Sady, stromy

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
other-side II
Příspěvky: 1335
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Sady, stromy

#421 Nový příspěvek od other-side II »

sem si řikal, že je to oskeruše

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jelen_sika

OCO, záleží kolik máš času, je to jako se vším, buď do toho vrazíš pořádný peníze a jeden čas, anebo to budeš za levno dělat X krát ročně opravovat, ale železo a beton jsou dost trvanlivý

jestli to chceš dělat levně, tak se na to radši vyprdni, nemá to smysl, vidím to dnes a denně na různých výsadbách, to je lepší ty peníze a čas propít/projíst

Tomáš to píše jak to je
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Sady, stromy

#422 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tak je pravda, ze kari sit je urcite pevnejsi a trvanlivejsi. Zalezi kolik stromku chcete chranit. Nevim, kolik ted stoji kari sit. Pokud jsou ceny jak na jare, to by se hodne prodrazilo :)

U toho pletiva bych pripadne mrknul jestli se neda sehnat levneji. Pri hledani si dat pozor na velikost ok. Nektere levnejsi jsou ridsi. Puvodne jsem chtel pouzit obycejne kralici pletivo. Problem byl, ze jsem nemohl sehnat zarove zinkovane. Myslim to stare komunisticke, co se zinkovalo az po spleteni, jako hotove. Ale toto je asi vhodnejsi, pevnejsi. Ovci, ktera by na nej skocila, by ale urcite neudrzelo. Muzu pripadne vyfotit, pokud bude zajem.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15786
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#423 Nový příspěvek od oco13 »

other-side II píše: úte pro 13, 2022 9:27 pm OCO, záleží kolik máš času, je to jako se vším, buď do toho vrazíš pořádný peníze a jeden čas, anebo to budeš za levno dělat X krát ročně opravovat, ale železo a beton jsou dost trvanlivý
Už som za hranicou , vyprdnuť sa na to :-/ Začal som to robiť v 2016tom a čas mám až kým neumriem, v podstate aj peniaze, len nevycálujem ich naraz. Viem že vo výsledku je to drahšie, ale po drobákoch to až tak nebolí. :typek:
Keď na tej roli bol pred 70 rokmi velký marhulový sad, tak ja ho tam obnovím, možno len taký menší ale ide o princíp Sused má vedla slivkový sad - je možné že by im niektoré dreviny nechutili?

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Sady, stromy

#424 Nový příspěvek od z4011be »

Čau sadaři, nevěděl by někdo, proč stromku praská kůra ? Mrazem to není, je to západoseverní strana a kmeny vápním.
https://ulozto.cz/tamhle/QJ41xr8ZTYgm#! ... R5AQx5Lt==

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 786
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#425 Nový příspěvek od Vlasatej »

mě osobně to připadá jako nekróza - nevhodnej strom na nevhodném stanovišti, např. s vysokou spodní vodou. Možný je i mechanické poškození třeba kočkama, nebo strunou strunovky (kůl na levo je od struny omlácenej dost).
Každopádně už je tam nějaká houba, je to černé , celé zpuchřelé , odloupnuté. Ten stromek asi půjde ven. :'(

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Sady, stromy

#426 Nový příspěvek od z4011be »

Když prší hodně, tak tam je vlhčeji, ale voda tam nestojí. Ani pod povrchem. Kůl je domlácený odjinud, strunovku nemám. Tak buď ty kočky si vybraly z X stromů tenhle, nebo se tenhle hybrid (švestkobroskev) do 660 m n m nehodí

Každopádně dík za tip, postříkám loupance kuprikolem a začistím je. Uvidíme.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 786
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#427 Nový příspěvek od Vlasatej »

zkuste ještě hledat pojem fytoftorová kořenová hniloba, to by ste si přinesl asi se stromkem. Já bych to vykopal a zkontroloval jak vypadají kořeny, ale podle toho co vidím na fotce si myslím že stromek je k.o. , Poškození pletiv je rozsáhlé v poměru k průměru kmínku...

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Sady, stromy

#428 Nový příspěvek od z4011be »

jj, asi to tak skončí, i když zatím raší.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20837
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#429 Nový příspěvek od ota »

Dám obrázky i sem. Včera jsem byl s Axisem na procházce. Vyfotil jsem podle silnice ořezané jabloně. Vloni prošly podobným prořezem a letos znovu. Jsou to staré stromy. Ale vloni osypané jablky. Však tady byl dobrý rok. Letos znovu hluboký ořez. Asi větve překážejí autům. I když stromy stojí od silnice dost daleko. Já tomu říkám ,, jak vyrobit z jabloně topol"! Myslím, že se to těm ořezávačům daří. Je to asi 8 km dlouhý ůsek. Sem tam vezmou celej strom. Třeba v zatáčce. Aby nepřekážel. Zatím asi za 20 let nevysadili jedinej novej. Sází soused.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Sady, stromy

#430 Nový příspěvek od z4011be »

Jo, u nás SÚSka to samý. Vychází asi z předpokladu, že když dotyčný pracovník umí jezdit s traktorem, tak automaticky má odbornost i na prořez stromů. Výsledkem jsou stromy s nevyváženou korunou, z větví zůstávají pahýly, takže výsledkem je, že stromy hnijou a pak je skácí celý. U nás někde sází - jsou obce, kde po nich šlapou s náhradní výsadbou, kde po nich obec nejde, nesází nic.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20837
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#431 Nový příspěvek od ota »

