Udržení vody v krajině

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
tomous
Příspěvky: 3132
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Udržení vody v krajině

#376 Nový příspěvek od tomous »

komouši sice zbudovali přehrady,ale taky zlikvidovali plno rybníků. Tady po okolí co mi říkal děd,tak aspoň 15ks

mastnacek
Příspěvky: 7098
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Udržení vody v krajině

#377 Nový příspěvek od mastnacek »

Rybniky se za "druzstva" tak nejak udrzovaly, neco oni, neco asi rybari nebo myslivci. Ted to zarusta. Za moji eru nevim o zadnym zrusenym. Az na ty zachytny nadrze co mel kazdej statek nekolik. To se zavezlo a jeste ja si pamatuju dve u naseho baraku a na louce.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Udržení vody v krajině

#378 Nový příspěvek od other-side »

rybniky by se mohly jestě najít na stabiláku/katastru

já dělám těď zase ve Spáleným Poříčí, tady by mohlo bejt rybníků tři prdele, územní plán na to je, pozemky taky, ale jednak nejsou úplně peníze a druhak není hybatel co by to řešil, přitom ve městě je Senea sro co dělá realizace vodních ploch, řekl bych dominant zde na západě

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

pár fotek jak sázíme IP (tzv interakční prvek) v podstatě úses (územní systém ekologické stability), v pondělí byli studenti na prax, počasí dobrý, paráda, makaj, 20 holek, tři kluci, jinak to sázím sám nebo tohle ještě s bejvalkou, pač to vzniklo před mnoha lety, ještě za našeho vztahu, tak to spolu dokončujeme

je to dlouhý asi 700m široký 10m, je v tom asi 2000 keřů (hloch,šípek,brslen,ptačí zob,dřín,líska,vrba, bez,....) a nějaký stromy (lípa,jeřáb,divoký ovocný)

akorát pole jak beton, na podzim úplnej beton, na jaře krapet lepší, už jde krumpáčem, tam kde bylo zoráno na podzim a uvláčeno na jaře je to super měkký, kde bylo podiskováno je to beton největší

jak já řikám "ekologie vole", pak ti vokolo projede na řepce postřikovač, foukalo jak kráva, ale co, Agrofertu je to buřt, ten tohle neřeší, hlavně aby řepka rostla vole

tady https://mapy.cz/s/3qIPK jsem taky dělal křoví, ve svém "rodišti", už je to na mapě vidět

každopádně tohle jsou kapky v moři, absolutně miliardtina co by se mělo dělat, ale není páka, lidi maj důležitější věci na práci

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Udržení vody v krajině

#379 Nový příspěvek od imaginaro »

Možná napíšu off topic, ale nedá mi to. Dnes mě napadlo že by možná stálo za to, zauvažovat o tom že by se dělala údržba a těžilo dřevo po vrstevnicích. Tedy že by ty stromovy linky se dělali vodorovně a každých třeba 100m by byla cesta dolů. Dnes to rovnou tahají dolů nejkradší cestou, vyrejou tam brázdy a když už na ten les něco spadne, rovnou to sjede z lesa dolů pryč. Kdyby ty brázdy byly vodorovně, přecejen by v tom lese té vody zůstalo víc. Napište to nějakým vysoce postaveným lesákům.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Udržení vody v krajině

#380 Nový příspěvek od other-side »

tak asi by to bylo lepší, těch možností je mnoho, bohužel si je postupně likvidujeme (pohodlnost, hamižnost, apod), tak se pak nemůžeme divit jak to vypadá v praxi

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Udržení vody v krajině

#381 Nový příspěvek od ITS »

Pro našeho odhodlaného komunistobijce tomouše ( o pět příspěvků výše ), musím napsat, že historie rozvoje zemědělství v posledních 200 letech, je převážně historií vysoušení rybníků, kterých všude bylo velké množství. Vznikaly meandrováním řek a jako pozůstatky srážkově bohatších let a lid brzy zvěděl, že je fajn rybník vysušit, zbavit se hmyzu a užít si extrémně úrodné půdy.
Děd mně říkal, že za první republiky jenom jeho strýček na svých polnostech vysušil tři rybníky. Pravděpodobně to byly ty, ve kterých tonula prchající poražená vojska po bitvě u Slavkova -- si myslím. Cukrovka tam rostla jako melouny a strýček mohl díky dobrým výnosům trávit každé léto v Benátkách. Jeho žena byla tak oddaná hospodyň, že celé žně zvládala sama, jen aby si tatínek odpočinul.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Udržení vody v krajině

