Brambory

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Brambory

#3721 Nový příspěvek od bratrH »

Potřeboval bych to přeložit.Chtěl bych vidět jak pleje 1000 sazenic rajčat.

chobotek
Příspěvky: 10555
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Brambory

#3722 Nový příspěvek od chobotek »

To rozhodně neuvidíš, ale dokáže o tom napsat víc řádků, než v kolika jsou ty sazenice srovnané :D
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Brambory

#3723 Nový příspěvek od bratrH »

ObrázekA dnes nakryto netkanou textilií.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Brambory

#3724 Nový příspěvek od thovt »

Tam dobře roste plevel pod bílou máš odpověd v sz ne že to vykecaš .

BourakBob
Příspěvky: 400
Registrován: čtv lis 19, 2020 2:39 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Brambory

#3725 Nový příspěvek od BourakBob »

Pánové jdu s prosbou o radu budu letos dávat poprvé brambory nikdy pred tim jsem nepestoval je mi 28 a dulm mame krátce. Je to jen policko na zkousku asi 10x3m pristi rok rozsirim..
Chci se zeptat kdy je vhodná doba dat brambory do zeme mam adely ranne a jsme z vysociny puda se zda byt pripravena. Bojim se aby me to nepomrzlo kdyz to dam moc brzy..

Diky za rady

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Brambory

#3726 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...když je tam u Vás zasadíš po 1. květnu , myslím , že to bude akorát . A nebo se dívej do zahrádek starousedlíků , jenom nesmíš narazit na Mičurina jako jsem já . :smich:

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Brambory

#3727 Nový příspěvek od palobobo »

alebo ja mne uz zacinaju vykukovat ;-)

Uživatelský avatar
Milan vesničan
Příspěvky: 127
Registrován: sob dub 06, 2019 7:09 pm
Bydliště: vysočina

Re: Brambory

#3728 Nový příspěvek od Milan vesničan »

BourakBob:
Ahoj. U nás se vždy říká, že brambory maj být v zemi aspoň jednu dubnovou noc :pc: Jinak většinou dle počasí druhá půlka dubna až první týden v květnu.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#3729 Nový příspěvek od ota »

Jsme asi kolem 420 m nad mořem a když jsme dělali brambory doma ve velkém sázelo se vždy na Marka. Dodržovalo se přísloví. Když bylo hnusně tak se sázení posunulo. Babička byla pověrčivá a nikdy před Markem brambora v zemi nebyla.
Sice píšeš, že máš ranné ty by chtěly do země dřív. Ale vysočina vcelku není nakloněna ranné bramboře. Je to o tom, jaký bude náběh jara na vysočině a kdy je vsadíš. Dělali jsme i poloranné, ale u nás jsme se vrátili nakonec ke klasice standartní konzumní na uskladnění.
Co si pamatuju za ty roky, nikdy nevadilo že třeba mrzlo a brambory nekoukaly. Nebo už koukaly a nať pomrzla. Nevadí to taky, akorát se trochu zastavuje růst. Brambora u nás ,,matička" si vyžene nať novou. Akorát se posouvá sklizeň.
Kdysi vedlejší zd nestihlo na podzim vyorat brambory. Začalo během sklizně mrznout a už se nedostali do nich kombajnem. Z jara pak když to oschlo skludili je. Byly sladké to se ví. Ale udělali z nich sadbu a šly do země jako sadbové a brambor měli jak normálně. Zapoměli vyorat třeba 2 řádky těch loňskejch u lesa a vyrostly tam normální brambory z toho. Jezdili jsme si tam kopat pak. Většinou z každé loňské vyrostl keřík novejch. Brambor jak hnoje. :vysmech:

fikejz
Příspěvky: 6106
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Brambory

#3730 Nový příspěvek od fikejz »

Děda když po válce z úřadů rozhodovali o tom co se kde zasadí a vyseje, chtěl jeden rok dát na pole za stodolou brambory a tak to na podzim řádně vyhnojil. Jenže na okrese rozhodli soudruzi jinak (už si nepamatuju co tam měl vyset), ale protože to tam nechtěl tak to vysel nějak aby se neřeklo, nechal to zarůst plevelem, všelijakým bejlím a pak za nima šel, aby mu řekli co s tím má podle nich teď dělat! No co, prý to je hrůza tak tady letos ke sklizení nic nebude a že to může zaorat. Na nic jinýho ani nečekal honem to zaoral a nějak z kraje června tam do tý hnojem a zeleným hnojením vyhnojený a sluníčkem vyhřátý hlíny zasadili brambory. Takovou úrodu a tak velkých brambor už pak prý nikdy neměli. Bramborám stačí na růst tři měsíce.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Brambory

#3731 Nový příspěvek od ota »

Jo babička taky říkávala ,,bramboro potřebuje teplou zem, nahnojíno slamnatým hnojem a vodu" Pak udělá zázraky. On říkala ,,bramboro". Jeji brácha všichni mu říkali ,,strejdo" ten uměl tyhle věci. Vždycky odněkud dovezl třeba jen pytel brambor na zkoušku. Jak říkal pantatík ,,strejdo ty se s těma bramborama nablbneš"! Jednou se pamatuju Keřkovské rohlíčky dovlekl naklíčené. Hup je do sazeče do jedné sekce a už tam šly. Sázeli jseme Marsem 4 řádkovým. Musel jsem sledovat až vypadne poslední a pak dosypat jinej pytel. Strejda stál na kraji pole a kouřil vše sledoval.
Jo to už není pravda. Pole není strejda není. Ty jeho vědomosti nikdo nepřevzal. Ohledně brambor byl dobrej, celej život s níma ,,blbnul"! 8)

BourakBob
Příspěvky: 400
Registrován: čtv lis 19, 2020 2:39 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Brambory

#3732 Nový příspěvek od BourakBob »

Děda dává brambory vždy na prvního máje. Ale odrůdu si nepamatuji. Ale předpokládám že standart. Mě napadlo kdyby ještě mrzlo a brambory byly venku zakrýt je textilií aby nepomrzly ale nevím zda by to mělo účinek.
Sadbu mám doma a nechci aby mě plesnivěla než ji dám do země. Mám je v pytlích a v bedýnce zakryté hadrem.
Mám je doma asi 14 dní tak snad vydrží do konce dubna

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Brambory

#3733 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...a jsou venku . Musím připravit svetříky , ještě mají být nejméně dvě mrazivá rána ...

Obrázek

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Brambory

#3734 Nový příspěvek od thovt »

Nemusím sázel jsem včera.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2592
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#3735 Nový příspěvek od murár »

Ani ja nemusím! Moje ešte mrznú v pivnici. :D

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“