Zahradní traktor na trávu

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Slávek55
Příspěvky: 473
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Zahradní traktor na trávu

#1081 Nový příspěvek od Slávek55 »

Pro Mišánka,vlastně pro všechny.Já napíšu napřed k těm ž.ú. a sběru do koše tak všeobecně.Hlavně- lidé mají hodně zkreslenou představu a myslí si,že traktor zvládne i vysokou trávu a to ještě v krátkém čase.Naštěstí již pochopili,že s levným traktorem to nějak nejde a zkouší kupovat lepší a drahé,ale oni vše také nedokáží.A hlavní problém je kvalita trávy.Většinou všichni sekají zahrady,kde je tráva určená k rychlému vzrůstu a k původnímu záměru trávu usušit pro zvířata.Jenomže ty traktory jsou určeny pro sekání parkové a hřišťové trávy.Nepamatuji si již přesně manuál sečení pro Kubotu,ale myslím,že bylo psáno sekat na výšku strniště 5 cm ,ne méně a pokud tráva povyroste o 5 cm,opět sekat.Zřejmě to byl překlad z originálu návodu pro mulčování v USA.A hnedle napíšu zkušenosti s nízkým střihem trávy,což se u nás běžně dělá a všichni si myslí,že je to správně,aby tráva nerostla rychle.Kubota uvádí jako přednost pohon žú.kardanem.Má tři kardanové hřídele.Mluvím o tříválci GR 2100 dnes již modernizované na GR 2120 třetí řady.Jeden kardan pohání od motoru hydro převodovku,druhý z převodovky na hydromotor přední nápravy a třetí z převodovky na úhlovou převodovku ž. nožů.U levnějších traktorů bývá pohon nožů ozubeným řemenem,vcelku drahým a ten se snadno přetrhne přetížením žů. přerostlou trávou.To je hlavně kvůli sinchronizaci nožů,aby se nepotkali.To má Kubota vyřešeno jinak.Tudíš se kardan jeví jako lepší řešení,ale Kubota má také pohon nožů dvěma klínovými řemeny,a kvůli směru otáčení a třem nožům přez několik kladek.Pouze ty řemeny jsou levnější,jeden je klasický a druhý šestihraný.Ale chci upozornit na problém kardanů v souvislosti se sečením příliš nízko.A největší problém je fotbalové hřiště,kde chtějí sekat na úplné minimum, a to ještě v prostoru před brankou téměř žádná tráva není.I něco podobného ale dokáží lidé vytvořit nízkým střihem doma.Za prvé se hodně tupí nože,protože nasávají prach a písek ze země,takže je to podobné jako pískovací pistole.Ale hodně odcházejí klouby kardanu z důvodu velké prašnosti.A cena kardanu byla tenkráte 16 000 Kč.Vše je třeba dobře zvážit a nečekejte od zahradních traktorů zázraky.Dneska jsem toho napsal moc,příště se vrátím k žú.a sběru do koše Kuboty.Pokud tedy bude třeba.

Míšánek
Příspěvky: 891
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Zahradní traktor na trávu

#1082 Nový příspěvek od Míšánek »

Perfektní a hodnotný příspěvek Slávka, moc ti za něj děkuji! 8)

Rád si přečtu i pokračování :red:

Jinak můj záměr by traktor splňoval - šlo by mi o sečení trávy kolem baráku, tudíž nic velikého divoce rostoucího, ale vzhledem k tomu že Bílé Karpaty, tak tady rovinu člověk v podstatě nenajde a tak se trochu obávám že traktůrek bez awd by se tady asi moc nepředvedl...

Fizz
Příspěvky: 8057
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Zahradní traktor na trávu

#1083 Nový příspěvek od Fizz »

By ses divil co zvládne zadokolka bez uzávěrky.

Mmchdm seču kopec který lze setkat pouze dolů nahoru je 13hp pro pohyb a sečení málo.

Zaklad jsou gumy s gripem, málo tlaku v nich, popr řetězy, takový ty travní funky gumky nebrat. Ty kloužou už pohledem.

Ty co jsou na foto co jsem dal fungujou dobře spíš vytáhnou drn nez by klouzaly.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

fikejz
Příspěvky: 6287
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Zahradní traktor na trávu

#1084 Nový příspěvek od fikejz »

Njn, ale kdyby na něm bylo alespoň pár nerezových čepů, nebo přinejhorším šroubů...
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Fizz
Příspěvky: 8057
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Zahradní traktor na trávu

#1085 Nový příspěvek od Fizz »

Nerez nože byly v plánu... Ale nejsou plotny, skoupil je nekdo s divnou hlavou zezadu... :co?:
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Slávek55
Příspěvky: 473
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Zahradní traktor na trávu

#1086 Nový příspěvek od Slávek55 »

Jenom v rychlosti,když tady Fizz napsal o pneumatikách.Dodržovat tlak předepsaný výrobcem,nikdy nepřehustit,spíš méně.Není to kvůli trakci,i když také,ale je to vlastně jediné odpružení traktoru.U levných i praskají rámy.U Kuboty jsem s trakcí neměl problém,ale tam byla i dost velká váha traktoru.Řekl bych,že snad samotné žací ústrojí vážilo více jak menší traktor od Ma.....Po neděli dojdu přečíst manuál od Kuboty a váhu dodám.

