Pěstování a výsadba lesa

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
gbelec petr
Příspěvky: 1791
Registrován: stř črc 11, 2007 6:23 pm
Bydliště: zlín

Re: Pěstování a výsadba lesa

#121 Nový příspěvek od gbelec petr »

nevím ale já bych to alespoň natřel cca prvních 3-5 let růstu sazenice.pak je to již zajištěno..
dělám to už nejeden rok a zkušenosti mám takové:
dnes se SM sází ve sponu 2,5x1,1 m. v červenci-srpnu se to jednou za rok vyseče v pruzích 80 cm . tzn střed stromku a 40 doleva a 40 doprava. na podzim se to natře morzuvinem a to posledních 10cm výhonu s pupeny a to je vše.
jo psal, jsi, že je dobré že tam je na zimu znovu naroste ta tráva , s tím souhlasím, ale proč znehodnotit svou práci, když můžeš po těch 8-10 letech (prosinec daného roku) z řady vzrostlých stromků vyřezat každý druhý stromek ( ty pěknější) v řadě a pak ty stromky prodat za řekněme blbých 100kč/ks jako vánoční stromek..
vem to tak, ten morsuvin stojí cca 800kč, a natřeš z toho několik set stromků, vydrží to i několik let..jen se musí chtít..
jen když prodáš blbých 20-30 stromků ročně- řekněme za 2-3 roky tak se ti ta práce a náklady vrátí, porost líp vypadá, a hlavně není porost samý dvoják stromek.
dvoják stromek je ten, ze kterého srnčí- spárkatá zvěř v zimě uhryzne ty pupeny z vršku a sazenice vyraší do dvou výhonů..
nevím nechci radit ale já to dělám takhle..

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Pěstování a výsadba lesa

#122 Nový příspěvek od chuck77 »

to nezní špatně.....díky za zkušenosti 8) ............mám toho krapet v péči o něco víc, takže sem našel jedinej únosněj systém z hlediska času a peněz....samozřejmě by se to dalo dělat mnohem pečlivěji, ale mudlat x-hektarů kultur se mi jaxi nechce a ani nemám kdy to dělat...je to taková kombinace všeho, co sem viděl a co sem i sám zkusil.........jde o to, nedělat zbytečné věci, co za nás zvládne v pohodě dokonale a zadarmo příroda - např. vylepšování do 100% místo přirozené obnovy, ožínání 2x ročně místo stínění trávami atp...to že to tadle jde si ověřuji na svých pasekách, které sice nejsou jako z obrázku, ale člověk musí vidět i to, co ty porosty umí udělat a a ne jim za každou cenu pořád "pomáhat"......dříve sem i 3xkrát ročně ožínal, ale nyní 1x na začátku vegetace glyphosát meziřádky +1x Stihl Fs na konci léta dočistit řady mezi stromky a hotovo a rychle na další plochu :) ...díky 8)
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstování a výsadba lesa

#123 Nový příspěvek od Metracek »

Zajímavé zkušenosti, je vidět že ta práce v lese jde dělat na tísíc způsobů ;-)

My jsme taky vloni na podzim zkusili jeden. Jsem nějak zastánce, že vše se nemusí z lesa odvést a prodat, tak jsme podrtili klest a nasypali ho mezi stromky. Uvidíme zda to pomůže proti plevelu a v létě třeba i proti menšímu výparu. Vím, že ty smrky jsou moc blízko a mohli mít větší spon, ale hold tehdá ještě pomáhal děda a měl zvyk 1x1m ;-) .

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Pěstování a výsadba lesa

#124 Nový příspěvek od krajan »

mas to pekne !!
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Fiataro
Příspěvky: 667
Registrován: úte dub 26, 2011 3:25 pm
Bydliště: RK

Re: Pěstování a výsadba lesa

#125 Nový příspěvek od Fiataro »

Slyšel jste někdo o tom,že je potřeba mít školení i na ruční postřikovače?

