Pěstování a výsadba lesa

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Pěstování a výsadba lesa

#151 Nový příspěvek od other-side »

nejde jen o to že zmizel les, ale jak zmizel, všechny ty průsery kolem toho, dřevo do číny

jak by to dělali před sto lety?

plno by toho zůstalo v lese a tomu já fandím, má to samozřejmě aj proti, ale....

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Pěstování a výsadba lesa

#152 Nový příspěvek od vitex »

Oto,to není zas tak pravda.Já vlastním les a nestarám se o něj,protože jsem se dohodl s firmou "Lesy města Brna" na hospodaření.Kdykoliv si jej můžu vzít zpět ale kácet i ve vlastním můžu pouze po dohodě s hajným.

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Pěstování a výsadba lesa

#153 Nový příspěvek od hugo3 »

to other-side ohledně dřeva do číny.
proč ne, tady ja přetlak kůrovcového dřeva, nikdo ho pomalu nechce a kontejnery se stejně vraci v normální době prázdné do číny zpět. proč je nenaplnit dřevem, když doprava je už z části zaplacena. pokud vím, pily tady kůrovcové dřevo nechtějí zpracovávat, je to suché a pomalu se to řeže. myslím, že i na suché dřevo musí být jinak pily nabroušeny.
a málokdo ví, že se vozily palety do jižní ameriky v kontejnerech, se kterými přišly banány do evropy. to jenom na okraj.
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Pěstování a výsadba lesa

#154 Nový příspěvek od Fizz »

Ono je to složitější, pokud vyvazis cokoli je to širší nez jen surovina. Musíš brát v potaz že vyvazis nějaký materiál který má energetickou i biologickou hodnotu. To dřevo vyrostlo z nějakých živin a vody, minerálů atd, vznikla biomasa která už se sem nevrátí, i jdyz ho spalis popel zustane, takhle vycucl a nic nevrátil. Ze stejneho duvodu maji problémy jižní země které vyváží ovoce, de facto vyváží vodu ze země. Ekonomika takové věci nezná a neřeší hospodář takový taky nebude. To je téma na hodně hodin.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
jhamos
Příspěvky: 330
Registrován: úte lis 01, 2016 2:06 pm
Bydliště: Lomnice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#155 Nový příspěvek od jhamos »

oto... taky chodím sbírat šišky a dělám sazeničky,je ale nutnost udělat semínkům studenou satisfakci.
Soma šišky nandám na plato do kotelny,když uschnou a otevřou se,tak je dám po pár kusech do zavíracího kýble a třepu snima,aby vypadali a veškerý ten drobný bordel se semínkama smíchám s pískem a navlhčím,dám do zavírací plechovky a šoupnu na 2 měsíce do mrazáku a pak teprve vysévám. Loni sem si takto udělal 300 stromků a k tomu 300 koupil a je to hned v lese znát.
Před 14 dny se sel do truhlíku nové,tak sem zvědav co bude letos,mam tam převážně borovici,loni byl modřín a jedle.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Pěstování a výsadba lesa

#156 Nový příspěvek od ITS »

jhamos - obdivuji to úsilí 8)

( a trochu opravím slovíčko https://cs.wikipedia.org/wiki/Stratifikace_(botanika)

z4011be
Příspěvky: 1999
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#157 Nový příspěvek od z4011be »

other-side píše:nejde jen o to že zmizel les, ale jak zmizel, všechny ty průsery kolem toho, dřevo do číny

jak by to dělali před sto lety?

plno by toho zůstalo v lese a tomu já fandím, má to samozřejmě aj proti, ale....

Dříve nebyl pokřivený volný trh, takže dřevo vytěžili zaměstnaci příslušného lesního závodu a odvezlo se na nejbližší pilu. Pak přišel převrat, zavedla se mantra nic nedělat sami, na vše najímat (aby byly desátky na provizích), takže LČR mají asi 3 poslední závody s vlastními lidmi a technikou, zbytek externě vysoutěžit. Pily se zavřely, protože nenesly hned miliony, tak je odbyt závislý na vývozu.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#158 Nový příspěvek od ota »

To jhamos díky za inspiraci. Zkusím to taky tak. Právě tu mám celkem dost šišek z borovice. Nikde jinde jsem ji neviděl a nám tu kdysi dobře rostla. Tak to zkusím taky tak. Jinak hlínu jsem zkoušel už jakoukoli a nic moc výsledek. Nebo hlínu, i s pískem, s jílem namíchaný, nemíchaný a tak.
Vždycky jdu lesem a jejda krásný šišky a hned jecpu do kapes. Taky tak nechám uschnout a pak vydrolím semínka. Ale mám tu jednu šišku z borovice, mají ji nějaký lufťáci za plotem ve vedlejší vesnici. jak to bývá jedeš autem někam, zastavíš a hele šišky! Tak pojďte. No a ta jedna potvora je pořát zavřená jako cip. Je to asi nějaká cizokrajná borovice. Má snad 12 cm dlouhý jehlice. No strom je tam 40 cm tlustej, tedy už tu pár pátku je. A šiška si stále vede svou. Jinak ty boroví jsem se už naučil, že jsou samčí a samičí. To už poznám. Však jsem si donesl 4 kapsy samčích. :vysmech:
Víťo tady jsou lesy hodně soukromí. Hajnej chodí a dělá tečky co je třeba vykácet. Hajného známe a on z toho má hlavu. Ví který ty kusy jsou bohužel vedle jeho pravomoc. Nemá s majitelem, vlestníkem bohužel žádnou smlouvu nebo jak píšeš. Ti majitelé nekomunikují ani s ním. Takže dělá tečky vykácet. Někde jsou i tři různý barvy. To dělal ještě předchozí hajnej co šel do duchodu. Chodím s hafanem po lese a ty lesy tu znám. Vím i komu patří, to se traduje, nebo děda ví kdo to zdědil, koupil. Problém je že to všechno jede pak geometrickou řadou. Chodím do lesa dva díly to jsou, cosi každej přez hektar, dva vlastníci. Oba znám, bydlí ve vsi. Už tak 3 roky tam mají brouka. Všechny smrky totálně suchý. Jen listnáče tam jsou. Netěží, neřeší to. Od nich to jde dál. Již co je v okolí je všechno postižený. Je to třeba vedle knížete kus lesa. Vše ihned vykáceli, jak se to objevilo. Bohužel to jede dál. Teď tam je mrtě znovu stromů ještě zelené jehličí, ale už se začíná loupat kura. Nebo ptáci to loupou. Oni toho mají teď tolik, že to nestíhají. Mají třeba jen pár zaměstnanců na to. Děda mluvil s hajným a on taky nad hlavu a lidí málo.

