Rajčata

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
kutil tim
Příspěvky: 1301
Registrován: pát srp 28, 2009 5:00 pm

Re: Rajčata

#241 Nový příspěvek od kutil tim »

Pokud investuješ do rajčat tolik peněz a nevíš o pěstování základy, zajeď za bratremH třeba ti poradí. 200 kg rajčat vypěstuješ na 50 rostlinách.Pokud tady nebyla díky počasí 4 roky plíseň, tak letos je plísňový rok.Za 15000 Kč bys koupil 500 kg rajčat na farmě bez práce!!!

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rajčata

#242 Nový příspěvek od JardaCNC »

Dnes jsem nasel prvni cervene rajce 8)

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Rajčata

#243 Nový příspěvek od other-side »

nic jinýho než stupické polní rané pěstovat nechci

5let to šlo bez postřiku

sklidil jsem bedýnku, tak 5-7kg

uvidíme jak ten zbytek, jestli podlehne zkáze, či odolá

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rajčata

#244 Nový příspěvek od JardaCNC »

Po dnesni bource sli vsechny venkovni rajcata s vyskou 1m a vic do haje. Vse polamane vetrem a kroupamy.
Ty mensi - asi 3 prezily. :-/

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Rajčata

#245 Nový příspěvek od imaginaro »

Proto mám stříšku (fotka 2-3roky stará)
Obrázek

tady fotka z větší pěstírny z netu
Obrázek

a články
https://www.mujdum.cz/rubriky/zahrada/j ... _3161.html
https://region.rozhlas.cz/schovejte-raj ... va-7240907
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

FSDN
Příspěvky: 196
Registrován: sob led 18, 2014 8:37 pm
Bydliště: Kolín

Re: Rajčata

#246 Nový příspěvek od FSDN »

K případu other-side , musím ale uznat a klobouk dolů že se práce nebojí - ty rajčata bez práce nebyla a vyžaduje to hodně tvrdohlavosti něco takového uskutečnit. Navíc jde s kůží na trh - nestává se moc často a vůbec ne na diskuzních fórech že si někdo posype hlavu popelem. Samozřejmě že bratrH měl pravdu s tím že postřik Championem který se snese v bio musí být preventivní v době výskytu podmínek pro plísně . Předpoklad je dokonalé smáčení celé rostliny což bez motorového rosiče jde dost těžko , rady z fóra jsou zase v tomto případě nad zlato.
imaginario strefil už vůbec hřebíček na hlavičku. Zastřešení funguje velice dobře a příští rok musím na všech 80 rajčat udělat stříšky. A důvod ? Moje oblíbené systémové fungicidy Acrobat a Ridomil mají ukončenou registraci a probíhá doprodej. Proto kdo chce ať nakoupí dokud jsou zásoby u distibutorů . Vzhledem k tomu jak rychle probíhá potírání veškerých pesticidů v zemědělství tak nepochybuji že během krátké doby zakáží i hydrooxidy mědi jako je Champion . Nakonec nás donutí k bio všechny ale nechci vědět kolik budou stát potraviny. Podotýkám že jsem herbicid nikdy v životě na svém nepoužil a v podstatě fungicidy a insekticidy používám velice omezeně.

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rajčata

#247 Nový příspěvek od JardaCNC »

Ok. Tak ted chapu ze to chce pro rajcata jen pristresek. Ok.
Proc?
Ve skleniku je taky "pristrecek" a prez noc tepleji a presto to tam tak nefunguje.
Mam je vetsi nez ja , hodne kvetou , plody dole uz maji rozmery tenisoveho micku a stale jsou zelene.
:vztek:

FSDN
Příspěvky: 196
Registrován: sob led 18, 2014 8:37 pm
Bydliště: Kolín

Re: Rajčata

#248 Nový příspěvek od FSDN »

