Sady, stromy

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4424
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Sady, stromy

#406 Nový příspěvek od Peter768 »

Fikejz, jasné, ze treba brať ohľad na mačky. Ja som vtedy nemal .... Tak som plynoval. Plyn padá k dolu, tak kef som to pustil hore v sade, smrad bol až dolu :D
V susedstve majú všetci psov a žiadnu mačku, takže myši hryzce tu majú v susedstve raj.

Tak ma ešte napadlo, že efektívnejšie je plynovať po daždi. Pôda je mokrá a plyn toľko neuniká z pôdy.

fikejz
Příspěvky: 6106
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Sady, stromy

#407 Nový příspěvek od fikejz »

Veverky, plši a podobná havěť nám sklízí lískové ořechy. Lísek je tu spousty a ořechy jsou jeden týden ještě nezralé a druhý fuč!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2592
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Sady, stromy

#408 Nový příspěvek od murár »

Takto som zčudačil jeden orech. :red:
Obrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4424
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Sady, stromy

#409 Nový příspěvek od Peter768 »

Aký bol dôvod ho tak ofikať?

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2592
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Sady, stromy

#410 Nový příspěvek od murár »

Veľa konárov bola suchých a mám druhý orech na ktorom sú lepšie orechy. A za tým orechom rastu ďalšie tri orechy ktoré už začínajú rodiť. Tak budú mať viac miesta. A nezrezal som ho kvôli tomu aby držal breh pred zosuvom.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4424
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Sady, stromy

#411 Nový příspěvek od Peter768 »

Tak to potom 8)
A vrtivka sa vam vyhýba?

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2592
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Sady, stromy

#412 Nový příspěvek od murár »

Vrtivka zatiaľ nás obchádza, zatiaľ! Mynuly rok bolo dosť veľa orechov plesňivých a jadierka horké. Tak som ich nasypal do šrotovnika a pomlel aj z pšenicov a sliepky mali orechovú hostinu.

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Sady, stromy

#413 Nový příspěvek od pavel sk »

My sme u nas hore asi 5rokov spat riesili prerezavku orechov. U niektorych sa mne osvedcil horizontalny rez :) za pomoci traktora s navijakom.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15773
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#414 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapi nejaký tip na samonosné pletivo proti vysokej zveri? nechcem tam mať milion kolov tak by som rád niečo vysoké cca 1500mm čo skrútim do kruhu a ochráni to stromček proti srnkám. Lesnícke uzlové pletivo? alebo čo?

Tomas6
Příspěvky: 5379
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Sady, stromy

#415 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já po blbých zkušenostech s různýma pletivama plotím takto.
Obrázek

Obrázek
a nebo
Obrázek
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Sady, stromy

#416 Nový příspěvek od DonKarlos »

Ja jsem koupil tento typ, akorat nizssi

https://www.e-pletivo.cz/obchod/lesni-o ... ska-150cm/

Uz nevim, zda jsem ho kupoval primo na tech strankach, nebo jinde. Davam ho k ovocnym stromkum. Delam z nej kruh cca 70cm. Nechavam presah cca 10-20cm. Drzi to potom celkem pekne tvar. Kdysi jsem k nemu pouzival 3 kuliky. Ted uz jen jeden. Spodem to proroste travou a drzi to. Nekdy ho potrebuji sundat kvuli udrbe stromku a tak se to z jednoho kuliku snadneji sundava. Zatim s nim srnky nic neudelaly. Jen MF-ka s mulcovacem :typek: Ale to je vzdy chyba obsluhy (moje) :pohlavek: Jen dostavaji naprdel bocni vyhony, ktere prorustaji pres oka. Ty srnky obcas ohlodaji :zly:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#417 Nový příspěvek od ota »

