lesnické názvosloví

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
doca
Příspěvky: 467
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

lesnické názvosloví

#1 Nový příspěvek od doca »

potřeboval bych přeložit do Češtiny výrazy z lesnictví - nejsem z oboru tak prosím o přeložení -- jak pro blbce -- :) :) :)

agregátní kulatina - agregát
kulatina do 2b. tl stupně
smrkový agregát kvalita KH a BC

děkuji

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: lesnické názvosloví

#2 Nový příspěvek od Sniper »

No tohle z lesnictvím nemá až tak moc společného, tohle je spíše pilařina, resp. podmínky výkupu, které si někdo stanovil :-/
I když jsem lesák a v pilařině vyučený, roční praxe jako Mistr skladu kulatiny na MM Holz Paskov, tak ti dám odkaz, kde najdeš vše potřebné, než abych ti tady dělal dlouhé školení.
A zjednodušeně oco jde?
Chceš prodat své dřevo?

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... PJ9QG7aRxu
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

doca
Příspěvky: 467
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: lesnické názvosloví

#3 Nový příspěvek od doca »

Děkuji za odkaz, pročtu to ať jsem vzdělanější.

ano chci, respektive musím :'( kůrovec se mi pustil do mladiny - 40 let, a je to všechno max do dvaceti cm, no a je mi to líto dávat do paliva, obnova bude stát nějaký kačky, tak to chci rozumně zpeněžit, jsou toho tři hektary a na dohled mám další dva, tam nalítne počítám příští rok.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: lesnické názvosloví

#4 Nový příspěvek od Sniper »

A kolik toho je a kde?
Hlavně se nenech prekupníky oškubat.
Kdybys byl poblíž, aji bych ti s tím mohl pomoct, ale takhke zatím netuším :-/
Škoda, že je to tak mladý les.
Tak ať ti to dobře dopadne 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

doca
Příspěvky: 467
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: lesnické názvosloví

#5 Nový příspěvek od doca »

mám to u Žďáru nad Sázavou, letos to vidím na půlku z těch 3 hektarů, odhadem tak 400 kubíků - je to slabý.
úplný laik zas nejsem, pár let už prodávám, většinou přes místní překupníky do Polska, nebo Slovač, dokonce jsem koupil katr a něco řežu na kšeft, spíš jsem chtěl trochu změnit odběratele, už mě nebaví furt dokola poslouchat že je to slabý, popraskaný, cena je bárdzo špatná ... tak jsem koukal po inzerci, na silvárum ... a narazil jsem na termíny kterým nerozumím.
spíš to ale vypadá že to svezu na hromadu, a budu to prodávat postupně na palivo přimo lidem, a to silnější půjde na palety - to si myslím že je ten agregát, jen jsem to potřeboval od někoho potvrdit :) :)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: lesnické názvosloví

#6 Nový příspěvek od Sniper »

To je škoda, palivo udělej až z toho, co zbude.
Zeptám se ti na Mayeru, jaké jsou teď výkupní ceny.
Tam se běžně bralo slabé a někdy byla na 3m sortiment vypsaná prémie.
Problém bude s dodáním, protože s nimi nemáš smlouvu a autodopravu.
Ale aspoň budeš vědět co a jak.
Tak jako tak máš štěstí, že cena dřeva leze obecně nahoru
Polák ten tě oškube vždycky a ještě si to na Mayera prodá sám s tučným ziskem. Tady vyváží celé Beskydy.
Na klasický katr je to slabé, možná tak pásovka.
Agregát je mašina, která odfrézuje oblinu a vytvoří prismu, druhý agregát odfrézuje zbylou oblinu a vytvoří hranol, ten se pak rozřízne na řezivo, nejčastěji stavební. Odpadají krajinové desky, stepka se dál zpracovává.
Agregátů je celá řada, na Mayeru jsme měli dva a za směnu zpracovali 3,5tis m3!!
Nevím jaké jsou kolem Žďáru možnosti, ale nejlepší je to prodat vždy v okolí, ať se na celkové ceně neprojevuje drahá doprava.
Za 1 m3 paliva dostaneš cca 500-700 Kč, za kvalitní kulatinu mnohem více, ceny před kurovcem bývaly i přes 2 tis za 1 m3 v kvalitě C.
Teď opravdu nevím. Kácíš a přibližuješ si to sám?
Na konci měsíce jezdím na Pardubicko.
Kdybych měl chvíli, mužem hodit řeč.
Tak ať e daří 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

doca
Příspěvky: 467
Registrován: sob lis 15, 2008 10:06 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: lesnické názvosloví

#7 Nový příspěvek od doca »

mám pásovku - pilouse, dělám si to sám, traktory, naviják, vyvážečka, Hon, ještěka - techniky je dost.
jen víceméně zjišťuju možnosti, v okolí mám Ždírec - to jsou lumpíci, navíc teď moc neberou, v Jihlavě Kronospan, to je spíš štěpka, pak je něco v Čáslavi, ale pro ně jsem malej, jak to nevalíš ve stovkách kubíků tak jsi pro ně nezajímavý - čučkař s jedním, nebo dvěma auty za měsíc je pro ně nic.
palivo je u nás za víc, kubík za 1100 i 1200 v poho prodáš, bez dopravy.
valit to někam přes půl republiky se zas nevyplatí na dopravě, to jseš na tom ve výsledku stejně jako ti dá polák a ten přijede až k lesu, naloží, zaplatí bez glejtů a odfrčí bez starostí.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: lesnické názvosloví

#8 Nový příspěvek od Sniper »

Je to smutné, ale je to tak.
Nedávno jsem dělal v Karpatech hektar paseky, kráných,vytěžených 550 m3 zdravé hmoty.
Tak třeba dobře prodáš, zalesníš a vnuci dobře sklidí 8)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“