Slávek55
Příspěvky: 473
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Zahradní traktor na trávu

#1087 Nový příspěvek od Slávek55 »

Teď jsem si po sobě přečetl příspěvek o sečení kolem branky na hřišti a vzpoměl jsem si na nebezpečí úrazu,které jsme měli na školení.Za brankou leží většinou síť na zemi a každý se ji snaží obsekat co nejblíže.Nože zachytily síť a začala se namotávat na ně.Branka se převrátila a přimáčkla sítí řidiče dolú,takže nebyl schopný vypnout sečení a kdyby traktor se nezadusil,tak ho to uškrtilo.Sám jsem dělal podobné kraviny,sbíraly se pet láhve,suché větve do 3 cm,boty kolem tělocvičny,oděvy a pod.Jednou jsem sebral poctivý vlněný svetr.Říkal jsem si,alespoň mi vyčistí žú.Jenomže se rozplétal a namotal na nože tak důkladně,že jsem musel vyndat celé žú.a vlnu přeřezávat nožem a vyplétat ven.

Fizz
Příspěvky: 8057
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Zahradní traktor na trávu

#1088 Nový příspěvek od Fizz »

Pletivo, roxory, ocelový lanka starý kus koberca.... Taky velký špatný...

Proto je dost nebezpečný když je někdo poblíž, děti, šakali atd... Na to se dost zapomíná.

Ono i zvedly oblázek umí rozbít okno nebo úsměv na hodně metrů...
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Slávek55
Příspěvky: 473
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Zahradní traktor na trávu

#1089 Nový příspěvek od Slávek55 »

Fizz-to máme všichni kdo sekali kolem ulic a parkovišť za sebou.Vysklít auto jsem dokázal i na 15 merů.A povedlo se nám to všem.Někteří je dokázali i nabourat.Štěstí,že jsem nikdy netrfil chodce,ale já jsen si na ty nebezpečný úseky raději vybral vhodnou dobu.A při sekání malou sekačkou,když tahneš- couváš se sekačkou do silnice a za sebe se nemáš čas podívat,tak mě i vozilo auto na kapotě.

Slávek55
Příspěvky: 473
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Zahradní traktor na trávu

#1090 Nový příspěvek od Slávek55 »

Pro Mišánka a i ostatním popíšu to žací ústrojí.Má šířku záběru 122 cm.Tři nože,umístněnené do trojůhelníku,první vpředu,podobně jak tady dal foto Fizz 29 dubna.Není nutná sinchronizace nožů,protože přední nůž je mírně větší nežli vzdálenost mezi dvěma zadníma nožema.Jenomže u traktoru Fizze se všechny nože otáčí stejným směrem a trávu vyhazují za sebe v celé šíři žú.Nesbírá do koše.Ale u Kuboty se zadní nože otáčejí vzájemě opačným směrem do středu a tím vyhazují trávu tunelem do koše.Jenomže přední nůž podává trávu jednomu z těch zadních nožů,takže jí je dvojnásobné množství.A tady jsem pozoroval slabinu třínožového sečení.Porovnával jsem z klukama,co měli dvounožové sečení a ti byli mnohem rychlejší.Jezdili jsme za sebou.Pravda je,že já jsem zabral větší řádek,ale zase jsem musel častěji jezdit vysypat koš a vzdálenost k vysypání je rozhodující na čas sečení a vlastně i na spotřebu.
Zrovna včera jsem okazoval kamarádovi,když se snažil sekačkou záběr 46 cm sekat již přerostlou trávu ne do koše,ale vyhazoval za sebe.Najel do trávy na celou šíři sekačky a výsledek je to,že po třech metrech se ucpe vyhazovací kanál a navíc polovina trávy není posekaná,ale ohnutá dopředu.Když najedete do trávy pouze menší polovinou sečení,sekačka to zvládne.Takže můj názor je,že není nutné mít velký záběr žú.A je to zase jenom proto,že přerostlé trávy je moc.Pokud by byla hřištová a pravidelně se sekala,může být i širší a třínožové sečení.
Raději to odešlu,aby se mi to nesmazalo a ještě doplním.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15894
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Zahradní traktor na trávu

