Pěstování a výsadba lesa

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Pěstování a výsadba lesa

#181 Nový příspěvek od jenicek »

Vedro, fakt PRŮMĚR kmene 2m? Už jsem kácel ledaccos, ale takovejhle průměr kmene nemá ani naše lípa, která je největší široko daleko... :zapomel:

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#182 Nový příspěvek od chuck77 »

No hm, zkuste občas myslet jinak než ve scématu má dáti/dal a pochopit, co tam vůbec je schopný růst a nevnášejte tam nějaký přivandrovalý migranty.....kdo krapet pochopil jak ten les funguje tak se nestačí divit, co náletu se dovede na pasece objevit...bez kopnutí do země...bez dovozu sazenic...zadarmo 8) . z osobní kušnosti sleduju, co se na holině po 2-3 letech objevuje přirozenýho zmlazení...jen s tím umět pracovat....nic víc v tom nehledat :)
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Pěstování a výsadba lesa

#183 Nový příspěvek od Vedra »

Tak jsem to byl změřit obvod kmene v cca 1.8 výšce 4 metry takže 1,3 průměr ;-) Ke 2 metrům by to být mohlo záleží jak si nastavíš pravidla pro zaokrouhlování :)

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Pěstování a výsadba lesa

#184 Nový příspěvek od jenicek »

Ono pak je každej cm znát. Když to vezmeš kubaturou, tak rozdíl 200cm a 130cm je cca 2,5x ;-)
Já jen že takovej pařez jsem ještě u nás neviděl, ze kterýho bych si moh vysochat třeba 2m postel :typek:

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#185 Nový příspěvek od chuck77 »

Zkuste se projít po okolí a rychle pochopíte, co tam roste a čemu se hlavně daří.........nic víc v tom nehledejte 8) ........
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Pěstování a výsadba lesa

#186 Nový příspěvek od hugo3 »

našel jsem starou fotografii někdy z poloviny 20. let ze šumavy. jde o pohled přes starou vaczlavikovu pilu (kašperské hory) přes myší domky dále do krajiny.
a co je zajímavé - pomalu žádný les, jenom políčka a loučky, zarostlé meze, remízky.
takže jinak řečeno, příroda přes kůrovce se zase uvolňuje od lesů....
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Pěstování a výsadba lesa

#187 Nový příspěvek od other-side »

já bych ju prosím chtěl, tu fotografii

píšu SZ

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Pěstování a výsadba lesa

#188 Nový příspěvek od ITS »

hugo3
Asi je to špatná úvaha.
V době, kdy se takové fotografie pořizovaly, byly lesy většinou ve velkém vymýceny skláři a jinými "hutníky", kteří pak přešli na uhelné postupy. Je tedy těžko říct, kde je ta "správná" rozloha lesů.

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Pěstování a výsadba lesa

#189 Nový příspěvek od hugo3 »

Obrázek
toto je ta vzpomínaný obrázek. je ze souboru zaniklé obce.cz, kde se mi jej nepodařilo v krátkosti najít.
pokud vím, tak nikde v okolí rejštejna nebo kašperských hor nebyly žádné hutě, v aníně byla známá sklárna. spíše tady byly pily a továrny na zpracování dřeva. v době fotografie už dávno došlo ke zpracování a novému osázení po kalamitě 1870.
dřevo se odváželo pryč, viz třeba schwarzenberský kanál
ale mohu se mýlit
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#190 Nový příspěvek od ota »