Oco kdysi mi soused donesl z kovošrotu zbytek lesnického uzlového pletiva. Tak půl balíku a 160 cm vysokého. Říkal jsem si paráda, na zkoušku do lesa vrazím nějaké stromky a podle toho pak dosázím, co nejlíp půjde. Udělal jsem z plativa takové válce. Třeba 2m dlouhé kusy jsem stočil do kruhu a pěkně to těma drátkama propletl. Aby to dobře drželo. Nasázal jsem do lesa stromky a vždy kolík a k tomu ten jeden válec pletiva. Teď s odstupem asi 3 let sleduju jak to dopadlo. Srnka v klidu ten válec stlačí až ke stromku. Nebo i klidně prorve hlavu pletivem a stromek v klidu okouše. Ne kmínek, ale nové mladé větvičky. Od douglasky, přez jasany, duby, borovičky. Pořát jsem si říkal při sledování ( min 1x týdně ) snad někdo chodí a oštipuje mi to. Ale pak jsem potkával srnky občas v okolí. U vedlejší paseky udělali oplocenku a osázeli. Samolitr, srna se srncem našli hned díru. Kolikrát jsem je vyháněl ven! Díru i když to není moje opravil. Nevím, jak to dokázali ale vždycky ji obnovili. Pak byl klid. A opět oba dva uvnitř. Tak jsem opatrně zase sledoval kudy půjdou ven. No samo, vývrat vyvalil kořenový bal a oni pěkně po tom balu šup sem i tam! Znovu jsem to tam opravil. No snad je klid. Ale moje stromky co nezařvaly při těžbě a práci harvestru tak z 2/3 při vyvážení vyvážečkou. A zbytek je okousanej. Takže myslím tak po jednom kuse jedlička, borovička a douglaska. Jinak všechno vzalo za své.
Jak dal čumkartu Tomas6, to jediné by bylo platné. Pevné kůly a pevné oplocení. Jinak ta srnka najde cestu jako nic. No a já mám ještě pak čuňata navíc. Ale ty zatím sromky nevyryly. Ale po lese je jako kdyby to pojezdil bránou. Což je na semena dobře. Ale na nálety moc ne. :( Co jsem vysledoval tak kde řádil kurovec bylo ryto. Jestli na zimu brouk zaleze do země a oni ho cejtí. Sousedů les přeryly jako pole oračku. A pak ten rok to sežral brouk. To stejné vedle i u nás.

other-side II
Příspěvky: 1333
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Sady, stromy

#418 Nový příspěvek od other-side II »

Oco, zeptej se mě

viz výše - kari sítě nejlepší

Benita - to svařované, je samonosné tak proti zajíci, bez kůlů/sloupků to nevydrží, srnčí to asi nezmuchlá, ale Sika a traktor jo

uzlíkovka není a nemůže být samonosná a bez pořádných kůlů a zavětrování je to špatné

a záleží na zvěři, Sikové a kozy šplhaj, takže musí být obalená celá výška stromu/stromku a hodně pevně ukotvené, bo se snaží to povalit

někdo využívá aj levných netypických palet, je ale důležité mít v ochraně otvor na střihání výmladků a bočních výhonů-pokud je třeba je likvidovat
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15773
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#419 Nový příspěvek od oco13 »

Dal som si naceniť dopravu z toho linku čo dal DonKarlos stovku by som obetoval (eur) , u nás len srnky, na zajace stačí tá plastová ochrana čo aj mám. :typek: Ale štve ma to lebo aj japnské topoly sú na smiech - obžraté ako by som sadil krmivo.
Edit : čo je to Sika ?
Naposledy upravil(a) oco13 dne úte pro 13, 2022 8:26 pm, celkem upraveno 1 x.

Tomas6
Příspěvky: 5379
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Sady, stromy

#420 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já to tak dělám hlavně kvůli ovcám. To jsou ludry. A ta kari síť je to jediné co se mi osvědčilo. Prvně jsem dával 3 nebo 4 tyčky a okolo pletivo, tak jak je na té fotce u té oskeruše, ale ovca vyskočí, opře se předníma nohama o vrch pletiva, to se promáčkne a už je na stromku. Ta kari síť drží a stačí jedna tyčka. No a na spodek jsem dával ještě králičí pletivo proti zajícovi. Akorát ta cena no. Ale zas když spočítám kolik stromků mi ty ku.vy zlikvidovaly tak to zas tolik peněz nestojí. A hlavně když jeden stromek odroste, tak může jít síť třeba k dalšímu stromku, nebo do betonu.
Zajímavé že některé stromky jim chutnají a jiné ne. Třeba ořechy mi zlikvidovaly dvakrát než jsem přišel na ty kari sítě. Ale mám tam jednu jabloň ta má jen omotaný kmen králičím pletivem a té se ani nechytly. A jiná jabloň, ta má okousané haluze co dostaly. Ale já z toho pěstuju vyšší tvary, tak nevadí. A tam kde mám stromky krávy nepouštím, páč ty dokážou ten stromek zlikvidovat dokonale.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“