#382 Nový příspěvek od other-side »

přesně tak....cukrovka v rybníku....

bílej jed :)

Uživatelský avatar
GeorG9
Příspěvky: 871
Registrován: sob říj 26, 2013 6:30 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: Udržení vody v krajině

#383 Nový příspěvek od GeorG9 »


romanSK
Příspěvky: 23
Registrován: čtv pro 08, 2016 11:25 am
Bydliště: Bratislava

Re: Udržení vody v krajině

#384 Nový příspěvek od romanSK »

K teme je fajn web stranka pana Stefana Vala, povodne.sk

Spravil uz niekolko projektov ktore jeho tvrdenia a aj inych vedcov a aktivistov plne dokazali no a svaznice by stacilo po tazbe skyprit rypadlom a hned by bolo v studniach viac vody a menej povodni pri silnycj dazdoch a ina mikroklima.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2589
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Udržení vody v krajině

#385 Nový příspěvek od murár »

murár píše:Niečo k téme!
https://www.youtube.com/watch?v=GTyJHt8H3Ag

Už som tu dával pred rokom odkaz naňho! 8)

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Udržení vody v krajině

#386 Nový příspěvek od stanik84 »

imaginaro píše:Možná napíšu off topic, ale nedá mi to. Dnes mě napadlo že by možná stálo za to, zauvažovat o tom že by se dělala údržba a těžilo dřevo po vrstevnicích. Tedy že by ty stromovy linky se dělali vodorovně a každých třeba 100m by byla cesta dolů. Dnes to rovnou tahají dolů nejkradší cestou, vyrejou tam brázdy a když už na ten les něco spadne, rovnou to sjede z lesa dolů pryč. Kdyby ty brázdy byly vodorovně, přecejen by v tom lese té vody zůstalo víc. Napište to nějakým vysoce postaveným lesákům.

Dělal jsi někdy v lese?

Můžeš přijet na praktickou ukázku. Je to stráň přímo do Vltavy - tohle je v zátoce, když byla vypustená řeka... Nahoru 200 metrů, tak to šlo dolů do řeky.

https://stanik84.rajce.idnes.cz/Nastenk ... 164710.jpg

Stahoval jsem to dolů a tahalo se to 2 km daleko. Tři stromy se tehdy utrhly a proletěly půl metru kolem kabiny a zapichly do potoka. Blbej pocit ;)

Všude jsou tam dva, tři metry kvalitního písku...

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Udržení vody v krajině

#387 Nový příspěvek od imaginaro »

stando, v lese jsem nikdy nedělal, ale jezdíval jsem za kamošama tady v okolí a vidím jak to tu teď šíleně plundrují. Samozřejmě jsem nemyslel že to jde uplatnit všude, každé území má pokud se nepletu svá vlastní nařízení a provozní řády, ale hodím lajcký odhad že na 60 a možná až 80 procent "zastromovaných" ploch ba se to dalo uplatnit.

Ano, i prorytí svážnic by určitě pomohlo, ale v případě přívalového deště by se to stejně provalilo protože už to předtím bylo skrz. Není to stejně pevny jak když je tam ta vrstevnicová brázda rostlá leta. A mimo to, po vytěžení ti to klidně zrejou po vrstevnici, ale třeba za půl roku po přívalovym dešťu kterej to provalí, ti tam těžko někdo pojede to znova zrýt, pojedou tam až to zase bude n těžbu.

Nésu žádné zelené, jen mě to tak napadlo, že by to mohlo být prospěšny, napadlo mě to při zhlídnutí videí kdesi z rakouska nebo odkud, kde ryli jakýmsi rozrývákem po vrstevnici louky do hloubky cca 30cm a po projetí toho rozrýváku(neobracel, jen odtlačoval hlínu na strany) zůstala škvíra 5cm do které voda stékající z louky při dešti zatékala a vsakovalla se. 8)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Udržení vody v krajině

#388 Nový příspěvek od P.S. »

Jen takovou malou vsuvku. Za komunistů se říkalo, co budeme dělat až nebude ropa, ale ropy je dost a voda žádná.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Udržení vody v krajině

#389 Nový příspěvek od imaginaro »

ani té není dost, máme jí tak na cca 20 let.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

hugo
Příspěvky: 326
Registrován: stř lis 26, 2008 10:21 pm

Re: Udržení vody v krajině

#390 Nový příspěvek od hugo »

podle předpovědí "odborníků" měla ropa dojít někdy krátce po roce 1980 a vona hajzl tady furt je a nalézají se další ložiska. poslední teorie říká, že ropa se stále tvoří....

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“