Brambory

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#4126 Nový příspěvek od murár »

Niekedy minulý rok v jeseni som o tomto tzv. írskom spôsobe sadenia zemiakov čítal v nejakom časopise. Na sadenie sa vyberajú väčšie zemiaky ako je bežná sadba. Sadiť by sa malo v 9-10 mesiaci aby sa sadba zakorenila do zimí a potom v jari že skôr vyrazí zo zeme.
Hľadal som ten článok už viac krát ale :-/

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Brambory

#4127 Nový příspěvek od fikejz »

Čím déle je brambora v zemi tím delší dobu ji mohou napadat škůdci. Ať už to jsou hraboši,háďátka a podobná žoužel, plísně nebo hniloba. Na vzrůst brambory do sklizňové velikosti bohatě postačí nějakých devadesát dní. Samozřejmě podle aktuálního počasí. Proto také nemá smysl dávat brambory do země zbytečně brzo, dokud je země studená - brambory stejně nic nedělají. Přes zimu tak maximálně poslouží hrabošům jako skvělá spižírna.
Samozřejmě, že v zemi zimu snadno přežijí a budou mít i přírůstky.
Kdo nemá dobrý sklep může brambory i jinou kořenovou zeleninu skladovat v krechtu. To je jáma v zemi hluboká asi na dva / tři rýče, zakrytá prkny a na nich třeba pár balíků slámy. Je to ovšem značně "nouzové" řešení. Táta ho kdysi používal na zahrádce v zahrádkářské kolonii, když bydleli v paneláku.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Brambory

#4128 Nový příspěvek od oco13 »

Tu na podunajskej nížine sú dediny ktoré boli známe foliakmi. Pred x rokmi som bol pre plantu papriky v Nesvadoch a ujo nás zavolal do svojho mičurinskeho foliaka.
V apríli (dubnu) tam mal zrelé hrozno na viniči. Celá sranda bola v kúrení a svietení - klamal prírodu tým že rastlinkám nielen kúril ale aj svietil. :typek:


fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Brambory

#4130 Nový příspěvek od fikejz »

Oco, tohle se normálně ve velkém dělá. Pokud se nemýlím, a to bych nerad, tak nedaleko polských hranic, jak je ten jejich slavný obří důl, co kvůli němu mizí spodní voda až z českého území, jsou obří skleníky. Na jejich svit od toho jak rostlinám přisvěcují si lidé i stěžovali. No a z podobných zařízení pak pochází ony rajčata bez chuti v hytlermarketech a podobné vprostřed zimy čerstvé pochutiny, kromě těch dovezených z nějaké zaoceánské tramtárie a sklízených ještě než začnou zrát.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#4131 Nový příspěvek od ota »

To Fikejz co mi se naskladovali v krechtu! Na zahradě z kraje byl krecht. Roky se využíval. Pokaždé se vyčistil a ,,naskladnil". V krechtu byly brambory ale krmný. Na jídlo byly ve sklepě. Dál byla v krechtu řepa. A z druhé strany řízky. Pokladlo se slámou naskladnilo a zakrylo slámou a zaházelo hlínou. Krecht jme měli dobře 60 cm do země, možná víc, už si to tak nepamatuju. U každého produktu uvnitř byl vstup a v něm otýpka slámy. Vršek hlíny se uplácal lopatou. V zimě to z venku zmrzlo, třeba zapadalo sněhem. Jako iglů to bylo. Lezlo se po čtyřech dovnitř. Uvnitř vše v pohodě. Lezlo se tam když došlo krmení. Nabralo se na dýl. Aby se zbytečně nedloubalo v tom. Navozilo se do chléva. Řízky se navozili do stírky. Brambor dost aby bylo co vařit a řepa do kouta u prasat. Když bylo sněhu, muselo se proházet cesta. Proto byl krecht po ruce. No tenkrát kam uskladnit fůry krmení? Už si taky nevzpomenu ale třeba dvě fůry řepy. Jezdili jsme na pole ,,schazovat". Pak se naložilo na vlečku a dom ke krechtu. Babička seděla a okrajovala. Chřást se krmil kravkama. Až když začaly mrazíky okrájelo se a do krechtu. Chřást dokud šlo krmil se. Pak se odvezl a rozházel po poli a zaorával.
Jo to už není pravda.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2163
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Brambory

#4132 Nový příspěvek od Deane7 »

Kamarát býva v činžiaku takže nemal kde zemiaky skladovať, najskôr zakopal do zeme nejaký súdok a do neho uložil zemiaky a zeleninu a hore urobil nejaký vetrací komín, ja som to nevidel, iba mi to hovoril, potom si dal vyrobiť vo firme ktorá vyrába plastové žumpy takú šachtu s vetracím otvorom a tú zakopal na záhrade. Mal tam rebrík ktorým sa dostal dole.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Brambory

#4133 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapci prúser - nikde neviem zohnať Impalu :-/

Uživatelský avatar
Peter TK
Příspěvky: 350
Registrován: sob srp 22, 2015 5:11 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Brambory

#4134 Nový příspěvek od Peter TK »

Oco, pozerám že ovosadba.cz tu v Brne má, otázne je koľko ich chceš a ako moc to horí, prípadne napíš SZ , možno niečo vymyslíme :friends:
Neboj sa tažkých chvíľ, To najlepšie príde po nich

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Brambory

#4135 Nový příspěvek od oco13 »

Najmladší synator prave v Brne pracuje idem hladať a pošlem mu link :-/ Ovosadba mi nič nenašlo ani novosadba , ako má byť tá stranka?? :hm:
Edit už to mám 8)

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Brambory

#4136 Nový příspěvek od oco13 »

Tak objednane Impala, Marabel a Belana, tú poslednú sme ešte nemali tak uvidíme. :typek:

palobobo
Příspěvky: 1926
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Brambory

#4137 Nový příspěvek od palobobo »

Uz lezu musim im dat perinu a poliat ich fridexom.
Obrázek

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Brambory

#4138 Nový příspěvek od vitex »

Oto,jako brambory a řepu do krechtu,to ještě beru.Taky jsem to dělal,když jsme chovali bejky do výkupu.Ale řízky a vepřový,nebo telecí? Tak to by mě v životě nenapadlo.Raděli jsme je sežrali.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7914
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Brambory

#4139 Nový příspěvek od Chose11 »

Belana je luxus, sice skoro nejdražší, ale lepší brambory jsem nejedl, na letošní rok jsem koupil 150kg téhle sadby, už spinká ve sklepě a čeká na jaro.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

other-side II
Příspěvky: 1362
Registrován: sob zář 03, 2022 9:15 pm
Bydliště: Perštejn

Re: Brambory

#4140 Nový příspěvek od other-side II »

taky jsem bral z Ovosadby, dneska jsem je dal do země, 75kg Anušky vyšlo na přesně 65m x 5 řádků

akorát jsem musel do civilizace, pač obě duše v sazeči děravé, nevím proč, každý rok před sázením to kontroluju, a teď nepomohl ani sprej

pak jsem to rovnou projel radličkama, aby bylo vidět

ledovej vítr teda příšernej, ale na sluníčku sakra teplo

tyhle ruský ledový větry, to nám byl čert dlužen
klasickej zemědělec: moc horko, moc zima, moc mokro, moc sucho, atd atd

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“