Udržení vody v krajině

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
honzauta
Příspěvky: 1250
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: Udržení vody v krajině

#841 Nový příspěvek od honzauta »

ota: Ještě je dobré stanovit termín do kdy a potom smluvní pokutu za každý den.

Já vyučen dodavateli ČEZu to tak udělal, na uvedení do původního stavu 3 měsíce kašlali, přijeli v den, kdy měli předávat, všude mokro bláto, tak zkrátka nepředali....

Předali po uvedení do původního stavu za cca 10 dnů, bez mrknutí oka ještě zaplatili smluvní pokutu....

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Udržení vody v krajině

#842 Nový příspěvek od tomous »

Fizz píše:Typicky českej přístup.
Jestli máš na rozdávání,tak ti můžu napsat číslo mýho účtu.
Proč bych měl opravovat cizí majetek? Jsi normální?

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Udržení vody v krajině

#843 Nový příspěvek od z4011be »

Pokud svou činností cizí majetek poškodíš, tak je snad normální uvést jej do původního stavu či zaplatit náhradu.
Proč bych měl např.jako majitel louky doplácet na těžbu v lese, kdy se přes louku tahá a na louce skládkuje ?
S takovým přístupem by se brzy přibližovalo jen vrtulníkem.

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Udržení vody v krajině

#844 Nový příspěvek od hugo3 »

nejde o to, opravit cestu za vlastní peníze, už jsme to dělali několikrát. ale pokud obec na údržbu vlastního majetku rezignovala a je jí jedno, že těžaři ničí průběžně a trvale její majetek, nezbývá než zapojit ouřad. v podstatě je nesjízdný kousek tak 100 metrů, zbytek je s problémem sjízdný.
ale pokud obci nevadí poškozování jejího majetku a starosta a rada jsou na ...(jen včely jsou na med), co dělat. u "nás" je to v podstatě tak, že nikdo nechce dělat pantátu na obci, takže se vždy hledá nějaký trouba, který to bude dělat a ostatní mu budou nadávat, jak že to dělá blbě. to bude ale asi v řadě obcí.
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Udržení vody v krajině

#845 Nový příspěvek od tomous »

z4011be- Ano, pokud zkur.í cestu těžaři(nebo kdokoliv jinej) mají si cestu opravit. Ale asi ne chataři nebo místní co tudy jezdí osobákem...

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Udržení vody v krajině

#846 Nový příspěvek od z4011be »

Souhlas, ten kdo ji zničí jí má opravit.
I nový občanský zákoník pamatuje na situace, kdy někdo věcným břemenem má právo průjezdu přes cizí pozemek. Jeho majitel může chtit příspěvek o údržbu této "cesty".

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Udržení vody v krajině

#847 Nový příspěvek od Leo »

Farmářka z Ježkovic vybudovala na svém pozemku opatření pro zadržení vody, s náklady pomohl kraj
https://brno.rozhlas.cz/farmarka-z-jezk ... -s-8434272
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

mastnacek
Příspěvky: 7095
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#848 Nový příspěvek od mastnacek »

Letos se zatim dobre drzi :) az zacinam doufat, ze ovce nezacnou kulhat. Erupce sopek v Italii nejspis tu snuru destu a chladnejsiho pocasi jeste natahnou.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20780
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Udržení vody v krajině

#849 Nový příspěvek od ota »

U nás v lese je tolik vody, že to nepamatuju. Vůbec už nevsakuje. Když jdu uplně se to houpe. Tuhle po dešti jsme šli s hafanem a jemu to nevadilo, ale já měl furt plný! A po cestě to se vůbec nedalo jít. Jedině lesem a to jsem kličkoval kde se zdálo míň vody. Nemůžu tam teď chodit pracovat. Traktorem, ani malým traktůrkem tam nechci jet, nadělal bych tam koleje. A potřebujeme tam jet, zdělat to vytahaný dřevo. Zrovna je to na tom mokrým místě. Tam když šlápnu, je to jak rašelina. Gumáky jsou málo, byly by hned plný! No snad to lesu neuškodí.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Udržení vody v krajině

#850 Nový příspěvek od Leo »

U nás na jihu moravy může pořád pršet a není to moc poznat. Je tu pořád sucho, teď srážky udržují zeleň zelenou.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13087
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Udržení vody v krajině

#851 Nový příspěvek od Čárls »

