Sady, stromy

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Sady, stromy

#211 Nový příspěvek od Britt »

Tam bych se asi nerozpakoval ji obrat hned. Stejně tak jsem před týdnem obral meruňku, které hrozilo už loni rozlomení a holka to ustála na výbornou. Je samý květ.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7814
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Sady, stromy

#212 Nový příspěvek od Chose11 »

úplně kritické to není, ale je to prostě potřeba udělat, počkám až ji oberou špačci a polovina půjde pryč :)
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Sady, stromy

#213 Nový příspěvek od Britt »

Soused přel lety obral 6metrovou třešeň tak, že mu zůstal jen kmen a 1 větev a dnes už má opět vzrostlý strom.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Sady, stromy

#214 Nový příspěvek od RoKur »

Řezat jako každou jinou peckovinu. Nejlépe po sklizni.
A dobře ošetřit rány. Jestli má být hodně velký řez, tak to raději rozdělit na dva roky.
Ta půlka se dá, ale pokud by to mělo být více, tak raději rozdělit.

Brite, ono Ti to rozkvete i na těch uřezaných větvích. To jestli to ta meruňka zvládne, poznáš až tak v červnu, podle toho, kolik ti udrží plodů.
Ale i tak nemusíš mít vyhráno, klidně může odejít až za rok. Proč jsi ji teda nevzal v loni po sklizni?
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Sady, stromy

#215 Nový příspěvek od Britt »

Ze zdravotních důvodů.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Sady, stromy

#216 Nový příspěvek od DonKarlos »

To RoKur: trochu opožděně, děkuji :friends:

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Sady, stromy

#217 Nový příspěvek od RoKur »

Pokud vím, tak rád pomůžu. Nafoť, jak jsi srovnal ten kmínek

Jen malé připomenutí, jak to u nás vypadalo přesně před rokem.

Obrázek Obrázek Obrázek
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Sady, stromy

#218 Nový příspěvek od DonKarlos »

:shock:

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Sady, stromy

#219 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tady jsou fotky, jak jsem se snazil srovnat kminek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jinak, to pletivo tam musi zustat. Protoze tam chodi srnky a vzdycky ohrkaji kmeny. I na te svestce maji ty mrchy zarez. Kdyz jsem ji sadil, bylo docela pozde a nezbyl cas na oploceni. Pak jsem mel sichty (delam na dvanactky). No kdyz to shrnu, bylo to asi tri dny neoplocene a uz to ty mrch ohrkaly :vztek: A kdyz neohrkaji kminky, tak okusou vyhony :pistol:

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Sady, stromy

#220 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Karlosi, vypadá to dobře. Stromek je vitální a dobře zakořenil. Poroste Ti do krásy. Ty hadice tak po dvou/ třech týdnech vždy kousek nahoru/dolů posuň, aby se kmínek pod tím nedeformoval. Možná tam chtělo dát ještě jedno vyvázání.
Ty letošní letorosty, co Ti začínají na kmínku rašit okamžitě ostrým nožem odstraň a ošetři stromovým balzámem.
Zbav se opatrně i toho výhonu pod tou horní hadicí, ale tak, aby jsi co nejméně poranil kmínek, ale výhon byl odstraněn co nejblíže kmínku. Njlépe, kdyby byl zároveň. Likviduj průběžně i to, co vyrazilo na těch výhonech dole.Tam to samozřejmě ošetřovat nemusíš, protože koncem srpna ty výhony stejně půjdou pryč.
Je dobře, že nahoře už nebude takový dlouhý pahýl, protože Ti tam ještě vyrazil letorost. Na podzim se to pak zapraví.

U mě jsou švestky těsně před rozkvětem, tak budu dnes, nebo zítra roubovat.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Sady, stromy

#221 Nový příspěvek od kenybz »

ty letošní může vyštípat nehtama a nechat jen horních 5 pak se uvidí který ze zbylých výhonů bude vitální a můžeš pak koncem léta odstranit tyy slabší a nechat jen jeden a tím prodloužit kmen, dalším rokem pak zapěstovat korunku. Nebo pokud ti bude výška kmene vyhovovat tak najaře jen odstranit nadbytečné výhony
loni jsem odryl asi 20 oddělků trnek odrůda pavlůvka a durancie, napodzim jsem je zaškolil v brodě a všechny se ujaly...napodzim pak půjdou na stanoviště
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Sady, stromy

#222 Nový příspěvek od DonKarlos »

Čau chlapi. Nebude to škoda, odstranit ten výhon pod tou horní hadicí? Jaký je pro to důvod? V knížce, co mám, se píše, že u švestek by se měly vybírat 4 výhony (u jabloní doporučují pouze 3) v rozmezí cca. 0,5m tak, aby byly zhruba orientovány na všechny světové strany. Tak by mi přišlo lepší ještě ten výhon nechat a zkrátit ho případně později. Jen se ptám :)

U mě už to kvete

Obrázek

Na fotce je švestka u které nevím co je to za odrůdu. Plody jsou kulaté, modré barvy, průměr tak cca. 2cm. Všichni z rodiny jim říkají "kulkosračky". Když jsem se ptal proč, nikdo mi nebyl schopen odpovědět :)

Karel

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1778
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Sady, stromy

#223 Nový příspěvek od RoKur »

Jestli dobře počítám, tak nad tou hadicí Ti zůstane pět výhonů, což si myslím, že je dost. Sám píšeš, že máš v litera v literatuře psané o čtyřech výhonech, tak proč ho chceš nechávat? Zbytečně Ti bude oslabovat ty ostatní. Navíc později Ti i z těch čtyřech větví vyhodí boční výhony.

Ahoj Kenybz, u jádrovin není vůbec problém vyštipovat, nebo vylamovat mladé letorosty. Běžně to tak dělám. U peckovin je to ovšem sázka do loterie. Většinou to vyjde, ale pokud ne, tak je na problém zaděláno. Pokud máš sad, tak není problém nemocný strom vyměnit, ale pokud máš pouze pár stromů, tak by jsi měl být k peckovinám co nejohleduplnější. Navíc ten problém může nastat až za pár let po tom, co ten zákrok uděláš.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Sady, stromy

#224 Nový příspěvek od DonKarlos »

To jo. Jen tam je napsano, ze by ty vyhony mely byt rozprostreny v delce cca 0,5m a ne moc blizko sebe. Udajne proto, aby byly v budoucnu v kmenu dobre ukotveny a nehrozilo stromu rozstepeni. No a na te moji svestce mi ty vyhony prijdou hodne blizko sebe. Ikdyz deda byl vasnivy zahradkar a kdyz se divam na stromy co sadil a rouboval, tak hodne z nich vychazi hlavni vetve z jednoho mista. A zatim se zadny nerozstipil. Toz tak :)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Sady, stromy

#225 Nový příspěvek od Britt »

Mě se takhle pár stromků rozštíplo a šly do háje. Byly to starší stromy po předchozím majiteli a já si mnul ruce jak se po prořezání urodilo a prásk.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Zahrada“