Sady, stromy

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#466 Nový příspěvek od ota »

Pantatík kdysi Mičurinoval a vasadil několik těhle ,,jiných" stromů na zahradu. Z jara synovi došla s tím trpělivost a zapřáhl ty dva rakytníky za traktor. Ten jeden byl vždycky obalenej plodama. Nikdo to netrhal. Jé na to nemám čas a manželka otrhá ty běžné angrešty, rybízy, maliny. Rakytník měl ostny jako prase. Vždycky jsme se o to popíchali. No zapřáhl a zatáhl. A pak nakladačem na fůru ořezaných větví z jabloní a na čarodejnice. Ještě to bylo obalený plodama. Nikdy na to nikdo nešáhnul s prořezem, nějaké hnojiva? Jedině že by u toho hahan udělal bombáka. Jinak nic. Každej rok zbalený plodama. Pak tam bylo ještě něco taky už tak 10 cm tlustej kmen. To nevím taky co bylo. Akorát jsme nechali ten černej jeřáb. Ten tam zůstal. Letos měl pár plodů. Tak uvidíme, ten aspoň nepíchá. Potřeboval bych si udělat odkopek hlohu. Toho co roste za vsí. Má plody velký jako prase. Ale hrozně se naklání do silnice. Mám obavu, že jednoho dne přijedou ti hloupí cestáři a fiknou mi ho nad zemí. Zkusil bych stáhnout větev dolů, připíchnout ji na zem a přiházet hlínou, jestli by pustil kořínky.

Fizz
Příspěvky: 7988
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Sady, stromy

#467 Nový příspěvek od Fizz »

Doporučí mi nekdo zakrslou jabloň s mini plody?

Na jedny jsem tu chodil a eletrikari to tam rozjezdili plošinou na sračky. Plody byly max o velikosti pimpongovych mocju křupavý a sladký. Jyly to takový starý zanedbaný zahradky a stromek takový krpaty šmejd ale bylo vidět že kdysi to byl opečovavany kousek. A i v těch letech měl sotva ke dvoum metrum.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Sady, stromy

#468 Nový příspěvek od murár »

Bývalý kolega mi hovoril že on rakytník keď bol dozrety tak ostrihal konariky a aj z plodmi dál to do mrazáku. Nepamätám si už na ako dlho ale že potom tie plody pekne ztrasie z toho konara. Že to pekne opadá a plodom ten mráz neuškodí. Jeho manželka z toho robila pečený čaj alebo džem.
https://varecha.pravda.sk/recepty/pecen ... ecept.html

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#469 Nový příspěvek od ota »

Fizz dneska je pakec takovej stromek pěstovat. Možná 3x jsem sadil sloupové. A to nám chodí střihat stromy bývalej sadař kterej střihal v sadech asi 40 let strmky. Vždycky třeba 5 kvítků a nedotáhlo to nikdy do konce. Měli mít 3 druhy jablíček. A stromek prťavej. Když jsem ho asi po 10 letech vytrhnul, zjistil jsem, že kořenový system byl fakt malej. A teď u toho co jsem vytáhnul naposledy bylo v tom kořenu už pohnilé. Vzal jsem kořen na cirkulu a rozříznul napůl a uvnozř hniloba.
Vzdal jsem to a koupil ze Spomyšle tři staré odrůdy. Tak uvidím, zatim se jeví od jara slibně.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sady, stromy

#470 Nový příspěvek od vitex »

Taky mám vše z Pomyšle i dříny,ale bohužel nic z toho zatím není.V práci máme nějakou japonskou jabloň s malýma a strašně kyselýma plodama o velikosti šípku.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#471 Nový příspěvek od ota »

Tak to nevím, já mám ze Spomyšle. Tedy odjinud než Ty a od jara stromky pěkně jdou. Byly to jen pruty a už mají nasazeno na korunu. Chtěl jsem staré odrudy. Tam je měli, tak jsem objednal.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Sady, stromy

#472 Nový příspěvek od vitex »

Opravuji se,psal jsem bez brejlí.Samo,že ze Spomyšle.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Sady, stromy

#473 Nový příspěvek od ota »

