Ořech

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2544
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Ořech

#106 Nový příspěvek od murár »

Orech sa reže v jari ale až keď ma 8-10cm zelená výhonky. Tak to je koncom apríla začiatkom mája podľa nadmorskej výšky.
https://www.youtube.com/watch?v=6O1jWxAbJ0I

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ořech

#107 Nový příspěvek od ota »

No jak jsem od souseda koupil, tak prodávám. I když se většinou píše řez z jara. Tenhle víkend byl soused nezvěstnej. Ale až přijede, jistě si na to vzpomenu a zeptám se ho. Třeba má vyčtenýho nějakýho rádce. Tuhle mi přinesl asi dvě knížky. Jedna bylo broušení ve strojírenství a druhá byla sváření. Našel je v kovošrotě v papíru. Ten taky přehrabuje. No a nesl mi to jako svátost. Prolistoval jsem a hm, kouknu se na to o dlouhých zimních večerech. Netvářil se moc, myslel že doví co nepřinesl. Pak jsem kouknul dozadu a tam že první vydání a někdy po válce! :D Prej ale ty základy jsou furt stejný no. Jako tu ,,rukověď řidiče automobilu" :vysmech: Knížka o autech a základní rady řiďičům. No měli tam ještě Škodu 1200 a Pragovku jako názorný obrázky. Viděl, že dělám ksichty tak ji sebral a řekl: ,,nejsi hoden" a odnesl ji. :vysmech:
K tomu ořechu, vím že to nedávno pižlal, protože má ty větve snošený za zahradou a až to poschne bude to zase pálit v sudu jako vloni. A to už bylo pole po kterým to tahal zoraný.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Ořech

#108 Nový příspěvek od bourač »

zajímavý info v tom odkazu od murára - když větev uříznu, vyleze tam nová (skryté výhonky), když jí ulomím nevyleze nic a pěkně se to zahojí...
To ale dělaj i jiný stromy ne?
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Ořech

#109 Nový příspěvek od vitex »

Proto se mají ořechy rážet a ne řezat.Plodit začne až po patnáctém roku.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Ořech

#110 Nový příspěvek od bourač »

aha :( tak eště 5 let, tak toho se nejspíš nedožiju :-/
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

cenda.t
Příspěvky: 1548
Registrován: pát dub 29, 2011 6:20 pm
Bydliště: Cavisov

Re: Ořech

#111 Nový příspěvek od cenda.t »

No, 15 let - to mám asi nějakého mutanta - oříšek si tam asi schoval veverčák, nebo myšoň tak asi před 4 - 5 lety, má tak 3 metry výšky a je přesně jako ten můj matečný - hned nad zemí se dělí na tři kmínky - starý je takhle rostlý, mladému jsem to nedovolil - dva slabší jsem tak ve dvou letech (průměr cca 3 cm) uřízl na prasáka u země - a ejhle, letos měl poprvé asi 40 ořechů - vcelku velkých a nemají ani nějak hrubou a tvrdou skořápku... Byl neplánovaný, ale zatím nevadí, tak se ho budu snažit školit dál... Jo a roste asi půl metru od hnojiště (jen slepičí a křepelčí hnůj).

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2544
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Ořech

#112 Nový příspěvek od murár »

Včera som vyšiel na pôjd a tam orechový koberec! Neviem či večerička alebo plch sa tam hostil. Orechy sú mynuloročné, lebo čo tam bolo zopár celých a som rozluskol tak boli vysušené!
Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ořech

#113 Nový příspěvek od ota »

Nevím co znamená ,,vyšiel na pôjd" Ale takhle umí vyklobat ořechy ořešák, nebo strakapoud. Nacházím je tady často. Nebo vídám ořešáka jak si ořechy nosí někam kde má klid a vyklobává je. A když to místo potkám, je tam půl kýble ořechů na hromadě a třeba jen pár vybranejch do čista. Většina je js dírou a uvnitř vybráno jen minimum jádra.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2544
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Ořech

#114 Nový příspěvek od murár »

Pôjd- povala alebo po česky je to půda

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2544
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Ořech

#115 Nový příspěvek od murár »

Tak tu je to jadro vybrané úplne! Dve dierky a vnútro je čisté. Sused hovoril že im veveričky polovicu orechov čo mali odložené zožrali! Že deti majú natočené video ako si veverička odnášala orechy.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ořech

#116 Nový příspěvek od ota »

Naše veverky co tu máme si dělají ,,spižírny". Málokdy snesou na hromádku a sněďí je. Treba jeden snědí rovnou na place, nebo va stromě. Ale zbytek snášejí na hromádky. Vždycky najdu někde hromádku a ořechy neporušený. Hlavně ale nacházím spíš lískové co si veverky nanosí. Jinak myšáci mají ve dřevu pod ořechem ve štěpinách nanošíno hromadu ořechů. Občas je slyšet, jak tam chroupou. A ty díry v ořechu mají taky jak na obrázku.
Veverka tuhle seděla na zahradě na štosu dřeva co máme a brala šišku ze sousedova smrku. Chvilku jsem na ní koukal, to je šrumec jen to od ní lítalo. Pak jsem tam koukal a má tam asi oblíbenej plac, bylo tam hromada šlupek ze šišek. A jen ty sředový tyčky.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2544
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Ořech

#117 Nový příspěvek od murár »

Tak toho roku asi nakoniec nebude z orechov nič! Mama začala lúskať orechy a že všetky jadierka majú horkastu chuť. Sušili sa tak ako aj po ostatné roky. Tak 8 vriec 25kg bolo zavesených na drevárni a asi všetko vyletí hore kominom. :-/

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Ořech

#118 Nový příspěvek od Peter768 »

Nám takto 2 roky dozadu vyžrali orechy myši.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Ořech

#119 Nový příspěvek od bourač »

murár píše: ned pro 12, 2021 6:56 pm jadierka majú horkastu chuť.
toto mám u třešní, na jaře žluté plody napadne nějakej červ, je úplně malý, okem neviditelný.
Plod normálně dozraje ale je hořký. Ten vetřelec v něm vidět není. :-/
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5432
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Ořech

#120 Nový příspěvek od thovt »

Je to vrtule třešňová a vrtulé ořechová pochází ze severní ameriky.
Přípravek Calypso.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“