nekroza jasanů

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

nekroza jasanů

#1 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Co s jasanama napadenýma nekrpzou (chalara)? Dá se to dřevo ještě nějak využít nebo jen do kamen? Mám souhlas s kácením čtyž vzrostlých stromů, tři už ležej, kmeny jsem zatím zachoval. Nikde jsem nic nenašel tak se ptám.

honzauta
Příspěvky: 1251
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: nekroza jasanů

#2 Nový příspěvek od honzauta »

Většinou první metr odspodu nahnilý, potom dále pěkný. Takže z větších průměrů nařezat fošny, zbytek na palivo.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: nekroza jasanů

#3 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Netuším, co znamená "dál pěkný" protože středy jsou odlišně vybarvený než okolek a já nevím, jestli to je blbě nebo ne. S jasanama vůbec žádnou zkušenost nemám takže ani netuším, jestli odlišně barevnej střed je normální nebo jestli to je počínající hniloba. To kolo odlišný barvy dřeva je i deset metrů od pařezu. Uprostřed tmavší, kolem světlejší. Když do toho tmavšího středu praštím kladivem tak je to stejně tvrdý jako ten světlejší okolek.
Vlastní pořez mám ale aby to nebylo zbytečný snažení...

J.A.Y.
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: nekroza jasanů

#4 Nový příspěvek od J.A.Y. »

:-/ mozna jsem pomalejsi, ale tzv. jádro a běl ma kazdy drevo. U jasanu je to dost vyrazny.

honzauta
Příspěvky: 1251
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: nekroza jasanů

#5 Nový příspěvek od honzauta »

Jasan je takový dub pro chudší, já mám rád jeho kresbu, včetně jádra i vlastnosti. Vyschlé fošny se prodávají za 10 -12000 za m3. Doma se dají udělat perfektní topůrka, násady na nářadí. Na pásovce se celkem dobře řeže.

J.A.Y.
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: nekroza jasanů

#6 Nový příspěvek od J.A.Y. »

My tedkom mame i dub pro nejchudsi - topol. Kresba taky pekna, ale drevo uplne na hovno. Mam toho tady 100m3 na topeni :help:

honzauta
Příspěvky: 1251
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: nekroza jasanů

#7 Nový příspěvek od honzauta »

Před pár lety jsem taky měl topol. Všichni jsme učinili poznání skrývající se v následujících dvou slovech - nehořlavý topol. Mizerná výhřevnost, hromada popelu. Od té doby rád přenechám potřebnějším...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20884
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: nekroza jasanů

#8 Nový příspěvek od ota »

Kámoš u rodičů měl několik topolů. A když byl velkej vítr jednou, polámal je. Museli je pokácet. Krásné kmeny z toho byly. Kdesi našel inzerát na výkup dřeva. Volal tam a pán mu dal kontakt na dalšího pána. Ten přijel, okouknul poměřil si, sem tam tuhle něco ještě odřízli a všechny silnější kusy vykoupil. Kámoš se ho ptal, co s tím dřevem pán dělá? A pán že z toho budou rakve. Přijel kamion, naložil dobře zaplatil a odvezl vše jak bylo domluveno.

mastnacek
Příspěvky: 7123
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: nekroza jasanů

#9 Nový příspěvek od mastnacek »

Popel z topolu se da vyuzit k zlepseni struktury a vlastnosti pudy. Porad lepsi popel z topolu nez z hnedyho uhli. A roste to jako z vody. Kdyz se uchrani pred srncema, tak to odola hryzcum. Vsechno ostatni me hryzci likvidujou. Topoly ne.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: nekroza jasanů

#10 Nový příspěvek od jenicek »

Vladimíre, přijeď na kafe přes kopec do Pinklau a ukážu Ti kuchyň, skříně a schody z jasanu. Klidně Ti pošlu číslo na truhláře, co mi to dělal a třeba by ho od Tebe vykoupil.

mastnacek
Příspěvky: 7123
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: nekroza jasanů

#11 Nový příspěvek od mastnacek »

Mam pulku lesa takovy jasany, hustej nalet proklestenej pred 20 rokama. Dlouho jsem tam nebyl, odkud je ten truhlar? :)

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: nekroza jasanů

#12 Nový příspěvek od jenicek »

Pokud nemáš ten les v západních Krkonoších, tak pro to určitě nepojede, tady je jasanů v okolí dost.

mastnacek
Příspěvky: 7123
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: nekroza jasanů

#13 Nový příspěvek od mastnacek »

Broumovsko

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“