Dycky záleží na podloží pokud je pískový vsakne se ,pokud jílový je to horší a co popisuje Ota je nejhorší varianta
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7881
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Udržení vody v krajině

#852 Nový příspěvek od Chose11 »

Před lety jsem se rozhodl na zahradě vykopat jezírko, v plánu byla klasika-díra, folie, čerpadlo atd. Jenže začalo po vykopání intenzivně pršet asi týden a díra se zaplnila vodou, kupodivu voda se neztrácela tak se to tak nechalo a vzniklo nakonec přírodní jezírko s přirozenými obyvateli našich vod. Všude tu totiž máme jíl....
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20780
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Udržení vody v krajině

#853 Nový příspěvek od ota »

Tady co je ten les tak jsem až do loňska myslel, že je to běžná půda tam. Až vloni jsme sázeli ty stromečky na místech která jsou malinko vyvýšená. Ty místa co jsou trochu podurovní jsme sázeli kolikrát smrkem a stromky jsou pořát stejný, skoro nerostou. Vloni jsem na zkoušku sehnal dva balíky sazenic ze školky a ještě co jsme doma nadloubali.A tradá sázet. Rýč a kárku, vodu a bláťíčko do škopku. První hlubší rýpnuťí a jíl. Ale od 10 cm. Trochu hrabanky a hned bílej jíl. Vysadili jsme a popojeli dál. Uplně stejné. Až trochu pod urovní terénu bylo tlustší vrstva hrabanky. A samozřejmě dole jíl. Proto je v lese všude tak mokro. Ty místa co jsou pod urovní jsou asi naplaveniny a proto je tam hrabnky víc. Tam co jsem psal, že je to jak rašelina, tak bude asi jíl a na tom náplava materiálu zlesa. Jak stála voda tak po vyschnuťí se směrem do děr naplavila lehčí hrbanka. Proto jsou tam ty místa jakože s rašelinou. Většinou pod urovní okolního terénu. I když je celkově les skoro na rovném place. Voda musí vyschnout. Nemá kam vsáknout. Asi uplně původně byly funkční ty škarpy co jsou jíma rozdělený všechny lesy majitelů. On to někdo měl asi dobře vymyšlené. Všechny lesy co tam jsou jsou původně soukromé, jak říkáme ,,selské". Ty se dědily po enerace a majitelé udržovali ty škarpy odtokové i hraniční v funkčním stavu. Jenže s dobou se to poničilo, někde zajezdilo, zarostlo, udělaly se cesty, někde to není již patrné, jinde jsou škarpičky jak fík. Asi kdo to vlastnil a jak se staral. Třeba přez ten náš les jdou příčně dvě škarpičky, aby odvedli vodu z jedné strany na druhou. Je tam znatelně hrb, přez kterej ta voda nepřeteče. Tak to někdo prokopal a tím dostal vodu pryč. Další pravděpodobnost je, že tato zem byla málo urodná, proto ji osázeli lesem. Asi předci zjistili, že tam stále nic moc neroste. Vysadili les. Protože v předu celého porostu je mladý les. Babička pamatovala, že tam bylo mokro, jen louky, pastviny a neurodno. Proto to obec vysázela. Ten les teď asi 5 let naspátek odešel jako první. Jak na uschnutí některých stromů, tak napadením broukem. Když to vykácel harvestr skoro každý strom byl uvnitř dutý, vyhnilý. Povídal mi kámoš lesák, že to bývá nejčastěji tam, kde bylo pole a osázelo se a nebo je tam mokro. Ten les nechali tak, vykácenej. Už to ale za ty leta skoro zarostlo. Náletem. Smýšený les to tam teď je. Tak se uvidí.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7881
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Udržení vody v krajině

#854 Nový příspěvek od Chose11 »

Bydlím na kopci, pode mnou starej protivnej soused, nikdo ho nemusí, jen prudí všechny ve vesnici. Na jeho pozemku byly příkopky které ode mě odváděli vodu která naprší. Jenže on to srovnal a všude anglickej trávník....Pak na mě startoval že mu teče voda do stodoly a volal na úřady apod. Byla tu i kontrola z města, nic nenašli, jen že voda holt teče z kopce dolů a nic s tím nenaděláme.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20305
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Udržení vody v krajině

#855 Nový příspěvek od vitex »

Tak nevím Pepo.Já bych si na horní hraně svého pozemku udělal příkop a vodu bych zadržoval u sebe.A soused bude mít krásně žlutej anglickej trávník.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“