Cibule

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Cibule

#1 Nový příspěvek od Wyky »

Jak sazite, ci sejete cibuli? Ja ji vysevam ze semene vzdy na jare, potom vyjednotim a na podzim mam cibule jak maly tykve. V zahradnictvi mi to prodavacka neverila, kdyz jsem ji to rikal. Tvrdila, ze se ma semeno vysevat koncem leta, cibule vytvori maly cibulky a ty zustanou pres zimu v zemi a na jare rostou dal. Prijde mi to divny. Co vy na to?

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Cibule

#2 Nový příspěvek od kenybz »

sadím oboje a když se daří a je dobrý rok tak je rozdíl ve velikosti minimální když je naopak sucho z jara tak jako loni tak ta seménková nechtěla ani vylézt a byla o dost menší...sazečku kupuju a sadím všetanu žlutá pak karmen červená a eště bílů seménkovů sadil jsem aj červenů seménkovů ale loni bylo velké sucho y vylezlo jich jen pár...sadím aj letní pórek jeden řádek enom aby bylo neco na konzum a domražáku všecko jen pro vlastní spotřebu...
sadíval jsem aj šalotku ale jaksi jsme sa nenaučili ju spotřebovávat ale dařilo sa mě až sůsedky záviděly a chodily sa dívat na pole :)
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Wyky
Příspěvky: 1998
Registrován: úte říj 27, 2009 12:59 pm
Bydliště: Písecko

Re: Cibule

#3 Nový příspěvek od Wyky »

Ja jsem loni vysel spolecne s cibuli k uskladneni i jarni cibuli. Byla fialova, tvar jako okurka a chut luxusni. 8) Akorat nevim proc jarni, kdyz jsme ji sklizeli nastejno s normalni cibuli. Mozna ta by se mela sit na konci leta. :-/

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Cibule

#4 Nový příspěvek od kenybz »

to ti moc neporadím myslím že sa sadí nejak na zimu podobně jak česnek a sklízíš najaře ale fakt to nevím jistě
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos


Zahradník
Příspěvky: 86
Registrován: pon led 31, 2011 1:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Cibule

#6 Nový příspěvek od Zahradník »

Něco opěstování cibule. Cibule se dá pěstovat řadou způsobů. Nejčastěji mezi drobnými pěstiteli se pěstuje sazečkou. Její nevýhodou je omezený výběr odrůd, horší skladovatelnost a je dost napadána choroby (krčková hniloba) a v poslední době vrtalkou pórovou ( rostlina se celá kroutí) na ní úspěšně funguje netkaná textilie ihned se natahuje po výsadbě. Výhodou je brzká sklizeň poměrně velkých cibulí. Výsadba se provádí co nejdříve na jaře. Dopručuji sázet sazečku menších průměru do 15 mm. kvůli tomu že pak dost krkatí. Odrůdy Všetana, Štuttgartská, Karmen a další. A pak lze cibuli pěstovat z výsevů. Možno pěstovat ozimé odrůdy(Hiberna, Augusta a řada zahraničních odrůd). U nich se výsev provádí kolem poloviny srpna. Do zimy by měla narůst do síly tužky a na jaře se dojednotí. Za holomrazu dost vymrzá. Její největší výhodou je brzká sklizeň ještě dříve jak ze sazečky, ale jak to bývá tak je něco za něco a má krákou skladovatelnost. Vlastně jsou tu ještě 2 odrůdy sazečky(Radar, Sibir)Ta se vysazuje až v polovině září. Jinak o ni platí totéž co o té z výsevu. Pak tu jsou jarní odrůdy, které jsou nejdůležitější, protože poskytují kvalitní cibule k dlohodobému skladování. Jarní odrůdy sejeme co nejdříve na jaře. Jakmile to jde. Nejlépe v březnu. Případný mráz ji neuškodí. Dlouho klíčí až 3 týdny. Na metr řádku vyséváme kolem 35 semen. Vzdálenost mezi řádky od 25 do 40cm. V řádku ji vyjednotíme na vzdálenost kolem 6cm. Čím přesněji zasejem tím méně jednotíme. Sklizeň nastává kolem půlky srpna až do poloviny září dle odrůdy. Jarní odrůdy Alice, Dagmar, Lusy, Owa, Karmen, Tandem, Unico F1 a mnoho dalších. Já pěstuji odrůdy od Moravoseedu Tandem je to poměrně vzrůstná odrůda,která vytváří mohutný kořenový systém s poměrně velkými cibulemi a má vynikající skladovatelnost a odrůda Unico je možná ještě lepší ta vytváří ještě vyronanější porost. Cibuli pěstuji soukromě na ploše okolo 30 arů. Jsou to moje poznatky. Pokud bude někdo popsat podrobněji technologii pěstování rád odpovím.

Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Pestovani cibule

#7 Nový příspěvek od pinkygsx »

Mam doma par radku cibule. Ale uz druhym rokem a vzdy je cibule nic moc. Treba ted se hrozne krouti nať. Mate nejaky tipy co delat lepe, nejake figly. Treba nejakou odolnou odrudu. Ted mi to i huntuji slimaci

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Pestovani cibule

#8 Nový příspěvek od winch »

Nemáš na nej pleseň? Na slimákov funguje si privstať, vziať staré nožnice, a z jedného spraviť dvoch ;-)
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

PEST
Příspěvky: 1248
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Pestovani cibule

#9 Nový příspěvek od PEST »

listy se většinou kroutí kvůli vrtalce porové, zkus roztrhnout list, pokud je tam bílý červík, tak stříkat...

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2815
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: Pestovani cibule

#10 Nový příspěvek od JARDY »

A když ji rozbijou kroupy ostříhat nechat tak nebo zarýt?
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Pestovani cibule

#11 Nový příspěvek od other-side »

posbírat kroupy a dát je za trest na sluníčko nebo do horký vody

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2815
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: Pestovani cibule

#12 Nový příspěvek od JARDY »

Aha,a potom?
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14389
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Pestovani cibule

#13 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...kdysi mě to taky postihlo . Pohodil jsem to maličko ledkem a cibule došla ke sklizni . Zkusím najít fotky .

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2815
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: Pestovani cibule

#14 Nový příspěvek od JARDY »

Žena už to nevydržela střihla na ježka tak se uvidí.Chtěl jsem pár nechat ale rychlá jak blesk.Ještě že česnek si sázím sám tak nemá nárok.
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Pestovani cibule

#15 Nový příspěvek od other-side »

pak se sežene cedule s přeškrtlou kroupou a dá se k záhonku/poli

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“