Ořech

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Ořech

#61 Nový příspěvek od other-side »

ono to pokračovalo

další noc zase chroupání, mlaskání, mezi 22:30 - 23:30

kouknu z okna, s čelovkou na hlavě a vidím 3 kusy mývala, jeden v malinách pod ořechem, druhý hore u sauny a tředí dole u brány

beru župan, pantofle, čelovku, hrábě na ořechy a du ven

mýval v malinách na moje lovení ani ťuk, došel jsem k němu na krok, a jebnul ho násadou po chrbtě, něco zamumlal a odběhl pryč, dalšího jsem "chytil" na zídce, jeb ho hráběma po čumáku, skočil dolů (3m) a šel k sousedovi

třetí zmizel neznámo kam

a dneska jsem tu viděl i silnice myslivce, s flintama, tak se ptám co lověj a že prej divočáky, tak jim říkám "a mývaly nechcete?" mám tam tři....nechcou

bohužel do ořechů ustavičně prší, vítr je shodil dostatečně, ale v dešti su rozmazlené tam běhat, ani pláštěnku nemám

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#62 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapi a je to tu znova , zase mám všetky orechy čierne - skúšali ste niečo? ak niekto zvíťazil poradťe :friends:

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Ořech

#63 Nový příspěvek od jenicek »

sbírej je hned jak nasaděj zelený a udělej ořechovku :olin:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#64 Nový příspěvek od oco13 »

Dobrý nápad, len ja som vinár a orechy by som radšej gazdinej do zákuskov. :-/

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Ořech

#65 Nový příspěvek od Vlasatej »

Antraknóza ořešáku, houbová choroba. postřik registrovaným fungicidem.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#66 Nový příspěvek od oco13 »

murár píše:Niečo k tým čierným orechom.
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clan ... li-orechy/
Práve minule tu kolega dal článok že to može byť aj tá vrtivka, a teraz ako to rozoznať čo je to

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Ořech

#67 Nový příspěvek od Vlasatej »

tak u antraknózy černé fleky na listech a postupné černání ořechů, bez škůdců. u vrtivky jsou červi v černé slupce obalu.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#68 Nový příspěvek od oco13 »

Takže konečne som sa dostal hore a mal aj telefon :typek: , je to vrtivka , hnusoba.
Obrázek Obrázek Obrázek
takže otázka - oplatí sa ešte teraz striekať??? na orechy kašlem len rád by som tie hnusoby zlikvidoval
A ešte podotázka - dajú sa orechy strihať alebo orezávať. Rád by som ich zastavil v raste do výšky, prípadne zmenšil 10 - 12m je pre mňa nezmysel ak mám 8m rebrík.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Ořech

#69 Nový příspěvek od Vlasatej »

na vrtuli ořechovou není v čr registrovaný žádný postřik. nevim jak na SK. doporučuje se stejné ošetření jako na vrtuli třešnovou. Teď to nemá smysl. Postřik se dělá v době náletu vrtule na ořech, a tato doba se pozná buď zkušeností, nebo že se na strom pověsí žlutá lepová deska a jak se na ni vrtule začne objevovat hojně, aplikuje se postřik. Jinak larvy z ořechů na zimu spadnou pod strom kde se zahrabou do hlíny a tam přečkají zimu. takže uklízet pod stromem, a nejlip tam nechat slípky hospodařit.
Řezat do ořechu je začátek jeho konce. Špatně zavaluje rány. Na řez zareaguje masivní násadou vlků a stane se z něj koště s vyhnilými dírami po odřezaných větvích. Ořech je prostě jen do velké zahrady kde nikomu nevadí jeho rozložitost.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#70 Nový příspěvek od oco13 »

Ok, takže staré nerezat ,a je nejaký spôsob ako zastaviť rast do výšky u mladých stromkov. Musím ich dať do nejakej fazony, inak musia ísť von.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Ořech

#71 Nový příspěvek od ota »

Myslím, že soused bojoval kdysi taky s těmahla červama. Po každém větším opadu listí a zbytků ihned pohrabat a pryč s tím. On po začátku pálil. No kvůli smradu hulícímu tejden z hromady listí nebylo možný existovat venku. Tedy jsem mu nakázal odvážet to pryč. Nepálit. Trvalo to, ale zadařilo se. Nepálí to už. Poté po uplném spadu a odvezení poslední hromádky nehašeným vápnem povápnil pod stomem, tak pod celou korunou průměru. Brzo z jara omotal na kmen nějakou pásku s lepem. To se koupí někde v zahradnickejch potřebách. Dal pro jistotu dvě nad sebe kolem celého kmenu. A na větve sem tam taky rozvěsil ty lepové destičky. Je v tom napuštěný nějaký feromon a ty potvůrky se na to nalepí. Toťiž ty spadaný potvory zalezou na zimu do země pod strom. Z jara vylezou červíci a spěchají nahoru do koruny. Lezou po tom kmenu samo, jak jinak by se nahoru dostaly. No a ty lepové destičky na větvích jsou pro nálety těch létajících vrtulí. Jo byly reflexně žlutý. Hele asi po třech sezonách se toho zbavil. Ale je třeba dělat tyto opatření s listím pořát. Jinak se to zase lehce vrátí.
No na ten postřik asi něco jako je na tenhle savý hmyz. Nebo na červy podobné jako na ovocné stromy? Kdysi jsem měl právě na švestkách puklici švestkovou. A koupil jsem na to nějaký postřik na tyhle breberky. Musel jsem to asi 4x postříkat. No ale za dva roky švestek mrtě. Zbavil jsem se jich. No jenže stromy byly dosažitelný na zádovej postřikovač. Max ze štaflí. 8)

