Pěstování a výsadba lesa

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
caja008
Příspěvky: 2723
Registrován: ned čer 13, 2010 7:03 pm
Bydliště: Nová Paka

Pěstování stromků-jehličnany

#1 Nový příspěvek od caja008 »

zdravim pynové máte někdo nějakou skušenost s pěstovánim stromká doma??
Smrk, borovice, modřín...
Mam les a mam v plánu si v lese /ve vlastnim/ vyrejt si nálety max do velikosti cca 10 cm. A doma si je napěstovat cca na 40 cm a pak je šoupnout do lesa na.

A ted jak si pripravit doma zeminu. Dá se to něčim přihnojovat...
V lese mam nálety jen smrku ale chtěl bych si napěstovat i modřin a borovici. Jde to nějak doma.. Vypiplat si to nějak ze seminek??
Ma s tim někdo skušenost...
A chápu že se daj koupit ve školce... Ale bavilo by mne to doma od mala si to vypiplat..
Když tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo aneb když nestačí kladivo jistota je ještě větší kladivo.

alchstuip
Příspěvky: 246
Registrován: pon lis 21, 2011 5:47 pm
Bydliště: Nove Zamky

Re: Pěstování stromků-jehličnany

#2 Nový příspěvek od alchstuip »

asi pred 4 rokmi som zasial par semienok smreku, teraz maju stromceky asi 10 cm.
Zem som len nabral v zahrade, dal do kochlika, dal semienka a polial. Nestaral som sa o to to nejak moc, len ked bolo sucho som to polial.
Myslim, ze sa nemas coho bat, ked pouzijes primerane velke nadoby a zem si nahrabes v lese, myslim, ze nic nepokazis.
Hlavne pozor na to, aby stromceky nepreschli, nech su stale vlhke a urcite budu rast.

karlik.t
Příspěvky: 161
Registrován: ned dub 05, 2009 12:43 pm
Bydliště: Karviná

Re: Pěstování stromků-jehličnany

#3 Nový příspěvek od karlik.t »

Ahoj

Ted je to už asi pozdě, ale nemusíš se toho bát, když budeš mít osivo tak to v březnu vysej do směsi rašelina, křemičitý písek, nebo spíše perlit, a jemná hlína z krtinců poměr 1,1,1 nejlépe do zemních záhonů abys nemusel tolik zalévat. a na povrch směs smrkových pilin, a perlitu, aby Ti tam nerostl plevel a zalít roztokem PREVIKURU. Tím trevikurem to zalij co 2-3 tydny aby porost netrpěl padáním klíčních rostlin. Když to přežije do srpna tak máš vyhráno druhým rokem nahnojíš kapalnými hnijivy stačí i kristalon plod a uvidíš jak pofrčí za 3 roky by měly mít 20 cm

Karel, čínské traktory

Uživatelský avatar
Buggy
Příspěvky: 935
Registrován: pon lis 02, 2009 11:29 am
Bydliště: +-Bruntál

Re: Pěstování stromků-jehličnany

#4 Nový příspěvek od Buggy »

Tady si počti, školkařu :)

http://www.edisk.cz/stahni/82794/Zaklad ... .09MB.html

Má to být prof. Mauer, něco přes 200 stran, jestli je to ono.

trago105
Příspěvky: 759
Registrován: čtv pro 18, 2008 11:43 pm
Bydliště: Pardubicko

založení lesa

#5 Nový příspěvek od trago105 »

Zdravím,
mám louku asi 0,5ha, nyní na ní hospodařím, ale do budoucna ji mám v plánu zalesnit, protože jednak je daleko, a je u lesa takže tam toho mnoho neroste, navíc bude potřeba nějaké palivo.
Sadbu bych nerad kupoval, ale použil vlastní, mám takovej kousek pozemku kde mi rostou sazenice listnáčů.

Otázka tedy zní jak to co nejjednodušeji převést legislativně z TTP/orné na les ?
Máte někdo zkušenosti?