Uživatelský avatar
jhamos
Příspěvky: 330
Registrován: úte lis 01, 2016 2:06 pm
Bydliště: Lomnice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#159 Nový příspěvek od jhamos »

Oto,já míchám 1:1 zem s hrabankou z lesa a do toho tak 1/5 písku....
S těma sousedam to taky znám,já kácím brouka,beru okolo vše napadený,dělám lapáky,čistím les a za potokem nikdo nehrábne,je to jako boj s vetrnými mlýny,nu,ale co naplat,já chci mít les hezkej,ale práce to dá,starám se o 26 ha,ale z toho je cca 1/3 strán okolo řeky a tam je to teprve boj :-(

z4011be
Příspěvky: 1999
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#160 Nový příspěvek od z4011be »

Ota, když je vůle, vše jde. Určitě lze vyměřit pokutu vlastníku lesa, pokud se o les nestará, resp. např. ani přes výzvu nezasáhne proti broukovi. Akorát si nejsem jist, zda tu pokutu vyměřují lesáci, nebo na základě jejich podkladů odbory životního prostředí.

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#161 Nový příspěvek od chuck77 »

oops děsivá debata :evil: .............úplně mě jímá hrůza jaký chujoviny tady plantáte..........nemá smysl na to reagovat...žijete ve vlastní bublině plné bludů........absolutně nechápete která páčka........
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

z4011be
Příspěvky: 1999
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#162 Nový příspěvek od z4011be »

Fakt ? Když tedy nehrozí v reálu žádná sankce, proč chodí majitelům lesa dopis se stanoveným termínem, do kdy má kůrovce vytěžit ?

doca
Příspěvky: 467
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pěstování a výsadba lesa

#163 Nový příspěvek od doca »

jhamos píše:oto... taky chodím sbírat šišky a dělám sazeničky,je ale nutnost udělat semínkům studenou satisfakci.
Soma šišky nandám na plato do kotelny,když uschnou a otevřou se,tak je dám po pár kusech do zavíracího kýble a třepu snima,aby vypadali a veškerý ten drobný bordel se semínkama smíchám s pískem a navlhčím,dám do zavírací plechovky a šoupnu na 2 měsíce do mrazáku a pak teprve vysévám. Loni sem si takto udělal 300 stromků a k tomu 300 koupil a je to hned v lese znát.
Před 14 dny se sel do truhlíku nové,tak sem zvědav co bude letos,mam tam převážně borovici,loni byl modřín a jedle.

Taky s tím dělám pokusy - na vytřásání je výborná míchačka na maltu a smrkové šišky by měly být ze stromu staršího 60 - ti let, kvůli pohlavní dospělosti, vyčetl jsem to z jedněch skript z Mendlovky poté co jsem vyhodil do kotle deset beden šišek a asi z třech miliónů semen nevylezlo ani jedno :)

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Pěstování a výsadba lesa

#164 Nový příspěvek od hugo3 »

musím se pochlubit, protože to nikdo tak dobře jako já neudělá.
na obrázcích jsou červené duby z letošní výsadby, zatím do květináčků, na jaře 2021 půjdou do lesa. stratifikovány v truhlíku za oknem spolu s maceškama...

https://ibb.co/jT067D5
https://ibb.co/5nyT0rF

jinak sazební materiál do lesa (smrk, borovice, modřín) si beru semenáčky z druhého lesa, zatím bez problémů, i když po zasazení takové 2 roky semenáček stojí. proč mi nedokázal vysvětlit ani lesák. semenáčci ze školky rostou přitom pomalu před očima.
jedličky si vyrejpnu pokud jsou malé, tak do 10 cm výšky, jdou do květináčku a teprve při výšce přes 20 cm jdou do lesa (s ohražením pletivem),

s pokusem pěstovat stromky od semínka jsem nikdy neměl štěstí, práce s tím, nejistý výsledek a tak jsem od toho utekl. semenáčci to jistí, těch stromečků nepotřebuju zase tolik
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#165 Nový příspěvek od chuck77 »

červené duby???????????????????? hm nechápu proč ne radši dub zimní a ne tohodle hybrida z Ameriky :evil:
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“