Srovnání pozemku na zahradě

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Requied
Příspěvky: 333
Registrován: stř lis 12, 2014 5:35 pm
Bydliště: Hýskov

srovnání pozemku... box grader

#31 Nový příspěvek od Requied »

Zdravím,
chystám se vyrovnat cca 1000m2 zatravněného pozemku, ve kterém jsou vyjeté koleje, krtince, díry a jiné nerovnosti.
Počítám, že to celé vezmu rotavátorem, ale pak to musím stejně srovnat.

Používáte někdo něco jako "box grader", nevím jak to nazvat česky :)
Nebo jak jinak jednoduše byste na to šli vy?




JardaCNC
Příspěvky: 2356
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: srovnání pozemku... box grader

#32 Nový příspěvek od JardaCNC »

Zajímavé.
Jenže dvě ze třech videi rovnali cestu - uježděný pás zhutněné "zeminy" a tu jen po vršku srovnaly.
Ok.
Ano mohlo by to jít srovnat po zrotorování.
Problém: chceš zrotovávat uježděný, zatravněný a ještě křivý (vyježděné koleje) teren.
Rotavátor je určený do předem (vloni před zimou) pooraného pole - louky.
Po zmrznutí orané půdy dojde k rozpadení hrud mrazem a potom se muže rotavátorovat.
Do uježděné a zatravěné půdy nejde skoro použít.
Možná zakladač trávníku. Ale to není rotavátor.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: srovnání pozemku... box grader

#33 Nový příspěvek od Britt »

Před pár lety si tu jen podnikatel nechal od firmy dokonale srovnat terén a založit nový trávník. Vybagrovali mu všechno do hloubky 50cm, navozili kvalitní zeminu a pěkně hráběma to rovnali podle laseru. Nakonec položili travní koberec z Liverpoolu. Muselo to stát raketu, ale je to pastva pro oči. Denně to seká vřetenovou sekačkou. :typek:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Requied
Příspěvky: 333
Registrován: stř lis 12, 2014 5:35 pm
Bydliště: Hýskov

Re: srovnání pozemku... box grader

#34 Nový příspěvek od Requied »

JardaCNC: Co je zakladač jiného než velkej rotavátor? Rozdíl v tom je podle mě jen že to rovnou dělá rovinu, takže to bude mít nějakej břit jako u toho graderu nebo něco podobného.



Na druhou stranu, tam kde to bude hodně tvrdé to můžu škrábnout rozrývákem nebo zubama na bagru.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Srovnání pozemku na zahradě

#35 Nový příspěvek od ITS »

Zakladač trávníků je spíše malý rotavátor. Má malý průměr rotoru, aby si poradil i s neprooraným podkladem a dokázal udělat malou vrstvičku kypré země pro semeno trávy. Mnohé zahradnické firmy si myslí, že tento stroj stačí k výsledku. Velké vlny ale nesrovná. Pokud na trávníku takové jsou, pak je nutno dosypat a sesmykovat docela dlouhým smykem - třeba čtyřmetrovou traverzou a pak zakladač trávníku. Nejkomplikovanějším nápadem je začít obnovu trávníku orbou. Travní drny nerozebere ani mráz a zůstanou pod ním dutiny a dlouho si to sedá. Jedině opravdu velký rotavátor a vše pořádně po orbě rozkopat a pak kombinátorem a smykem rovnat a současně utužovat tím ježděním, až bude hotová krásná uježděná, nesesedavá rovina. Opravdu nejsnazší je chemie, dosypání, vláčení a nakonec dosetí.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnání pozemku na zahradě

#36 Nový příspěvek od Atlan »

Terqz uz z r9vnanim mozes ist do kelu akurat. Mal si to na jesen dobre pokosit. A skoro z jary kym je optimalne mokro a este nerastie trava to prebehnut tazkymi branamy.
Pokial tam mas velke diery.....
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Srovnání pozemku na zahradě

#37 Nový příspěvek od DYK »

Rozdíl mezi rotávatorem a zakladačem? Nebe a dudy!!! Už jen třeba že se zakladač točí opačně a spoustu dalšího. Velké vlny nepoklidí ani zakladač ani rotavátor, vyjeté koleje však zakladač poklidí, je-li záběr zakladače větší, než kolej. Zakladač poklidí i kameny, rotavátor ne. Zakladač není nivelační stroj, je určen k přípravě setí travního semene na již rovné ploše, nebo teda terénu předem daném. Výhoda zakladače je, že po práci je plocha pochozí. Určitě líp, než po rotavátoru, kde se boří po kotníky a více. Ta hloubka zpracování rotavátorem je pro trávník nežádoucí a zbytečná. Velké, ale i malé zahradnické firmy dobře vědí, k čemu zakladač je, pokud ho mají. Jinak platí - velká vrstva nakypřené zeminy = dlouhá doba k sesedání a dlouho náchylná na "stopy". A hooooodně dlouho nepojízdná!!! I když se to uválí a válení je jedna z operací k založení trávníku jenže u zakladače je to časově neporovnatelné. Je to logické, stačí znát hloubky záběrů zakladače a rotavátoru. I proto má zakladač menší nože a na nich vyšší otáčky.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

JardaCNC
Příspěvky: 2356
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: srovnání pozemku... box grader

#38 Nový příspěvek od JardaCNC »

Requied píše:JardaCNC: Co je zakladač jiného než velkej rotavátor.
Zakladač je zakladač. Není to velký rotavátor! Stačí tato odpověd?
Všimni si co na tom videu dělají a jak to dělají. Mají tam snad vyjeté koleje? Či to mají už předem srovnané? Jak se boří do již upravené zeminy?
Stačí se dívat a pak bys měl mí jasno jak nato. Jinak promin.
Jarda

Uživatelský avatar
patt
Příspěvky: 167
Registrován: pon zář 17, 2018 1:33 pm
Bydliště: Kladno

Re: Srovnání pozemku na zahradě

#39 Nový příspěvek od patt »

Ahoj, já jsem teď srovnával louku po prasatech, kteří ji neskutečně rozvorali, drny poházený, velké díry... Jezdil jsem s bránama hrotama nahoru a na nich dva betonový překlady, ale moc to nepomohlo, nebo velmi pomalu a už ne to nebavilo. Takže jsem udělal pokus, že jsem vzal obraceč sena TON menší variantu za MF70, kterej mam upravenej za traktůrek a pohon přes hydrauliku. No dopadlo to na výbornou, jel jsem pomalu na 1čku, hodně plynu, aby měl obraceč velké otáčky a spustil jsem ho níže, aby zabíral pérama do země. No a drny to rozšmelcovalo parádně, mechy vyčesalo ven, a hrbatou louku docela hezky srovnalo. Je pravda, že TONík dostal asi docela záhul, ale jinak vše v pohodě. Nicméně to můžete vidět zde na videu :)

Zde----> https://youtu.be/v3flUqflgak <-----
Moje kutilské videa s traktůrkem na youtube, podívejte :) https://www.youtube.com/user/lukisak/fe ... subscriber

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnání pozemku na zahradě

#40 Nový příspěvek od Atlan »

Plati co som pisal, brany a za vlhka. Aby si nenarobil kolaje a islo to zrovnat.
Ale vidim ze aj tvoj sposob je dobry, len kazdy nema tonika. Snad ti cim skor zaprsi na to.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“