Krmná řepa

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
radek.bazant
Příspěvky: 277
Registrován: sob čer 23, 2012 4:56 pm
Bydliště: Královéhradecký kraj

Re: Krmná řepa

#46 Nový příspěvek od radek.bazant »

Poraďte prosím, je lepší krmnou řepu na uskladnění ořezávat nebo kroutit myslím chrást. Jak to děláte vy?

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Krmná řepa

#47 Nový příspěvek od Leo »

Chrást osekej srpem, očisti řepu druhou stranou srpu - tu tupou, vnější, od hlíny. Jo, a moc tu řepu neposekej, ať ti nezačne rychle hnít ve sklepě.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná řepa

#48 Nový příspěvek od Antony30011 »

Ja to teda kroutim. Jen kdyz zustane moc nate (velka repa) tak vse zeleny orezu od bilyho nozem. A blato skrabu tupou stranou noze - jak rika Leo

radek.bazant
Příspěvky: 277
Registrován: sob čer 23, 2012 4:56 pm
Bydliště: Královéhradecký kraj

Re: Krmná řepa

#49 Nový příspěvek od radek.bazant »

Tak to jste mi moc neporadili :'( taky jsem slyšel tyto postupy, ale nikdy mi nikdo nezdůvodnil co je lepší a proč. Určitě je kroucení pracnější než osekávání, ale někdo mi říkal, že když se kroutí, tak se méně kazí. Máte to taky tak vysledované?

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Krmná řepa

#50 Nový příspěvek od Leo »

Pokud můžu říct za sebe, srpem je to jednodušší a míň pracnější než kroucení. A když ti u kroucení zůstane zbytek chrástu na řepě, stejně to musíš osekat. Záleží jen na tobě. Jen musíš dbát na to, aby ta řepa nebyla moc osekaná. Vyzkoušej si to a uvidíš. Já jsem měl po kroucení chrástu ruky jako vrtule, a bylo to namáhavější. A když nevíš, tak se zeptej u vás lidí, kteří dělají v zemědělství, jak oni zbavovali řepu chrástu. U nás to právě dělají srpem.
Řepa se kazí tím, že se hodně oseká, a pokud je v ní hodně vody, tak začíná hnít. Nevím, jak u vás, ale já začal krmit řepy od těch největších, kde bylo nejvíc vody a někdy byli duté, až po ty nejmenší, které vydrželi nejdéle. Ale většínou se stalo, že i když byla řepa trochu naseklá, tak to zaschlo a nehnilo to. A taky jsem co nejdříve zkrmil různě rozbité řepy.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

evoII
Příspěvky: 142
Registrován: pon zář 24, 2012 2:28 pm
Bydliště: třebič

Re: Krmná řepa

#51 Nový příspěvek od evoII »

na řepu mám sekáček , krátkou mačetu.

radek.bazant
Příspěvky: 277
Registrován: sob čer 23, 2012 4:56 pm
Bydliště: Královéhradecký kraj

Re: Krmná řepa

#52 Nový příspěvek od radek.bazant »

Jak říkáš ty ruce do vrtule :D to jsem měl právě. No já jsem se samozřejmě ptal, a dopověď jsem dostal od každého jinou.. Ale asi ten zbytek co mi zbývá osekám a můžu porovnávat..

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná řepa

#53 Nový příspěvek od Antony30011 »

Osekavani je lepsi, ale musis to sekat co nejmin. On nekdo sekne pulku repy a je to v pr :D

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Krmná řepa

#54 Nový příspěvek od Vlasatej »

já to schválně zkoušel, když se nechá chrást, chrást uhnije ale do řepy to nepokračuje.
Mimochodem sem dnes sklízel řepu...

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Krmná řepa

#55 Nový příspěvek od Leo »

Nechat na řepě shnít chrást, brrr, to ne, to jsem taky zkoušel. To je lepší ten chrást osekat a pak manipulovat s čistou řepou.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Krmná řepa

#56 Nový příspěvek od Vlasatej »

však já neříkám že se má nechat na řepě hnít chrást, říkám jen že když zůstane na řepě kus chrástu tak ten uhnije ale do bulvy hniloba nepokračuje. Aspoň na té mojí řepě ne :) Jinak já zařezávám nožem na rozhraní bulvy a chrástu

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Krmná řepa

#57 Nový příspěvek od Leo »

Radku, jak jsi nakonec to čištění řepy vyřešil?
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

špalek
Příspěvky: 314
Registrován: pon srp 19, 2013 9:33 pm
Bydliště: Slaný

Re: Krmná řepa

#58 Nový příspěvek od špalek »

Už dlouhé roky řepu kroutím. Většinou se ale osekává. Pokud osekáš jen chrást, je jedno jestli kroutíš,nebo sekáš. Důležité je udělat řepě co nejmenší ránu, kterou by se do bulvy mohla dostat infekce. V dobře větraném sklepě ta rána zaschne a je to v poho. Dělám pro koně a prasata cca 50q a třeba tuto zimu jsem vyhodil asi dva kýble a to až v květnu. Důležité je dobře vychladit uskladněnou řípu, aby se nekazila.

radek.bazant
Příspěvky: 277
Registrován: sob čer 23, 2012 4:56 pm
Bydliště: Královéhradecký kraj

Re: Krmná řepa

#59 Nový příspěvek od radek.bazant »

Myslím si to samé..

radek.bazant
Příspěvky: 277
Registrován: sob čer 23, 2012 4:56 pm
Bydliště: Královéhradecký kraj

Re: Krmná řepa

#60 Nový příspěvek od radek.bazant »

Leo píše:Radku, jak jsi nakonec to čištění řepy vyřešil?

Ahoj, no udělal jsem pokus, něco jsem osekal a něco odkroutil, ale osekávání je lepší.. přece jen nakroutit dva valníky... Tak doufám, že ta řepa bude vypadat podobně jako ta kroucená, ale snažil jsem se jí při sekání neponičit. Tu co jsem sekl blbě tak jsem jí dal hned na spotřebu. Osekával jsem srpem a velkým nožem, srp se mi zdá lepší.. Byla fuška ho najít, babička ho měla důkladně uložený a léta ho nikdo nepotřeboval.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“