Díky

sychrovak
Příspěvky: 9508
Registrován: pát zář 28, 2007 12:38 pm
Bydliště: MB

Re: založení lesa

#6 Nový příspěvek od sychrovak »

Odborníků tu máš dost,jen ti napíši skušenost u nás.
Louky u lesa co se nepoužívali se za totače sami postupně ,,zalesnili,nikdo nic neřešil ani ted po 2o letech a vloni jsme dali žádost po přehodnocení zda obnovit louku či né.O louku se v těchto končinách nikdo starat nebude tak se dala žádost o změnu užívání -druh pozemku.
Jak žádost je daleko nevím vyřizuje za nás lesní hospodář.Píši o pozemkách obce.
Svůj bych zalesnil a neřešil.................
Super 50 1963 ,1961,samodomo 4x2 r.v 85 1,2,teď vv 1,4D

Uživatelský avatar
Zdeněk B.
Příspěvky: 452
Registrován: úte říj 30, 2007 10:31 am
Bydliště: Tábor

Re: založení lesa

#7 Nový příspěvek od Zdeněk B. »


JoeF1
Příspěvky: 376
Registrován: sob črc 04, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: založení lesa

#8 Nový příspěvek od JoeF1 »

tak tento problem mam taky ale potreboval bych 3ha. Co mi bylo receno ze to neni problem i nejaka dotace by mozna byla. Udelat projekt, schvaleni hospodare atd. Ale asi nejvetsi problem by byl jak nasazet tolik stromku? Na hektar mi to spocitali na 8tis stromku. Ma s takovou plochou nekdo zkusenosti?

5611
Příspěvky: 205
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:02 pm

Re: založení lesa

#9 Nový příspěvek od 5611 »

No já osobně když sázím víc jak 500 ks tak si zjednám kluky se sazečem. Na poli jim to odsejpá tak se dá dojednat i dobrá cena. Jinak tuším 2 kč/ks a kolikrát přivezou i nějaký ten stromek :) .
Neljepší by asi bylo půjčit si ten sazeč, ale zatím není kde.

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: založení lesa

#10 Nový příspěvek od Tom »

Jestli můžu jako lesák radit, tak si zjisti jaké tam máš podmínky (lesní typ, atd) podle toho tam použij sadební materiál (obecně je na zemědělských půdách s tím, že jsou hodně živné, takže stromy rostou rychle, ale kvalita stojí za prd a třeba kolem 30. roku máš rozvrácené porosty napadené houbami). Kdyžtak pošli GPS souřadnice toho kousku.
Jo, a ještě jedna věc... spíš do budoucna, pro další generace. Na nelesní půdě můžeš mít jak les, louku, pole, cokoliv. Jakmile z toho uděláš jednou les, tak musíš striktně dodržovat zákon, vyhlášky, o použitém sadebním materiálu atd....
Sazeč... se sazečem se dají zalesňovat pouze dřeviny s kůlovým kořenovým systémem. Taky je důležité dávat pozor na to, kdy zalesňuju. Jak je mokro, nebo půda má špatné vlastnosti, tak se stěny utlačí, kořeny mají problém prorůstat, vznikají deformace a o to dřív se porost rozvrátí.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

5611
Příspěvky: 205
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:02 pm

Re: založení lesa

#11 Nový příspěvek od 5611 »

Jo taky mi říkaly že ten sazeč není na všechno a jsou deformovany kořeny jak se to sází do rýhy. Já dělám jen ván. stromky a tam polom nehrozí. Přímo zalesnění bych asi řešil s nějakým místním lesním hospodářem, už jen skrze legislativu.

JoeF1
Příspěvky: 376
Registrován: sob črc 04, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: založení lesa

#12 Nový příspěvek od JoeF1 »

měl bych sázet buk a borovici napůl. Zatím je to v jednání ale nedříve se ptám abych pak nečuměl. Dáji se tyto stromky sázet sazečem? A kolik za to sázení sazecem chtějí? Hledal jsem ten sazec na netu ale nikde nic zadné foto ani :chytry: jak to maka

5611
Příspěvky: 205
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:02 pm

Re: založení lesa

#13 Nový příspěvek od 5611 »

http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 23&t=32498
Jak jsem psal, chtěli 2 kč/kus na poli. Ale na jaky druhy se to hodí pro zalesnění nevím. Mě dělají smrk, jedle a borovice + pár buků. Prostokořeny i s balem.

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: založení lesa

#14 Nový příspěvek od Tom »

Buk i borovice mají kulový kořen, takže se sazečem sadit dají ;-)
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

JoeF1
Příspěvky: 376
Registrován: sob črc 04, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: založení lesa

#15 Nový příspěvek od JoeF1 »

Jen ale kde ho vzít :)
Za kolik se sazí dnes ruco? +-
A taky by mě zajímalo jestli nekdo si nedělal ten sazeč doma? Koukal jsem na nějaké fotky a na některých toho moc není a zda se mi, že by šel možná udělat i doma. Přeci jen tu mám rovinku celkem a tak by to zas takovy problem snad nebyl

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“