Sady, stromy

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 794
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#481 Nový příspěvek od Vlasatej »

tak tu broskvu jednu vykop a podívej se na kořeny. bude tam nějakej problém. hryzec, nebo sucho, nebo prostě špatný zababčený stromky. Vykopat, připravit jámy, vyhnojit kompostem a nasadit nové a starat se. Musí to pak růst.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2170
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Sady, stromy

#482 Nový příspěvek od Deane7 »

Dnes som sa už nasral a vykopal jednu marhuľu, krásne rozkvitne, potom prídu mrazy a omrznú aj tenké vetvičky, po ostrihaní krásne vyženie a na budúci rok sa to zopakuje. Na jej miesto som kúpil štvrťkmeň čerešňu.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 794
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#483 Nový příspěvek od Vlasatej »

Větvičky ti na meruňce neomrznou. Jak rozkvete , tak ti květama do větviček proroste monilie a způsobí moniliový úžeh . Říká se tomu úžeh protože větvičky maji svěšené listy jako by je spálil mráz nebo horko.
Meruňky musíš proti úžehu stříkat, jinak se to bude opakovat až je to jednou zabije úplně.

chobotek
Příspěvky: 10722
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Sady, stromy

#484 Nový příspěvek od chobotek »

Hmm, stříkám pravidelně už kolikátým rokem a nemůžu se té svině zbavit. Přípravky střídám, podle návodu. Nejvíc mě vadí, když zaschnou větvičky, které už pak nic nenahradí, takže strom časem začne vypadat jako koště.
Jinak to vypadá, že jediný strom, na kterém je viditelné poškození mrazem je platan. Ovocné vypadají dobře všechny, i rybízy.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 794
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#485 Nový příspěvek od Vlasatej »

protože už je houba v dřevě. jak se tam jednou dostane už se toho dá těžko zbavit. Ucpává cévní svazky. Já jednou vzal meruňku až jako vrbu. na rozvětvení na kmeni. přežila to , ale stejně to v ní pořád je.

chobotek
Příspěvky: 10722
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Sady, stromy

#486 Nový příspěvek od chobotek »

No nepotěšil jsi mě. Zrovna tenhle strom bych trhal nerad, ale pokud to tak půjde dál, nic jiného nezbude. Furt lepší než když bude trousit na ty okolní stromy.
Obrázek
Snad jsou tam ty zaschlé větvičky dostatečně vidět.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 794
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#487 Nový příspěvek od Vlasatej »

všechno tohle "zaschlé" dřevo musí pryč. Je zdrojem infekce. Musí se to střihnout až do živého dřeva.
Postřik se dělá 2x - těsně před květem ( bílé kuličky) a těsně před odkvětem ( tzv. sněží - padají masivně okvětní lístky.) Pak postřik funguje. používám léta Horizon a postižení mám minimální.

chobotek
Příspěvky: 10722
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Sady, stromy

#488 Nový příspěvek od chobotek »

Jo půjde to pryč. První postřik jsem dělal na začátku kvetení, do skápnutí. Ty suché větvičky zaschly až po něm. Další postřik udělám příští týden, bude tepleji a vyjde to tak na konec kvetení (teď je okolo nuly, všechno stojí). To je právě to, co mě na tom vadí, snažím se korunu nějak tvarovat a ty větvičky schnou náhodně. Na některých větvičkách jsou fleky, ty bych měl asi taky vystříhat, ale to už tam nezbude vůbec nic a bez listí ten strom zeslábne tak, že to nedá.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

andre.marek
Příspěvky: 665
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Sady, stromy

#489 Nový příspěvek od andre.marek »

Jestli ale dobře vidím, tak na fotce je broskvoň, ne? To bych pak na tu moniliózu moc nesázel. Samozřejmě může být taky, ale tam hlavním problémem bývá kadeřavost a nedostatečný řez. U broskvoní je potřeba dost výrazný řez, minimálně polovinu hmoty pryč. Pak má dobrý a zdravý růst. Navíc kvete právě na těch jednoročních výhonech.
Tady třeba před:
Obrázek
A po:
Obrázek

Bohužel úroda půjde asi tuto noc do pryč... Pokud něco přežilo čtvrteční noc.

fikejz
Příspěvky: 6335
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Sady, stromy

#490 Nový příspěvek od fikejz »

Stříháš a prořezáváš broskvoně teď v květu? Mě tady taky jedna chuděra churaví, tak jestli je tohle způsob jak ji pomoci. Chvilku bych si našel.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

chobotek
Příspěvky: 10722
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Sady, stromy

#491 Nový příspěvek od chobotek »

Andre, vidíš dobře. Na fotce je broskvoň. Meruňku jsem letos vykopal, ta takhle oschla celá. Vypadalo to stejně vidíš na fotce výše.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

andre.marek
Příspěvky: 665
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Sady, stromy

#492 Nový příspěvek od andre.marek »

Jsou různé přístupy k řezu broskvoní, ale nejčastěji se jako nejvhodnější uvádí právě řez v době květu - to je nejlepší termín pro všechny peckoviny.
A ty suché větvičky na fotce mi připadají jako ty neperspektivní, které je potřeba odstraňovat - ale ty měly být pryč už minulý rok.
Je potřeba odstraňovat všechny tenké větvičky takzvaného předčasného obrostu, nechávat jen pěkné, silné výhony, z nich broskev jednak dobře plodí a hlavně dobře obrůstá pro příští rok.
Mi se moc líbí tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=50bqnTg-kJw

chobotek
Příspěvky: 10722
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Sady, stromy

#493 Nový příspěvek od chobotek »

Díky za odkaz. Přetrpěl jsem všechny „najideálnějšie” a princip mě jasný je. Akorát nevím, jak ho uplatnit. Mě ty stromky dělají pupeny akorát na koncích větví, takže když to střihnu jak pašák na videu, mám z toho klacek, ze kterého nevyrazí ani pupínek a celá haluz pak zaschne. U toho odstraňování neperspektivních větviček je stejný problém. Nechám jen tu, co se mě zdála perspektivní, ona zaschne a je to v háji. Teď ty zaschlé vystříhám a vezmu i nějaké navíc a uvidím co to udělá. Ale to jde jen proto, že je z čeho vybrat, protože sem jich tam nechal víc.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 794
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#494 Nový příspěvek od Vlasatej »

u moniliozy musíš řezat radikálně až do zdravého dřeva ta ale opravdu bere meruňky, višně, třešně, částečně jabloně a lísky.
Pokud jde o kadeřavost tam je postup na postřik jiný. Sleduje se suma teplot (lze najít na internetu) a jakmile dosáhne určité hodnoty, mělo by se stříkat. Taky to nefunguje stoprocentně, některé roky je infekční tlak velkej. Jenže kadeřavost postihuje jen listy , nejde do dřeva, takže strom listy shodí a udělá nové. Nezabije ho to.
já broskvoně stříhat neuměl, tak sem je ostříhal málo a pak sem čuměl že se málem rozlámaly. Další rok už sem je střihl jak vrby. Na 3-5 pupenů a je to dobrý.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2170
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Sady, stromy

#495 Nový příspěvek od Deane7 »

A čo by to urobilo so slivkami keby som ich ostrihal teraz po odkvitnutí? Nejak som ich zanedbal, sú to mladé stromy a rastú moc do výšky. Teda jedna ringlota, jedna veľkoplodá slivka a jedna ani neviem aká to je, všetky tak rastú do výšky.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“