Hadice k ponornému čerpadlu

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Hadice k ponornému čerpadlu

#1 Nový příspěvek od DonKarlos »

Zdar chlapi,
potreboval bych poradit ohledne hadice k ponornemu cerpadlu. Poridil jsem si obycejne ponorne cerpadlo z Lidlu (to vykonejsi 1100W) na precerpani vody z podzemni jimky do IBC nadrze. Chtel bych si k nemu poridit hadici s vnitrnim prumerem 38mm abych to cerpadlo zbytecne neskrtil. V obchode mi nabidli plochou hadici od Valmonu typ 6005.

https://www.eicoplus.cz/plocha-hadice-t ... 38-mm-6005

Nebo vlastne nevim, jestli to byl primo Valmon, ale v podstate to je asi na stejne brdo. Problem je, ze si nejsem jisty, jestli to bude vhodne. To cerpadlo samozrejme neda buhvi jaky tlak, tak mam obavy, aby se ta hadice pekne roztahla a neskrtila prutok. Nedej boze, kdy vedla pres nejakou hranu. Jeji velkou vyhodou je skladnost. Jeste jsem zvazoval porizeni typu 6004.

https://www.eicoplus.cz/hadice-saci-zel ... -prum-6004

K te mi prodejce tvrdil, ze se mi skrci. Ze to je saci hadice. Ale v katalogu Valmonu pisou neco jineho. Prijde mi to blbost, co pan prodejce tvrdil. Cenove jsou na tom podobne. +/- 55,-/m. Jeste bych tu hadici chtel vyuzivat samospadovemu zalevani ovocnych stromu z IBC nadrze. Poradte prosim, popr. napiste, jakou hadici pouzivate vy :-).

Diky Karel

Uživatelský avatar
Mekrt
Příspěvky: 228
Registrován: úte led 16, 2018 4:49 pm
Bydliště: 27378

Re: Hadice k ponornému čerpadlu

#2 Nový příspěvek od Mekrt »

Ahoj, úplně ti asi neporadím.. Sám jsem také uvažoval nad plochou hadicí, ale zatím jsem to nevyzkoušel. Jen ti se dám odkaz na eshop, kde jsem ji chtěl objednat a cena mi přijde zajímavější.. 8)

https://www.cerpadlazavlahy.cz/kalova-h ... hegory=280

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Hadice k ponornému čerpadlu

#3 Nový příspěvek od DonKarlos »

No, poradit si sice neporadil, ale ten odkaz kdyztak hooodne pomuze. To je presne ta hadice, co mi nabizel. TRIX. Ted jsem si vzpomnel. A cena je o vice nez polovinu lepsi. Me ji nabizel za 56,-/m. Takze diky moc za tip ;-) :friends:

Uživatelský avatar
Mekrt
Příspěvky: 228
Registrován: úte led 16, 2018 4:49 pm
Bydliště: 27378

Re: Hadice k ponornému čerpadlu

#4 Nový příspěvek od Mekrt »

Tak to jsem rád 8)

Dej pak info, jak jsi to vyřešil.. Já jsem koupil 1" hadici klasickou tvrdou v mountdfieldu a je to boj s tím.. 50m klubko něco váží a ohebné to také úplně není...

andre.marek
Příspěvky: 640
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Hadice k ponornému čerpadlu

#5 Nový příspěvek od andre.marek »

Já jsem ji teď pořizoval ke kalovce, kterou někdy čerpám ze studny do IBC plochou 2" a moc velký zázrak to není.
Láme se to přes každý ohyb (čekal jsem to, ale ne tak moc).
Zase je to opravdu skladné a manipulace docela slušná, narozdíl od pevné hadice.

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Hadice k ponornému čerpadlu

#6 Nový příspěvek od AlexTc »

Mám jí už delší dobu, mám jí namotanou na takovém tom bubnu s kolečky na zahradní hadici. Když je v tom dostatečný tlak tak si to s těmi ohyby poradí. Na samospád to moc nebude. Jak je to namotaný tak se ta hadice lehce slepí. Už v ní mám někde u konce malé dírky. Kvalitní moc nebude, možná ta od toho Valmonu by mohla být lepší, myslím že nedělá zas tak špatný hadice.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5432
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Hadice k ponornému čerpadlu

#7 Nový příspěvek od thovt »

DonKarlos:Hadice k čerpadlu by neměla mít menší vnitřní průměr, než je na výtlaku čerpadla.
Spojky čerpadla a hadice zmešují průtok.
Zaleží jak daleko chceš tahat hadici,na velké vzdálenosti je lepší vnitřní průměr větší u hadice.
Stromy zalévám hadicí vnitřní průměrem 42mm, čerpadlo 120l/min

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Hadice k ponornému čerpadlu

#8 Nový příspěvek od DonKarlos »

thovt: tyhle poučky samozřejmě znám. Mě šlo spíš o to zjistit, co bude lepší, co kdo používá. Já s tou plochou, a v podstatě ani takovou tou "sací" hadicí nemám vůbec zkušenost. U té ploché hadice se prostě bojím, že to ponorné čerpadlo nebude schopné ji dostatečně "nafouknout". Proto jsem zvažoval jako další variantu tu "sací" hadici, která je vyztužená pouze takovou PVC pružinou. Většinou se používá jako sací hadice k čerpadlům. Asi nevydrží velký tlak. Ale jelikož bych k ní připojil pouze ponorné čerpadlo, které nedá v podstatě žádný tlak, mohla by na tyto účely stačit. Samozřejmě bych mohl koupit normální zahradní hadici, ale to už je cenově docela náročné. Mám v plánu koupit délku 25 až 30m. Píšeš, že používáš hadici 42mm. Jaký typ/druh?

Jinak jak jsem psal, ovocné stromy chci zalívat samospádem. Sad mám ve svahu, takže najedu s IBC co to půjde nejblíže aniž by hrozilo, že to hodím na bok, a potom musím roztahat hadice :-(

Znovu opakuji, mým záměrem bylo zjistit, zda někdo má zkušenost z výše uvedenými typy hadic, popř. jaké jiné používá.

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Hadice k ponornému čerpadlu

#9 Nový příspěvek od CB750 »

ja stromy v lete parkrat polejem tak že z hadice tečie také množstvo vody aby sa nerozliala na plochu viac ako pol metrový kruh voda tečie do rana. polievať 42mm hadicov mi pripadá rozliať kubík vody na plochu 10m2 a strom ma aj tak korene v suchu
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Hadice k ponornému čerpadlu

#10 Nový příspěvek od DonKarlos »

Mám pár stromů na rovince a ty jsem zaléval jednoduše. Přijel jsem s kubíkovkou co nejblíže a nechal to téct přímo z kohoutu. Není čas, ztrácet čas :) Ono když je sucho, voda se celkem rychle vsakuje, takže se zase moc neroztéká do velkého průměru. Mě prostě nebaví někde stát jak tvrdé Y a čekat. Na domácí zelévání jsem si vyrobil zalévácí tyč z měděné trubky průměr 22x1mm a na ní mám kropítko průměr 100mm. Původně jsem to dělal pro použití v kombinaci s IBC kontejnerem umístěným ve svahu. Záměr byl, aby to fungovalo na samospád. A funguje to. A když se to připojí na rozvod s užitkovou vodou, který pohání čerpadlo, mám zalito na to tata :smich: Při tlaku kolem 2 barů by to mělo protlačit přes 70 litrů vody. Zatím jsem to využil jen při založení trávníku, ale ... :)

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“