Jak nejlépe udržovat louku?

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MaxC
Příspěvky: 91
Registrován: stř bře 28, 2012 3:26 pm
Bydliště: Benešov

Jak nejlépe udržovat louku?

#1 Nový příspěvek od MaxC »

Prosím o radu. Koupil jsem pozemek 6000 m2 vedle domu ve svahu cca 12-14% a potřeboval bych na něm sušit trávu. Od roku 2000 ležel pozemek ladem a zarůstal. Přemýšlím o nějaké technice. Myslel jsem malotraktor, nějaká starší Kubota, k tomu nová bubnová sekačka, obracák a lis na malé balíky. Celkem cca 300 tis. Kč. Netuším, zda ten malotraktor zvládne svah? A taky nevím, jak je jízda na malotraktoru nepohodlná? Dosud jsem sušil seno pro králíky na ploše cca 2500 m2, sekal jsem to bubnovkou od Vari a obracel a sklízel ručně, ale na té větší ploše už mi to přijde v jedné osobě nezvládnutelné. A seno jsem dával do Big bagů a vozil do 12 km vzdálené stodoly. Teď bych rád vybudoval přístřešek na seno přímo na místě. Předpokládám, že na lisované seno bude stačit něco menšího.
Ještě uvažuji o druhé variantě, že půl pozemku oplotím a dám tam ovce a na druhé půlce budu dělat seno ručně jako dosud.
Ač králíky ani ovce u nás už skoro nikdo nejí. Přesto se mi jeví sušení sena nebo pastva na pozemku ekologicky přijatelnější než to celé každý druhý týden objíždět sekačkovým traktůrkem.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#2 Nový příspěvek od Veteranista! »

MaxC píše: pát srp 27, 2021 11:03 am Ač králíky ani ovce u nás už skoro nikdo nejí. Přesto se mi jeví sušení sena nebo pastva na pozemku ekologicky přijatelnější než to celé každý druhý týden objíždět sekačkovým traktůrkem.
8)
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Vedra
Příspěvky: 1379
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#3 Nový příspěvek od Vedra »

No a ty balíky by byly potom k čemu? Dvojnásobné množství králíků? Na prodej to nedává finanční smysl.

Uživatelský avatar
MaxC
Příspěvky: 91
Registrován: stř bře 28, 2012 3:26 pm
Bydliště: Benešov

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#4 Nový příspěvek od MaxC »

No finanční smysl to nebude dávat stejně. Jde mi spíše o udržení okolí. Balíky pro králíky nebo pro ovce nebo na prodej.

Vedra
Příspěvky: 1379
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#5 Nový příspěvek od Vedra »

No z těch zvířat budou aspoň nějaké naturálie. Prodávat balíky z takového kousku budeš pod nákladovou cenou. Plus ten svah a riziko převrácení :-/ Stojí to za to?

Za mě bud ta pastva a ručně vedená technika na zbytku (obracák a shrnovač na VARI apod taky jsou) nebo to nechat udělat balíky službou a pít ve stínu pivo zatímco život ve svahu riskuje někdo jiný.

V obou případech nebudeš 300 000 v mínusu.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20851
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#6 Nový příspěvek od ota »

