Ořech

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2585
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Ořech

#76 Nový příspěvek od murár »

len aby jej to elektrikári neorezali! :vysmech: Ja si malé stromčeky orechov presádzam ku potoku aby mi spevnili breh. Raz v ňom potečie orechovica :D

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15735
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#77 Nový příspěvek od oco13 »

Elektrikári nejako zmenili taktiku - teraz keď prídu tak akurát dávajú také rozperky medzi droty.
Ja som ju predvlani ukecal a odpílil som ri velké haluze čo boli rovno nad mojim dvorom, ale to je ako keď nacikáš do vatry. :pistol:

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Ořech

#78 Nový příspěvek od Vlasatej »

oco, moc ti ted nerozumim. takže ty ořešáky jsou roubovanci? kupované odrůdové stromky? to je nekdo nasazel tak blízko sebe a pak to 30 let neobdělával? Roundup používat tímto způsobem je nesmysl. nepoužil si nahodou i silnejsi koncentaci než předepisuje návod? lidi to často z neznalosti dělají, jenže s vyšší koncentrací se akorát popálí vrchní část rostliny a nedojde k rozvedení postřiku do kořenů ošetřované plochy. Záhy to pak zase vesele obrazí. Roundup není určený na likvidaci dřevin. byl vytvořený na likvidaci plevelů na poli a likvidaci kulturních porostů. Navíc zasažené plochy s uschlým porostem se MUSÍ zapravit do země, jinak nedojde k rozkladu chemikálie.
Na dřeviny, maliník, kopřivy atd je určený právě Garlon který nespálí trávu, perfektně funguje proti obrůstání výmladků.
postřik teď na ty ořešáky bude k ničemu. ve slupkách je nezasáhne.
pokud je ti jedno co tam poroste , mel si to vykácet a nechat projet frézou a následně osadit dle rozhodnutí.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15735
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#79 Nový příspěvek od oco13 »

Takže vysvetlenie - orechy narástli náhodne roubované nie sú. Jeden strom je tam ale "papírak" teda orechy ako vajco s velmi tenkou škrupinou.Ten určite ostane
Roundupom som chcel zničiť brečtan ktorý mi tam robí problémy- koncentráciu ani len netuším- bral som to čím silnejší tým lepšie - lieval som to od oka aj 3dcl na 12l postreku. Niekto tu písal že po vypílení stromu potierať rez neriedeným a to funguje.
Vyklčovať je to nerealne - lebo nemám v dosahu frézu a už aj tých cca 15 - 20 pňov po velkých stromoch je dosť nad moje sily.
Mne je v podstate jedno čo tam poraste, ale gazdinej nie.
Celý moj postoj k džungli alebo sadu po nej je taký, že sa mi páči vrčať tam s traktorom a mulčovačom, Hádzať haluze do štiepkovača a neskôr zase vrčať postrekovačom. Ale či tam bude jablko? orech? slivka? to mi je celkom jedno ,lebo aj doterajšiu úrodu zo zahrady skoro celú rozdávam. U nás je spotreba prakticky na nule , páliť nepálim, víno si kupujem. Takže metráky hrušiek idú susedovi na vypálenie jablká tiež. Lenže nebudem likvidovať staré velké stromy ktoré rodia, gazdinú by trafil šlak a ja by som sa len narobil.
Bude tam sad a keď to dozreje tak sa vyhlási samozber zadara. 8)

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Ořech

#80 Nový příspěvek od Vlasatej »

jasan, takže to jsou náhodné semenáče těch papíráků. kdo ví co z nich vyroste.... vyřezal bych je. Břečťan spolehlivě zlikviduje ten Garlon- přečíst návod a dodržet jak ředění tak termín. Nezasáhnout necílové dřeviny. No a ta vrtule ořechová, vše už bylo řečeno 8)

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15735
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#81 Nový příspěvek od oco13 »

Kedy vyvešať tie lepové dosky? a kupujú sa cielene na vrtivku orechovú alebo sú univerzálne?
A diky moc za rady :friends: 8)

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4798
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Ořech

#82 Nový příspěvek od imaginaro »

Jen tak pro ostatní- kdysi se říkalo že při sázení ořechu se pod něho má dát obrovskej placatej kameň. Jelikož obecně se o stromech říká že jakej je nad zemí, takovy má i kořeny, tak s tím šutrem by ten ořech prý rostl hlavně do šířky a ne do výšky, protože šutr by kořenům nedovolil růst dolů.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Ořech

#83 Nový příspěvek od Vlasatej »

jsou univerzální. na agromanual.cz doporučují toto : Monitoring výskytu dospělců se provádí v červenci a srpnu pomocí žlutých lepových desek natřených lepem nebo pozorováním výskytu dospělců na listech a plodech (osluněná část koruny).

Žluté lepové desky rozvěšené ve velkém počtu na vnější, osluněné straně koruny a svinuté rohy k sobě nebo ve tvaru kříže slouží částečně k přímé ochraně - zahubí samice před vykladením vajíček. Účinnost desek se zvýší přidáním návnady - octanu amonného.

