Ptačí budka a život okolo ní

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#91 Nový příspěvek od Leo »

Sčítáme ptáky na krmítku 8.–10. ledna
https://ptacihodinka.birdlife.cz/#/observe
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#92 Nový příspěvek od duchodce »

Tak to oživím . Krmíte v těchto mrazech ptactvo? ? Já jsem od doby co máme tohodle kocoura - chlupatého mizeru musel přestat sypat . Ten zmetek sice chytá myši a občas se přišel pochlubit k velké radosti manželky. Pak ale zjistil ,že když zalehne v patřičné vzdálenosti tak sem tam nějaká sýkorka slétne pro spadlé semínko ,tak je jeho. Krmítko přemístěno ,výsledek stejný. Jinak když jsem byl marod ,tak to bylo lepší než televize. Krmítko jsem snížil a tím tam znemožníl vlet kosákům a takovým větším ptákům kteří ho okupovali.Takže sýkorky měli větší klid a bylo jich tu mraky.A to byly bitvy. A taky se nějak naučili ,že když bylo krmítko prázdné tak nalétavali do okna -dosypat. No co nadělám ,myši se sem táhnou od souseda má slepice,takže ptáčci mají smůlu a já nemám na co koukat....
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#93 Nový příspěvek od Leo »

V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#94 Nový příspěvek od Leo »

V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#95 Nový příspěvek od duchodce »

No parádní video.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#96 Nový příspěvek od Chose11 »

to teda jo, došly mi semínka do krmítka, tak jsem jim vyloupal vlašské ořechy :) a lojové koule u mě mizí jedna za týden. Bylo hezký jak se ptáci, hlavně kosi na zahradě, zastavili a koukali co jim dělám u krmítka. Očekávám brzký nálet a vyprázdnění obsahu krmítka :D
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#97 Nový příspěvek od ota »

Jo pěkné video. Asi jsou ty zviřátka zvyklí na lidi. Třeba v parku a oni je často krmí. Mám tady mrtě zviřátek taky. Ale jak mě zblejsknou, kopnou do vrtule. Strakapoudy asi 4. Sýkory modřinky, koňadry. Jen hnu dveřma jsou fuč. Veverky asi 3. Jedna černá a dvě zrzavý. Pobíhají tady kolem. Tuhle na podzim nedávala bacha a žvejklo ji auto. Škoda ji. Jinak brhlík začal připravovat budku. Uvnitř to jen dunělo a zobáčkem vyhazoval smeťí. Ale teď se stratil. Asi je brzo. A dneska poprvé od loňska přišel konipas a vlezl se číhnout do svého domečku. Sousedi mají nad vraty stříšku a z boku je díra. Možná 8 let tam konipas bydlí. Vyvede i 3x mladé za sezonu. To je pak sranda, když omladina celá rozcuchaná vyleze ven a seďí třeba 4 štuclové na hřebenu střechy a starej přileťí a donese nějakou mňamku. To je běhání jak o závod a štěbetání. Mám tu i takový dva šedý nevýrazný prťavonký ptáčky. Když sedí na vratech, vypadá to, jak by tam seděla hruška. Pak vzlítne a dělá salta a loví asi mouchy. Nezjistil jsem, kde mají hnízdo. Ale navečer asi po šichtě sedí na vratech. Jeden jako hruška a druhej je tak o 1/3 hubenější. A občas vystartují a něco chyťí. Když jsme dělali na zahradě z jara dřevo, létali tam na jabloně. Koukal jsem chvíli na ně. Sedne na větev a prohlíží si pupen, nebo pak už květ. Jak doktor na očním. Pak slabonkým dlouhým zobáčkem vrazí do květu a cosi sebere. Když má asi plno odleťí do hnízda nakrmit a za chvíli je tam znova. Celej den co jsme tam byly tam měl práci na tom. 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#98 Nový příspěvek od ota »

