Jak nejlépe udržovat louku?

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Vedra
Příspěvky: 1384
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#31 Nový příspěvek od Vedra »

fikejz:velmi zhruba, mezi procenty stoupání a úhlem není lineární závislost ale logaritmická viz. https://en.wikipedia.org/wiki/File:Slope_quadrant.svg

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5469
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#32 Nový příspěvek od thovt »

Zde si to mužete spočítat.

http://www.offroad-rc.info/WordPress/?page_id=6168

Jak to změřit pomocí dvou lišt šroubem na konci spojeným a k tomu jednu vodováhu.
Tímto se určí úhel od roviny.

Svahová dostupnost traktorů je taky orietační, drn nebo krtinec, dokáže převrátit při otačení v kopci do to hoto k vetší rychlost :rally: .

Uživatelský avatar
MaxC
Příspěvky: 91
Registrován: stř bře 28, 2012 3:26 pm
Bydliště: Benešov

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#33 Nový příspěvek od MaxC »

Tak jsem to prošel s vodováhou a přeměřil to a na 3/4 pozemku je sklon 17 cm na metr, což je po přepočtu dle zde zmíněné tabulky 9,6 stupňů a to nebude problém pro malotraktor. Zbývající část pozemku už má sklon 23 cm na metr a to je 13 stupňů, navíc je to zakončeno prudkou mezí k potoku a není se tudíž dole kde otáčet, takže na této části zbývá jen pastva nebo ručně vedená sekačka, jako jsem dělal včera.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#34 Nový příspěvek od Sniper »

oco13 píše: sob srp 28, 2021 12:16 pm Dyku a ako sa to prepočíta na stupne alebo promile čo píšu na značkách?
U nás v Beskydech platí rovnice, že čím více promile, tím méně % alespoň podle vypitých lahváčů a odvaze traktoristů se Z6911 na ojetých pneu při senách tomu odpovídala :smich:
Takže tady máš tu závislost :ano:
Ze své praxe z lesa v těžkém terénu můžu říct jen jedno.
Většina převrácení je způsobena zbrklostí, rychlou jízdou, různým gajdováním stroje ať už úmyslně, nebo ne.
Když se jede ve svahu pomalu a opatrně, je až neuvěřitelné, jaký náklon stroje vydrží.
Hodně štěstí s údržbou louky, vím co to je, sám jsem téměř 3/4 ha rekuktivoval a udržoval.
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
MaxC
Příspěvky: 91
Registrován: stř bře 28, 2012 3:26 pm
Bydliště: Benešov

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#35 Nový příspěvek od MaxC »

MaxC píše: úte zář 07, 2021 1:31 pm Tak jsem to prošel s vodováhou a přeměřil to a na 3/4 pozemku je sklon 17 cm na metr, což je po přepočtu dle zde zmíněné tabulky 9,6 stupňů a to nebude problém pro malotraktor. Zbývající část pozemku už má sklon 23 cm na metr a to je 13 stupňů, navíc je to zakončeno prudkou mezí k potoku a není se tudíž dole kde otáčet, takže na této části zbývá jen pastva nebo ručně vedená sekačka, jako jsem dělal včera.
Tak vyzkoušeno s malotraktorem Donfeng 30 hP bez kabiny, zvládne vyjet zmíněný svah 13 stupňů po předu i po zadu a dokonce jsem se na něm zkusil i otočit. Ale při otáčení už pod koly dost ujíždí drny, tak bych louku asi ničil.
Zkoušel jsem to se suchým dřevem naloženým transportním boxem, což by mělo váhově odpovídat bubnové sekačce či obracáku Ton.

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#36 Nový příspěvek od sadlicko »

sekačka je do boku, chová se to jinak, než bedna vzadu.
.
Je jistější jezdit jenom nahoru a dolu, neotáčet se.
Další problém jsou balíky, který při lisování utíkají dolů.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#37 Nový příspěvek od Sniper »

sadlicko píše: stř kvě 04, 2022 3:54 pm Je jistější jezdit jenom nahoru a dolu, neotáčet se.
Jak se při sečení louky nechceš ve svahu otáčet? :-/
Jinak do svahů holt hranaté balíky.

MaxC:K tomu Tonu, ten si jezdí po vlastním podvozku, traktor částečně dotěžuje a ten jej tahá.
Když se jezdí po vrstevnici, chce to mít závaží v kolech, pokud možno i předních, nedělat zbrklé a prudké pohyby. Pokud možno, traktor rozšířit.
I takový Z 25 K snese hodně, když se na to jde s rozumem a to je hrozná koza :smich:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

dvk
Příspěvky: 1690
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#38 Nový příspěvek od dvk »

To je foto těsně po převrácení zpět na kola ? Že tam není řidič. :smich: :jazyk:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20893
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#39 Nový příspěvek od ota »

