Brambory

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7913
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Brambory

#4156 Nový příspěvek od Chose11 »

Tak možná budu mít půjčený dvouřádkový sazeč! Venku začalo pršet, už to vypadalo že ještě pár pěkných dní a mohl bych vyjet na pole, teď leda tak pásama. No, uvidíme zda to stihnu do operace, jinak plán "B" a bude se muset učit řídit traktor syn, jenže ho zajímá jen fotbal a hasiči, nějakej traktor je smradlavej krám :vysmech:
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5462
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Brambory

#4157 Nový příspěvek od thovt »

Ti májí také rovné useky.

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Brambory

#4158 Nový příspěvek od other-side II »

Obrázek

za chvilku to posypu hořčíkem s vápencem, projedu radličkama a budu čekat na plevel
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Slávek55
Příspěvky: 471
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Brambory

#4159 Nový příspěvek od Slávek55 »

Pánové,a již máte někdo zkušenosti s odrůdou Bernina? Já ji mám již dva roky a nemohu na ni napsat nic špatného.Vynikající brambora.Po té co skončila červená Laura jsem vyzkoušel několik odrůd,např Georgina Noblesa,ty nebrat,ale zatím nejlepší se jeví jak na uskladnění tak chuťově Bernina. https://europlant.cz/bernina
Pro Oca 13-podle názvu Bernina jsi se mi připoměl tvojí cestou do švajcu za vnučkou.Ani nevíš,jak ti závidím možnost tam být několik dnů.Já jsem se díval,kde vnučka žije a musím říct,že to je jeden z nejhezčích kantonů ve Švajcu.Tam jsem si vždy přál jet,bohužel napřed nebyly peníze,potom kamarádi a teď již ani vhodný věk.Oco pár kilometrů na východ máš město Svatý Mořic a tam jezdí nejkrásnější železnice-Bernina expres a to přez ledovce ve výšce 2250 metrů až do Italského Tirana.Přejedeš přez ledovce do touto dobou kvetoucí Itálie.Pár kilometrů na západ máš Gotthardský tunel-úžasnou stavbu.To by jsi měl projet vlakem.A ještě kousek dál máš Matterhorn.4 a půl kilometrů výška.To musíš vidět.
Zase někdo napíše,že to sem nepatří.Ale týká se to Berniny a oco rád pěstuje brambory.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15816
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Brambory

#4160 Nový příspěvek od oco13 »

Dedina kde naši bývajú je pod horským priesmykom Splugen-pass, tiež zážitok tade ísť a celkom hore na kopci je priehrada s malinkou osadou obývanou len v lete. Kamenné domy tam v zime celkom zmiznú pod snehom. Volá sa to Montespluga a napriek nadmorskej výške cca 1600mnm tam mali vlani paradnu úrodu zemiakov, ale odrodu neviem. :typek:

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2617
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#4161 Nový příspěvek od murár »

Mynuly rok som kúpil dve nové odrody. Tak sa mi jedna Rakúska odroda neosvedčila. Je veľmi vodnáta. Pri čistení mám mokrú ruku a kvapka voda zo zemiakov. A kaša keď sa z toho urobí tak manželka nadáva že ako blato! Keď sa dá do polievky, gulášu alebo sa uvaria na kocky alebo na hranolky tak sú dobré. V minulom u mňa neurodnom roku práve tá odroda narástla pekná veľká. Tak som na vážkach či tie dva vrecia zasadiť? :rohy:

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5462
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Brambory

#4162 Nový příspěvek od thovt »

Tak napiš aspoň odrůdy které jsou špatné , jinak mlácení prázdné slámy.

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Brambory

#4163 Nový příspěvek od palobobo »

No podla mna je to rozdielne podla roku a podmienok. Jeden rok je lepsia ta odroda druhy rok je zase zla. Ja vseobecne beriem varny typ B. Sadim zlte a aj ruzove a vzdy su jedny lepsie a druhe horsie. :-/


Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 4661
Registrován: úte led 11, 2011 9:35 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Brambory

#4165 Nový příspěvek od pawka »

Tak letos není duben až by to šlo,dokud je hlína mokrá.
Jaký jste letos nakoupili odrůdy?
Já byl letos kupovat a všude do 15:00 jenže dělám do 4. Teď marodím,ale už přemýšlel do čeho se vrhnu. Traktor mám připravený!
Malinko mě láká že udělám svoji vlastní sadbu. Je v tom něco špatného? Kámoš říkal že letos dá svojí, že stejně má stejný výnosy. Tak mě nahlodal a nevím co teď.
60. léta strojově dobrý
viewtopic.php?f=23&t=32858&start=1000
1 stroj
viewtopic.php?f=20&t=29038&start=1000
H6 k6 to je pro hlupáky!
S vůlí,na naklepnutí,s přesahem

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Brambory

#4166 Nový příspěvek od other-side II »

ještě jsem objednal 75kg Marabel z DRAGO.cz, bohužel poštou

jestli se opakuju, tak pardon, ale viděl jsem sadbu z Europlantu a neřekl bych že dle normy, hodně brambor velkých, sazeč mi to nevezme, krájet to nebudu

takže letos dávám 150kg sadby, plocha tedy cca 800m2

ještě musím dokoupit kapkovku DOLTAK.cz, tak 900m délkových to vychází
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7913
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Brambory

#4167 Nový příspěvek od Chose11 »

Já taky objednával na Drago, ale teď jsi mě nahlodal. Jak maximálně velké musí být brambory, včera jsem dovezl Mars sazeč a nemám zkušenosti aby to brambory bralo.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Brambory

#4168 Nový příspěvek od other-side II »

Drago se chlubí, že to má podle normy, mají to i na webu, takže pokud je to pravda, je sazeč OK a neměl bych z toho obavy (max 60x60mm)

kolega zahradník přivezl do svého obchodu sadbu z Europlantu, 5kg balení pro důchodce, asi 4 druhy, jen jeden druh měl střední, tj sadbové brambory, tuším Princess, ostatní byl spíš konzum, asi to balej jak to výjde, nevím, pač sadbové jsou o pár kč dražší, takže tak

asi se časem dostanu k vlastní sadbě, zase

dost mi to sere, pač za dopravu jsem dal letos 500kč, nejde o peníze, ale o princip, že si kupuju sadbu z druhýho konce republiky, jakože úplně z druhýho konce
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Brambory

#4169 Nový příspěvek od other-side II »

nevím jak u polskýho sazeče, ale do mého nesmíš nasypat plnou násypku, pak to ty brambory žvejká, ideál je do půlky
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7913
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Brambory

#4170 Nový příspěvek od Chose11 »

Mám český sazeč z dob hluboké totality.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“