#1091 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapi , ako sorry že sa vám sem montujem ale ako čítam tie posledné tri príspevky :-/ Nebol by na takéto práce vhodnejší horizontalny mulčovač s Y nožmi???
Obrázek
Žiadne lietajúce kamene záber 150cm a volbou rýchlosti sa dokážem prispôsobiť akejkolvek výške porastu. Pokial sa nekosí ihrisko nevidím dôvod na zbieranie trávy a pekne rozprestretý mulč ešte spomalí rast ďalšej trávy - uvažujem v rozmere komunalneho sekania. :typek:

Slávek55
Příspěvky: 473
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Zahradní traktor na trávu

#1092 Nový příspěvek od Slávek55 »

Rychle to dokončím,abych nepsal zbytečnosti,které i znáte a stejně si asi nikdo Kubotu nekoupí.Musím se opravit,sekal jsem s ní 12 let a můj nástupce již 7 let.Přesto je traktor ve velice dobrém stavu a i servisní středisko dalo pochvalu.Vrátím se k žú. Je to opravdu masivní výrobek.Nože jsou z plechu tlouštky 1/4"-to je 6.3 mm.Celé žú.váží více jak 100 kilo.Není to takový plechový výlisek jako na levných traktorech.Hřídel na nože jsem nikdy neohnul,jako ostatní traktory.Stane se to snadno,to se pod předním kolem otevře kanalizační dekl a rána.I dlažební kostku jsem potkal a plech kolem nože silný tak 4-5mm se vyboulí tak,že za studena ho kladivem zpět nedáte.Ložiska na hřídelích jsou trochu problém.Tam platí zásada neumývat traktor vodou,nejlépe ofouknout vzduchem.Ložiska neodchází proto,že by nebyla namazaná,nakonec Kubota má maznice a musí se často mazat.Mazací místa nemá pouze na kladkách,co napínají řemeny pohonu nožů.Ložiska odchází proto,že kyselina z trávy poškodí hřídele a tím gufera a ložiska vodou zkorodují.Jsou hlučná.
A poslední věc je dostat trávu od nožů do koše.Já jezdil s první řadou GR 2100.Tam byl ještě malý kanál vyhazování do koše.To byl ten problém,že se to teprve v Evropě učili.Již je třetí řada,kde se zvětšil vyhazovací kanál,aby se trochu přizpůsobil české trávě.Tady se kanál dost často ucpával ale kdo o práci přemýšlí,tak najde vhodné podmínky,aby to pracovalo.Nakonec tento kubota již pracuje 19 let a dobrý.
Nakonec ještě myšlenka k množství a přerostlé trávě.Výrobci budou tvrdit,jak si s ní traktor poradí a doporučí sekání na dvakrát.Co největší výšku sečení a poté nízkou.Když pominu ucpávání kanálu,tak v trávě asi 40 cm vysoké a nejvyšším zdvihu žú. popojedete asi 4-6 metrů a koš je plný.Takže vycouvat,aby jste si neujezdili trávu a zdlouhavá cesta k vysypání koše.
Zkoušel jsem i nesbírak do koše a pomocí deflektoru vyhazovat za sebe a druhý den sebrat.Když je velké horko,což poslední dobou v létě bývá,tak je druhý den již posekaná tráva suchá a tudíž lehká a také nechce lítat do koše a ucpává se.

Slávek55
Příspěvky: 473
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Zahradní traktor na trávu

#1093 Nový příspěvek od Slávek55 »

Oco 13,ale to není vždy možné,dovedeš si představit,že by jsi posekal trávník mulčovačem třeba na zahradě Mateřské školky nebo školy či kulturního střediska před nějakou akcí.To by jsi měl trávu v místnostech a uklízečky by tě asi zavraždily.Ono je dost problém s trávou,která odfoukne na chodniky a musí se uklidit.
Ale i já na chalupě nezbírám vše do koše a v zonách,kde se nechodí mulčuji.Přesto mám ve vstupu do domu dost trávy z bot.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15894
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Zahradní traktor na trávu

#1094 Nový příspěvek od oco13 »

Slavku, sorry ja rozmýšlam v kontexte našej obce :-/ A tu sa kosí takto
Obrázek Obrázek
Je jedno či materská alebo základná škola, park, kostol, obecný úrad...... VPP = dvaja opilci s kroviňákom a ideme hijóó. :smich:

Míšánek
Příspěvky: 891
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Zahradní traktor na trávu

#1095 Nový příspěvek od Míšánek »

Slávka, velmi děkuji za vysílající a cenné info! 8)
Rád jsem si to vše přečetl a aspoň vím co si v budoucnu při pořízení traktůrku hlídat

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“