To jo protože Pomysľ to je v Polsku. No že by Jsi jel do Polska pro stromky? Ačkoli kámoš jezdí do Polska pro máslo a cigára, atd nákup.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15819
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#474 Nový příspěvek od oco13 »

Idem aj sem po radu :typek:
Vlani na jeseň som kúpil 4 nektarinky a poctivo ich zasadil toho roku to vyzeralo na :pistol: stromky suché , až ked som kosil zbadal som že vyrazili listy celkom dolu , tesne nad miestom štepenia, jedna dokonca priamo zo štepu.
Obrázek Obrázek
Čím to je ? Volačo som ja docctil alebo čo sa stalo . Dosť ma to už serie lebo 4 stromky boli za 100vku. :vztek:
Bude z nich niečo? :-/

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Sady, stromy

#475 Nový příspěvek od sustodp »

broskyne aj nektarinky vseobecne zle znasaju presadzanie na jesen. na to aby zakorenili byva na jesen nizka teplota pody. s vynimkou dlhej a teplej jesene. idealny stav je ked prve mrazy pridu uz v septembri, opadaju listy a mozu sa presadzat a do zimy maju dost casu zakorenit. vlani mali u nas broskyne listy este v novembri a vtedy je pre broskyne na presadzanie pozde. tym ze v studenej zemi nezakorenia nevedia prijmat vodu z pody a trpia suchom ajked su utopene vo vode. takze su len prisusene-zavednute. broskyne je jednoducho lepsie presadzat na jar. ale ten kto ich predava ti toto samozrejme nepovie. suchy kmen treba odstrihnut nad nad miestom kde to vyrasta a ranu zatriet steparskym voskom alebo balzamom. a este ochranit pred zverou nejakym oplotkom. ak ten vyhonok prezije, bude z toho normalny strom.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 792
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#476 Nový příspěvek od Vlasatej »

nesázej broskve a nektarinky na podzim. Uschnou. Odumřela naroubovaná část, přežila jen podnož, broskvoňový semenáč (asi Rakoniewická) .Bude z toho bujná broskvoň.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Sady, stromy

#477 Nový příspěvek od murár »

Ja som pred desiatimi rokmi kúpil slivku. Až toho roku je prví krát obsypana kvetmi. Tak som zvedavý či aj ochutnám čo za plody bude mať. Pár krát som ju ostrihal a stále bola bez kvetu. Potom mi niekto poradil že slivku netreba strihať že preto všetku energiu vynaloží na rast konárov a nenasadi kvet. Tak už dva roky som tu slivku nestíhal. Minulý rok mala len päť kvetov a toho roku krásne zakvitla.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15819
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#478 Nový příspěvek od oco13 »

sustodp píše: pát dub 19, 2024 10:23 pm ale ten kto ich predava ti toto samozrejme nepovie.
Veď to je to aj lidlaci tie polské stromčeky hufne navážali na jeseň. To suché zatial skúsim nechať aby chranilo aspoň trocha tie listy pri zemi. Ani vidieť ich nie je. :'(

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 792
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#479 Nový příspěvek od Vlasatej »

to suché ucvakni nebo odřízni. jinak v mrtvém dřevě vyroste nějaká houba= sekundární problém.
prostě co tam nemá být odstraň.
Jinak u stromků platí co u včel, nevyplatí se starat o mrzáky. Budeš pečovat , starat se a výsledkem bude stejně krypl. Když to vykopeš a zasadíš nové, za dva roky máš plody.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15819
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#480 Nový příspěvek od oco13 »

Mám obavu že nie - napriek tomu že tam bol pred 100 rokmi velký marhulový sad tak marhule sa mi nechcú chytiť ani broskyne a nektarinky. Ten vrch celkom suchý nie je lebo ked som skusil ulomiť jeden konarik tak bol živý - len ani puk ani listok. Slivky , hrušky čerešne jablone v pohode a broskyne sú stále také ako som zasadil po 3 rokoch 50cm ?? to nie je dobré.
Aj japonské topole na druhej strane sa tvaria že oni medzi RRD nepatria. :-/

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“