Ve skleníku rajčata nemám ale ve fóliovníku ano ale jenom pár kusů abych podráždil brzkou sklizní sousedy . Každý rok když objednávám semena tak si musím zkontrolovat zda mám ještě pytlík se semenem odrůdy které je vhodné do skleníku. Od okamžiku kdy se vyhoupnou noční teploty nad 10 stupňů foliovník nazavírám , už funguje v podstatě jenom jako střecha . I tak se stane v největších vedrech že se pokroutí listy aby se omezil odpar vody. U rajčat to je jak s kozou na ledě. Málo slunce a tepla a nerostou , moc tepla a zase nerostou. Asi proto když je ideální rok má spoustu lidí pocit že rajčata rostou sama .... A jak psal bratrH , každý si musí vyzkoušet kolik nechá vijanů. Lepší je u dvou rostlin zaštípnout a brzo sklízet než čekat venku na 9 pater plodů které neodzrají.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Rajčata

#249 Nový příspěvek od other-side »

však kdy jsem měl poznat preventivní stříkání když 5let byl klid, to si je můžu kupovat v krámě, že jo

nějaký asi sklidím, ale rozhodně ne tolik co v loni, což mě samozřejmě sere, při dvojnásobným počtu kytek

foliák nechci

stříšky možná....ale.....netrápí mě ta investice, spíš aby to fungovalo, pokus omyl je sakra drahej špás

nicméně, na příští rok vím jak to udělat lépe a buď to vypěstuju, nebo koupím hotový plody, jako vo co de

FSDN
Příspěvky: 196
Registrován: sob led 18, 2014 8:37 pm
Bydliště: Kolín

Re: Rajčata

#250 Nový příspěvek od FSDN »

Já sázím na zmrzlé +- týden na dvě várky od sebe cca. 7 - 10 dní ( občas něco zmrzne :( (když namrznou tak postřik hned ) jinak první postřik na Medarda pokud se zdá že bude deštivý , nejpozději v půlce června , potom po deseti dnech dle počasí ) . Nejvíc škody co si pamatuji bylo od prudkého deště nebo malých krup. Od té doby když po nějaké průtrži nebo kroupách najdu pár olámaných lístků jdu stříkat. Já jsem kdysi zkoušel stříšky z igelitu co zůstal po roztrhaném foliovníku a efekt proti plísni tam byl protože jsem to mohl porovnat (dvě stanoviště stejná odrůda ) . Ale to jsem měl rajčat pouze 25 ks což je nic. Říkám si asi jak udělat ty stříšky aby mi to nelítalo po poli jako rogalo :) , poslední roky jsou trochu větrné.

bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Rajčata

#251 Nový příspěvek od bratrH »

S tebou bych si rozumněl.Názory,které vzešly z praxe.Mám vsazeno 750 rostlin.250 venku,odrůda Gallant.Napadena plísní,champion to zachránil.Ve foliovnících odrůgy Partner a Harzfoever ošeřeno championem preventivně.Ještě nesklízím,sázím pozdě z důvodu,že ve foliovnících mám salát a kedlubny.Zas rajčata vydrží déle až do VŘSR,tj 7 listopadu.

bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Rajčata

#252 Nový příspěvek od bratrH »

FoliObrázekovník s rajčaty Partner

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4801
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Rajčata

#253 Nový příspěvek od imaginaro »

Množení rajčat ze ze zálistků :D
Obrázek
https://www.rajce.net/f1449031639
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

#254 Nový příspěvek od kenybz »

rajčata v kýbloch pod střechů
slunko tam pere až od asi 13 hodin až do zapadnutí tak jsou opožděné ale zdravé :)
Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Rajčata

#255 Nový příspěvek od radas »

já jich dneska takhle od baráku vyhodil asi 15 keříků. 3 dny jsem nebyl doma bylo to nějaké poschlé, tak jsem to zalil a dneska už na plodech černé fleky. poprvé za 16 let co to vzalo i ty maličké žluté. tornáda ve skleníku zatím ok

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“