Křovinořez

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Křovinořez

#1 Nový příspěvek od Kubo »

Nakoľko motorove pily maju svoj priestor, rozhodol som sa zalozit nove vlakno o motorovych kosacka a ktovinorezoch. Sem mozte davat foto svojich pomocnikov a taktiez mozme diskutovat o roznych typoch, motorizaciach, vyhodach i nevyhodach.

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#2 Nový příspěvek od Kubo »

Takze zacnem.
http://album.volny.cz/show_image.php?fi ... db1f_print

Toto je foto nasich troch kosaciek. Mame aj stvrtu ale tu som tam nedaval nakolko z nej vyberiem agregat a pouzijem v inom mechanizme.
Takze popis: zľava
-Skladacka zo sice novych, ale vyradenych dielov. Podvozok pouzity z Alko 52Comfort, zaber 52cm, zadne vyhadzovanie, pojazd rieseny snekovou prevodovkou s kuzelovou spojkou cez zadne kolesa, centralne nastavenie vysky kosenia.
Motor je z kosacky Bolens, konkretne Torx 500 OHV, vykon 4,5HP, vysoky krutiaci moment, novinka na trhu no je horucou volbou pri vybere profi motora. Ak by niekto chcel, dodam dalsie info.

-Kosacka v strede neznamej znacky (pravdepodobne Wolf) podvozok z odliatku hlinika, tazky ale neznicitelny, zaber 51cm so zadnym vyhadzovanim, pojazd cez snekovy vyvod na bloku motora na odstupnovanu remenicu a dva klinove remene. 2 rychlosti (pomala a pomalsia), centralne nastavenie vysky kosenia.
Motor Tecumseh 3,75HP, vyvod z bloku motora cez snekovy prevod, ciastocne turbo (prud vzduchu ktory chladi valec som previedol potrubim do sania) povodny vyfuk vymeneny z recesie za komin vlastnej vyroby. V najblizsej dobe sa chystam namontovat elektricky starter ale nemam baterku.

-Kosacka v pravo, trosku rarita, original Stihl stara cez 20 rokov. Podvozok s troma kolesami, bocne vyhadzovanie, bez pojazdu s centralnym nastavenim vysky kosenia, zaber 46cm.
Motor dvojtaktny Stihl, 80cm3. Odhadovany vykon je 4,7HP, vzhladom na to ze to je dvojtakt mensi krutiaci moment. Maximalne otacky 9000ot/min, (v spojeni s nozom s vyhnutymi kridlami pre lepsie vyhadzovanie to ma na plny plyn zvuk ako ruska stihacka, daco strasne, ked pridam fici to jak velka turbina) regulator nastaveny na max 8000ot/min ale kosi sa tak pri 6000ot/min.

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#3 Nový příspěvek od Kubo »

Takze informacia pre buducich i sucastnych majitelov spalovacich motorov Tecumseh: Tato informacia zatial nebola verejne prezentovana, davam to iba ako nejake upozornenie: Spolocnost na vyrobu spalovacich motorov Tecumseh ohlasila bankrot. Dostali sme to mailom od vyhradneho dovozcu.
Takze ak niekto planuje vyuzit nejaku zlavu pri kupe kosacky tak Tecumseh nie. Rovnako ak ma niekto doma lubovolny stroj s pohonnou jednotkou Tecumseh a vie ze v buducej dobe bude musiet nieco menit tak nech si nahradny diel zaobstara radsej predcasne, napr. na slovensku su k dispozicii iba suciastky ktore dorazili pred nastupom roka 2009, nic nove sa neobjednava a ide to zo skladovych zasob.

Neviem ako dlho budu vyrobky firmy Tecumseh na trhu, ale viem ze bude problem s nahradnymi dielmi a reklamaciami.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#4 Nový příspěvek od DYK »

Já zase vím, že v ČR dodavatel a nejen na tyto motory tzv. neoriginálních ND funguje a bude fungovat dál, protože ta konkrétní slévárna třeba na ojnice vyrábí dál, jen jí v tomto případě poklesne odbyt určitých dílů. Ono taky ty neoriginální díly se často liší tím, že tatáž součástka je jen v jiné krabičce. Dokonce i odlité číslo třeba na ojnici je stejné. Ony taky tyto motory se zde zapsaly jako ty horší a každý raděj bral Hondu nebo B&S. Takže mě nevystrašíš a z pohledu kvality některých jejich motorů ať klidně jdou. Už víš jak na MS 260tku? :red:
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#5 Nový příspěvek od Kubo »

Ja nikoho nestrasim, ja len upozornujem. Nech si z toho kazdy vezme co chce. Jasne, neoriginalnych dielov je dost a po krachu materskej firmy ich bude spusta.

