Pěstování a výsadba lesa

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
hugo
Příspěvky: 326
Registrován: stř lis 26, 2008 10:21 pm

Re: Pěstování a výsadba lesa

#136 Nový příspěvek od hugo »

buď jsem slepý nebo nic nevidím nebo tam nic není.
většinou začnou větvičky usychat od konce, zatím zkouším odstřihnout i skusem "zdravého" dřeva,ale moc to nepomáhá. spíše to šacuji na nějakou houbu

z4011be
Příspěvky: 2007
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#137 Nový příspěvek od z4011be »

Našel jsem na jedli korovnici, napadla zatím je roční přírůstky. Vzal jsem ji chemií (bylo to prvně, tak až po napadení, teď už to bude preventivně).

Není tady nějaký lesák, který by poradil, zda mám nechat napůl poškozené roční výhony svýmu osudu, nebo bude lepší je ostříhat ? Je to jehličnan, takže výhony znovu neobrazí,tak jestli by pro strom byl menší zásah nechat je, nebo je ostříhat a spálit.

Aktuální stav (takhle vypadají všechny větve)

Obrázek

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#138 Nový příspěvek od chuck77 »

Nechat. Nemá smysl to stříhat - nic to neřeší. U jedle se mluví o tzv. spících pupenech na letorostech a z těch to může znovu obrazit. Podobný porost jsem viděl a bylo to na mašli a dnes to je parádní tyčkovina 8) ..vydrž Prťka+ no stress :)
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

z4011be
Příspěvky: 2007
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#139 Nový příspěvek od z4011be »

Díky za názor odborníka chuck77. 8)

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Pěstování a výsadba lesa

#140 Nový příspěvek od Leo »

Funguje to?

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

z4011be
Příspěvky: 2007
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#141 Nový příspěvek od z4011be »

Jo, bude to fungovat. Semínka začnou klíčit, když mají vhodné podmínky, nepoznají, jestli jsou v zemi, zabordelovaným okapu, vyhnilým pařezu nebo ve vlhké šišce. Tu šišku musíš akorát najít včas, dokud se nerozevře a semínka nevypadou

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Pěstování a výsadba lesa

#142 Nový příspěvek od Leo »

U nás je problém vůbec ty šišky najít. Nejsou tu lesy, jen pár stromů a širé babišovi lány.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#143 Nový příspěvek od ota »

Leo s těma šiškama hochu to není jen tak. Od zimy morduju semínka z různých šišek. Tady jsou zase lesy kam se podíváš. No a dostupný, jdu s hafanem a jdeme lesem. On moc rád chodí v lese, jede čumákem po zemi a čmuchá. Však víš, je tam hned kousínek ten potok, v kterým Axis brouzdá. Jsou to soukromí, jak říkáme selský lesy. Jsou tu i státní a nebo knížete. Zatím se lze pohybovat uplně v pohodě všude. Nikdo neprudí s holí v ruce. Samo že se v lese chovám jako v lese.
K těm šiskám, nasbíral jsem všechny možný šišky. Mimo smrkovejch, to se ví. Smrky tady berou šmahem brouci. Protože jsou hospodáři, kteří mají les jen že ho mají, nebo je tu i firma která les koupila aby asi ulila peníze do něčeho. Mají tam kurovčáků že by je nespočítal. Některé se už samy lámou větrem. No šišky jsem vydrolil po zaschnutí. Semínek hromada. A sázím. No ale je to poťíž. Když náhodou mi vyleze jedno, nebo dvě semínka tak je to všechno. Sázím je do těch foliáčků z lídlu. Nebo šuplíků, kvěťínáčků. Zkouším všechno možný. Zalívat, nezalívat, světlo polostín, stín. Mám to uvnitř dílny, venku na sluníčku ve stínu. A pořát bída. Vyleze jak říkám vrtule ( u douglasky vypadá ten čudl sazenička jako větrná elektrárna ). Teď mám v potu tváře 4 vylezlí.
Ve čtvrtek se i zadařilo sehnat na zkoušku jedn balíček douglasky a borovice černé. Koupil jsem je ve školce. Oni měli pořát zavříno kvůli té nemoci. Volám tam a že už otevřeli prodej. No a já sypu co chci. No víte bohužel už douglasky nemáme. Kolik tisíc jich potřebujete? No já že třeba 10 na zkoušku. A tak mě dali telefon na paní co je přímo vyrýpává ze země. Naštěstí měla dobrou náladu a 12 mi jich našla ještě vzadu. A ty borovice černé taky. Jeden 12 ks balíček. Povídala že je o tyhle druhy teď frmol. Takže druhej den ráno šly do lesa do země. Ty jasany co jsme na zkoušku zasadili jdou parádně. Asi 4 zatím ještě nejdou ale zbytek asi 25 ks jasanu jdou pěkně. I 10 cm letošní přírustek. Vykopal jsem je u souseda mezi panelama. Ještě tam má javory. Tak je zkusím taky šoupnout do lesa. Máme v předu kus listnatého a většina smrky. Pár borovic, modřínů. Jsou tam poslední tři borovice co prý sázel pantáty děda. Odněkud je kdysi dovezl. Je jim kolem 95 roků. Bohužel z počtu co zasázel tenkrát jsou tyhle poslední. A to dva samci a jeden samičí. Z něho mám semínka. Ale nechce se jim růst. Jedno semínko z celého plata vzešlo. Chtěl bych je právě namnožit a vysázet. Ale nejdou potvory. Není to jen tak vymordovat cosi z toho semínka. Nějak mě to teď baví, v tom lese. Sázet, jezdit zalívat. Zatím se to daří. Doufám, že mi to tam někdo nezkurví. Lidi jsou různí. Tak uvidíme. Je tam ještě místo na výsadbu min 200 stomů. Ale zatím zkoušíme co by bylo vhodné. Je tam bílej jíl. Nic v tom moc neroste.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Pěstování a výsadba lesa

