Sady, stromy

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Sady, stromy

#286 Nový příspěvek od other-side »

https://eshop.oslavan.cz/ochranka-osl-l ... ska-120-cm

tohle dávám na kmínky já, ještě se mi nestalo, že by to paroháček odnesl, králičí pletivo rozdrbe

plastikovej tubus jde nastavit na šířku i délku a vydrží 10 let (starší nemám), já je točím/recykluju

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Sady, stromy

#287 Nový příspěvek od z4011be »

ITS, to moc dobře znám.
Na místě bývalé meze jsem vysadil stromořadí, remízek, mix stromů - smrk, borovice, buk, modřín, jedle, nějaké původní keře (hloch, růže, atd.)
Byl jsem nezkušený, ale ne blbý, listnáče spásá zvěř se říká. :vysmech: Na podzim jsem oplotil proti okusu vše až na borovice a smrky. Zvěř (té které je tak málo) okousala v téměř bezsněžné zimě smrky, borovice taky trochu poškozené, na jaře říkám, ok, aby je tráva nepřerůstala, sundám do podzimu oplocenky. Pár modřínů oloupal asi zajíc, tak šly oplocenky zpátky. 2 x ročně jsem oplocenky vždy rozebral a trávu osekal, otrhal, aby měly klucí zelení světlo.
Jedli napadla po čase korovnice, smrky mšice. (= postřik, zatím zachráněni)

Takže ve finále mám vše oplocené, to co přesahuje pletivo stříkám každý podzim Aversolem do výšky 150 cm nad zem, co pošlo hlavně okusem, jsem nahradil novými kusy. Plus dle potřeby stříkám mšice a další škůdce (loni něco okousalo listy buku a napadlo modřín), v posledních letech v době sucha zalévám hlavně ty mladší dosadby a menší keře. Chemii mám připravenou v krabičce kdykoli k zásahu, protože škůdce se objeví zpravidla v pátek či před volnými dny. Aversol loni zakázali od září (asi proto, že fungoval), naštěstí jsem stih posledních pár balení do zásoby, 2 až 3 roky dám. Kdybych to spočítal, tak jsem tam na 50 m remízku (aleji) minimálně 1000 Kč každý rok, práci a čas nepočítám, naftu taky ne. Co stály postupně sazenice hlavně keřů netuším, ale taky to byly stokoruny.
Ale mám ho jako zálibu, tak mi to nevadí.

Dřív mě bylo líto, že nemám les. Prvně mě stesky přešly v době, kdy se kradlo dříví nastojato (cca 10 - 15 let zpátky), podruhé když se rozjel kůrovec. Ted bych les nechtěl ani zadarmo, protože bych péči o něj nejspíš buď nezaplatil, nebo sám nestihl. Vidím, co práce je na cca na 50 stromech a keřích.
Závěr: Bez chemické a mechanické ochrany nevypěstuje člověk ani ten blbej smrk.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Sady, stromy

#288 Nový příspěvek od ITS »

Tak ty plastové návleky jsem objednal. Asi je lepší, když to větrá.

Jsem zvědavý, zdali to vyhraji, nebo ne, tak jako kolega z4011be. :smich:

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Sady, stromy

#289 Nový příspěvek od z4011be »

:D náhodou, já to zatím vyhrál. Remízek roste, dřeviny jsou tam ve věku 1 - 11 let. Suchu zatím odolává, škůdcům s podporou chemie taky.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15808
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#290 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapi , nejaká sviňa mi napadla topoly aj ovocné stromky
Obrázek Obrázek Obrázek
nespoznávate niekto čo by to mohlo byť?

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Sady, stromy

#291 Nový příspěvek od sustodp »

myslim ze na tej prvej fotke vidno vinnika. husenica, asi piadivka. treba to cim skor postriekat nejakym insekticidom na savy a zravy hmyz napr. mospilan :friends:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15808
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#292 Nový příspěvek od oco13 »

Diky , postriekané uvidíme či to zaberie.
Ešte sa chcem opýtať - topole mi ožrali zajace - je možné ich ochrániť odpadovou 75mm rúrou? alebo je to blbosť :-/
Obrázek

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Sady, stromy

#293 Nový příspěvek od sustodp »

podla mna je to dobry napad.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 792
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#294 Nový příspěvek od Vlasatej »

oco13 píše:Diky , postriekané uvidíme či to zaberie.
Ešte sa chcem opýtať - topole mi ožrali zajace - je možné ich ochrániť odpadovou 75mm rúrou? alebo je to blbosť :-/
Obrázek
a jak tu rouru sundas az povyrostou a založí patro? kup žlutou meliorační trubku za 25kc metr, podelne ji rozrizni a je to.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15808
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#295 Nový příspěvek od oco13 »