To Chose11 vyloupanejma ořechama taky krmím. Sypu je do těch prázdnejch sítěk od lojovejch koulí. Kupuju jen oveřený typ koulí. Některé oni nechtějí a jsou tam celou zimu. Kupuju jen v jednom zveráku určitý druh. Ty ořechy do síťky kvůli tomu, že do krmítka předloni létal dravec a bral ty malé ptáčky a pak hrdlička zasedla krmítko a chrápala tam půl dne. Ostatní musely čekat na stromech, až vypadne. Takhle v síťce pověsím na pevný plot a je tam třeba na třech síťkách 20 ptáčků.
Jinak jsem vysledoval, že oni berou jen někdy. Kolikrát třeba mrzne, nebo padá a nikdo. Pak druhý den ibležené. Prostě jsem ještě nezjistil jak to mají. Vúbec nelze říct dneska to bude ubejvat. Buch ani noha. A za tři dny mazec. A pak zase týden sporadicky sem tam ptáček. A pak zase šupec.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#99 Nový příspěvek od Leo »

Oto, nenechávej koule v síťkách. Už jsem z ní vyprošťoval ptáčka a doporučují kouli zbavit síťky a dát to do něčeho, kam bude volný přístup. Já je dávám do krmítka se zrním. A občas tam přisypu nadrcený ořechy.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#100 Nový příspěvek od ota »

Leo už jsem skrmil dobře 200 koulí a zatím bez problému. Mám krmení v zorném poli z dílny kde trávím celý den. Od rána 8 do večera do 20 hodin. Tedy ,,hlídám" jen překouknu a vidím, kdyby něco. Nikdy se tam sýkora nebo brhlík, strakapoud nechytili nebo nebyl problém.
Jak píšu, problém byl s klrmítkem a volně loženým krmením. Bydlím na konci vsi a za mnou je podle silnice rošťí. V něm žije spousty živočichu od té modřinky po srnky i divočák občas zavítá. Tím pádem je tam i spoustu predátorů pro ty menší. A oni se dostávají i ke krmítku, kde mají snadný lov. Když sebere dravec hrdličku, nevadí to, těch je tu v okolí dost. Ale když by mi sebral strakapouda, brhlíka to by mě sralo. To jsou moc užiteční. Vím ono to tak asi je v přírodě, ale proč to dravcům budu usnadňovat tím krmítkem. Takhle jsou ptáčci více obezřetní a stačí se schovat nebo odletět. Vloni se tu dost rozmnožily straky. To taky není pro malé ptáčky dobře. Četl jsem někde že je to celkem škůdce pro tyhle malé. Vloni i letos jsem tu měl i celkem velké hejno hýlů. Už nejsou taky moc vidět. Ale u souseda je u plotu jíva a na ní sedí. A je tam tak 10 kousků. Možná víc samiček. Samci tak čtyři. 8) Nepamatuju že by tady takhle byly a držely by se tu.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#101 Nový příspěvek od Leo »

Krmíme léta celý rok, každý den krmítko vymetený. Máme ho v zahradě v dědině, ptáčci se schovají do stromů u sousedů. V poslední době ptáci zmizeli, jen občas se někdo objeví. To, co bych krmil 10 dní, krmím už měsíc. A pořád nevím, čím to bude, ze ptáci zmizli.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#102 Nový příspěvek od ota »

Leo je to asi jarem. Nebo třeba ne. Ale mám vypozorováno, že někteří práčci se straťí a pak zese přileťí a zase straťí a vrátí se až na zimu k baráku. U toho hýla je to uplně jasné. Na zimu je tady a pak se uplně straťí. U sýkor koňader je to uplně běžné, i u modřinek. Jako kdyby uvolnily teritorium, které oni nemají v tom místě. Zůstane tam jen třeba pár párků, které mají hnízda v okolí. Na zimu a v zimě jich tu je mrak. Ale pak jen sem tam. V té jedné mojí budce jsou už roky. A to se občas přetahují. Nakonec asi zůstavají ty původní v budce. Vyrobil jsem další budku sem vedle dílny. Protože tu pořát poskakovaly u toho plotu co krmím a tak jsem zkusil jednu dát kousek od místa krmení.
Kdysi jsem někde četl, že by se neměly ptáci krmit celoročně. Jen když je zima. Oni si pak zvyknou na krmení a kdyby pak krmení vypadlo, tak strádají. Naučí se na to krmení, které není ani tak pestré jak by jejich strava měla být. Vím, že třeba brhlík když krmí mladé, tak to se nalítá a pantatík taky občas dává do krmítka co má i z jara. A sledoval jsem brhlíky a třeba 3x leťí do prostoru pro krmení a jednou do krmítka. Přikrmují z krmítka mladé. Ale když ja pak dostatek, krmítka si nevšimnou. To jen když je třeba ošklivo, zima a nemůžou tolik nanosit z prostoru který mají v merku.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#103 Nový příspěvek od Leo »

