Kvetoucí louka

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Viki007
Příspěvky: 140
Registrován: pát říj 22, 2010 3:14 pm
Bydliště: kósek od U H

Kvetoucí louka

#1 Nový příspěvek od Viki007 »

Zdravím všechny a mám na vás dotaz. Za zahradou mám cca 250 m2 plochy a kvůli včelám a celkově jsem přemýšlel o takzvané kvetoucí louce - tráva a nějaké kytky. Mám možnost to sekat ne tak často, takže by kytky mohly vyrůst. Bohužel zatím kvetoucí směsi, co jsem našel, byly docela drahé, cca 1300 Kč za 500 gr. Máte nějaký tip, čím plochu oset, jakou směs rostlin, případně prodejce?
Díky Vašek

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Kvetoucí louka

#2 Nový příspěvek od oco13 »

Tak to som zvedavý aj ja , lebo ja hladám už dve sezony a nič som nenašiel. Dočasne som dal faceliu a lucerku.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Kvetoucí louka

#3 Nový příspěvek od Jan_2 »

Pro včely na takto malé ploše asi jedině bodláky , ostropestřec mariánský je i docela pěkný, a kvetou v době, kdy už nic jiného. Ale tuhle radu si asi nechtěl.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

andre.marek
Příspěvky: 658
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Kvetoucí louka

#4 Nový příspěvek od andre.marek »


Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Kvetoucí louka

#5 Nový příspěvek od oco13 »

Článok sice pekný a odborne napísaný, ale mňa ako majitela pozemku zaujíma komerčná stránka veci. Teda aby včely mali na čo chodiť a aby to aj nejako vyeralo. Pôvodné nepôvodné to mi je fuk. Ani stromy čo tam sadím nie sú pôvodné. :typek:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kvetoucí louka

#6 Nový příspěvek od ota »

Oco musel jsem si dát do překladače, co je to ,,faceliu" a zjistil jsem, že je to ta svazenka vrásčitolistá. Nebudu se opakovat, ale svazenka z mého pohledu je pro silné včelstvo velké zlo. Měl jsem ji tu v doletu díky bohu jen jednou. A stačilo mi to. Už nikdy! Doufám, že nikoho nenapadne ji tu vysejt. :vztek:
Takovej nachovej jetel parádička! To je pro včelky akorát. Když jsou v síle, to je masakr. Vychází to tak, že kvete chvilku po řepoce. Ale jetel nachový je jen na chvilku. Odkvete a je prd potom. Už jsem si říkal, že bych zkusil toho veselýho broučka totok: https://www.market-online.cz/travni-sme ... gIwcPD_BwE
I cenově by to snad ušlo. Ale sežeň někde za včelníkem v doletu kus neobdělávaného pozemku kam s tím. Je tu skládka hlíny kousínek od včelníku. Chtělo by ji to z podzima postříkat a zahubit plevel a pak to potahat bránou a pohodit a znovu potahat bránou, zavláčit to. A třeba by se tam chytla. No je to dobře 10 roků volně ležící hromada hlíny, skrejvky když budovali hřiště. Občas si někdo naloží fůru a jinak se s tím moc nehýbe. Tam by to mohlo růst. Protože pro včelky jsou ty prodlevy mezi něčím co je pro ně nejhorší.

Vedra
Příspěvky: 1378
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Kvetoucí louka

#7 Nový příspěvek od Vedra »


Uživatelský avatar
Marek805805
Příspěvky: 203
Registrován: pon úno 08, 2010 1:48 pm
Bydliště: Vaniškovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvetoucí louka

#8 Nový příspěvek od Marek805805 »

Ja som tento rok skúsil zasiať toto: https://www.aranykert.sk/www-aranykert- ... ia-C1-25kg
Som docela zvedavý ako to výjde, zatial som sa s tým nikde nestretol ani to naživo nevidel, tak skúšam...
co je doma to se počítá

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Kvetoucí louka

#9 Nový příspěvek od oco13 »

Otíku - vidíš a všade kde som hladal čo tam dať pre včely tak všetci písali tú faceliu. Bola drahšia a ja lakomý takže jej tam bola asi tretina. :typek: Zvyšok ďatelina ale nie klasická , dal som lúčnu, lebo tú treba menej kosiť. Ono je to na prd, keď máš málo peňazí a niečo tam treba dať aby z toho zase nebola džungla. :-/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kvetoucí louka

#10 Nový příspěvek od ota »