No tak ako si to napísal - pozdlžne ju rozrežem, ale tie topole by mali ísť von pri hrúbke 6cm takže neviem či bude treba :typek:

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Sady, stromy

#296 Nový příspěvek od honzasl »

Nasadil jsem na zahradu manželce pro radost sakuru, krásně nasadila květy - a přišel hajzl srnec a odrbal mi ji kolem dokola v dýlce 20 cm. Cáry kůry jsem zafáčoval elektro páskou a modlím se, jestli to stromek rozdýchá. Máte s tím nějaké zkušenosti? Nebo je to konečná?

(koho by napadlo, že přijde zvěř doprostřed vesnice, že...)

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Sady, stromy

#297 Nový příspěvek od hugo3 »

to vlasatej - stromky jsou oroubované, takže by měly plodit stejně ajko ostatní, sázené ve stejnou dobu. tenhle stromek, co mě hlavně irituje, roste v podstatě do dřeva, zatím nenasadil ani jednou na květ. jenom na lupen.
zkusím v letě naroubovat na očko (alespoň doufám, že se očko chytí) nebo potom příští rok postupně přeroubovat. nebo potom traktor.
se zaškrcením drátem, aby tolik míza nešla do větví, nemám zkušenost a jako laik slyším poprvé. budu muset nastudovat
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20859
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#298 Nový příspěvek od ota »

S tím ohoblovaným stromkem bych počkal, co udělá sám. Někdy se stane, že to rozdýchá a většiniou že uschne. Za vsí soused sází stromy a když náhodou ten co seká tím cepákem vjede do stromku, jako že skoro pokaždý a i odstraní to pletivo co kolem stromku je a dostane se tam srnec, je to konečná. Možná dva ořašáky to rozdejchaly. Ale stejně byly takoví za nic. Sakuru mám asi 25 roků na zahrádce. Kámošovi a jeho manželce se strašně líbí. Je to jak bonsai. Kdysi jsem dával fotky. Kmen bude dobře 25 cm tlustej a je to takovej skoro zákrsek. On že kdy to stříháš a opečováváš? No a já že když už se blbě kvůli větvím leze do auta co parkujeme vedle ostříhám to a je. Letos kvetla parádně. Kouknu se na fotku, někde mám.
Ale tady jsem musel vyfotit tenhle souseda stromek. Nebo oni jsou to dvě matčina. On je asi před 15 lety poléčil motorovkou. Co mu přišlo pod řeťízek a ze štaflí odřezal. Takhle to teď dneska kvete. Oplně zbalený stromy. On nesní ani jedno jablko. Všechny spadnou a schnijou. Netrhá je ani nesbírá. Ptal jsem se ho a on že tak si posbírej. Každej rok má mrtě jablek jako pěsti velký. Tak si sbírám a v dílně pojídám. Teď to tam hučí včelkama. To bude zase uroda! A já na zahradě ne a ne to matčino vykutit. To staré je tak už polámané a už jsme koupili asi tři stromečky a ne a ne to dát dohromady.
Obrázek

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 792
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#299 Nový příspěvek od Vlasatej »

honzasl píše:Nasadil jsem na zahradu manželce pro radost sakuru, krásně nasadila květy - a přišel hajzl srnec a odrbal mi ji kolem dokola v dýlce 20 cm. Cáry kůry jsem zafáčoval elektro páskou a modlím se, jestli to stromek rozdýchá. Máte s tím nějaké zkušenosti? Nebo je to konečná?

(koho by napadlo, že přijde zvěř doprostřed vesnice, že...)
pokud ji ojel kolem dokola tak je konec. kdyby zustala aspon pulka pletiva neporušená (ve vertikále) tak to rozdejchá, ale musíš nožem odstranit tu chlupatinu az na drevo a ranu osetrit voskem nebo balakrylem .

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 792
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#300 Nový příspěvek od Vlasatej »

oco13 píše:No tak ako si to napísal - pozdlžne ju rozrežem, ale tie topole by mali ísť von pri hrúbke 6cm takže neviem či bude treba :typek:
tos tam mohl natahnout klidně i ocelovou rouru ta pude taky rozřezat :)

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“