Sady, stromy

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Sady, stromy

#316 Nový příspěvek od Vedra »

Dám jsem konverzaci ze SZ s členem other-side, kterému tímto ještě jednou děkuji za rady. Myslím že to bude zajímavé i pro jiné.
já bych to úplně překopal :)

Obrázek

nic bych nesázel jako ty

soustředil bych se na usměrnění větrů, (ale je fakt, že bych tam musel nějakej čas pobýt abych to viděl doopravdy)

takže bych sázel na zelený čáře co jsem do mapy nakreslil, tam sice moc místa na řádění není, ale je lepší větry usměrnit bokem od domu, než jim dávat překážky/větrolamy

akorát ten pruh je tam tak 10m max, no aspoň něco, možná si zakreješ dráty (taky by mě to sralo, jejich ochranný pásmo zabere fakt hodně místa, a jak kde to v pásmu likvidujou pečlivě, osobně do pásma nic nesázím, ani keře)

mezi pruh a dům se vejde možná jeden ovocnej strom

takže jsem ti to asi hodně zminimalizoval

skladbu by sázel to co tam v okolí roste, žádný experimenty, jistota, vody tam asi bude dost, když v ďolíku a olše, takže olše, osiky, vrby ne, to se láme (olše a osiky taky,ale méně), čtu: habr, javor, lísky, hele jo, je lepší to dělat aspoň ve dvou řadách, tři lepší, spon dobrej, já hodně propaguju kopicování, proto více řad, aby tam po sklizní furt něco bylo, vody to soudím bude mít dost, takže to poroste slušně

co se ovocných, A2 bych měl znát, ale neznám, já jsem si to kdysi načetl, a pak jsem došel k závěru, že v podstatě nejlepší je semenáč, případně tuším nějaký to "áčko" do suchých a mrazivých podmínek

tady bude nevýhoda mokrej spodek, jestli vidím dobře a voda tam je, a zase, knihy píšou, jak švestky mají rády mokro, no nevím, za 10let jsem viděl přesně opak + mokro je dole a dole se drží zima a jarní mrazy likvidujou květy dost razantně, hrušky do mokrýho taky ne, jabloně to obvykle zvládaj, zase, podíváš co a jak roste lidem v okolí takhle mělko, bonitu máte na prd jsem koukal, takže nějakou jabloň, určitě jí dát místo, 8-12m kruh, méně ne, korunka 2m je málo, pač časem se to oplodí a větve značně klesnou, obávám se, že ani 3m korunka nepomůže, jenom to o pár let oddálí ožer :))))

ovoce je http://www.stareodrudy.cz tuším, nevím jakou to má přesně doménu

to povídání o větrolamech je dobrý, rychle jsem to proběhl a ano, souhlas, takže aj tryskové proudění znám, akorát jsem si to takhle nepojmenoval

snad jsem napsal vše z mé strany podstatné


Díky za názor.

To co jsi nakreslil byl původní nápad ale zavrhnul jsem ho právě kvůli toho nedostatku místa jsou tam svahy viz červená na foto

https://i.postimg.cc/y65vSjtS/rennnnn.jpg

musel bych vyřezat kus té spodní zahrady (kde jsou ty bílé balíky), dvě řady bych tam asi nenacpal a musel bych si složitěji zajíždět plus ochrana proti kravám by byla strašně složitá.

Modrá je potok tam rostou olše a švestky. Olši do větrolamu neberu roste si to jak chce šikmo do strany. Osiku nebo topol šedý taky uvažuju, jinak tu břízu, habr, a javor mléč, všechno v okolí roste.

Dřeva mám dost, vymírající jasany mě zásobují každý rok. Kopicování netřeba.