Co je s 260-kou? Mas s nou nejaky problem? Ja nie
Inak, MS 260 pojde pomaly do dochodku, vychadza nova linia pil MS 171, 181, 191, 211, 381 ale o tom uz urcite vies.

Ale toto je vlakno o krovinorezoch a kosackach, takze aka je tvoja skusenost s technologiou 4-MiX?

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#6 Nový příspěvek od DYK »

O nové linii kromě MS 211 nic nevím a 4mix jsem neměl nikdy v ruce. O jeho funkci a existenci vím, ale to je všechno.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

pech.
Příspěvky: 585
Registrován: pát říj 24, 2008 7:22 am

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#7 Nový příspěvek od pech. »

mám motorovou, bezpojezdovou sekačku alko, záběr 48cm, zadní výhoz do plastového koše...

koupil jsem ji zkorodovanou z důvodu lemplovitosti předchozího majitele, který ji snad za celejch těch 10 let nevyčistil...., s upadlými kolečky, ale motorem v chodu .. za 1000kč

šasi jsem vyvařil, výšku nastavení sečení zrušil, odměřil střední výšku, a kolečkům jako držáky přivařil k šasi silnější pásovinou se závitem na osu koleček, ve zmíněné střední výšce, motoru jsem dopřál novou svíčku (z briggse, originál jsem nesehnal) nový olej a jela celou sezonu, touhle dobou už má za sebou u mne třetí a celkově třináctou sezonu.. motoru krom toho, že občas uvolní sací potrubí, které pak pajtluje a motor blbě jede a mírně prosakujícího simerinku u nože, nic špatného není, takže k jeho funkci nemám výhrady, je to Tec. Vantage 3,5k, spodovej.

nic pěknýho jsem k tecumsehům neslyšel, ovšem špatnou zkušenost nemám.... už i ti maníci na prodejnách zah. techniky, když jsem požadoval na Tec. svíci, tak se jim kroutily ksichty...

ke kostrukci sekačky mám jednu výhradu k velikosti koše, sad 25Arů při trochu vyšší trávě na jeden koš objedu s bídou jednou dokola....

jinak tam není v podstatě nic, jen špagát a páčka která uvolní motor ke spuštění na řidítku..

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#8 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Kubo píše:Takze informacia pre buducich i sucastnych majitelov spalovacich motorov Tecumseh: Tato informacia zatial nebola verejne prezentovana, davam to iba ako nejake upozornenie: Spolocnost na vyrobu spalovacich motorov Tecumseh ohlasila bankrot. Dostali sme to mailom od vyhradneho dovozcu.
Takze ak niekto planuje vyuzit nejaku zlavu pri kupe kosacky tak Tecumseh nie. Rovnako ak ma niekto doma lubovolny stroj s pohonnou jednotkou Tecumseh a vie ze v buducej dobe bude musiet nieco menit tak nech si nahradny diel zaobstara radsej predcasne, napr. na slovensku su k dispozicii iba suciastky ktore dorazili pred nastupom roka 2009, nic nove sa neobjednava a ide to zo skladovych zasob.

Neviem ako dlho budu vyrobky firmy Tecumseh na trhu, ale viem ze bude problem s nahradnymi dielmi a reklamaciami.
Nežř něčemu uvěřím, tak si to ověřuju
amáš asi pravdu