Máme doma taky králíky. Veškeré seno je pro ně. Sena máme tak 55- 60 otýpek. Teď bude ještě otava. To by bylo kolem 30-35 otýpek. Vychází nám jedna otýpka na týden. Otýpky si děláme naším vlastním lisem. Děláme je tužší, víc utažený, aby jich nebylo hodně. Teď nedokážu odhadnout, z jak velkého pozemku to je. No zahrada, když by Jsi chtěl nějaký nástřel, sednu k počítači a na mapách to změřim. Máme na to mechanizaci na všechno. Dřív jsme měli seno volně. Sbírali sběracím vozem. Oproti ruční manipulaci s tím byl sběrák náramné ulehčení. Pak se s ním couvlo k půdě, vidle a vylifroval jsem obsah ručně na půdu, tam to odebírali a rovnali. Dolů pak v takovejch pytlích. Asi jak tři klasický pytle velký to je. No pak jsme sehnali lis za pár šušňů. Jenže by byla drahá oprava, tak jsme ho dali protiůčtem za zgenerálkovaný pěkný lis. Ten stejnej Německej. Ten už to s náma vydrží. Syn s ním vždycky jezdí vázat po okolí kdo chce a votravuje. Ale příchodem lisu je ta práce uplně jinde zase. Já to většinou v 15 hodin nahrabu nahrabovačem, pak vezmeme lis, slisujeme a káru naložíme otýpky, couvneme k té půdě, nalifrujeme tam a je hotovo. Nejdýl ze všeho trvá ta příprava. Zapřahnout lis, odpřahnout nahrabovač a tak. To vlastní lisování ůklid 55 otýpek je už chvilka. Lis samozřejmě uklizenej v garáži. To jinak nejde, to by byl brzo porezlej a to pak nechodí. Po sezoně namazat, vyfoukat dočista.
Ale s příchodem lisu se sušení posunulo uplně jinam. Teď ještě chceme vyřešit nějaký dopravník těch balíků na půdu při skládání. Přecijen jsme starší a bylo by to hodně znát, jen to strkat na pás.
Přesně takhle jsem vyřešil ůklid dřeva do dřevníku. Řežu tak 22m na zimu. Dřív jsem řezal do káry a ručně vykládal do dřevníku. Co kára to hodina a půl ve dvou lidech. Natlačil jsem do dřevníku dopravník. Manželka se synem si klepali na čelo, že blázne! No teď nařežu káru, couvnu k dopravníku, otevřu sajtnu naklopím korbu a jen max posunuju dřevo na dopravník. Kára teď do 30 min udělaná. Pak dopravník nešel, praskl řemen a ťi dva že co teď? Nejde dolravník, přeci to nebudeme vykládat ručně! :D
No to jen odbočka od sena. Ale dá se to pořešit, že je to i docela zábava. Sice to něco stojí, nějaká práce u toho je. Ale když to vše funguje jak má, je to zábava.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15794
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#7 Nový příspěvek od oco13 »

Chcelo by to fotku , ja si neviem predstaviť svah 12 - 14% toto počítanie mi nejako nikdy nešlo. Moje prevýšenie je cca 5m na 35 dlžky a už si netrufnem tam otočiť sa bokom.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#8 Nový příspěvek od DYK »

Tak 12 až 14% by mělo být mezi 7-8° ne? Což asi jde.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
MaxC
Příspěvky: 91
Registrován: stř bře 28, 2012 3:26 pm
Bydliště: Benešov

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#9 Nový příspěvek od MaxC »

oco13: tak to mám podobné, převýšení je 1m. na 7m. A cca 1/4 pozemku je o něco prudší, tam jsem si zatím netroufl ani autem.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15794
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#10 Nový příspěvek od oco13 »

Obrázek a to som sa snažil stáť zvislo. Tiež je otázka ako je to zarastené. :-/
lebo ja som mal na štarte takýto smutný pohlad Obrázek :pistol:
80 árov mi trvalo 5 rokov kým vidím svetlo na konci tunela :typek:

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#11 Nový příspěvek od DYK »

Oco a kdo to tam takto nechal dojít? Do pralesa. No a jak je to teda s tím skolem? Sedmi stupňové hodnosty jsou dokonce tolerovány i výrobci strojů.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15794
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#12 Nový příspěvek od oco13 »

Dyku - rodinné peripetie sú rôzne, choroba, úmrtie blízkych a zrazu nieto toho človeka čo sa staral. To nie je len moj prípad - Chystám sa zase lietať s dronom a tam je pekne vidieť kolko takých džunglí je v chotári.
A so sklonom? Ja ti nevím Karle ale jak vidím koleso vo vzduchu je mi tolerancia výrobcu u prdele :typek: skáčem na opačnú stranu ako pojde traktor.
Zatial som sa dostal potialto Obrázek ale ja ho raz na ten bok položím.
P.S: ja som rád že mám tú džunglu, veď kam by som sa chodil venčiť.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#13 Nový příspěvek od DYK »

Náklonů se já taky bojím a jsem posranej dřív, než bych měl, ale pokud teda to má 12-14% není to po přepočtu na stupně nic zásadního bych řekl.
Oco, jak starý asi jsou ty stromy co ti tam rostou jako plevel?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15794
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#14 Nový příspěvek od oco13 »

15 - 20 rokov ?? .to je len odhad, fotka je z 2016teho , teraz mi ostáva posledných pár stromov a budem si hladať ďalšiu džunglu :'(
Ale zadávatel chce mať lúku a to je tiež dosť na dlho . Hore mám už druhým rokom stromky a ďatelinu a aj tak malinčie stále vyráža. Takťe nie je to velmi na kosenie , len na mulčovanie. :-/
Aktualny stav Obrázek ale lúka to nie je ani nahodou. :pistol:

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Jak nejlépe udržovat louku?

#15 Nový příspěvek od DYK »

Zadávatel ale má strach i z náklonu - skolu pozemku. Tak je to moc nebo se není čeho bát při sečení?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“