Placák se pod ořech dával proto aby brzy plodil. kůlový kořen který roste dolů jako mrkev tak narazil na překážku a strom přestal jít "do dřeva " a nastoupil do plodnosti.

Ja sem podobnej ořech co dal oco na fotce zlikvidoval. byl za stodolou, ořechy jednou za x let, začal utiskovat ostatní stromy a byl už tak akorát abych na něj ještě stačil sám. A jsem rád že je fuč.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15735
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#84 Nový příspěvek od oco13 »

Ten na fotke je susedin, ja ich mám hore v džungli v tej velkosti cca 15 a asi do 10 menších. Nemám konečné počty lebo mi tam ostali asi 2 are džungle, ktorú zatial neklčujem, lebo nemám už kam dať štiepku. Takže to mám zrátané len približne. Vyzerá to, že čistenie mojich pozemkov sa dosť spomalí, máme tu slabučké zimy a kúrime menej ako v minulosti.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15735
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#85 Nový příspěvek od oco13 »

Ešte som vybehol hore aby bolo vidieť o čom vlastne točím :hm:
vrch Obrázek spodok Obrázekpohlad dolu zo svahu Obrázektoto je celkom hore tam už mám ovocné stromky Obrázek Obrázek Obrázekpohlad z druhej strany Obrázek Obrázek Tá malá húština ešte čaká na vypílenie.
No a aj dnes som pílil takéto kúsky čo zavadzajú pri mulčovaníObrázek
Toto už bude na dlhšie Obrázek
Preto sa mi ani nechce velmi tie orechy klčovať , toto by mi po nich poostávalo a čo ja s tým :pistol:

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Ořech

#86 Nový příspěvek od Vlasatej »

pěknej kus země. ty kolky ze země to je tvoje chyba, máš to vyřezávat u země. dělal sem to na půl hektaru a jde to. pak postřikat garlonem aby zmizely dřeviny a přestaly růst výmladky. nakonec se nechá vyrůst tráva ktera se složí a necha se ležet. vrstva stařiny trochu zvedne profil a sekačka pak nechytá o zbytky uřezanych keřů. navic se vytvoří vlhký mulč pod kterym dřevo rychleji podleha zkaze.
Další věc, všimni si, jak sou stromy vytáhlé do výšky. je to tím že kolem nich rostla 3m džungle. teď si ji vyřezal a jestli ti tam fouká, tak bacha na vývraty. stromy byly do 3m zavětrovaný, teď sou odkrytý. Spodní části stromů už nikdy neobrostou.
poslední věc, dokud tam rostl hustej nálet, byly na pozemku jiný vodní podmínky, půda byla zakrytá a nemohlo na ni slunko, bylo tam vlhčeji, teď je odkrytá a začne vysychat, sluncem a větrem. do 5 let se tam úplně změní skladba rostlin povrchu. vymizí ty co maji rady vlhko a stín a začnou se prosazovat trávy. zmena vodního režimu může mít vliv i na ty původní stromy, takže některé možná uschnou.
už se to tu někde dával, fotku vyřezané části pozemku a hromadu co jsem tam vyřezal. ja mel nahusto trnky a myrobalány.zkusim pohledat foto.
Obrázek
dnes je to jinej svět
Obrázek

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15735
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#87 Nový příspěvek od oco13 »

Hej presne tak isto aj ja som tam mal hlavne slivky. Tie kolíky sú pozostatky čo som začínal a trápil sa motorovkou. S tou sa nedá velmi do zeme. Teraz pílim chvostovkou a už je to celkom ok. Garlon kúpim a postriekam to, no a tie orechy škoda by ich bolo nechať tak a pozerať sa so založenými rukami ako ich tie svine nivočia. Tak spravím aspoň to čo budem mocť. Lepové dosky a postrek.
Diky za rady :friends: už mám smer a nejako sa tou cestou vyberiem. 8)

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Ořech

#88 Nový příspěvek od ITS »

Tak jsem dnes také pozdravil vrtivky na ořechu. Doposud jsem si myslel, že jen antrakóza letos tak mohutně zčernává plody. Stromek má pět let, je malý, takže budu stříkat.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15735
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#89 Nový příspěvek od oco13 »

Ja zase postriekam pokial dočiahnem.
Neviem či to patrí celkom sem , ale ak poskladám trojitý hliníkový rebrík a spodok ukotvím k traktoru :typek: zlomí sa pod 65kg?

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Ořech

#90 Nový příspěvek od ITS »

Já jsem měl tlakový postřikovač a mezi ventil a trysku jsem dal potřebné množství hadice a to přivázal k duralové trubce. Nejlepší trubka na dosáhnutí na ořech je stěžeň od serfu. Lehký a dlouhý.

(Žebřík se zlomí. Pokud bys měl ty strojnické tabulky - konečně - pak bys viděl zásadní rozdíl mezi nosníkem vetknutým jednostranně a klasickým nosníkem dvoubodově uloženým.)

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“