Jinak na hranicích je plot a doma pořád někdo je takže vyřezání keřů potajmu ze strany ČEPS nehrozí.


však já jsem taky raději když jsem na místě s někým kdo to tam zná, proto je můj rajon jen západní čechy a místa kde se opakovaně rekreujeme

drž se tedy toho co jsi nakreslil, ty ovocný stromy nedávej tak husto, pokud to budou VK (vysokokmen)

dřeviny jsi si vyjmenoval, pokud nekopicuješ (já třeba ty ambice mám, ale vlastně nakonec není důvod, pokud člověk nepotřebuje klacek na buřta :)))) ) tak ano, pořádný stromy, jako nosný prvek, po 10-15ti metrech a kolem nich a mezi ně druhově pestré keře a stromky, aby to zaplnilo od začátku všechna patra

o tom jak sázet dřeviny se pojednává zde:

https://standardy.nature.cz/seznam-standardu/

klidně můžeš koukat jen na obrázky

já si podle stavu pozemku připravuju půdu, pokud je to po polní kultuře, tak zořu, srovnám, keře se pak lépe sází a líp to roste, jen je třeba to mulčovat mezi

pokud je to na louce, u tebe asi aj na vlhký louce, tak za mě teda lepší udělat díry třeba teď, prostě dokud jde kopat a je hezky, na keřejky stačí díra na dva rýče široká na jeden hluboká, drn vlevo, hlína vpravo, na dno lopatu hnoje, zasypat hlínou, přikrejt otočeným drnem

stromy díra větší, viz standardy AOPK, s tím, že já už odstupuju od kůlů jako opor, vydrží to pár let a člověk to pak opravuje, cpu k tomu normálně nový pozink plotovky sloupky 2 až 2,5m délky, pokud dřevěný opory, tak na tři kůly jednoznačně lepší, mně veškerý dřevěný prostě za 3 až 5 let shnijou, bez rozdílu, akát nezkouším, nemám ho

odfláknout se to nevyplatí :)))) , taky to občas dělám, u sebe, je to bumerang a pokud u tebe hodně fouká tak je dobrý to udělat bytelný

takovýhle výsadby oplocuju, jako po lesnicku, ono to třeba půl roku vydrží bez oplocení, pak přiběhne divočák a je hotovo, nebo srnčí, to je jedno

nosný stromy bych zvolil velký, vysoký aspoň 2-3m, ostatní dle libosti, keře jsou plevel, to roste samo

na tomhle místě asi moc provoz lesní zvěře nebude, ale i pletivo dávám hustý od spodu, a i dírou 10 x 5 cm jsem viděl prolézt zajíce, ten to pak sežere a je vymalováno

no a vysekávat mezi výsadbou

za 5 let to bude samostatný, oplocenku obvykle sundavám do pěti let, záleží jak prší, jak to roste

a já osobně preferuju druhově pestrý, je na to lepší pohled, je to prostě živější i za cenu, že se něco nechytí


Jo ty ovocné jsem dal moc na husto 8-10 m ok.

Díky za odkaz na čtení, ten neznám.

Je opora po 2-3 letech k něčemu? to už by měly být kořeny řádně chytlé ne?

Oplotit to blokově plánuju v tom je tohle nové řešení výhodné.

No se satbovým materiálem mám problém tady je v okolí jenom Dvořák v Ostravě a ten má z toho co chci jenom habr a max 1,5 metru. Javor má jenom klen který má pro skot jedovaté nažky. Břízu nemá vůbec.

Asi mi nezbyde než koupit tady http://www.nelenprozelen.cz ty krytokořenné 50-70 cm sazenice. Přes půl republiky se mi pro stromky nechce.

Keře až příští rok lísku si chci nahřížit z vlastních . Další keře ještě promyslím tady jinak roste akorát bez černý ale ten nesnáším tak vymyslím něco jiného.

Ovocné chci roubovat co mám přestárlé v zahradě. Je tam kožená reneta a pár dalších co nejsem schopen identifikovat ale chutnají dobře.

Měřil jsem to na mapě a s tou roztečí 8 metrů tam vejde cca 15 stromů.