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Ořech

#72 Nový příspěvek od Vlasatej »

oto, červíci nevylezaji ze země. naopak z plodů spadnou pod strom kde se zavrtají 4cm pod zem a tam se zakuklí a z kukel se vylíhne na jaře mucha která vyletí na strom a naklade vajíčka do slupky ořechů. A tak stále dokola. Takže buď pořádná kultivace pod stromem do 5cm , nebo přikrytí půdy pid stromem aby se larvy nemohly zavrtat. nebo chemicky ošetřit v době náletu na strom což je problém, ořešáky jsou velké. Ořešáky nejde brzdit v růstu, jakmile si sáhnou na vodu kořeny žačnou mohutně růst. Ořešáky jen do velkých zahrad, nebo jako solitéry mimo zahradu.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#73 Nový příspěvek od oco13 »

Preto som to chcel ešte teraz streknúť decisom aby červíci popadali na zem mrtví. K tomu striekaniu- postrekovač Hecht má pridávané nejaké tlakové čerpadlo a deklarovaný dostrek 16m, tak ho beriem a dudem dúfať. Úprava povrchu pod stromami :pistol: Zase trošička problém - sú to stromy oslobodené z džungle takže všade okolo nich sú desiatky malých pníkov po vyrezaných slivkách :hm: takže jediná úprava je mulčovanie, a aj to je dosť o hubu. Je sice pekné , že orech je velký strom a vhodný do velkých záhrad, len mne sa ich na ploche 100 x 20m zišlo cca 30ks. Dva musia ísť celkom von a tretiemu musím zrezať zvislo polovicu koruny lebo tienia susedovým slivkám. :hm: Zvyšok je narastený celkom náhodne najviac po skupinkách. Preto som chcel tie celkom mladé tak nejako usmerniť. :typek:

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 783
Registrován: stř čer 10, 2009 12:59 pm

Re: Ořech

#74 Nový příspěvek od Vlasatej »

tak předně , když si vyřezal džungli, měl si pařízky a useklé výmladky postříkat garlonem. pokud chceš zachraňovat náhodné semenáče ořešáků, tak plýtváš časem. Budou z nich pravděpodobně kameňáky (ořechy s velmi silnou a tvrdou slupkou) , s velmi nízkou plodností. Mám ten postřikovač co popisuješ a mel sem rozebraný i to "čerpadlo" . Je to jen vrtulka z plastu. Zapomeň na 16m vertikálně. Tak 8 možná a nesmí foukat. Teď už je zbytečný to stříkat, raději plody otluč posbirej a spal a narok vyvěs lepové desky a pak postříkej.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ořech

#75 Nový příspěvek od oco13 »

Musím to nejako nafotiť, dúfam že sa mi už čoskoro vráti dron z opravy ( zlomil som mu nohu) rád by som na striekanie využil ten moj nešťastný svah. Teda že by som striekal z vrchu . Garlon som neskúšal zháňať ale už som dolu pod orechmi viac krát striekal Rondupom a výsledok je skoro nulový, pod orechmi sa drží brečtan a ten zlikvidujem len mechanicky. Náhodné semenáče nezachraňujem, len sa mi porast delí na 5 - 6 m stromy (malé) a potom velké ktoré majú 12 a viac metrov. Je to len odhad odmerať to realne neviem. Ak sa nebude dať im pomôcť pojdu von a na ich miesto príde japonský topol. :-/ Celá tá akcia je aj tak vymysléná štýlom - hocičo, len nie džungla. Takže vlastne je nám jedno čo tam porastie , len aby to bolo jednoduché na údržbu. :typek: Na vrchnej časti sa to dalo tam bolo len 5 čerešní a zvyšok som dosadil geometricky z kupovaných stromčekov. Tuto sa mi zatial vidí tak že si budeme musieť so ženou sadnúť a počet rapídne zredukovať.
Len na ilustráciu mojho trápenia s orechmi
Obrázek
toto mám meter za plotom, polovica lístia u mňa vo dvore, všetky plody čierne a nedá sa to ani postriekať lebo suseda má pod tým sliepky. Navyše má 85 rokov takže ani nejaké vyjednávanie o vypílení nepripadá do úvahy. :-/
A to sa tu o pár rokov budem pýtať ako orezať jedlé gaštany lebo tie si tam dole zasadila moja žena a rovno dva :pistol: to tiež nebudú malé stromky.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“