Česnek

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 4463
Registrován: stř črc 04, 2007 6:20 pm
Bydliště: Prostějovsko
Kontaktovat uživatele:

Česnek

#1 Nový příspěvek od Roman »

Chlapici, jak Vám dopadl česnek po letošni zimě? Tatovi vymrzl ze 70% a na tym mim se mráz taky podepsal, sadil sem 2500 stroužků a tak 1/5 je v tahu.
Tohle témátko sem založil na diskuzi ohledně pěstování a všeho kolem česneku.
http://www.traktorista.estranky.cz
Zetor 5718
domádo new holland TCE 45 r.v. 2009
motorobot PF 61 r.v. 1957
kultivátor MS 06 r.v. 1995

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Česnek

#2 Nový příspěvek od radas »

na mokřejší straně zahrady tak 10 % na suchší asi 40% :'( minilý týden jsem dosazoval

Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 4463
Registrován: stř črc 04, 2007 6:20 pm
Bydliště: Prostějovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

#3 Nový příspěvek od Roman »

Celkově to letos bude s česnekem v řiti. Aji v telce ukazovali borca co to měl na velkym polu a všechen pomrzlé a v trapu. Tak prorokovali, že cena pude navrch a bude chybět sadbové.
http://www.traktorista.estranky.cz
Zetor 5718
domádo new holland TCE 45 r.v. 2009
motorobot PF 61 r.v. 1957
kultivátor MS 06 r.v. 1995

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Česnek

#4 Nový příspěvek od Leo »

Taky nám dost česneku vymrzlo. Muselo se dosazovat. V zimě u nás nebyl sníh, jen holomrazy, tak se to dalo čekat.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Česnek

#5 Nový příspěvek od ondra smetana »

Já dosazoval ten co tam už byl, totální holomráz mě ho vytáhl 10 cm ze země, v tom největším bahně a v totální zimě, jsem se hrabal v rozbahněným poli a strkal ho zpátky. Horší prácu jsem zatím snad nezažil. Ale nať už vylezla a má asi 15 cm, tak uvidíme, jak to bude dál.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

#6 Nový příspěvek od kenybz »

holomrazy to je na H...u nás bylo trochu sněhu a tak co aspoň sůsedé majů česnek tak v pořádku...já sadím zatím jen jarní česnek a ten už má 5cm natě
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Dvordy
Příspěvky: 2105
Registrován: pon črc 09, 2007 8:50 am
Bydliště: Táborsko

Re: Česnek

#7 Nový příspěvek od Dvordy »

Zkoušeli jsme prvně dát česnek na pole, jen asi 100 hlaviček a k dnešnímu dni má 15cm natě. Vzešlo všechno, jenom uvidíme, kolik toho zůstane.
Zetor 4011, Zetor 7341, JCB 3C III

Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 4463
Registrován: stř črc 04, 2007 6:20 pm
Bydliště: Prostějovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

#8 Nový příspěvek od Roman »

Dnešní kontrola
Obrázek
http://www.traktorista.estranky.cz
Zetor 5718
domádo new holland TCE 45 r.v. 2009
motorobot PF 61 r.v. 1957
kultivátor MS 06 r.v. 1995

ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Česnek

#9 Nový příspěvek od ondra smetana »

Stříkáte česnek, proti něčemu?? Já zatím česnek nikdy nestříkal, a ani si nepamatuju, když jsem ho ještě pěstovali, že by se stříkal. Stačilo jen namořit a plačkovat, nic jinýho se s ním nedělalo. Ale teďka kolem všichni stříkají, proti houbomilce česnekové a já si nějak nejsem jistej. :-/ Nestříkat, nikdy jsem nestříkal?? A nebo radši stříknout? Jak jste na tom vy??

Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 4463
Registrován: stř črc 04, 2007 6:20 pm
Bydliště: Prostějovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

#10 Nový příspěvek od Roman »

Tady sem výskyt hobomilky nezaznamenal a tudíž ani nestříkám, před sadbou namořim sulkou a rovralem, na jaře jen plečkuju a okopávám a přihnojim siranem draselnym.
http://www.traktorista.estranky.cz
Zetor 5718
domádo new holland TCE 45 r.v. 2009
motorobot PF 61 r.v. 1957
kultivátor MS 06 r.v. 1995

ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Česnek

#11 Nový příspěvek od ondra smetana »

No právě já jsem taky nezaznamenal, že by tady česneku něco škodilo, já ho pěstuju třetím rokem a netříkal jsem a bez problémů, jen mořil. Předtím česnek pěstovali babička s dědou, ale děda je po smrti a babička už neví jestli to dělali. Soused má zahradu asi 7 km od našeho pole a stříká. Tak nevím, jestli do toho jít, nebo jako každý rok to nechat na přírodě. Jelikož mám správný osevní plán, tak mě moc plevele ani škůdci netrápí.
Ale zase nerad bych přišel na to, že jsem měl stříknout až budu mít všechen česnek napadanej. No nevím s tím stříkáním, ale skusím to, postřik mám, tak to zkusím a bude. I když nejsem zastáncem pesticidů, spíš jsem na biostyl.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

#12 Nový příspěvek od kenybz »

No a kolik toho sadíš?
Já jen mořím sulkou a střídám plodiny takže česnek jde na stejné místo po 6-ti letech.
Pěstuju to teprve 3-tím rokem a výnos se zlepšuje.
Hodně záleží na průběhu počasí během vegetace ale to je u všeho.
Když tak zkus pokus část stříknout a část ne a můžeš porovnat...pokud bude čas tak bych mohl něco naskenovat o česneku a odrůdách.
Dobré je sledovat porost a pokud začne česnek rychle žloutnout tak zkus jeden vytrhnout a nebo odhrabat a podívat se na hlávku jak vypadá.
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Česnek

#13 Nový příspěvek od ondra smetana »

Česneku sázím 6,5 kg. Jinak na poli točím - brambory, řepu, vojtěšku, zeleninu a ještě asi přidám oves. Všeho jsou + - stejné díly. Takže plodina se vrací na startovací díl po 4 - 5 letech. Zatím to bylo po 4 s ovsem to bude po 5. Což myslím, že stačí. Jako přeplodinu česneku používám brambory, pod které hnojím hnojem. A zatím bez problémů, večer se šounu fotku.

Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 4463
Registrován: stř črc 04, 2007 6:20 pm
Bydliště: Prostějovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

#14 Nový příspěvek od Roman »

Proti houbomilce se stříká jak má česnek cca 15cm, vetšinou koncem března nebo začátkem dubna.
http://www.traktorista.estranky.cz
Zetor 5718
domádo new holland TCE 45 r.v. 2009
motorobot PF 61 r.v. 1957
kultivátor MS 06 r.v. 1995

ondra smetana
Příspěvky: 354
Registrován: pát srp 21, 2009 10:40 am
Bydliště: Velké Opatovice

Re: Česnek

#15 Nový příspěvek od ondra smetana »

Roman píše:Proti houbomilce se stříká jak má česnek cca 15cm, vetšinou koncem března nebo začátkem dubna.
No já nejsem z Hané :-/ u nás je těch 15 cm natě trošku pozděj. Ale uznávám, že jsem to o týden až 10 dní přetáhl ten postřik.
Ještě bych se chtěl zeptat, vás zkušenějších, protože můj zkušený rádce bohužel před rokem zemřel :'( ale život jde dál a je potřeba to táhnout sám.
Když se začínají kroutit listy, tak mi říkal kámoš, že mu říkala máma, že je to potřeba stříknou, nebo stačí jen čehosi kápnout. Ale za boha si nemohl vzpomenout co to bylo. A mě se listy sem tam někde začínají kroutit :shock: :-/

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“