Ono se mi zdá, že někteří pracovníci neumí možná nic. Tady potom ořezu sváželi ořezané větve na hromadu. Organizoval to jeden pán a pak k té hromadě přivezli nějakej drtič a požvejkali tu hromadu. Prej možná do bioplynky. No lepší řešení, než když to cestáři naštěpkují na škarpu a z jara voda s tím ucpe všechny již ucpané mostky a voda teče po silnici. No ten pán jezdil s traktorem a vlečkou na kterou mu bagr nakládal ty větve. Šel jsem s hafanem cestou jako vždycky. Pán traktorista jel s tou fůrou na tu cestu co jsem šel. Vidím ho z dálky, že bude zatáčet na cestu. Tedy s hafanem jdeme asi 50m dál od cesty. Traktorista zahnul na cestu a pravděpodobně zapoměl, že táhne vlečku s klestem. Znáte to, co dělá 7t vlečka, když odbočíte na křižovatce která je v ostrém uhlu. Tedy ji protáhl škarpou. Naštěstí se roští udrželo na korbě. Pak jsem koukal, tu škarpu vemetl ten den vícekrát. No a za ním dodávka s majáčkem. V ní paní a kývla na nás. Usmívala se. Říkám si, ta asi posbírává opadané větve v případě že spadnou z vozu. Ne nebylo to tak. Myslím si, vydedukoval jsem že paní v dodávce dělala traktoru doprovod s oranžovým majákem. Traktor ho neměl. I když na té křižovatce leželo asi pět slušnejch větví, vyhnula se jim. Tedy větve nesbírá. Ty jsem sebral já. Pán vyklopil vlečku a jeli spátky nakládat.
Tady vysazovali stromy asi před 20 lety dva staří cestáři. Sehnali někde pláňata švestek a vysázeli podle silnice. Myslím že tak 10 se jich udrželo. Ten pán co jezdí s tím cepákem a seká zrávu se nerad vyhýbá stromům. Takže ty menší přejede a rozdrtí. Pak už nemusí vyhýbat a má to pěkně bez vyhybání se stromům. Kdysi jsem dával fotky jak to po něm vypadá.
Soused letos zasadil asi 12 stromů podle silnice. Jsem uvědavej, kolik se jich udrží. Ne kvůli kořenům, nebo suchu ( chodí zalívat ) ale spíš kvůli cestářům.

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Sady, stromy

#432 Nový příspěvek od z4011be »

Náhodou u nás je parta a ta umí - koukat. :D

Káceli strom, už nevím jaký, u silnice, na pařezu přes metr. Jeden den skáceli na louku, odvezli dřevo (větve, kmen). Druhý den přijely 3 dodávky (dvojkabina + korba) a nakladač. Rozdělali oheň, stáli u něj (asi 6 lidí) a koukali, jak ten jeden s nakladačem vozí na ten oheň větve. Měli práci na celý půldne. Škoda, že jsem neměl tenkrát po ruce telefon, byla by to momentka k nezaplacení

Ota, sázet stromy na cizí pozemek, pokud není majitel normální a nadšený, je škoda práce.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20837
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#433 Nový příspěvek od ota »

No víš co, soused je z velkého města. A u něj na zahradě je to jak v té písničce ,,kytky v jeho zahrásce mohly volně bujet.....". I když to není známka panku. Všude má nálety a vždycky z jara vydloube a sadí. Jinak by to musel likvidovat. Pár stromečků nechal žít jejich životem a myslím, že pak si bude drbat škécu, co s tím. Tak vydloube a sází. Po škarpě. To co cestáři zlikvidují, on dosadí. Letos dával kousek od pařezů. Takže spíš jde o zužitkování těch náletů. Za vsí má už vedle silnice slušnou ořechovou alej. A u křižovatky 4 jedlé kaštany. Vloni je někdo všechny otrhal. Ještě nezačaly podruhé sami padat a byly otrhaný. Ale nava, nedělá to kvůli urodě. Letos dával lípy, kaštany a pár dubů. Ořešáky dosadil v té jeho aleji, co jsou prázdný místa.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15786
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#434 Nový příspěvek od oco13 »

Riešim to síce aj vo svojom vlákne , ale tu si to hádam všimne viac ludí - ako chrániť vysadené stromky proti zveri ?
Takto dopadla slivka behom dvoch týždňov
Obrázek
stromky mám chránené takýmito zelenými sieťkami
Obrázek
ale nepomáha , normálne to z stromku stiahnu.
Pomohol by elektrický ohradník?

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Sady, stromy

#435 Nový příspěvek od sustodp »

ja som sa najnovsie nasral, tak som kupil karirohoze, okolo hotovych kmenov davam karirohoz rozstrihnutu na rozmer 150x50cm a tym mi po zakruzeni vznikne valec s priemerom 15cm. takto z jednej rohoze spravim 8 kusov takychto oplotkov, a okolo stromov o ktore sa bojim viac davam rozmer 150x 1m a to mam potom priemer 30cm a z jdnej mi takto vyjdu 4kusy. karirohoze su zo 4mm drotu a oka 15x15cm. jedna za 9€. lacnejsie som nezohnal :-/

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“