V posledních letech se doporučuje krmit celý rok. Dřív měli ptáci daleko více možností se nabaštit, dneska je to problém. Změnila se skladba zemědělských plodin, místo polí je plno betonu, lidi nemají doma ani slepice, kde si uzobli. Na zahradách je sterilní trávník místo různých plodů. My jsme doma nechali třeba na stromech višně, aby si je kosy sezobly. A ti dělali nálety. A sám vidím, že kolem krmítka v létě je dost ptáků. A k ním dát i misku s vodou.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#104 Nový příspěvek od ota »

Jo kosáci, mám tady takovej popínavej keř. Krásně kvete ( to je zase pro moje včelky ) a pak má červené tvrdé kuličky. Ty zapadnou kolikrát snhem. Tak odházím lopatou sníh, aby byly venku. A kosáci a drozdi je všechny oklobají. Sem tam se u toho dohadují. Vždycky říkám, máte toho tady mrtě a dohadujete se kvůli jedné kuličce! Ozobou uplně načisto. I ze země posbírají. Tuhle jsem koukal, že je už domrtě sklizeno.
Jinak u nás je to zatím ještě jako dřív bývalo. Betony naštěstí vůbec žádné v okolí. Akorát slepice ubyly to jo. Dříve měl každej, ale teď už jen sporadicky. Ale skladba plodin tady je pestrá. To vím podle včel. I když některej rok je to chudší. Morduju tady agronoma, odvozili hnůj a zůstal tam tak hektar prázdnej. Pověřil jsem manželku aby s ním domluvila, že by to podryli a pak by to bylo dobré tam hodit šťastnýho broučka. Stejně to bude ladem. Okolo je ozim. Měl bych to pro včelky pastvu. Takovou změnu pak když nebude snůška.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Ptačí budka a život okolo ní

#105 Nový příspěvek od Leo »

POZOR NA KRMÍTKOVOU NÁKAZU
Toto jsou čížkové a hýlové, které jsme v poslední době přijali do naší záchranné stanice, a kteří bohužel brzy uhynuli. Všichni se k nám dostali s podobnými příznaky:
1) Byli nalezeni, jak se choulí v krmítku či pod krmítkem
2) Byli apatičtí, načepýření, nechali se vzít do ruky
3) Prohlídkou jsme zjistili, že jsou zcela vyhublí, často měli průjem a někdy nalepené nečistoty na zobáčku
Nejpozději druhý den všichni uhynuli. Vyhublost nebyla způsobena nedostatkem krmiva, ale pravděpodobně tzv. „krmítkovou nákazou“. Jedná se o trichomonózovou infekci, k jejímuž přenosu dochází velice často na nedostatečně čištěných ptačích krmítkách. Náchylní k ní bývají nejčastěji pěnkavovití (hýl, dlask, zvonek, pěnkava), čížci a holubovití ptáci. Choroba není přenosná na člověka.
Pokud takto nemocného ptáčka na krmítku najdete, je nutné ihned odstranit krmivo, krmítko vymýt, vydezinfikovat, nechat řádně vyschnout a nadávat do něj alespoň 14 dní krmivo. Jako prevenci doporučujeme občasné důkladné vyčištění krmítka během krmné sezóny. Je také dobré krmítko nepřeplňovat, aby po část dne zůstalo prázdné a stačilo vyschnout.
Když se takový nemocný pták dostane do záchranné stanice, léčba obvykle nepomůže. Apelujeme na všechny, kdo se snaží v zimě pomáhat ptáčkům jejich přikrmováním, aby na tento problém pamatovali.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“