dodavatele dílů to oznamují

****IMPORTANT TECUMSEH NOTICE - PLEASE READ****
AS OF DECEMBER 15TH 2008, TECUMSEH HAS SHUT DOWN THERE ENGINE DIVISION. STARTING JANUARY 1ST ALL TECUMSEH DEALERS WILL BE LOSING ANY PREMIERE DEALER DISCOUNTS, WHICH MEANS PARTS WILL NO LONGER BE MADE AND PRICES WILL BE GOING UP. WE HAVE NO CHOICE BUT TO RAISE OUR OWN PRICES. WE HAVE BOUGHT A VERY LARGE INVENTORY OF TECUMSEH PARTS AND WE WILL BE EXTENDING OUR DISCOUNTS TO OUR CUSTOMERS UNTIL JANUARY 9TH 2009. SO PLEASE ORDER ANY PARTS FOR YOUR TECUMSEH YOU MAY NEED IN THE FUTURE BEFORE OUR PRICES GO UP ON JANUARY 9TH AND THE PARTS BECOME NO LONGER AVAILABLE.
POSTED - 12/30/08

viz
http://www.psep.biz/store/tecumseh_parts.htm

Mám tady sněžnou frézu s motorem TECUMSEH - byla za šrotovku ve sběru - nešla , ale už běhá. Sbnad nebudu nic potřebovat. Kdyžtak se tam dá dát nějaký jiný motor
ooooooooooooo

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#9 Nový příspěvek od Kubo »

Tie jednickove rady vysli asi len nedavno, zatial z tej novej serie (nepocitam 361,441atd) sme nemali v dielni este nic, prisiel iba cennik a na sevisnom CD rozkresy a katalog. Neviem ci vsetky pracuju s technologiou 2-Mix, musim pozriet do rozkresov.

U tych krovinorezov so 4MIX je to parada. V dielni sme ich mali uz dost (ale ziadna porucha len zarucne prehliadky) a zopar sme ich predali a ja za seba mozem povedat ze ak by som kupoval teraz krovinorez tak jedine so 4Mix technologiou. Je to parada, spaja vyhody dvojtaktu s vyhodami stvortaktov, proste super.
Mrkni na
http://www.stihl.sk/main/page/novinky/4mix.html

Kosil som s tym aj sme to mali rozobrate a tak premakana technika sa len tak nevidi. Nevyhodu stvortaktov bola zavislost na polohe kvoli olejovej naplni. Lenze 4MIX je v podstate dvojtakt, pretoze don ide mix palivo s olejom a ide z karburatora najprv do klukovej skrine az odtial cez prechodovy kanal naspet do hlavy nad saci ventil a potom je uz cyklus normalny. Cize je nezavysly na polohe, pracuje ako dvojtakt aj dole hlavou, lenze ma vynikajuci pomer vykonu a brutalny krutak, porovnaval som Stihl FS 120 a Stihl FS 130 4MIX a pri koseni sa to nedalo porovnat. 130ka ma proste paradny krutiaci moment, trochu plynu a ide to jak kombajn, ohromne zive agregaty, krasny zvuk...
Jedna uplne nova, dufam ze sa mi podari dat sem video:
Takze nova Stihl FS 130 4-MIX, mal som to nastartovane asi desat minut pred tym som to poskladal zo skatule, lebo to chodi rozmontovane na jednotlive celky a my to musime poskladat
http://www.youtube.com/watch?v=ALm-tRc1aII

Uživatelský avatar
antipo
Příspěvky: 691
Registrován: ned říj 26, 2008 11:29 am
Bydliště: Třinec

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#10 Nový příspěvek od antipo »

Já mám zase špatné zkušenosti z Tecumseh-jel dobře do té doby než na ukazateli začla svítit cifra 40-odešly nějaké ventily či co a ani slavný mountfield si s tím nedal radu. Teď už mám naštěstí BS a jsem spokojenej
Zetor 3011 Zetor 6718 Zetor 7341

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#11 Nový příspěvek od DYK »

Kubo, já rád věřím, že to s tím křovinořezem může být paráda, ale jak jsem psal neměl jsem to ani v ruce takže nemohu nic hodnotit. Snažím se, aby moje texty byly i moje zkušenosti. Až dostanu příležitost rád vyzkouším a pak můžu něco k tomu napsat a i tak to budou jen moje zkušenosti a pocity se kterými nemusí někdo souhlasit. nebylo by vůbec marný srovnání s Hondou. Jinak mám dojem, že máme s bastardtraktorem stejnou sekačku. Já ji dovezl tehdy z A někdy kolem 95 roku a šlape do dnes. Snad i proto, že dostala to co měla. Ksichty se kroutí u motorů Tecum. proto, že dělat na nich servis je pakárna. Prostě blbě a fórově udělaný a musíš moc dávat pozor aby jsi si nevydělal.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#12 Nový příspěvek od Kubo »

DYK-samozrejme, oskusas uvidis. Ja sa tiez snazim pisat len o tom co som mal v ruke a s cim mam skusenost, alebo mate iny nazor?