Nokia
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv pro 10, 2009 10:15 pm

Re: Pěstování a výsadba lesa

#126 Nový příspěvek od Nokia »

Ve svém vlastním lese ?

To snad né ?

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20329
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Pěstování a výsadba lesa

#127 Nový příspěvek od vitex »

Moc pěkně to vypadá Martine. 8)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstování a výsadba lesa

#128 Nový příspěvek od Antony30011 »

Fiataro: Pokud se pamatuju, tak to skoleni neni na postrikovac. Ale na zachazeni s pripravky na ochranu rostlin. Jestli je pak aplikujes traktorem nebo rucne je jedno.
A v zemedelstvi se to tyka jen podnikatelu neboli profi uzivatelu. Nicmene, neni to zadna hruza ;-)

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstování a výsadba lesa

#129 Nový příspěvek od Metracek »

Díky Víťo snažím se. Až tam porostou hezky hříbky tak ti dám vědět :friends: :typek:

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20329
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Pěstování a výsadba lesa

#130 Nový příspěvek od vitex »

To je moc blízko Rožínky.Svítily by. :smich:

PULDrapalik
Příspěvky: 4581
Registrován: stř pro 30, 2009 10:14 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pěstování a výsadba lesa

#131 Nový příspěvek od PULDrapalik »

Zítra posledních 100 Db a je to tam :potlesk:

doca
Příspěvky: 467
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pěstování a výsadba lesa

#132 Nový příspěvek od doca »

taky jsem byl dnes dosazovat smrk do mezer kde uschl a mám asi takové úsměvné trápení - mám v lese jezevce, našel jsem tam čerstvě vykopaných pět děr v rozestupu asi tři metry od sebe, no a podle velikosti těch děr to bude takové menší prasátko, nebo jich tam bude víc to nevím protože toho o lesní zvířeně moc nevím, takže první co mě napadlo že by se tomu jezevci asi nemuselo líbit že mu kopu nad hlavou a mohl chtít ochutnat moji nohu, ale na druhou stranu si říkám je to zvíře plaché, bojí se někde hluboko v díře víc než já :)
nicméně jsem kopal vždy čelem k dírám a sekeromotyku připravenou k útoku. trochu se obávám až tam půjdu vyžínat, asi si tam natluču laťky abych do těch dír nespadl, napadl mě příměr z vojny - okop pro ležícího střelce :)

hugo
Příspěvky: 326
Registrován: stř lis 26, 2008 10:21 pm

Re: Pěstování a výsadba lesa

#133 Nový příspěvek od hugo »

odborníci poraďte- v lese začaly usychat mladé smrčky, stáří tak 5-6 let. začíná to někdy od špičky, jehlice pomalu hnědnou a opadají až jeholý celý stromek nebo začnou usychat jednotlivé větvičky (zbytek stromku bez úhony) a konec stromku je také jistý.
co s tím?
zatím počítám s tím, že místo smrčku vysadím něco jiného - doubek, javor

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pěstování a výsadba lesa

#134 Nový příspěvek od hajney »

Příčin usychání může být víc. Bohužel už i na takto "malé" stromky může nalétává kůrovec (lýkožrout lesklý), pokud je to tak tak při současném vývoji počasí s tím neuděláš nic. ještě před pár lety to byl jev který u nás vůbec nebyl. Od loňska už se to to objevuje u zde (900m n. m.) prostě uschne celá prořezávka...

PULDrapalik
Příspěvky: 4581
Registrován: stř pro 30, 2009 10:14 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Pěstování a výsadba lesa

#135 Nový příspěvek od PULDrapalik »

Nejspíš l.lesklý, raději tam potom nasázej listnaté dřeviny, protože l. lesklý se může pustit i do jiných jehličnanů.
Když tak odloupni kůru na vrchu stromku nebo na slabých větvičkách jestli uvidíš požer

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“