Oporu ještě zvážím.

Díky moc za rady, obeslal jsem ještě dvě školky v okolí co nemají internetové stránky tak uvidím.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Sady, stromy

#317 Nový příspěvek od Antony30011 »

Máte někdo tip na dobré sazenice hrušek? Nejlépe v dojezdové vzdálenosti od Brna, případně s rozvozem/zasláním. Využití hlavně na mošt. Díky :friends:

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Sady, stromy

#318 Nový příspěvek od other-side »

jako můžeš zkusit Koloušky z Kuřimi, ale neznám jejich aktuální nabídku na podzim, občas jsem od nich hrušky bral, původně to byly hrušky od Standy, ale oni si je dopěstovali na VK

jinak Standa Boček ti hrušky asi ani nenabídne, jeho letošní nabídka nedosahuje poptávky

Uživatelský avatar
pani-kenybzova
Příspěvky: 4667
Registrován: pon srp 24, 2009 2:09 pm
Bydliště: u kenybzů

Re: Sady, stromy

#319 Nový příspěvek od pani-kenybzova »

Kamarád Ajša má hrušky, dá sa aj objednat 8)
http://www.stareodrudy.org

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#320 Nový příspěvek od Vlasatej »

to je hrozně málo informací. Hrušně jsou jedny ze stromků co se špatně ujímají, doporučuju si je osobně vybrat a neposilat poštou, jsou to dlouhé stromky, polámou ti je. Kolik jich budeš chtít? jaké stromy si představuješ? zákrsky, čtvrtky, půlky nebo vysokokmeny? kam budou vysazeny? (půda)?
podívej se třeba sem na odrůdy http://www.arbia.cz/ , zajet si muzes treba do agra tuřany, nebo do brna k maškům do krpole, ale pro dobrý stromky bývá dlouhá cesta.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Sady, stromy

#321 Nový příspěvek od Antony30011 »

Diky diky vsem.

Vlasatej: Nejradeji bych zakrsky, ale necham si poradit resp nebaziruju na tom. Nemam problém si vyjet. Chtěl bych +- 30 stromku, idealne tak 3 druhy. Bude se sazet na 100 m, šířka 6 m, bud 3 m na kazde straně nebo 4-2 m na obhospodarovani. Mrknu zitra do lpisu na info o pude, jinak je to na kopci, cca 400 mnm, byvaly jablonovy sad projety frezou na 50 cm. Planuju zalivat.

edit: dle LPIS
360 mnm
BPEJ: https://bpej.vumop.cz/51210
erientace převážně V, JV a SV
Je to na sušším kopci, v okolí stále jabloně z dob ČSSR...

Pomůžu si když nechám v Troubsku udělat rozbor půdy na N, P, K, Ca (pH), S?

pani-kenybzova: díky, na ten odkaz jsem se koukal, má tam zajímavé věci, umí i poradit?

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#322 Nový příspěvek od Vlasatej »

Tondo, tak v první řadě si musiš ujasnit jestli to bude hobby nebo produkce. Hrušně rády středně těžkou ale propustnou zem za větrem. Teplé sušší polohy. má rada nohy v suchu a i hlavu v suchu. stejně jako jabloně je naročná na N v druhé řadě P a K. Pokud na pozemku roky rostly jádroviny (jabloně) , půda bude vyčerpaná. připrav se na to že budeš muset pro každý stromek muset připravit vyhnojenou jámu až metr hlubokou a spodní vrstvu dostat nahoru. spon se dělá od 3,3x3,5 do 8x8 podle typu podnože. pokud nepřipravíš správně jámy, tak stromky zababčí a neporostou. Zákrsky a nízkokmeny v extravilánu jedině do dobře oploceného pozemku jinak ti to zničí zvěř, proto se používají většinou VK které se chrání pár let oplocenkou nebo individuálně. Počítej že pořizovací cena stromků bude spíš zlomkem nákladů na výsadbu a ochranu. každej stromek musí mít opěru a úvazek, vykopat jámy a vyhnojit taky bude neco stát. ke kořenům meliorační husí krk, usnadní ti zalívání a ušetří vodu.
s plodností počítej od 4 do 10 let od výsadby. po celou dobu budeš chemicky ošetřovat proti rzi a vlnovníkovi. Budeš tam muset sekat a naučit se řez abys nepěstoval dřevo.
člověče podle tvého příjmení a bydliště bych řekl že dobře znám jednoho člena tvé rodiny, Otu. Makali sme spolu ještě za komárů v Brně v knihovně, už tehdy choval bejky :)
ještě si pro začátek přečti třeba tohle
http://www.fibl.org/fileadmin/documents ... ion-cz.pdf

