Brambory

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padesátka
Příspěvky: 1734
Registrován: stř zář 15, 2010 2:50 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Brambory

#3661 Nový příspěvek od padesátka »

Mně pod stromy nikdy nic pořádně nevyrostlo tak jsem je všechny ze zahrady vytahal-zelenina potřebuje světlo.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Brambory

#3662 Nový příspěvek od vitex »

Napsal si to velice dobře.Buďto budu mít sad,nebo zahradu.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Brambory

#3663 Nový příspěvek od thovt »

Zastiňovací sítě mají něco do sebe.
Slunce poslední dobou hodně palí.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Brambory

#3664 Nový příspěvek od Fizz »

No asi je to o vynosu, babička s dědou měli nudli pole a po obou stranách stromy, švestky, jabloně hrušně, a třešně, nevím ze by nekdy byla nouze o brambory či řepu, co se nesebralo, hnily nezralý... To se zaoralo.

Pole v lese je nejspíš blbost, rajčata pod akatem taky, ale pokud to bude pro radost, tak v tom nevidím problém. A při vhodné aplikaci z toho určitě lze těžit výhody. Mimochodem můj zahonek s redkvama a kedlubnama pod ořechem byl vydatný dost. Nevyhoda je že občas pleju i malý orechy. :)
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2543
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#3665 Nový příspěvek od murár »

Tak som včera vyorál zemiaky. :wink: Prví som toho roku v dedine sadíl a posledný som pozberál. Úroda bola dobrá, veľa veľkých zemiakov. Zasadil som 6 vriec 25kg sadby a vyoráli sme 35 vriec zemiakov a z toho len jedno 35 kg vrece bolo malých zemiakov. Tak tento rok 8)

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Brambory

#3666 Nový příspěvek od hobr »

Neber to osobně - u nás se říká: "Čím hloupější sedlák, tím větší herteple..." ;-)
Letos to bylo trochu slabší, zato vloni "nadúroda". Osobně brambory nesázím - dělám kamarádovi "mechanizaci".
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2543
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Brambory

#3667 Nový příspěvek od murár »

:friends:
Pred piatimi týždňami ešte bolo skoro ich vyorať lebo ešte mali jemnú šupku. Ja som mal takú slabú úrodu mynulý rok! Zemiakov bolo veľa ale najvetšie boli vo veľkosti pimpongovej loptičky. U nás bolo veľmi sucho . Toho roku bolo veľa vlahy.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Brambory

#3668 Nový příspěvek od DYK »

Čtení z knihy z roku 1862 o pěstování brambor. Sám to považuju za neuvěřitelný a potěšilo mě to. Samozřejmě jak kdo, ale myslím, že to stojí za poslech.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Brambory

#3669 Nový příspěvek od thovt »

Je to psané starší češtinou ,mě se to libí jsou tam napsané zkušenosti .

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2152
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Brambory

#3670 Nový příspěvek od Deane7 »

Podľa toho čo sa píše o striedaní plodín je nereálne tieto rady dodržať na menšej záhrade, ako toto riešite? Ja si zemiaky chcem dopestovať pre vlastnú spotrebu, veľa iných plodín tam nepestujem, pozemok chcem viac využiť na ovocie. Keď sledujem ako robia pestovatelia ktorí to robia na kšeft tak rok zemiaky, rok niečo iné a tak dookola.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Brambory

#3671 Nový příspěvek od Vedra »

Tak je to lepší než nic. Já mám rozdělené políčko na 2krát po 900m2 a jedna polovina brambory, druhá keříkové fazole, červená řepa,cibule a popcornová kukuřice. A každý rok prohodit.

Uživatelský avatar
Deane7
Příspěvky: 2152
Registrován: sob pro 15, 2012 1:22 pm
Bydliště: NMnV

Re: Brambory

#3672 Nový příspěvek od Deane7 »

No asi to musí stačiť, ešte ma napadlo že po vykopaní zemiakov pobehať rotavátorom a zasiať horčicu ktorú potom zaoriem.
Nikdy nehovor: To nejde. Vždy sa nájde blbec ktorý nevie že to nejde a urobí to.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Brambory

#3673 Nový příspěvek od DYK »

Ono to někdy nejde, no. Rozdělé jedno políčko napůl taky není úplně ono a to i kvůli chorobám. Znám tady jednoho, který pěstuje brambory na jednom mítě desetiletí, nic jiného mu nezbývá, ale jen o zeleném hnojení to teda fakt není. Každý rok tam valí hnůj. A ano, vždy má brambory. Jinak by ta zem byla dávno vyšťavená a vyčerpaná. Takže se to dá, ale HNOJIT!!!!!!
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Brambory

#3674 Nový příspěvek od chobotek »

Mívali jsme brambory na jednom místě přes padesát let (celou tu dobu si samozřejmě nepamatuju, ale nečekám, že by konzervativní hanáci dělali někdy něco jinak). Ne důsledně na jednom místě, ale část pole se vždy překrývala s předchozími lety - hýbalo se s tím především kvůli česneku. Po vyorání bylo pole uvláčeno, zaseta hořčice, která byla spolu s hnojem zaoraná (jak píšou pánové výše).
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Brambory

#3675 Nový příspěvek od Vedra »

Hořčici po sklizni dávám, navíc tam pak nebují plevel, jednou za pár let hnůj protože ho moc nemám a letos jsem si změřil kyselost a dorovnal mletým dolomitem.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“