 Nový příspěvek od imaginaro »

..... slehne a nazdar ...
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Udržení vody v krajině

#870 Nový příspěvek od *123 »

Jestli ty pole neviděly přes 20 let kompost ( hnůj), tak mi to nápadně připomíná tu v současnosti bezhlavě a přes mrtvoly protlačovanou elektromobilitu. Nepřispěla jim na to náhodou uhnie penězma, které jsme jí ale napřed museli poslat?. Vodu v půdě dokáže zadržet humus, nikoli rostliny. Jestli tamní půda připomíná spíš ale štěrkopísek pro zakotvení rostlin, kterým se živiny pro růst musí dodat strojenými hnojivy, tak se voda nemá do čeho vsáknout. Takže poteče a bude odnášet i ty zbytky ornice, co tam ještě možná jsou. A po dešti zasvítí sluníčko, foukne vítr a zbytek vody ze štěrkopísku je pryč. Co pamatuju, tak pokutování JZD a STS za nedodržení počtu VDJ/ha minulým režimem nebyla žádná bolševická zvůle ale právě snaha o zabránění erozí a udržení vody tam, kde je nutně potřeba.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“