#144 Nový příspěvek od Fizz »

Pořadí někdo kde bych sehnal javor royal tak 5-10ks tak +- kolem 1metru?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#145 Nový příspěvek od ota »

Myslíš javor mléč? Javor royal red? Ten se nechá sehnat celkem. Akorát že asi menší vejška výsadbová. Metroví moc nebudou.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Pěstování a výsadba lesa

#146 Nový příspěvek od Fizz »

Zelený listy, maskacova kura. "Dosadba".
Podle majitele javor royal klen, podle mě spíš platan?


Obrázek

Tak asi platan javorolisty.

Dycky to najdu az se zeptám :smich:
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#147 Nový příspěvek od krajan »

oto - otazka je ci by to nemalo zmrznut ( v prirode to tak je )
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Pěstování a výsadba lesa

#148 Nový příspěvek od other-side »

https://www.youtube.com/watch?v=VSopiSD ... jreload=10

vono mě to zaujalo v ekolistu z vedlejšího tématu o vodě....

hele tohle je jako horor

sází se nové lesy tak rychle jako se kácí?

tohle já považuju za daleko větší katastrofu než čínskej mor

z4011be
Příspěvky: 2007
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#149 Nový příspěvek od z4011be »

Logicky se sází pomaleji než kácí. Protože rychlost kácení udává kůrovec, rychlost výsadby dostatek lidí, sazenic a množství srážek.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#150 Nový příspěvek od ota »

Other četl Jsi ten komentář pod videem? Ten od Vladimír Hricák. Naprosto s ním souhlasím. Velmi výstižně to pojmenoval. Tady je to uplně stejné. Je tu spousty soukromých lesů, jejich majitelé ani nevěďí, že tu nějaký les mají. Jsou třeba 150 km daleko a nějakej pes plnej brouka je jim šumák. Cosi třeba zdědili, ani neví co. Sázeli jsme tuhle a myslím, že asi jako jediní v této pětiletce. Nemáme vyloženě holiny. Ale dosatujeme prázdnější místa. Ale je to boj s větrnými mlýny. Vedle je soused a myslím, že ve předu neprošel jeho les tak 15 roků. Je to jako prales. Ale kupodivu tam není brouk zatím. Je to nižší porost. Ale vzadu tam to je samá souš, kurovčák. Můžeš dělat maximum a stejně to náš les sežere od sousedů.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“