Brambory

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#3646 Nový příspěvek od ota »

Já bych to nejdřív postříkal nějakým Randapem. Nechal působit. Abych se zbavil plevele co by šlo. Pak bych to zoral nahluboko a nechal na jaro. Usmykoval připravil a sázel. Rotavátorem si plevel namnožíš.
Kdysi dávno měl známej půjčenej rotavátor a přejel nám na zahradě kus trávy k políčku. Že rozšíříme políčko o šířku rotavátoru. Po zrotavátorování paráda. Frkli jsme do toho řepu. Zapršelo a byl to beton. Řepa na tom place skoro nevzešla. Vedle v pohodě. A toho plevelu káry co jsme vypleli. Na podzim lehká podmítka. Po vzejiťí po nějaké době Randap a postříkat. Nechali jsme to zapůsobit a pak nahluboko zorat. Příšťí jaro brambory tam. A už nebylo poznat co k políčku přibylo. Bylo to nastejno. Pak samozřejmě nahnojit a zaorat. Hnojili jsme vlastním hnojem. Od krav. Pod brambory slamnatým. Aby prej byl teplej pod bramboru. Vždycky bylo brambor jako hnoje. Ono hodně záleželo na sadbě. Sázeli jsme společně tři vedle sebe. Mi to všechno traktorama dělali, ale sadbu měl každej svojí. Podmínky byly pro všechny tři pěstitele nastejno a každej měl jinou ůrodu.

Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Brambory

#3647 Nový příspěvek od Fizz »

Já daval koňské. Docela uleželé. O té slámě sem ro slyšel taky.

Hlavně to nesmí být ubitý.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

paulo77
Příspěvky: 270
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Brambory

#3648 Nový příspěvek od paulo77 »

:chytry: já třeba na příští rok přemýšlím že bych to sjel rotačním kypricem před bramborama, rotavatorem vím, že to pak slehne ale ten kypřič to neudělá úplně na jemno. Nebo je to zbytečnost?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#3649 Nový příspěvek od ota »

Kdysi když jsme dělali brambory ve velkém uplně nejlíp bylo pole připravený takovým kombinátorem co tahala Škodovka. Měly to kombinátor pod sazečku řepu. Měl to takové radličky vpředu šípové, pak péra jak kultivátor a za tím drobící válečky. Když to pustil pořádně do země měla to Škodovka co utahnout. Ale přejel to 2x a bylo to pod brambory uplně paráda. Na podzim nahnojit a zaorat s předradličkou nahluboko. Délali jsme pak vyorávku kombajnem to bylo ještě když jsme bláznili s ťím. Měli jsme odběr že kolikrát sotva zbylo brambor na doma. A pak šup a bylo po. Podmínky se změnily a skončilo to. No nemívali jsme pod brambory nikdy pole jak popel. Vždycky to bylo hrubší, drobivé. Sázeli jsme 4 řádkovým sazečem a lak proorávali k tomu nastavenou plečkou.

paulo77
Příspěvky: 270
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Brambory

#3650 Nový příspěvek od paulo77 »

To nemyslím na popel, ale podobně jak to dělá kypřič na vari. Chtěl bych zapravit na jaře kompost. Mám brambory na deseti arech tak si s tím můžu hrát

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Brambory

#3651 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

jak to zhodnotit.hodně špatnejch.plíseň.té vody bylo už moc.no,tak to přebírám už na záhonu .pod stromem málo,nevím,proč to tam furt jak blbec dávám.dole už pěkný velký brambory.závěr,u mě dobrý.....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

z4011be
Příspěvky: 2007
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Brambory

#3652 Nový příspěvek od z4011be »

DYK píše: čtv zář 09, 2021 9:05 pm Zahrada? Tráva? Takže drátovec. Není to tak jednoduchý!! Na tom co popisuješ a co chceš jsi měl pracovat již celý letošní rok!
Drátovec je v každý trávě ? A objeví se hned ten rok, co je tam tráva ?

Ptám se proto, že jsem uvažoval brambořiště uvést na 2 až 3 roky do klidu, nasít tam jetel. Hlavně kvůli omezení plevelu. Ale jestli by to znamenalo dotáhnout si drátovce, tak to ještě zvážím.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Brambory

#3653 Nový příspěvek od DYK »

No já si myslím, že ta larva kovaříka zaleze do zarostlé hlíny a takové, se kterou se nehýbe. Klid a krytí je to, co vyhledávají pro svůj růst a vývoj. Nechat ležet hlínu bez povšimnutí roky je to nejhorší, co se může udělat. Někdo má políčko orámovaný trávou. I tam se v malém množství drátovec pustí do nějaké té brambory. Prý se vyhání častým pohybem půdou a i nějaký zelený hnojení jim moc nevoní a ustupují mu.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
robert xxx
Příspěvky: 1100
Registrován: pon zář 20, 2010 10:07 am
Bydliště: Martin

Re: Brambory

#3654 Nový příspěvek od robert xxx »

moje zemiaky pred a po pokosení.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

bratrH
Příspěvky: 890
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Brambory

#3655 Nový příspěvek od bratrH »

Existují selektivní herbicidní prostředky.....

creative
Příspěvky: 2817
Registrován: ned úno 20, 2011 10:54 am
Bydliště: okr.Vyškov

Re: Brambory

#3656 Nový příspěvek od creative »

FUj.

BourakBob
Příspěvky: 400
Registrován: čtv lis 19, 2020 2:39 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Brambory

#3657 Nový příspěvek od BourakBob »

Mám ještě pár dotazů jsem fakt začátečník tak se kdyžtak omlouvám za hloupé dotazy.
S drátovcem to vyřeším slepicema a dusíkatým vápnem aspoň se o to pokusím uvidím. Ale jde mi o to že polilčko budu mít asi 8x4 metry ale chci ho umístit pod vysoké oleše počítám se zaléváním když bude třeba. Ale nebude to i tak problém s vláhou? Nerad bych aby mě stromy brali živiny. Dříve bylo na celé zahradě pole ale jak se tam dařilo bramborám netuším vilm jen z doslechu od pantatíka že tam pod stromy byly brambory menší více méně mizerný ale nikdy nehnojili a rozhodně nezalévali. Vody na zalévání mám dostatek ze sběru dešťovky.
Tak co umístit pod stromy nebo radši najít jiné místo což by pro mě znamenalo na rok odsunout 🤷🏻

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Brambory

#3658 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

prostě první rok v drnu budeš vykrajovat brambory.každej nák začínal.nedělal bych z toho vědu.bramborám se v drnu líbí,pokud teda nejsou uplně přikrytý.a se stínem mám já špatný zkušenosti.třešeň.nat tam roste,asi se táhne za světlem a pod bramborou nic,je asi vysílená....snad jsou i stromy,pod kterejma se nedá nic pěstovat.myslím o ořechu se to říká.má náký jedovatý listí..olše je celkem vysoká,ale značí to vlhko....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Brambory

#3659 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

a
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

BourakBob
Příspěvky: 400
Registrován: čtv lis 19, 2020 2:39 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Brambory

#3660 Nový příspěvek od BourakBob »

Pod těmi stromy je celkem sucho. Ale počítám se zavlažováním. Jinak světla je tam dost v podstatě od rána do večera. Jde mi spíš o živiny a vláhu no. A co střídání protože nemám další pole. Ale vzhledem k tomu že máme slepice a plánuju na příští rok klokana tak bych zpracoval kukuřici. A střídal bych to každý rok jeden a jeden

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“