Taky jsem zastáncem názoru, že těžko někdo řekne jak a kolik by mělo být lesů, stromů, nebo remízků, luk, polí. Co vyprávěla babička kdysi tak všechno tu už bylo. Několikrát. Střídá se to. Jestli zalesnit, odlesnit, drenážovat, nechat mokřiny. Nikdo to fundovaně neřekne co je ,,dobře". Ono pro jednoho dobře, pro druhýho špatně. A kdo ví, co ta příroda vlastně požaduje. Třeba uplně něco jinýho. Taky jsem tu psal o takovém potůčku. Je to rosáhlé uzemí, stovka hektarů, kterým protejká potok. Už 3x se překládal, usměrňoval, znovu klikatil a usměrňoval. Prej ho z klikatýho budou zase usměrňovat. Nikdo nedokáže říct ano to je správné. Vždycky ten zásah, nebo navrácení něco přinese okolo. Třeba o fous lepší, nebo horší. Buďto ubyde spodní voda, nebo je ji zase pak moc. Jedno vyhovuje čemu si a nevyhovuje tomu jinýmu. Jednou v narovnaném se najednou objevily raci. Po pár letech jich tam bylo stovky. Babička říkala že si je pamatovala že tam bývaly. Ale narovnáním se stratila spodní voda z okolí. Tedy rohhodli, že to zase zklikaťí. Tak potok zklikatili. Spodní voda se vrátila, ale zase zaplavovala vrchní voda z potoka velké uzemí, které nebylo možné nijak využívat. Leželo to v močále a všichni čekali, že se tam vrátí nějaký život. Nic, jen komáři. Raci se vytratily, prej že chtějí průtok vody a ne pomalu tekoucí smradlavou zahnívající vodu.
Někde jsou lesy a dříve tam nebyly. Někde nabyly a je to vysázený. Tady babička pamatuje mokřiny u lesa. Sedláci ty mokřiny nadrénovali a osázeli lesem. Předloni to vzal brouy sakum prdum. Byl se tam podívat nějakej študovanej a řekl, že je to les na mokřině a nikdy to tam nebude kloudnej zdravej les. Ty stromy byly odspodu všechny vyhnilí. Prej jim voda nesvědčí. I když je to odvodněný, stejně je tam vlhko. Řešení prý je, znovu tam udělat ty louky co tam byly a bude pokoj. Nebo to osázet tím, čemu vyhovuje voda. Vrby, olše atd. Zatím je to tam nechaný po těžbě jak to je. Kdo řekne ,,ano takhle to je správné"?

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2815
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: Pěstování a výsadba lesa

#191 Nový příspěvek od JARDY »

Porazil jsem suchou lípu ,bude jich časem víc. Dá se kromě topení ještě nějak využít ? Hoří jako papír a teplo nedá.
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#192 Nový příspěvek od ota »

Mám z lípy nařezaný fošny. Dost fošen. Používám je pak k výrobě rámečků do včel. Na rámečky je to asi nejlepší dřevo. Zatloukám hřebíčky rovnou a stane se, že tak jedno dřívko ze 100 praskne. A to má třeba suk tak praskne.
Zkusil bych být Tebou hodit do inzerátu. Já na to používám lípu tak kmen do 40 cm. Co je tlustší bejvá už často schnilí. Nejlíp jsou ty špalky nad kmenem, co se strom rozvětvuje.
Jinal lípa za syrova je uplně nejhorší na řezání fošen, co jsem ldy na té mojí pile řezal. Vyschlá jde jako nic, ale syrová, není horší dřevo. Dělá to takové chlupy a ty tak brzdí kotouč, že jezdím vozíkem jako šnek. A to může ten kotouč bejt jak chce ostrej a stejně ho to brzdí.
Kdysi dávno jsem tu psal, kámoš měli u rodičů nad barákem ohromnej topol. Při jednom větru se odlomila větev a rozbila střechu. Rodiče zaveleli skácet. Napadlo ho a dal inzerát. Prodám topolové dřevo viz fotky. Ozval se kupec, prijel se podívat a dohodli se. Kupec si přivezl chlapa co topol pokácel a rozřezal podle přání kupce. Pak přijelo auto s rukou, naložilo co kupec chtěl, zaplatil a odvezl. Byl to výrobce rakví. No jsou různí co dělají se dřevem. Stačí aby si ten správný kupec přečetl správný inzerát.

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#193 Nový příspěvek od Sadra17 »

Jak píše Ota zkusil bych inzerát třeba se nějaký řezbář ozve 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2815
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: Pěstování a výsadba lesa

#194 Nový příspěvek od JARDY »

No nejdřív ji musím trochu okrájet , teda až budu mít delší lištu a potom přes spáleniště přes krvavé řeky potáhnout 10-15 m. Potom by se to snad dalo na něco naložit . Ještě najít pitomce co by mi dal nějaký drobný za 4m kmen, průměr 65 cm. Vidím , že to stejně skončí v kamnech . Rakve stejně dělají z papíru nebo z OSB desek , a sochy myslím z tvrdého dřeva .
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#195 Nový příspěvek od chuck77 »

sochá se z měkkýho..lípa vrba topol...…..
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“