Ořech

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Ořech

#1 Nový příspěvek od Piston »

Mrazy si u nás vybraly svou daň. Popraskal nám dvacet let starý ořech, a to pořádně. Nevíte, jak tomu stromu pomoci? Babka říká, ať to zapatlám jílem, ale to se mi moc nezdá...
Pivo je moje palivo.

toyotatoyotatoyota
Příspěvky: 711
Registrován: čtv led 19, 2012 12:06 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Prasklý ořech

#2 Nový příspěvek od toyotatoyotatoyota »


Uživatelský avatar
Brit
Příspěvky: 955
Registrován: sob dub 16, 2011 4:41 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Prasklý ořech

#3 Nový příspěvek od Brit »

asi ti nic jiného nezbyde, než ho skolit. Jinak na ti tuty praskne ve větru a líp se kácí bez listí.

Uživatelský avatar
milstav1
Příspěvky: 2401
Registrován: pon lis 15, 2010 12:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Prasklý ořech

#4 Nový příspěvek od milstav1 »

Taky se přikláním k motorové pile :D

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Prasklý ořech

#5 Nový příspěvek od Lesa »

Babča má pravdu. :) Je to hodně starý způsob, ale v době kdy se používal asi nic lepšího nebylo.
Záleží jak moc je roztržený. Pokud je to dobrý ořech a má cenu jej zachraňovat, máš na výběr. Menší prasklinu zatřeš i štěpařským voskem, což je asi nejideálnější. Velkou prasklinu kde se ti neoplatí kupovat hafo vosku lze ošetřit obyčejným vodou ředitelným Latexem, barvu nech vybrat manželce ať potom nevrčí. :) Pozor na jiné značky vodou ředitelných barev, můžou obsahovat chemické sajrajty, které ořech spíš dorazí. Rozumnější volba ale je tohle http://www.mercata.cz/pdf/bl/Sanatex.pdf . Občas to taky používám třeba i na popraskané broskvoně, meruňky, švestky, višně atd., ránu to alespoň trochu desinfikuje a ošetří a pomůže to vytvořit zával (kalus). Nebál bych se toho, že ten strom musí uschnout. Mrazové trhliny jsou celkem častá věc u háklivějších dřevin a potkáš je i v normálním lese, jen si toho nevšimneš, protože jsou už zavalené a zarostené.
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Re: Prasklý ořech

#6 Nový příspěvek od Piston »

Asi to tedy nějak vydezinfikuju a zaplácám tím latexem. Ořechu je mi líto, je to můj oblíbený strom. Zajímavé je, že dalším dvěma ořechům (jiné odrůdy) se nestalo nic. V posledních letech mám ve zvyku moc se rozjet při nákupu stromků (...tak ještě tenhle, ale ten bude určitě poslední:-) A to teď chci experimentovat s ovocnou stěnou z hrušek williamsek.
Pivo je moje palivo.

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Prasklý ořech

#7 Nový příspěvek od Lesa »

Já bych se přimlouval za ten Sanatex. Zeptej se kluků co tahají v lese s traktorem. Dostávali ho na ošetřování odřených kořenových náběhů když tahají v probírkách. A nebo ženské co dělají v lese v pěstebním s tím natírají sazenice proti okusu.
Jinak se říká, že je dobré nechat strom na podzim napít a nebude tolik trpět mrazem. Tzn. hodně zalít. Nevím proč, říkával to starý pán zahradník a sadař co pracoval před válkou u Lichtenštejnů v lednicko-valtickém parku, co mě kdysi učil. Něco na tom asi bude. Ořechy Jupitery, co jsem sadil kdysi u rodičů jsou hodně háklivé na mráz. Dva co jsou blízko potoka do dnes nemají mrazovou trhlinu, tři co jsou výš na dvorku už mají nějakou tu prasklinku všechny. Taky pomáhá na zimu obalit kartonem nebo slámou, ale to nemám vyzkoušené, u nás nikdy tak nemrzne, dělával jsem to jen u čerstvě vysazených stromků. Holt jih je jih. :)
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Uživatelský avatar
vjf55
Příspěvky: 161
Registrován: úte říj 21, 2008 7:44 pm
Bydliště: 53401 holice

Re: Prasklý ořech

#8 Nový příspěvek od vjf55 »

Piston píše:Mrazy si u nás vybraly svou daň. Popraskal nám dvacet let starý ořech, a to pořádně. Nevíte, jak tomu stromu pomoci? Babka říká, ať to zapatlám jílem, ale to se mi moc nezdá...
ořech je jak plevel vydrží všechno mam s tím zkušenost pulka praskla a trochu něčím zalepit a obroste že nepoznaš že kus chybí

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Prasklý ořech

#9 Nový příspěvek od radas »

jíl s kravincem smíchat napatlat a zjara zabílit vápnem. tot rada zesnulých předků. dnes asi sanatex

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Prasklý ořech

#10 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, na zahradě máme ořech starej ale zdravej. Dva by jsme ho neobejmuli. Má prasklinu na kmenu co jsem tady a v létě z ní teče voda. No teče, pokapává sem tam. Srčím do ní prsty, jak je rozšklebená. Potom nahoře je hned silná větev do strany. Je tak co ji obejmu silná. Ta je prasklá taky. Navrchu, trochu tam asi zatéká. Ale nijak to nevadí. Zatím jsem to nijak neřešil, že to je prasklé. Uvnitř je to zatažené. Ořech přirůstá, ořechů má každý rok i letos, všude dost pomrzlo, ale bylo dost. Jsou dobré, a je jich dost.
Jak píše vjf55 je to jak plevel, obroste a jede se dál. Pro klid duše bych to zamatlal tím jílem. Tím se nic nezkazí. Babička to taky radívala. Ale musí ten jíl být pěkně mastnej, ne nějaká opuka. :D Vždycky jsem babičce jezdil do skály a přivezl ji a ona si s ním smíchala matroš s plevama a vodním sklem a pěkné saze z komína vymastila si sporák a byl jak novej. 8)
Takovejhle receptů měla haldu a bejvaly ověřené a vyzkoušené. A to kravské hovno, to se přidávalo možná do poloviny těch receptů! Bylo asi dostupné a drželo. 8)
Hele na fotce je vidět ta prasklina jde po kmenu od rozvětvení dolů. Ten tmavý pruh.
Přílohy
P9042207.JPG

Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Re: Prasklý ořech

#11 Nový příspěvek od Piston »

Hnnm v jinak dobře zásobené zahrádkářské prodejně na mě čučeli jak péro z gauča, když jsem po nich chtěl Sanatex. Asi budu muset pátrat jinde :-)
Pivo je moje palivo.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Prasklý ořech

#12 Nový příspěvek od radas »

sanatex spíš v prodejně pro lesáky 96 kč/l

vašík
Příspěvky: 1848
Registrován: pon kvě 18, 2009 3:34 pm
Bydliště: u Jaroměře

Re: Prasklý ořech

#13 Nový příspěvek od vašík »


Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 385
Registrován: pon říj 22, 2007 7:22 pm
Bydliště: Místek u Frýdku

Re: Prasklý ořech

#14 Nový příspěvek od Piston »

Jo, budu muset objednat přes internet. Raději větší balení, stromů máme hodně a letos budu prořezávat ve velkém.
Pivo je moje palivo.

Uživatelský avatar
neboferus
Příspěvky: 805
Registrován: sob kvě 14, 2011 8:20 am
Bydliště: poprad

Re: Prasklý ořech

#15 Nový příspěvek od neboferus »

my pouzivame v lese pelakol.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“