Víš co, už jsem to tu taky psal. Ta svazenka jak jsem někde četl musí mít ideální ppdmínky. Když je nemá, má té šťávy co včelky potřebují málo. Ale pylu moc. Silné včelstvo, když začne mít ten pyl a šťávu natahá toho pylu moc. Uskladní ho do rámečků ,,napotom". Takže velké včelstvo napere i 10 rámečků pylu. Ne uplně 100% nacpanejch. Ale třeba ze 40% ano. Přední rámečky z 90% jo. U mě je to 1/4 celkového ppčtu rámečků ve včelstvu. Tyto rámečky jsou poté k ničemu. Takže jsem musel poté vybrat ze včel přez 50 rámečků a vytavit je na vosk. Oni z toho tuhého svazenkového pylu co si uskladní neberou. Je tuhej, že ani hřebíčkem nepropíchneš. A na zimu to musí ven ze včel. Jinak nemají kam dát zásobu na zimu. Pak je škoda rámečků a hlavně práce včelek. Nalétají se a nakonec je to na vytavení všechno. Když to necháš v ůle jako zásobní pylovej rámeček pro zimlvání, z jara ho vyndáš tak jak na podzim byl. Neboj mám to vyzkoušeno na vlastní včelky. Modrej beton v rámečkách. Někde jsem četl, že jsou včelky schopný létat na svazenku i 10 km vzdušnou čarou. Ale proto z ní je pak jen pyl. Po cestě spálí zasobu, kterou naberou sebou. A do ůlu zbývá pak pyl.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Kvetoucí louka

#11 Nový příspěvek od oco13 »

No aspoň už vieme čo nedať, teraz ostáva už len čo ano. Niekto tu písal o bodliaku, tých mám dosť ,ale kvitnúť im nedovolím to zase nie :tyty:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kvetoucí louka

#12 Nový příspěvek od ota »

No už je to leta naspátek. Jednou vedlejší družstvo zaselo asi na dvě pole bodláky. Kecal bych, jestli to byl ten ostropestřec. Píší, že je to dvouletá rostlina. Myslím že jeden rok to tam bylo jen jako nic. A druhý rok to pak kvetlo. Nádhera, celé pole květů. Celkem to kvetlo i delší dobu, nakvétaly asi spodní květy. Pak to normálně posekali kombajnem. Myslím, že to bude dobře 20 roků co to sklízeli. Ještě vloni sem tam bodlák kvetl. Letos uvidím. Ale vysemenilo se to prudce. Leta tam byly. Nevím jak jsou pro hmyz přínosné. Jestli to nemá hodně dlouhý ten květ. Aby do toho dostaly sosáček. Ale možná že si matně vzpomínám, že tam stál kočovný vůz se včelama. Ale mohlo to být pro vedlejší pole. Nebo i na ten bodlák. Množili to pro nějakou firmu prej pro léčebné ůčinky. Tedy měli to na semeno. Vlastně oni tady taky měli prvně ten jetel nychový. Vůbec jsme to taky neznali. A strejda co by profesor ze zemědělky hned věděl co to je. Pak ho po letech měli i u nás asi 3x. Paráda. Pak byl slabší výnos a už ho neměli. A nebo maskr je bílá řepka. To je pro včelky ,,palivo" Taky tu byla jen jednou. Ale snůška z ní famózní. Ale byla řidká, když to zaseli, přišel plavák déšť a hlína byla až na návsi. I tak ale byla z pohledu včelaře vydatná. A tmavej med kterej byl za 8 dnů tuhej, jako z klasický řepky.

chobotek
Příspěvky: 10557
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Kvetoucí louka

#13 Nový příspěvek od chobotek »

Ekonomickou stránku věci možno řešit zametením jakékoliv plochy po skladování sena. Je třeba vybrat plochu podle sedláka a sedláka podle louky.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

PEST
Příspěvky: 1249
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Kvetoucí louka

#14 Nový příspěvek od PEST »

A co pohanka? Letos chci ještě zkusit směs Mája. Prodávají to včelařske potřeby...na vysvětlenou mám pronajatý pozemek od vcelare a vždycky mi podle zeleniny něco zbyde...tak tam něco vyseji...pravda že on tam vždycky cpe svazenku, ale má ji pod zavlahou, schválně se ho na to zeptám. Jinak o včelach vím prd, mám je rád, ale zkrátka respektuji je a jsem rád když respektují ony mě :D

Uživatelský avatar
fogeljet
Příspěvky: 190
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:08 pm
Bydliště: Nedaleko Trenčina

Re: Kvetoucí louka

#15 Nový příspěvek od fogeljet »

Minuly rok som pri vcelnici testoval 0,5 h facelia +komonica biela po odkvitnuti facelie zmulcovane nastupila komonica porast husty 1m vysoky kvitol od zaciatku augusta do oktobra prinos fac minimalny komonica slusny este 1/2 septembra tam lietali.Druhe pole 1h jar horcica slabo vzisla riedke slabo kvitnuce . zmulcovane podmietnute 10juna zasiata pohanka 15 jula zacala kvitnut do 1/2sept. prinos velmy slusny med bohovskej chuti. Tento rok testujem 1h Redkev olejna kvitne na bielo vyzera ako repka asi co pozna Ota. V juni pojde pohanka. dalsi 1,1/2 h zmes od Grenhunt ear Datelina purpurova,alexandrijska,vika siata,pohanka,horcica, mastnak habesky na toto som fakt zvedavy ako to dopadne.Testoval som aj vicenec vikolisty problematicka rastlina musi dobre naprsat a cista hodnotna rola inak slabo vzide 1rok slaba burina lahko zadusi nesmie sa kosit nizko kade prejde traktor ostavaju hole pasy. Potreboval by som radu skuseneho agronoma co zostavi osevny plan na viacej rokov toto je take pokus omyl.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“