Kluci te je potřeba, nechat se svézt třeba jako já se synem. On mulčuje louky. A třeba potom tudy jedeme s traktorem. Já bych raději šel pěšky a on že seď tady to sekám a vím co to snese. Někde musí couvat proti svahu. Tam se nelze ani otáčet. Musí sjet dolů a tam třeba u potoka lze už jet po vrstevnici. Však Sniper jistě tyhle terény zná z frézy. 8) Pantatík když jezdil s rotačkou, tak se nejednou převrátil. Většinou to bylo do struhy, protože on ji chtěl vysekat domrtě. Jednou se tak divně převrátil že ohnul tyč volantu. Když jsem pak s jeho traktorem jezdil bylo to opravdu znát, že ten volant ,,šišlal". V té struze je výhoda, že traktor většinou padne na protibřeh a naí to takovej pád jako na kopci.
Mám kámoše a ten pracoval v Pertolticích v družstvu. To je velmi kopcovitý terén kolem. Sekávali louku pod silnicí mezi tratí a cestářskou základnou. Stačila krtina a už jel po dvou když tam sekal rotačkou. Pořát lamentovali, že je to nebezpečné. Samozřejmě se tam převrátil. Ale každý rok se to muselo posekat a sklidit. Jednou vezl sebou jakéhosi vedoucího někam něco omrknout. Jeli kolem. Tak to s ním vzal na ten sráz. A teď se drž! Od té jízdy se strán už nesekala. Dneska je to tam zarostlí jak rápelí. Od té doby tam nikdo neseknul! :smich:
Nejsem žádnej trachtorista, ale pár nástrah jsem už zažil. Občas jsem zaskakoval za pantatíka, nebo pomahal s odvozem. Taky jsem si zkusil jet po dvou, nebo párkrát postavit traktor na zadní s fůrkou obilí, sem tam to někde pěkně utopil. Nebo jel z kopečka po kamenné cetě, kola stály a já jel s fůrkou ječmena jako sáňky dolů. Pak na polním mlatě že skladník, kudy jsi jel od borovice? No po té cestě dolů! A nejseš blázen, tudy se jezdí jen nahoru s prázdnou. Dolů s fůrou nikdy! Nzneloast neomlouvá. Nebo s RU 5 jsem to na poli pálil na 5 naloženej co to sneslo, koukám kde mám svojí líhu a tu je, střihnul jsem to do ní a už jsem stál na třech a zadní kolo na oji rozmetadla. No brzdy to nemělo a jak jsem to na tom hnoji zlomil, rozmetadlo tlačilo traktor bokem až se kolo vlezlo na oj. Nevěřil jsem, jaký náklon ten traktor snese! Většinou se z těhle chvilek pak klepou prstíčky na rukách. Ale přejde to a hybaj jede se dál.

Sadra17
Příspěvky: 6135
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#40 Nový příspěvek od Sadra17 »

Taky jsem ledasco pojezdil, chvílema se i dost bál když z okýnka koukáš rovnou na zem ale nepřekulil jsem to nikdy 8) Ale frajeři byli chlapi s trambuskama co tam jezdili a sváželi senáže 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#41 Nový příspěvek od Sniper »

dvk píše: čtv kvě 05, 2022 10:42 am To je foto těsně po převrácení zpět na kola ? Že tam není řidič. :smich: :jazyk:
:pohlavek: :smich: :smich: :friends: :pivo:

ota: No něco jsem se už najezdil v těžkém terénu.
Zrovna dělám kotáry, kde loni v dubnu Kloboucká převrátila Fendta s frezou :-/ tak snad nebudu mít takové štěstí :smich:
Ty fotky hodně zkreslují, ale být v kabině stojí za to a ještě v tom svahu pracovat, to není jen opatrně projet a pryč ;-)
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Uživatelský avatar
MaxC
Příspěvky: 91
Registrován: stř bře 28, 2012 3:26 pm
Bydliště: Benešov

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#42 Nový příspěvek od MaxC »

Tak tak, na fotkách to vždy vypadá mírněji než je realita. Já už se párkrát převrátil, když sem jezdil offroad trial, ale to byly jinčí náklony.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9075
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#43 Nový příspěvek od Sniper »

sadlicko: Že je seno horší jak led je pravda 8)
Že mnozí nechápou, proč zapínám uzávěrku i z kopce je další věc, ale ve zbytku s tebou nesouhlasím, i když to myslíš dobře.
Tohle můžeš praktikovat na malé záhumence, ale už vidím, jak někdo z 3ha louky litá s každým balíkem dolů, nebo couvá s každým pokosem.
To se na mě nezlob, ale tohle je blbost :tyty:
Já kosil v Beskydech svahy, kdy jsem byl rád, že mám 2 kola na zemi a byli tací borci, co ty svahy jezdili s 6911 na úzko, kde já bych se posral :D
Ty máš už něco nasušeno ve svazích nebo jen teoretizuješ?
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#44 Nový příspěvek od sadlicko »

neco uz nasuseno mam :)
predpokladam, ze tady se o nic velkyho nejedná a ani podle fotek to nevypada, ze by to byl svah bez mirnejsi casti na otoceni.
.
pokud se balik prevraci i pri vylozeni po vrstevnici tak nic jinyho nez ho vylozit na "rovine" nezbyva. Pokud neni zamerem je nahazet do lesa.

Obrázek

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#45 Nový příspěvek od sadlicko »


Odpovědět

Zpět na „Zahrada“