abys věděl do čeho jdeš.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Sady, stromy

#323 Nový příspěvek od other-side »

já jsem si před 11ti lety založil svůj první sad, na dobrém území (kokořínsko u středohoří)

Hrušku jsem ještě neochutnal, buď to zmrzlo, nebo zaplodilo opadalo, nebo to prostě zmizelo

jablka jsem sklidil....letos asi 4 přepravky průsvitné letní, asi mě čeká ještě to samé u řehtáče

jsou to VK velikosti

celkem asi 30ks jabloně, hrušně, višně

nevím no, čekal jsem víc :))))

nicméně platí jak je psáno výše

měl jsem aj jednu hrušku u spodní vody, do 5ti let chcípla, prostě nerostla, uhnila, odpadla, bohužel se na té stráni mění podmínky, jedno vyleze spodní voda tady, za dva roky jinde, pak pár let neprší, pak prší hodně a vše je zase jinak

Uživatelský avatar
pani-kenybzova
Příspěvky: 4667
Registrován: pon srp 24, 2009 2:09 pm
Bydliště: u kenybzů

Re: Sady, stromy

#324 Nový příspěvek od pani-kenybzova »

Antony: Jasně, že Ajša umí poradit, nakupujeme u něho několik roků 8)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Sady, stromy

#325 Nový příspěvek od Antony30011 »

Vlasatej: hobby, jako celý zemědělství :) volal jsem dnes s pánem odtud https://www.prodejstromku.cz/katalog/hr ... on_page=42 doporučoval mi stromky 2 m od sebe. Pozemek, kde chci sázet je 120 x 6 m, oplocený teď bude, s opěrou i závlahou počítám, díry chci vrtat zítra, uhnilý kompost mám. Na pozemku v současnosti roste jetel, právě skrz prohnojení a prokořenění. Jinak bych před setím jetele přeorán s hnojem. Předtím ještě fréza 50 cm. Zalívat spíš do něch husích krků nebo povrchově? Chtěl bych natáhnout PE trubku na čerpadlo. Je to od obou bran do kopce z kopce. Prořezávat se stále učím jabloně (už cca 10 let :D ) tak budu pokračovat u hrušek. S postřiky problém nemám, ale nevím no. U jabloní jsem to jeden čas hrotil, stejně to zmrzlo a pokoj. Pak jsem se na to vyprdl, dávám do sadu jen vápenec na úpravu pH a ke stromkům LAD, NPK dle chuti. Sekání je samozřejmě jasné. Plánuji teď i v jablonovo-švestkovém sadu set do meziřadí medonosné rostliny, tak uvidím jak mě to bude bavit. Tu příručku od Fiblu znám, děkuji :) já už teď obhospodařuju cca 80 jabloní a 60 švestek, proto chci do dalšího sadu hrušky :) je to velký na sběr a není toho tolik jak švestek :D mým cílem je pálenka a mošt hrušky+jablka.