Tecumsehy boli vzdy zo spektra Honda, Briggs a Tecumseh najslabsie, najskor isli pri kosackach voci briggsu tak na 50%. Potom sa zacal viac presadzovat Briggs a Tec sa uz daval iba na lacnejsie modely. Tecumseh mal vzdy problem s karburatormi a zasekavanim regulatora, obcas odyslo tlakove mazanie, jednoducha vrtulka u Briggsu fungovala omnoho lepsie. Momentalne sa uz TEC nemontuje skoro vobec, prim hraje Briggs, Honda (lenze malo co je skutocne honda, objavuje sa vela licencnych kopii, nehovorim ze su zle, ale original to neni. Samotna Honda robi asi 2600 motorov tejto koncepcie) a v poslednej dobe sa zacina presadzovat motor Torx. Predstavili nam ho na skoleni, je to nova koncepcia. Ide o akusi vyberovku, su tam vybrate najlepsie vychytavky Hondy a Briggsa. Sam ho mam doma na kosacke, konkretne Torx 500OHV (4,5HP) a myslim ze to ma este vecsi krutiaci moment ako Briggs a Honda v rovnakej vykonovej triede. Apropo, Briggs prechadza na novu filozofiu, ze nekosi vykon ale krutiaci moment. Nove serie motorov pre zahradne kosacky (450 az 8xx) presli niekolkymi zmenami ktore priniesli zvysenie krutiaceho momentu v dost velkej miere, niekde mam od toho tabulky ale nemozem ich najst. Kedysi sa motory jak u Briggsu tak u TEC oznacovli dvojcislim, napr 35-ka motor mal 3,5HP, 60-ka mala 6HP a pod. Teraz Briggs poklada krutiaci moment za natolko dolezity, ze zmenil oznacovanie svojich motorov na trojciferne cislo ktore po vydeleni desiatimi predstavuje krutiaci moment v lb/ft. Musim este pozriet do katalogu, ale myslim ze je to tak. Takze vlajkova lod medzi kosackami motor Briggs 825 je niekdajsia 6,5HP verzia upravena a jej oznacenie urcuje krutiaci moment 8,25lb/ft, co je priblizne 11,5Nm. S tym motorom ked niekde zakosite a noz sa zastavi tak rozkruti celu kosacku :smich:

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#13 Nový příspěvek od DYK »

Snad jen k tomu motoru B&S 825 alias intek pro. Zde bych tebou popisovaný kroutící moment nepovažoval za nijak převratný, nebo nedej bože bezkonkurenční. Honda při obsahu motoru 187ccm má kroutící moment 13.5 Nm při 2500 ot.min. Napiš jakou metodikou je měřen kroutící moment u B&S. Tam by se to mohlo různit, ale Honda měřená tou nejmíň oku lahodící metodikou má 11.3 Nm zato je to hodnota, se kterou uživatel může reálně počítat. Kosení krouťákem - no já nevím. K sečení potřebuješ otáčky a jak známo s přibývajícími otáčkamy klesá kroutící moment a nastupuje výkon. Tyto dvě veličiny nikdy nejdou spolu. Takže když budeš mít ukrutný krouťák v tisíci otáčkách je hezký, ale kudla toho moc neusekne, to by musela byt jó ostrá.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#14 Nový příspěvek od Kubo »

Brat skusal novu FS 130 4-MIX
Este musi potrenovat
http://www.youtube.com/watch?v=ttTHB9le ... re=related

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Motorove kosačky a ktovinorezy

#15 Nový příspěvek od DYK »

Líbí se mi ten 4 mix čím dál víc 8) Jak doslouží moje SOLO 140 asi bude horký adept, jenže to hned tak nevypadá. Solo mám jedenáctým rokem a kromě výměny pal. hadičky mu prostě nic není. Tak :-/ kdy to bude.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“