Odkud znáš mé příjmení? :D moc nás není, po Brně jsme jedna rodina ale Ota mi nic neříká :zapomel: musím se zeptat otce

p. kenybzová: tomu Ajšovi jsem se dneska celej den nedovolal :vztek: asi pátek, budu zkoušet... děkuji

OS: to mám i s těma starýma švestkama a jabloněma.. letos vše osypaný, vloni předloni prd... to k tomu zemědělství patří :)

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Sady, stromy

#326 Nový příspěvek od Vlasatej »

tak po 2m bych nesazel nic jinyho nez zivej plot, pokud nechces kazdej druhej strom kácet. Ono se to při výsadbě nezdá, človeku to připadne holý, ale za pár let se to krásně vyplní. Hrušně koření spíše mělce, jen semenáče mají hluboký kůlový kořen. zálivku bych volil spíš ke kořenům krkem než rozlivem na povrch. o povrch se postará déšť.
příjmení-nekde si tu dával inzerát kde bylo příjmení a jeste nejaky odkaz na rajče? Ota byl tuším po obrně, měl silnej třas, když chtěl telefonovat na klasickým telefonu musel si druhou rukou držet prst aby se trefil do číselnice. Ono to už bude aspoň 30 let, pamatuju si že zrovna ziskal řidičák. Byl docela prchlivej a uměl se pěkně vztekat :) . Po revoluci šel na soukromo uz nevim jestli na živočišnou výrobu? Není možný aby mel stejný příjmení a byl z Hv....e a nebyl z rodiny:)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Sady, stromy

#327 Nový příspěvek od Antony30011 »

Mi se 2m taky zdaj malo. Dam to dal. A uvidime. Diky :)

A mas odeme sz. At rozlouskneme tu prizen :D

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Sady, stromy

#328 Nový příspěvek od oco13 »

Po vyčistení džungle som na hornú časť zasadil stromy. Netrúfam si to nazvať sadom :-/ rozteč je 3,5m a kedže výber bol na gazdinej tak je to šialený mix. Okrem klasiky čerešňa, jabloň, marhula, broskyňa, je tam ešte dula,mišpula, a z kríkov lieska a rakytník. :shock:
Druhá polovica pozemku obsahuje cca 30 náhodne narastených orechov. Tam sa to bude musieť ešte nejako preriediť, lebo to už sú velké cca 20 ročné stromy.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Sady, stromy

#329 Nový příspěvek od DonKarlos »

Zdravim

Nevite nekdo, kde se stala chyba? Na jare strom normalne kvetl, vse bylo v poradku a nekdy v kvetnu veskere listy na leve pulce stromu uschly. Leva pulka stromu byla sucha, prava pulka zdrava. Aspon tedy do nedavna. Dnes jsem byl omrknout stromy v sadu a uz uschla i ta druha pulka. Tyden zpatky jsem vezl stromum vodu na zaliti a ta prava pulka byla porad ok. Bez znamek usychani. Ted toto :-(

Co s tim? Asi nezbyde nic jineho, nez to vzit u zeme, co? :-(
Karel

Obrázek

Obrázek

Obrázek

fikejz
Příspěvky: 5992
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Sady, stromy

#330 Nový příspěvek od fikejz »

Zkus jestli nepůjde vytáhnout - je sice už dost velký, ale i tak to vypadá že mu hryzec sežral kořeny a on prostě uschl. Mě takhle letos na dvakrát sežral před třemi - čtyřmi lety zasazenou Clappovu máslovku :-/ už jsem se těšil, že by mohla být letos, nebo příští rok první hruštička na ochutnání :-/ Nejdřív sežral něco, tak jsem zdupal hlínu a zasypal mu ty chodbičky, pořádně jsem ji prolil aby měla dost vláhy, protože bylo zrovna docela sucho a ten hajzl to projel znova a byl s ní konec. Nejraději bych ho vystřelil z nory propanbutanem, jenže je to tu děravý jak ementál a kdoví co by ještě letělo s hryzcem! Nevíte někdo jak na něj?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“